Deset let od přívalových povodní

Na konci června a na začátku července roku 2009, letos je tomu tedy přesně 10 let, se vyskytly nad naším územím abnormálně příznivé podmínky pro opakovaný vznik silných bouřek s přívalovými lijáky. Tyto měly za následek významné bleskové povodně na menších tocích na více místech v ČR. Pojďme si situaci připomenout a můžeme konstatovat, že letos bude počasí zcela opačné. Konec letošního června bude ve znamení slunečného počasí spíše s jen ojedinělými bouřkami a ve znamení vysokých teplot. Otázkou je co si pro nás počasí připraví poté, srážky totiž patrně opět spadnout naráz a možná i v podobě přívalových dešťů.

Podrobné informace o této povodňové události od příčin výskytu tohoto počasí až po důsledky povodní najdete na stránce: Povodeň 2009.

Přívalové srážky v roce 2009 zasáhly více povodí, nejvýznamněji povodí Jičínky, Luhy, Kamenice, Volyňky a Blanice

Přesně 22. června započaly v ČR významné bouřky s prudkými lijáky. Tyto lze v červnu rozdělit do tří epizod. První se odehrála na počátku období na jihu a jihozápadě Čech a na severu Moravy, spadlo 40 až 70mm srážek. Druhá s odehrála zejména na Moravě a spadlo do 60mm, ojediněle 75mm srážek. Třetí zasáhla Jeseníky, Beskydy a Krkonoše s úhrny 50 až 80mm, ojediněle 120mm. Poslední červnové a první červencové dny přinášely další velmi lokální prudké bouřky s lijáky i do jiných oblastí naší země, například na severozápad Čech. Příkladem nechť je například srážkový úhrn 24. června 2009 v povodí Luhy a Jičínky.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je povodec588-2009-src3a1c5beky-nj.png.
Obr. 1 Srážkové úhrny za 24.6.2009 v povodí Luhy a Jičínky, zdroj: voda.chmi.cz

Přívalové povodně měly typický rychlý nástup, dramatický průběh a též rychle odezněly. Jednalo se o zásah lokálně omezené oblasti nebývaly prudkými srážkami, kdy spadlo za krátký čas velké množství vody. Nejvyšší průtok 340m3/s-1 byl změřen na Jičínce v profilu Nový Jičín a tento průtok významně převýšil hodnotu stoleté vody. Tuto také mnohokrát převýšil průtok na Bystré v Benešově nad Ploučnicí, Luze v Bělotíně, Polouvsí, Jeseníku nad Odrou, Zrzávce v Bludovicích, Sedlnici v Ženklavě a na dalších potocích.

Synoptickou příčinou byl výskyt východní cyklonální situace (Ec), na konci června ovlivňovala počasí u nás okluzní fronta propojená s tlakovou níží nad východní Evropou. Na naše území pronikal teplejší a též vlhký vzduch.

Jak je uvedeno výše, podrobný rozbor situace je k dispozici na stránce o povodni 2009 menu Největší povodně v ČR.

Poslední články

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: