Aktuální srážky

()

SPADLÉ SRÁŽKY

Spadlé srážky v ČR za hodinu

Spadlé srážky za hodinu - ČR

Spadlé srážky v ČR za den

spadlé srážky za den - ČR

Úhrn srážek v ČR za týden

Spadlé srážky v ČR za měsíc

Spadlé srážky za měsíc - ČR

Celková sněhová pokrývka v ČR

Aktuální sněhová pokrývka - ČR

Poměr spadlých srážek v ČR od 1. ledna k dlouhodobému normálu let 1961-1990

Poměr srážek k dlouhodobému normálu od 1. ledna - ČR

Průměrné srážky a oblačnost nad Světem za den

Průměrné srážky a oblačnost za den - SvětSrážky v mm/h a oblačnost v %

Informace o hydrologické situaci v podobě stavu povrchových i podzemních vod a půdní vláhy, vodní bilanci a riziku výskytu sucha najdete na stránce Hydrologická situace.

Předpověď srážek z numerických modelů na nejbližší hodiny a dny je k dispozici na stránce Předpověď srážek, na střední a delší dobu dopředu pak na stránkách Střednědobé předpovědi a Dlouhodobé předpovědi.


O Aktuálních srážkách

Na stránce vidíte přehled radarových dat a detekce blesků v ČR a okolních státech, ale také je možné podívat se na oblačné systémy nad celou Evropou nebo nad celou Zemí. Ve druhé části stránky jsou k dispozici mapy spadlých srážek zejména v ČR za poslední dny či měsíc. Poslední dvě mapy ukazují data od 1. ledna daného roku. Mapa ČR ukazuje poměr spadlých srážek od tohoto data k dlouhodobému normálu tohoto území. Dnes existuje na internetu mnoho stránek s prezentací radarových dat různého druhu pro různé oblasti (zpravidla každá meteorologická služba má svá data pro svůj stát a okolí). S výše uvedenými nástroji s prezentací dat budeme mít dostačující přehled o srážkové činnosti u nás, v okolí a v případě potřeby i v širokém okolí.

Kde doporučujeme sledovat aktuální srážky?

 • JSRADView – prohlížeč radarových dat s animací
 • INCA Nowcasting Webportal ČHMÚ – prohlížeč radarových dat v 10 minutovém kroku, kombinace s detekcí blesků a dalších produktů včetně předpovědi postupu srážkové činnosti
 • Radar Bouřky – radarová data na podkladové mapě Open Street Maps s funkcí detekce bouřkových buněk a zobrazením informací o nich
 • Radar Evropa – kombinace radarových dat jednotlivých států Evropy v jednom snímku s animaci, velmi dobrý nástroj pro sledování výskytu a postupu srážkové činnosti aktuálně
 • Radar Německa: Niederschlagsradar – radarová data v Německu a blízkém okolí s možností volby několika druhů radarů, včetně detekce blesků jako volby. Jde zejména o radar s detekcí výskytu smíšených a sněhových srážek a předpovědi jejich postupu či další. Zejména vylepšený radar s animací. Možnost volby detailu lokality.
 • Radar Německa: radar DWD – radarová data prezentovaná přímo od zdroje v Německu, německé meteorologické služby Deutsche Wetterdienst (na stránce je nutné zvolit v rozbalovací nabídce vlevo nahoře od obrázku radar nebo radar s animací).
 • Radar západní Evropy Meteox – kombinace snímků ze západní a části střední Evropy s bohatou animací postupu srážek až za uplynulý den, včetně předpovědi a výběru detailu lokality.
 • Radar Belgie a Evropy – snímky s animací na stránce meteoslužby Belgie.
 • Wetteronline – radarová data nejen z Evropy, ale z celého Světa na jednom snímku s animací, detekcí blesků a předpovědí postupu srážek. Včetně zobrazení oblačnosti a dalších údajů. Velmi šikovný nástroj pro komplexní pohled na srážkové systémy a jejich chování v reálném čase.
 • Wetter24 – radar na mapě s možností animace a předpovědí postupu srážek, možnost volby regionu, včetně Evropy.

