Březen 2021 bude suchý a teplejší

Dlouhodobá předpověď charakteristik teploty a srážek ukazuje již delší dobu, že březen 2021 bude suchý a mírně teplejší. V měsíci by mělo převládnout méně srážek, které současně nebudou nijak významné. Prognóza ukazuje tedy zachování stávajícího rázu počasí v podobě často suchých období s malou oblačností pod vlivem anticyklony. Stále méně častěji je třeba čekat vznik mlh a nízké oblačnosti, vzhledem k období. I střednědobé předpovědi ukazují, že teplota se bude více střídat. Mírně chladněji bude v prvních dnech, tepleji naopak po polovině a ke konci měsíce. Tam by měla být teplota také o něco stabilnější.

Po vlhkém období přichází suchý přelom zimy a jara

Klimatologicky začíná březnem jarní sezóna, astronomicky se tak stane za tři týdny. Přelom zimy a jara bude podle prognóz suchý. Již v posledních dnech února bylo počasí často bez srážek a v ČR nespadlo tedy ani týdenní průměrné množství pro tuto dobu. Podle předpovědi bud tento trend pokračovat. Srážky budou krátkodobé a budou střídány delšími obdobími bez jejich výskytu. Teplota by se měla celkově pohybovat v rámci průměru, ke konci měsíce i slabě nad ním. Zejména zpočátku lze ale potvrdit její větší výkyvy. Krátce může být tedy opět i významněji nad průměrem a poté zas naopak pod ním.

Obr. 1 Očekávané srážkové odchylky v Evropě na březen 2021, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Srážkově ukazuje model CFS ve větší části republiky i značně záporné odchylky. Pravděpodobně vlivem výskytu stabilních a mohutných anticyklon v celé západní a střední Evropě bude o srážky nyní nouze (viz mapa). Model CFS vykazuje jak u teploty, tak u srážek vysokou míru jistoty předpovědi. Srážky budou více kolísat a obecně je jejich odhad poměrně komplikovaný na dva týdny dopředu, natož na čtyři. Statistická předpověď ČHMÚ na březnové týdne ukazuje v každém spíše průměrné množství srážek s mírným nárůstem ke konci měsíce.

Střednědobá předpověď potvrzuje zejména v prvním týdnu o poznání méně srážek, zejména v nižších polohách. Na horách bude poměrně často během období sněžit. Směrem k polovině měsíce by jich mělo mírně přibývat. Od západu se k nám dostane pravděpodobně více vlhkosti. Od středních a hlavně vyšších poloh bude za trvání sněhové pokrývky hydrologická situace neměnná. V nižších polohách, kde sníh roztál již před více než týdnem, se bude snižovat vláha. Ale zatím vzhledem k častěji nižší teplotě a bez většího výparu minimálně.

Ke konci týdne sněžení i v nížinách

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. První dny prvního březnového týdne budou často slunečné, v nižších polohách místy s mlhami trvajícími celý den. Obecně bude teplo, hlavně ve vyšších výškách. Teplota vzduchu bude vlivem inverze ale opět rozdílná. Zásadní změna přijde s koncem pracovní části týdne. Přibude frontální oblačnosti, srážek a citelně se ochladí. Ke konci týdne lze čekat sněžení i v nížinách.

Týden 1. až 7.3.2021

Předpověď

Málo oblačnosti, alespoň té frontální, nás čeká do středy či částečně do čtvrtka. Místy budou ale vznikat opětovně podobně jako v posledních únorových dnech mlhy či nízká oblačnost. Jinak bude slunečno, v centru tlakové výše zpočátku týdne i zcela jasno, bez oblaků. Frontálních oblaků přibude v závěru pracovní části týdne. To se bude projevovat významná změna počasí. Jak bývá zvykem na přelomu zimy a jara, dojde k dalšímu vpádu studeného vzduchu. Ten vystřídá nejprve poměrně teplé počasí. Maxima teplota budou vystupovat opět nad 10°C, míst i nad 12°C.

Na konci týdne bude teplota i v nížinách zimní. Sněžení se objeví i v nížinách a zejména přes noc tam může napadnout slabší vrstva sněhu. Tento sníh v nižších polohách ale vždy během dne roztaje. Srážek bude navíc poměrně málo. Do čtvrtka se neočekávají žádné, poté spadnou srážky zejména na studené frontě, která bude příčinou ochlazení. Studené počasí potrvá několik málo dnů, během nového týdne by se mělo oteplit, ale mírně.

Hodnot prvků

Nejnižší teplota: 0 až -5°C a při mlze kolem +2°C, v závěru týdne -2 až -7°C a ojediněle -10°C. Nejvyšší teplota: 7 až 14°C, ke konci týdne -1 až +5°C. Průměrná teplota: 3 až 7°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky 112mm/cm. Shrnutí období: Mírně podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Mohutná tlaková výše se bude v první polovině týdne přesouvat přes střední Evropu zvolna k východu. Kolem ní k nám bude pronikat postupně teplý vzduch z východních směrů. Během čtvrtka přejde přes ČR studená fronta, za kterou k nám bude pronikat významněji studený vzduch od severozápadu až severu.

Předpověď bude aktualizována pravidelnými výhledy na týden den po dni. Modelové předpovědní mapy doporučujeme sledovat například na stránce pivotalweather.com.

Opět bylo přes 20°C a další rekordy

V ČR opět bylo přes 20°C, avšak stále velmi lokálně a podobných místech. Padly proto další maximální teplotní rekordy. Počasí bylo podobné vedle středy též ve čtvrtek a ještě i v pátek. O maximální teplotě na počátku týdne píšeme v článku Rekordně teplé počasí, ale ne všude. A stejně tak to platilo i ve druhé polovině pracovní části tohoto týdne. Teplota vystupovala na obdobných místech i slabě nad 20°C. Opakovala se situace z prvních dnů týdne, kdy se v určitých oblastech udržovala celé dny mlha a teplota byla i zimní. V tomto textu spíše ale pojednáme o neobvykle teplém počasí v určitých místech naší země. Vlivem něho došlo k pokoření některých doposud naměřených maximálních hodnot teploty.

Nejtepleji bylo ve středu: 20.7°C

Nyní krátký souhrn nejvyšších naměřených hodnot teploty a překonaných rekordů od středy do pátku. Nejteplejší byla středa, avšak ve čtvrtek bylo v ČR obdobně teplo. A to na podobných místech. Lokality bez tvorby mlh byly většinou horské oblasti. Ale i v nižších polohách je možné takové vytipovat a právě tam byla naměřena maxima teploty. Šlo o jižní a jihozápadní Čechy, částečně o jih středních Čech. Dále o severní Moravu i Slezsko. Studené bylo Polabí, většinou byla chladnější východ Čech a jih Moravy.

Nejvyšší teplota 24.2.2021

20.7°C Vidnava

20.3°C Opava-Otice

19.9°C Zlaté Hory

19.7°C Město Albrechtice-Žáry

19.6°C Javorník a Vyšší Brod

19.5°C Štítná nad Vláří-Popov

19.3°C Krnov a Libice nad Doubravou

19.2°C Jablunkov-Návsí, Osoblaha a Vsetín

Na 61 stanicích ze 155 měřících 30 let a déle byl překonán rekord pro tento den. Z toho 24 stanic změřilo nejvyšší teplotu za únor od počátku měření. Opět byla například ve středním a dolním Polabí dosažena maxima teploty od 2 do 7°C.

Nejvyšší teplota 25.2.2021

20.1°C Byňov

20.0°C Ropice

19.9°C Javorník

19.8°C Vidnava

19.6°C Stříbro

19.5°C Tachov

19.4°C Rožmitál pod Třemšínem, Kašperské Hory a Neumětely

Na 47 stanicích ze 154 měřících 30 let a déle byl překonán teplotní rekord pro tento den a 20 z nich překonalo rekord absolutní únorový. Většinou byly přepsány rekordy naměřené v minulý den. Podstatně chladnější bylo opět Polabí, v Doksanech bylo maximum necelé 4°C.

Nejvyšší teplota 26.2.2021

18.7°C Jablunkov-Návsí

18.5°C Město Albrechtice-Žáry

18.0°C Opava-Otice a Zlaté Hory

17.8°C Husinec

17.7°C Krnov a Javorník

17.6°C Chuchelná, Dyjákovice a Byňov

V o něco chladnějším pátku byl přesto překonán rekord na 64 stanicích ze 155 měřících 30 let a déle. Šlo o rekordy pro tento den. O něco tepleji bylo i v Polabí, naopak nejchladněji bylo na severozápadě a severu Čech. Tam přibývala jako první oblačnost, odpoledne s začaly vyskytovat i srážky. jinými slovy tam měla vliv na počasí a teplotu přecházející studená fronta.

Podle vývoje počasí v poslední uvedený den lze také předpokládat, že je konec velmi teplému počasí. Za frontou se ochladilo a víkendová maxima teploty jsou a budou již nižší a zejména v republice vyrovnaná. Naopak nás čekají opět mrazivé noci. Příští týden se sice mírně oteplí a velmi krátce může být teplota i na 14-15°C, ale opt místy. Vrátí se totiž teplotní inverze. Tato vysoká teplota se ale zatím neočekává. Brzy přijde navíc během týdne opět ochlazení. A podle prognóz i významnější než je to současné.

Reference

SMOLA, F. Rekordní únor pokračuje. ČHMÚ. Online, 24.2.2021. Dostupné na infomet.cz.

HAKL, M. Teplotní rekordy opět přepsány. ČHMÚ. Online, 25.2.2021. Dostupné na infomet.cz.

SANDEV, M. Teplotní rekordy pro 26. únor 2021. ČHMÚ. Online, 26.2.2021. Dostupné na infomet.cz.

Vznik a vývoj anticyklony

Tento text podrobněji popisuje vznik a vývoj anticyklony. Pro obecné informace o tlakovém útvaru odkazujeme na naší stejnojmennou stránku. Dále pro detailnější informace o typickém průběhu počasí v anticyklony co se týče našich podmínek na stránku Počasí v tlakové výši. Článek nabízí teoretické informace s vazbou na praxi. Podle nich si může čtenář utvořit základní přehled o tom, kdy a za jakých podmínek čekat vliv vysokého tlaku vzduchu. Případně jaké počasí v konkrétním období v závislosti na typu oblasti a proudění zhruba očekávat. Jak bylo uvedeno základ je popsán na uvedených stránkách. Zde tedy předpokládáme od čtenáře znalost úplných základů problematiky. Kdy čekat vysoký tlak vzduchu delší dobu? Kde se setkáme s trvalým výskytem vysokého tlaku vzduchu?

Vznik a vývoj anticyklony jako první stádia její existence

Nejčastější příčinou vzniku vyvíjejících se anticyklon je zesílení studeného hřebene vyššího tlaku vzduchu po přechodu studené fronty. A to v týlu cyklony či cyklony, která uzavírá tzv. rodinu cyklon. Indikátorem vzniku anticyklony je plošný výskyt vzestupných tendencí tlaku vzduchu a to v přední části hřebene vysokého tlaku vzduchu i v týlové části tohoto hřebene. Často dochází k vývoji pod přední částí hřebene vyššího tlaku.

To jsou počátky vzniku vysokého tlaku vzduchu jako samostatného tlakového útvaru. Proces utvoření považujeme za ukončený a anticyklonu za vzniklou, tedy existující, až následně. A při počátku fáze zesílení anticyklony, kde se objevuje na mapě první uzavřená izobara (čára spojující místa se shodným tlakem vzduchu). Půjde například o izobaru s tlakem 1025hPa. Následně pokračuje za vhodných podmínek zesilování anticyklony nebo též její mohutnění. V oblasti se stále zvyšuje tlak a ve středu útvaru je dosaženo jeho maximální hodnoty. Pro pokračování v uvedeném příkladu může jít o maximum tlaku například 1040hPa.

V takovém případě jde často o zimní mohutné tlakové výše. Ty vznikají a mohutní po několik dnů. V oblasti jejich výskytu zaznamenáváme silný a trvalejší vzestup tlaku vzduchu. V závislosti na předchozí synoptické situace může jít i o extrémní zvýšení tlaku. Například i z 1000hPa na 1040hPa. Dochází i k podstatným změnám v průběhu počasí, tedy dalších meteorologických prvků. Anticyklona mohutní dokud pro tento proces má vhodné podmínky. Ty označujeme jako anticyklogeneze. Nejprve je anticyklona nízkým útvarem, postupně se prosadí i ve vyšších výškách.

Podmínky vzniku a trvání anticyklony

Základním “stavebním kamenem” či tedy podmínkou pro tvorbu vysokého tlaku vzduchu je oblast, kde se ochlazuje vzduch. při procesu ochlazování vzduch dochází k navyšování hustoty tohoto vzduchu. Talk vzduchu v takové oblasti stoupá. Vzestup tlaku vede ke vzniku tlakového útvaru zvaného tlaková výše a k jeho vzniku dojde po splnění již uvedených podmínek. V tlakové výši jsou sestupné pohyb vzduchu, které vedou k jeho vysušování. Nedochází tedy k procesu kondenzace, čímž nevzniká oblačnost. Ve vysušovaném vzduchu se již vzniklá oblačnost poměrně rychle rozpadá.

Při dlouhodobém vychládání rozsáhlé pevninské oblasti jsou dány ty nejlepší podmínky pro vznik vysokého tlaku vzduchu. Proto tyto útvary vznikají nejčastěji právě nad takovými územními oblastmi. Jedním z hlavních příkladů je Rusko a jeho asijská část v zimním období. Po určitém čase se zde vytváří mohutná tlaková výše. Jde o sibiřskou anticyklonu. Tato ovlivňuje oblast i po celou zimu a v zimě až na výjimky ovlivní alespoň v kratší epizodě počasí u nás. Do oblasti následně proniká mrazivý vzduch, který působí na stabilitu tohoto útvaru. Anticyklona se tak stane málo pohyblivou. Některé anticyklony jsou nevýznamné, většinou mají krátkou životnost v podobě několika málo dnů. Jiné jsou naopak mohutné a existují po řadu týdnů. Během této doby dochází k regeneraci útvaru.

Regenerace anticyklony = v místě s vlivem stávající anticyklony, kam proniká významně studený vzduch, dochází tak k opětovnému vzestupu tlaku vzduchu v útvaru.

Slábnutí a zánik anticyklony

Po dosažení vrcholné fáze existence anticyklony, což je situace kdy tato dosáhne ve svém středu maximálního tlaku, začíná slábnout. Maximální tlak ve středu útvaru nevydrží příliš dlouho. Při slábnutí anticyklony se jedná o vysoký a málo pohyblivý tlakový útvar. Ve výšce se vyskytuje přibližně ve středu tlakového útvaru střed izolované oblasti s teplým vzduchem. Slábnutí anticyklony je opakem jejího zesilování. V takovém případě se vytrácejí podmínky pro její vznik a nastávají naopak podmínky pro její zánik (anticyklolýza). Tlak vzduchu v útvaru klesá až na hodnoty odpovídající tlaku vzduchu v okolí. Anticyklona zanikne, pokud přestane být poslední izobara uzavřená. Tlak vzduchu následně poklesne pod úroveň tlaku vzduchu v okolí. Pokud je nižší než tlak v okolí, hovoříme už o vznikajícím opačném tlakovém útvaru, tedy cykloně.

Jak vidíme na synoptické mapě z 14.2.2021 (obr. 1). Jde o analýzu synoptické situace k 7. hodině ranní. Na první pohled vidíme na této mapě Evropy dominující mohutnou tlakovou výši nad střední Evropou. Tato se přesunula nad centrální Evropu z Evropy severní, kde vznikla daleko na severu v mrazivém vzduchu. Ten kolem významného útvaru pronikl do střední Evropy během 6. a 7. února a setrval zde týden a tři dny. Ostatní útvary na mapě jsou opačnými s nižším tlakem vzduchu. Jde o cyklony, tedy tlakové níže. Daleko nad severní Evropu registrujeme další vznikající tlakovou výši.

Praktický příklad vlivu mohutné anticyklony

Mohutná výše nad centrem Evropy blokuje postup cyklon, zejména od západu. Hluboká cyklona nad Atlantikem s sní spojené systémy front je významně opačným útvarem. V Británii na rozhraní těchto útvarů s nejvyšším rozdílem v tlaku vzduchu fouká velmi silný vítr. Přesto tato cyklony bude rozhodující pro počasí ve střední Evropě. Další vývoj anticyklony je takový, že tato začne slábnout a zvolna se odsouvat k východu. Tím začne uvolňovat cestu systémům front spojených s cyklonami od západu. Proto se prosadí západní proudění. První frontální vlna nebo vlny mohou být slábnoucí a přinesou prvotní změnu v podobě zeslabení mrazivého proudění. Další již přinesou významnou změnu počasí.

Pokud by se vysoký tlak obnovoval nebo by se stačila na jeho místo nasunou od severu další mohutná tlaková výše, ke změně by nedošlo. Blokace západního proudění by pokračovala a s ní i přísun mrazivého vzduchu v severním proudění kolem anticyklony. Cyklona by setrvala nad Atlantikem nebo by následně postoupila do severní Evropy, pokud by tam měla volnou cestu. Sebemenší změna v předpokládaném vývoji tlakových útvarů znamená významnou změnu cirkulace vzhledem k dané oblasti a tedy celkově změnu očekávaného počasí. Ve stabilní a mohutné anticykloně je počasí jasné a to doslova. Jednak je jasná jeho předpověď a jednak zejména kolem středu útvaru je jasná i obloha. Otázkou vždy je vývoj spojený s případným koncem vlivu tohoto útvaru a tím pádem i daného proudění.

Výskyt, pohyb anticyklon a jejich vliv na středoevropské počasí

Jak bylo již v minulé kapitole uvedeno, Sibiřská anticyklona má občasně v zimním období vliv na počasí střední Evropy. Zasahuje k nám od severovýchodu a společně s ní k nám proniká mrazivý, původně arktický vzduch. Tento příliv mrazivého vzduchu společně s vlivem výběžku této anticyklony trvají obvykle delší dobu. A to po několik dnů až dva či tři týdny. Jsou zdrojem skutečně pravého zimního a mrazivého počasí. Vedle této anticyklony existuje subtropická anticyklona. Ta se rozprostírá v pásu podél rovnoběžek subtropů a to na sever i jih od rovníku. V našich podmínkách se často setkáváme s postupujícími anticyklonami. A to nejčastěji s postupem od západu, společně s frontálními systémy západního proudění. Tyto od sebe často odděluje  tím, že jde spíše o výběžky tlakové výše. Ale v některých případech i o celé anticyklony.

Anticyklony rychle pohyblivé a stabilní

Příčinou vzniku a postupu anticyklon za studenými frontami je přísun dostatečně chladného vzduchu za těmito frontami. Není to pravidlem, ale je to velmi častý synoptický vývoj. Jak bylo řečeno výše, vhodné podmínky pro vznik tlakové výše (anticyklogeneze) nastávají právě v ochlazujícím se vzduchu. Což je situace po přechodu studených front, kde dochází k intenzivními přílivu studené vzduchové hmoty. Zejména při zásadním ochlazení za studenou frontou se počasí významně a často i rychle vylepšuje. Příčinou je právě nástup významnější anticyklony. Ty působí mnohdy velmi brzké ustávání srážek a ubývání oblaků za frontami. Anticyklony se stále přesouvají. Některé dosti rychle a působí tedy společně s opačnými útvary velmi proměnlivé počasí (uplatnění u nás zejména na počátku jara, mnohdy ale i v zimě). Jiné jsou málo pohyblivé a to zejména ty v mrazivém vzduchu, které tak vlivem vhodných podmínek dospějí do velké mohutnosti a rozsahu.

