Market wants ‘decisive action’ so Turkey needs to raise rates

Speaking at an event marking his country’s independence from Japanese rule, Moon said such a “community” could eventually herald the launch of a “multilateral security system” in the region, according to the report.

“This community will lead to an energy bloc and economic bloc in Northeast Asia by expanding our economic area to the northern continent and becoming the foundation of co-existence and prosperity in Northeast Asia,” Moon projected, according to Yonhap.

The president’s administration will seek to link railways and roads with the North before year-end, Yonhap said.

The initiative is one of many efforts that Seoul is undertaking to strengthen peace in Northeast Asia following June’s milestone U.S.-North Korea summit. Since then, the reclusive regime has dismantled some missile engine testing facilities, but many question leader Kim Jong Un’s willingness to deliver on the denuclearization promise he made to President Donald Trump.

Moon also called for broad energy and economic cooperation with the North on Wednesday, stressing his goal to politically unify both countries. “True liberation” will only be achieved when the two neighbors establish a lasting peace and economic relations, the head of state was quoted as saying.

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.