Mrazivé počasí, na konci týdne teplotní inverze

Mrazivé počasí, na konci týdne teplotní inverze. Led na potoce.
0
(0)

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V první části týdne bude v ČR převládat zimní, tedy mrazivé počasí ve všech polohách. Objeví se první větší noční mrazy této chladné části roku. Často bude počasí bez srážek a zpočátku i s menší oblačností, která mráz v noci podpoří. Definitivně přesto zima nezačne. Oteplení slibují modely na konec týdne a opět s inverzí, takže zejména na horách. Ani tam nelze čekat definitivní začátek zimy, i když tam nějaký sníh nyní napadne.

Týden 30.11. až 6.12.2020

Předpověď

Srážek bude i v prvních prosincových dnech méně. Často bude převažovat nízká oblačnost a mlhy, které budou opět četně mrznoucí. Oproti minulým dnům je možné počítat, že i v nížinách bude docházet často k jejich rozpouštění. Ke konci týdne jich bude ale patrně přibývat a budou trvalejší. V prvních dnech napadne zejména na S/SV/V na horách i sníh. Následně budou dobré sněhové podmínky. Tyto se zhorší s inverzí na konci týdne, kdy bude na horách opět 10°C či více. Modely též slibují v ČR na konec týdne rozdíly v teplotě nejen mezi horami a nížinami. Zatím je prognóza spíše nejistá.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: -3 až -9°C, ojediněle -12°C a při oblačnosti kolem -3°C. Nejvyšší teplota: -3 až +2°C, ke konci týdne 1 až 6°C a místy 10°C. Průměrná teplota: -2 až +3°C (lokální rozdíly). Shrnutí období: Podprůměrné.

Celkové srážky: 310mm, na horách až 20mm/cm. Shrnutí období: Podprůměrné.

Synoptická situace

Tlaková níže bude zpočátku týdne určovat počasí zejména na severu a východě našeho území. Pronikat k nám bude studený vzduch ze severu. Během druhé poloviny týdne začne pronikat do vyšších poloh našeho území teplejší vzduch, obnoví se teplotní inverze.

Krátce nás tedy čeká i v nížinách vyloženě zimní počasí, sněžit tam bude ale jen místy a slabě. Více nasněží na horách na severu a severovýchodě či postupně i na západě území, jinde spíše méně. Počasí se bude tedy spíše střídat a definitivní začátek zimy se konat nebude. Mrazivé počasí bude pouze přechodné. Vývoj bude v souladu s aktuální statistickou předpovědí na měsíc. Jak se bude vyvíjet během týdne upřesní výhled na týden.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Shrnutí článku
Název
Mrazivé počasí, na konci týdne teplotní inverze
Popis
Mrazivé počasí, na konci týdne teplotní inverze. Stručná vyhlídka průběhu počasí a hodnot základních prvků počasí na týden 30.11.-6.12.2020.
Autor

Od Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Zobrazit všechny z Meteo Aktuality's příspěvků.