Na přesunu anticyklony závisí i její další vývoj. Pokud se přesune do oblasti, kde nejsou podmínky pro její existenci či případně regenerace, začne slábnout a zanikat. A počasí na daném území závisí právě na uspořádání anticyklon vůči cyklonám, které určují cirkulaci vzduchu. Jak je uvedeno již výše, v zimě i v létě jsou ve střední Evropě situace dlouhodobého blokování jinak převládajícího západního proudění. Proudění, které je u nás hlavním zdrojem vlhkosti, tedy srážek. V takovém případě mohou vznikat v létě významná sucha, neboť obnova výše a trvání případné blokace mohou být dlouhodobé.

Základní charakteristiky počasí v anticykloně středoevropského klimatu

Při popisu převládajícího počasí v tlakové výši se přidržíme naší geografické a klimatické oblasti. Detailněji tak v této kapitole popisujeme širší možnosti projevů počasí v souvislosti s vlivem anticyklony. Popis slouží jako doplnění teoretického textu o anticyklonách. A též jako obecný návod, jaké počasí při vlivu tohoto tlakového útvaru v různých situacích u nás očekávat. Důležité právě je rozpoznat, že se jedná o vliv tlakové výše. Někdy to může být poměrně složité rozeznat.

Počasí v tlakové výši nemusí být ani trochu pěkné, v některých situacích dojde i na srážky nebo čerstvý vítr.

Jak bylo řečeno vícekrát již v jiných textech, počasí v tlakové výši je sice považováno obecně za pěkné, ale vždy to neplatí. Naopak najdeme mnoho variant jiného vývoje počasí, které nemusíme na první pohled při vysloveno počasí v tlakové výši očekávat. A nejsou to jen známé mlhy  nízká oblačnost. O tom je blíže pojednáno v dalších odstavcích. Nástup tlakové výše tedy obecně znamená pěkné počasí. To v meteorologii obecně definujeme jako počasí málo oblačné či přímo jasné a takže se slunečním svitem, bez srážek, bez silnějšího větru a obecně stabilnější. Dále teplotně odpovídající dané roční i denní době. Při tomto počasí se uplatní výraznější denní chod teploty vzduchu, ale i větru. Vítr nefouká od večera do rána, přes den se často s nějakým setkáme. Následně se zaměříme převážně právě na ty výjimky, kdy výše uvedená definice anticyklonálního počasí platit nebude. A nejde jen o období chladné části roku.

V chladné části roku bude počasí v anticykloně mlhavé a podmračené s rozdíly

Během podzimu a v zimě můžeme v anticykloně čekat naopak více oblačné počasí. Příčinou je významné vychládání vzduchu a jeho hromadění v nižších výškách. Zde narážíme již na rozdíly v počasí, zejména v různých nadmořských výškách. Vlivem vychládání vzduchu radiačním ochlazováním dochází ke kondenzaci a při dlouhých nocích je toto významné. Vzniká mlha, ve výšce zvaná jako oblak Stratus. Jinými slovy nízká oblačnost. Tyto se udržují mimo hory i celé dny, výjimečně podle míry stability anticyklony (viz dále) i týdny. Srážek se v anticykloně většinou nedočkáme, ale z nízké oblačnosti může určitě mrholit nebo velmi drobně sněžit. Jiné je to v různých oblastech anticyklony, kdy se ještě projevují jiné synoptické útvary. O tom je blíže pojednáno dále.

V teplé části roku je v anticykloně většinou slunečno či polojasno

V centru anticyklony a obecně při vlivu tlakové výše bude v letním období oblačnosti málo. Žádná oblačnost po celý den, tedy zcela jasno, pak skutečně jen v oblastech středů anticyklon. V letním období se významně projevuje konvekce, která tvoří i v tlakové výši drobnější kupovitou oblačnost. Takže může být na obloze polojasno nebo zejména kolem poledních hodin i oblačno. Významnější oblačnost se v anticyklonách nevyskytne. Ale důkaz o tom, že při vlivu tlakové výše může být i v létě až zataženo, foukat silnější vítr nebo se mohou vyskytovat i srážky přinesou odstavce následné kapitoly.

Rekordně teplé počasí, ale ne všude

V úterý bylo v ČR rekordně teplé počasí, ale zdaleka ne všude. Mnozí v určitých lokalitách s tímto tvrzením totiž souhlasit nebudou. V mnohých lokalitách byla teplota celý den zimní. Ale skutečně byla v ČR místa, kde se oteplilo výrazně nad 15°C a přepsány byly i některé maximální teplotní rekordy pro tento den. Místy až rekordně teplé počasí a velké teplotní rozdíly na malém území panují v ČR od přelomu týdnů a bude tomu tak do pátku. Ostatně jak píšeme v minulém článku Do kdy bude velmi teplo? Teplota totiž silně závisí v těchto dnech na chování mlhy či nízké oblačnosti (dále jen mlha). Odhadnout chování mlhy v průběhu dne není jednoduché, proto i předpověď teploty pro konkrétní lokalitu v těchto dnes se nemusí vyplnit. Důkazem byl včerejší den, kdy se v mnohých lokalitách očekávalo rozpuštění mlh.

V jižních Čechách bylo dosaženo letos poprvé 20°C

Obr. 1 Teplota vzduchu v ČR 23.2.2021 14 SEČ a velké teplotní rozdíly, zdroj: chmi.cz/infomet.cz

Kde zůstaly v úterý mlhy nebo se rozpouštěly až odpoledne a jen částečně, je dobře vidět i na odpolední teplotě v ČR. Tu ukazuje mapka na obrázku a vidíme podle ní, že rekordně teplo v jižních a jihozápadních Čechách, ale i v jižní až jihozápadní části středních Čech. Dále bylo velmi teplo na horách, například na severu a to vlivem celodenního vyjasnění. Takové počasí máme v ČR již od neděle a zejména od pondělí. Naopak místa s celodenní mlhou včera jsou vidět v podobě nízkých hodnot teploty. Šlo o místa se silnou inverzí v podobě kompenzace významně teplých oblastí. Jednalo se o Prahu, celé Polabí a jižní či jihovýchodní Moravu. Na severozápadě Čech vybočuje teplotně stejně jako co se týče oblačnosti Milešovka. Stejné je to dnes.

Nejvyšší teplota 23.2.2021:

20.0°C Vyšší Brod

19.4°C Vimperk a Český Krumlov – Přísečná

19.3°C České Budějovice – Rožnov

19.2°C Křemže – Mříč a Kašperské Hory

19.1°C Hejnice a Husinec

Na stanicích byl také pokořen teplotní rekord pro tento den a to celkem na 14 ze 155 měřících 30 a více let. Teplotní inverze bude pokračovat do pátku, kdy přijde během dne již změna v podobě studené fronty. Mlhy by se měly ale rozpouštět častěji než v prvních dnech týdne. Většinou bude tedy teplý vzduch pronikat i do nižších poloh. Ale stále se najdou místa, kde mlha zůstane celý den nebo se rozpustí jen částečně. Území a vzduch se v takové lokalitě dostatečně neprohřejí. Místy až rekordně teplé počasí je třeba čekat tedy dnes a ještě zítra. poté se za studenou frontou ochladí a to krátce i poměrně výrazně. A to vůči současně velmi teplým oblastem.

Reference a doporučené informace

VALACHOVÁ, M. Dnes se přepisovaly extrémy pro únorová maxima. ČHMÚ INFOMET. Zpravodajský servis. Online, 23.2.2021. Postupné na Infomet.cz.

Do kdy bude velmi teplo?

Po skončení mrazivé epizody došlo během minulého týdne v ČR k dosti rychlému oteplení. Sněhová pokrývka z nižších poloh rychle zmizela. V těchto oblastech je však stále možné najít její zbytky ve stinných místech a v údolích nebo na hromadách. Ty jsou důsledkem odklízení sněhu. Tání sněhu v posledních dnech zpomalují studenější noci. Počasí v ČR je pod vlivem mohutné tlakové výše zvané “Ilonka”, která se rozkládá nad jižní, částečně střední až severovýchodní Evropou. Tlak vzduchu ve středu tohoto útvaru ve střední Evropě dosahuje či slabě přesahuje 1035hPa. Blokačně působí tato na cyklony a s nimi spojené frontální systémy, zejména nad severní a západní Evropou. Do ČR proniká teplý vzduch, avšak nerovnoměrně. Jak dlouho tato situace vydrží, tedy do kdy bude velmi teplo a často slunečno? A do kdy bude panovat místy silná inverze?

Počasí v ČR je teplé, ale inverzní

Teplý vzduch za takové situace zdaleka neproniká do všech oblastí. Udržuje se často ve výšce (obr. 1), proto je slunečno a tepleji zejména na horách. Do nižších výšek proniká teplý vzduch zatím spíše místy. A i když se řekne, že v ČR je velmi teplé počasí, mnohde to zatím opravdu neplatí. I v nižších výškách se totiž v některých oblastech pohybuje teplota odpoledne kolem nuly nebo slabě nad nulou. To zajisté za teplé počasí označit nemůžeme. Je tedy přesnější říci, že počasí je inverzní a místy až velmi teplé. Tak například dnes kolem poledne bylo na severu Prahy kolem 2°C při mlze, totéž ve středním Polabí či na jihu Moravy. A na vrcholech Šumavy téměř 14°C. V nížinách jižních Čech a i jižního okraje Čech středních je odpoledne až 19°C. Jde o typickou teplotní inverzi v pozdně zimním období.

Obr. 1 Předpověď teploty vzduchu ve výškové hladině 850hPa (cca 1.5km) na 24.2.2021 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Podmínky pro vznik inverze jsou totiž u nás nyní ideální. Stabilní teplotní zvrstvení se zde udržuje s mohutnou tlakovou výší bez významnějšího proudění. Vzduch se nepromíchává a studený stéká ze svahů do nižších výšek, kde se hromadí. Viditelná forma tohoto studeného vzduchu se při dostatečně vysoké vlhkosti objevuje v podobě mlhy. Vzhledem k období a délce nocí je ještě vlhkost vzduchu vysoká a dostatečná doba na značné ochlazení a následnou tvorbu mlhy. Mlhy jsou mohou být i mrznoucí, neboť se v noci teplota pohybuje na 0°C či slabě pod ní.

V pátek přeruší teplotní inverzi studená fronta

Teplotní inverze potrvá v ČR i v nejbližších dnech. Skončí během pátku, ale pouze krátce. Změna synoptické situace nebude tak výrazná, aby došlo k definitivní změně proudění a počasí. Mlhy budou ráno či dopoledne každodenní záležitostí, ale častěji se budou během dne a to nejpozději odpoledne rozpouštět. Odpoledne bude jasno až skoro jasno a v případě rozpouštění mlhy dostatečně včas i velmi teplo. Ojediněle se může mlhy i nadále udržovat dlouho do odpoledne či celý den. Pak bude v daných oblastech stále dosti chladno. Tam, kde bude jasno v noci i přes den, lze čekat vyšší výchylky teploty (amplitudy).

Očekávaná maxima teploty v dalších dnech:

St 24.2.: 12 až 17°C, při oblačnosti 8°C

Čt 25.2.: 13 až 17°C, při oblačnosti 8°C

Pá 26.2.: 7 až 12°C na Z/SZ kolem 5°C a na JV až 15°C

So 27.2.: 3 až 8°C

Ne 28.2.: 4 až 8°C

Během pátku vidíme změnu, která bude poměrně významná. A to hlavně proti situaci, kdy bude do daných oblastí pronikat teplý vzduch. Studená fronta nepřinese delší zvětšení oblačnosti a ani příliš srážek. Srážky budou slabé a místní. Na horách a o víkendu i od středních poloh sněhové. O víkendu to právě vypadá, že se ochladí poměrně citelně. Následně by měla teplota slabě stoupat. Výška hranice sněžení se mírně zvýší.