Jednotlivé státy (většinou nejsou prezentovány snímky zde na stránce)

 • Radar Rakouska – méně známá jsou veřejně dostupná radarová data z Rakouska. Příliš se neví o tom, že existují. Prezentace těchto dat je dostupná na Wetter.tv nebo Austrocontrol.at.
 • Radar Maďarska – radarový snímek na stránce meteoslužby země met.hu.
 • Radar Rumunska – radarový snímek na stránce meteoslužby Meteoromania.
 • Radar Polska – radarový snímek na stránce meteoslužby země s možností animace a prognózy.
 • Radar Skandinávie – radarový snímek na stránce meteoslužby Švédska. Dále je k dispozici radar Dánska od tamní meteoslužby.
 • Radar Británie – radarový snímek na stránce meteoslužby Británie Met Office. A radar Irska na stránce tamní meteoslužby.
 • Radar Pyreneje – radarový snímek na stránce meteoslužby Španělska.
 • Radar Itálie a okolí – radarový snímek na stránce Protezionecivile.

Návod na sledování srážek

Téměř každý stát provozuje prostřednictvím meteorologické organizace radiolokátory a poskytuje snímky z jejich odrazů. Pro sledování výskytu srážek, tedy přítomnosti srážkově významné oblačnosti nad ČR a okolím se dobře hodí detailní radar ČR. Dále se uplatňuje zejména radar Německa a obecně západní Evropy. V případě opačné cirkulace je dobré sledovat radary na východě. Dnes můžeme sledovat kombinaci snímků na tzv. radaru celé Evropy. Každý radar má jinou barevnou stupnici odrazů ukazující intenzitu srážkové činnosti v podobě k ní přirazeným úhrnům srážek v milimetrech za hodinu. Některé radary poskytují i rozlišení druhu srážek  to kapalných, smíšených a tuhých, tedy zpravidla sněhových.

Čím vyšší odrazy z radaru, tím intenzivnější srážky. S tím, že při kapalných srážkách je jejich intenzita v případě daného odrazu nižší než je tomu u tuhých srážek. V případě konvekčních srážek, tedy výskytu bouřky, jde o omezení výskytu srážek na oblast s nejvyššími odrazy. Ostatní odrazy jsou od vertikálně mohutné oblačnosti. Takže srážky se vyskytují v jádru bouřky, které je prezentováno na radaru tmavě červenými, červenými a oranžovými až žlutými odrazy. Ostatní slabší odrazy většinou neprezentují srážky, i když někdy se slabý déšť objevuje i z ostatních oblaků kolem bouřky. Na odrazech z radaru poznáme také výskyt kovadliny bouřky a její slábnutí až zánik.

Druhá část stránky ukazuje spadlé srážky v podobě skutečně spadlých srážek u určitých úhrnech a to zpravidla za hodinu, den, týden a měsíc. Zde jsou uvedeny zejména mapy přímo pro území ČR, což je z našeho pohledu nejdůležitější. Z výše doporučeného nepřeberného množství stránek je možné se podívat i na další radarové snímky.

Použité zdroje

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV (ČHMÚ), www.chmi.cz, www.hydro.chmi.cz.

NIEDERSCHLAGSRADAR, www.niederschlagsradar.de.

DEUTSCHER WETTERDIENST, www.dwd.de.

METEOCIEL, www.meteociel.fr.

AUSTROCONTROL, www.austrocontrol.at.

VRIJEME, www.vrijeme.hr.

NATIONAL METEOROLOGICAL SERVICE OF SLOVENIA, meteo.arso.gov.si.

CLIMATE REANALYZER, www.climatereanalyzer.org.

ZAKLAD OBSERWACJI ZIEMI, www.zoz.cbk.waw.pl.

METEOROLOJI GENEL MÜDÜRLÜGÜ, www.mgm.gov.tr.

Poslední úprava stránky: 9.4.2021 10:47

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Aktuální srážky
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář