Měsíční souhrn

5
(4)

Stránka poskytuje stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).


MĚSÍČNÍ SOUHRN PRŮBĚHU POČASÍ V ČR

Popis synoptických příčin průběhu počasí (synoptický vývoj) a jeho průběhu v podobě stavu oblohy a výskytu jevů. Doplněno o převažující minimální noční a maximální teplotu vzduchu v rámci ČR. Též doplněno o údaje z našeho měření (pro zajímavost a případně pro srovnání).

Shrnutí počasí v uplynulém měsíci: Květen 2021

Období: 1. až 31.5.2021

Místo pozorování/měření: Polabí, 175m (data)

Stručné shrnutí

V květnu převládalo studené proudění a zejména první polovina měsíce byla velmi vlhká. Vyskytlo se několik odtokově významných situací. Jedna vyústila v povodňovou situaci na jihu a jihozápadě či jihovýchodě Čech a na Moravě. Počasí bylo celkově vlhčí s častým výskytem deště, ke konci období přeháněk. bouřky byly ojedinělým jevem.

Podrobnější shrnutí

První dekáda: V úvodu měsíce ovlivnila počasí u nás tlaková níže a s ní spojené zvlněné frontální rozhraní. Na konci období se prosadil vysoký tlak vzduchu  krátkým přílivem velmi teplého vzduchu od jihovýchodu. Počasí bylo velmi deštivé zpočátku období, místy spadly vydatné srážky. Ke konci období bylo častěji polojasno až slunečno a také velmi teplo. Nejnižší teplota 8 až 2°C a při vyjasnění -2°C s četnými mrazíky, při oblačnosti postupně 12 až 6°C. Nejvyšší teplota 11 až 17°C, na konci období krátce 22 až 29°C.

Druhá dekáda: V úvodu vrcholil příliv velmi teplého vzduchu od jihovýchodu. Tlaková výše se odsouvala do východní Evropy. Přes ČR přešlo od západu frontální rozhraní, které se při přechodu přes naše území vlnilo. Dále se střední Evropa nacházela v přílivu vlhkého a chladného vzduchu od západu. Hodně oblaků, zpočátku místy bouřky či přeháňky a postupně déšť. Tak bylo na počátku dekády. Spíše oblačné, jen přechodně polojasné počasí bylo i po zbytek dekády. Nejnižší teplota 15 až 10°C, postupně 10 až 4°C. Nejvyšší teplota 25 až 31°C první den, poté 14 až 22°C a následně 14 až 20°C.

Třetí dekáda: Ve studeném a vlhčím západním proudění postupovaly přes ČR frontální vlny. Na konci období se začal prosazovat vysoký tlak vzduchu. Oblačné počasí s poměrně častými přeháňkami, ojediněle bouřkami převládlo po většinu období. Na konci období byly srážky velmi lokální a bylo až polojasno. Nejnižší teplota 7 až 2°C a místy mrazíky, při větší oblačnosti 10 až 5°C. Nejvyšší teplota 12 až 18°C, zpočátku krátce až 22°C.

Klimatická data

Nejnižší teplota vzduchu: 2.1°C (8.5.)

Nejvyšší teplota vzduchu: 30.4°C (11.5.)

Nejvyšší denní srážky: 49.8mm (2.5.), druh: trvalý déšť, příčina: ZSF/TN

Celkové srážky: 96.8mm

Mrazivé dny, (TMIN <0°C): 0

Slunné dny: 3

Srážkové dny: 17

Závěrečný komentář

Studené a vlhké květnové počasí pomohlo ve zlepšení hydrologické situace. Krátce byly průtoky i povodňové. Vegetace měla ve vývoji určité zpoždění vlivem nízké teploty. Často hrozící přízemní mráz ale stromy nepoškodil jako loni, neboť nebyly ještě rozkvetlé. S pěstováním plodin bylo také nutné vyčkat.

Shrnutí je za celou ČR obecně, konkrétní uváděná data v poslední části přehledu jsou z uvedené lokality (Praha a okolí) našeho měření.

Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data. Přesněji jde v rámci měsíců o stránku Měsíční data. Někdy nejsou tato doplňovány ihned, ale až dodatečně po vyhodnocení.


O stránce Měsíční souhrn počasí

Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti (přes formulář), nebo nás kontaktujte v případě takového zájmu přímo na emailu info@pocasimeteoaktuality.cz.

Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.

Poslední úprava stránky: 1.6.2021 14:29

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 4

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Shrnutí
Datum
Název položky
Shrnutí počasí
Hodnocení
5

Napsat komentář