Market wants ‘decisive action’ so Turkey needs to raise rates: Yale economist Stephen Roach

Turkey’s central bank needs to raise interest rates to contain the country’s financial crisis, veteran economist Stephen Roach told CNBC on Monday.

Earlier in the day, Turkish lira dropped to a new all-time low of 7.24 against the U.S. dollar. It later pared some of those losses to trade around 6.99.

“The markets clearly want much more decisive action,” said Roach, former chairman of Morgan Stanley’s operations in Asia.

However, Turkish President Recep Tayyip Erdogan “is not about to do that both in terms of policy as well as rhetoric,” he said on “Power Lunch.”

Roach, now a senior fellow at Yale University, believes what Turkey needs is “a really large and strong monetary tightening.”

Last week, the economic crisis engulfing Turkey deepened after President Donald Trump said he was doubling metal tariffs on the country. His remarks came after Erdogan asked citizens to convert their dollars and other foreign currencies and gold to lira.

After Trump’s comments, the lira briefly plunged 20 percent against the greenback on Friday, finishing the session lower by about 16 percent. On Monday, Turkey’s central bank tried to ease fears by saying it will provide needed liquidity to the country’s banks.

Roach said what’s most worrisome is not the cumulative decline in the currency but the speed of the fall.

“When you see an accelerating downfall like this met with largely incremental actions by the central bank, then you have to worry about where this is going with respect to Turkey,” he said.

Turkey’s inflation rate reached 16 percent last month, well above the central bank’s 5 percent target. While central banks generally hike rates to control inflation, Erdogan has opted to keep rates low in an effort to drive growth.

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: