Shrnutí počasí

Stránka poskytuje stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).


MĚSÍČNÍ SOUHRN PRŮBĚHU POČASÍ V ČR

Popis synoptických příčin průběhu počasí (synoptický vývoj) a jeho průběhu v podobě stavu oblohy a výskytu jevů. Doplněno o převažující minimální noční a maximální teplotu vzduchu v rámci ČR. Též doplněno o údaje z našeho měření (pro zajímavost a případně pro srovnání).

Shrnutí počasí v uplynulém měsíci: Listopad 2020

Období: 1. až 30.11.2020

Místo pozorování/měření: Praha, 300m (data)

Stručné shrnutí

Zpočátku měsíce převažovalo cyklonální počasí s postupem frontálních systémů od západu. Takže bylo vlhké počasí a to převážně s deštěm nebo mrholením. Během období vládl vysoký tlak vzduchu a vznikaly významnější teplotní inverze. Vyjma hor bylo mlhavo a zataženo nízkou oblačností, postupně i celé dny. Mlhy byly i mrznoucí. Ke konci období slábly ve vysokém tlaku vzduchu postupující fronty od západu. V úplném závěru měsíce ovlivnila naše území částečně tlaková níže.

Podrobnější shrnutí

První dekáda: Od západu postupovaly do centrální Evropy systémy front. Během dekády naše počasí určovala mohutná tlaková výše zvaná “Ramesh”. Frontální oblačnost na frontách se srážkami se změnila na slunečno až polojasno, místy s mlhami a nízkou oblačností. Mlhy a nízká oblačnost kromě hor během období převládly a byly trvalejší. Nejnižší teplota 11 až 5°C, postupně v inverzi +4 až -2°C a při vyjasnění i -4°C. Nejvyšší teplota 10 až 17°C, postupně v inverzi 3 až 8°C a na horách i přes 12°C.

Druhá dekáda: V tlakové výši slábly frontální vlny postupující ze západu. Takže inverzní počasí s mlhami a nízkou oblačností se střídalo krátce s výskytem frontálních oblasti. Srážky se vyskytly spíše místy a slabé v podobě mrholení či slabého deště, na horách i sněžení. Díky přechodu slabých front se nízká oblačnost a mlhy krátce protrhávaly a bylo krátce i polojasno až slunečno, v nížinách ale velmi krátce. Nejnižší teplota 7 až 1°C, při vyjasnění -2°C. Nejvyšší teplota 7 až 14°C.

Třetí dekáda: Vysoký tlak vzduchu převládl, v něm občas slábly frontální vlny. Ke konci období ovlivnila počasí u nás tlaková níže postupující přes Polsko, zejména S/SV/V země. Nízká oblačnost a místy mlhy převládly. V oblasti front se tyto rozpouštěly a vyskytovala se frontální oblačnost, ta se poté krátce protrhávalo. Srážky byly velmi slabé, často i v podobě mrholení z nízké oblačnosti. Od vyšších poloh byly mimo inverzi srážky sněhové. Nejnižší teplota +2 až -4°C. Nejvyšší teplota -2 až +5°C.

Klimatická data

Nejnižší teplota vzduchu: -1.6°C (30.11.)

Nejvyšší teplota vzduchu: 18.2°C (2.11.)

Nejvyšší denní srážky: 5.7mm (1.11.), druh: trvalý déšť/mrholení, příčina: BNT

Celkové srážky: 16.2mm

Teplé dny (TMAX >15°C): 2

Slunné dny: 4

Srážkové dny: 7

Závěrečný komentář

V listopadu spadlo asi 90% srážek v prvních dnech měsíce, poté bylo počasí často inverzní a suché. Měsíc se tak řadí zejména podle měření v Praze a okolí k sušším. Od roku 2005 zde má 12. příčku nejvyššího srážkového úhrnu.

Shrnutí je za celou ČR obecně, konkrétní uváděná data v poslední části přehledu jsou z uvedené lokality (Praha a okolí) našeho měření.

Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data. Přesněji jde v rámci měsíců o stránku Měsíční data. Někdy nejsou tato doplňovány ihned, ale až dodatečně po vyhodnocení.


O stránce Měsíční souhrn počasí

Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti (přes formulář), nebo nás kontaktujte v případě takového zájmu přímo na emailu [email protected].

Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.

Poslední úprava stránky: 3.12.2020 11:52

Shrnutí
Datum
Název položky
Shrnutí počasí
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář