Časopis Meteolisty

Hodnocení stránky

Stránka prezentuje hlavní publikační činnost projektu Meteo Aktuality, kterou je vydávání hydrometeorologického a klimatologického magazínu. Jde o časopis Meteolisty. Na stránce je k dispozici stručná historie časopisu, jeho dnešní podoba a podmínky pro citaci obsahu i pro přispívání.

INFORMACE A PRAVIDLA ČASOPISU

Magazín zaměřený na různé informace z oborů meteorologie, hydrologie, klimatologie a okrajově čistota ovzduší a životní prostředí vydává projekt Meteo Aktuality od roku 2006 čtyřikrát za rok a to vždy za roční období podle klimatologického členění období. Téma časopisu je tedy vždy dané období (například Léto) a informace o meteorologickém průběhu a stavu klimatu během tohoto období. V elektronické podobě nemáme starší čísla k dispozici. Nyní budou ke stažení k dispozici jen poslední čísla.

Historie časopisu

Časopisu předcházel tzv. List – měsíce, který se zaměřoval primárně na hydrometeorologické informace, ale ne kategoricky a obsahoval i jiné krátké zprávy. Vycházel v roce 2004 a 2005, proto za počátek vydávání časopisu Meteolisty je považován až následný rok. Časopis Meteolisty vychází pod shodným ustáleným názvem od roku 2006. První číslo vyšlo v březnu roku 2006, přesně 10.března, s tématem Zima 2005/2006. Informovaly například o hurikánu zvaném „Rita“ v USA, o sněhové kalamitě na Jesenicku, ale i v Polsku, dále o sněhové kalamitě na jihu Čech v lednu 2006 a následcích extrémů počasí.

Časopis dnes

Aktuální podoba časopisu je poněkud jiná než ta u prvních čísel. Za několik let existence časopisu vidíme vývoj úpravy i náplně a to včetně rozsahu a dalších doplňků. Logo má časopis od svého počátku víceméně stejné co se týče jeho základní „kostry“, tedy koncepce. NOVĚ! V roce 2022 začne časopis vycházet pouze jednou ročně v podobě ročenky. V obsahu najdete více informací a veškeré zprávy a údaje za uplynulý rok. Též dostane v tomto roce časopis také nové logo. Věříme, že úpravu vydávání časopisu oceníte.

Základní rysy:

  • Název: Meteolisty
  • Ročník: 17 (2006-2022)
  • Čísel: 63
  • Rubrik: různě (zpravidla 6-8)
  • Frekvence: Ročenka
  • Obory: Meteorologie, Hydrologie, Klimatologie, Čistota ovzduší, Životní prostředí a příroda
  • Náplň – témata: Zpravodajství, naučné informace, praktické informace a data, obrazová dokumentace, novinky v oborech, speciály, recenze.

Citace

Na časopis se vztahuje autorství MA, jako vydavatele. Každý, kdo časopis používá je povinen při použití informací z něho řádně citovat a uvést vydavatele, stejně jako uvádí vydavatel časopisu v rámci rubriky REFERENCE. Časopis slouží každému s jakýmkoli zájmem o problematiku, každému kdo potřebuje zjistit určité informace, které časopis obsahuje a každému, kdo má prostý zájem dovědět se něco nového a to z jakékoli oblasti a v jakékoli formě. Citace provádějte, prosíme, podle naší normy uvedené v dokumentu O časopisu Meteolisty – viz níže.

Oficiální dokument

Dokument obsahuje popis časopisu, včetně jeho historického vývoje a dnešní podobu co se týče jeho obsahu. Dále obsahuje nově také pravidla přispívání do časopisu, což je od data platnosti dokumentu novinkou.

Verze platná od: 22.11.2018, aktualizace v přípravě

Chcete publikovat v časopise i vy?

Od roku 2018 (viz platnost těchto pravidel) existuje možnost přidání vlastního textu veřejností. Kdokoli projeví zájem publikovat v našem periodiku příspěvek jakéhokoli druhu dané tématiky v rámci oborů činnosti, bude po splnění pravidel a revizi jeho text zařazen do časopisu. Pravidla přispívání jsou též součástí uvedeného dokumentu, který je oficiálním dokumentem určujícím pravidla časopisu. Chcete se podělit se zajímavým či extrémním průběhem počasí u vás? Chcete napsat něco jiného o počasí, třeba jen prezentovat průběh počasí dle vlastních naměřených a pozorovaných dat? Pak požádejte o publikaci textu do časopisu emailem na info@pocasimeteoaktuality.cz a přiložte daný text či případně obrázky. Text i obrázky můžeme případně upravit, bude dobré když je ovšem popíšete a též nám dáte vědět o emailu čeho se přesně text týká. Text nemusí být příliš dlouhý, avšak ani ne neúměrně krátký (nelze zveřejnit např. text obsahující 3-5 vět). Děkujeme.

Chcete publikovat svůj příspěvek časopisu? Zasílejte nám texty a další materiály k publikaci na email info@pocasimeteoaktuality.cz a to kdykoli během celého období. Termín uzávěrky čísla zveřejníme včas a to na stránce s publikovanými čísly, viz odkaz níže.

Nejnovější čísla

Časopis Meteolisty najdete je ke stažení s popisem obsahu a náhledy úvodních stran na stránce Publikovaná čísla. Na této stránce píšeme obecné informace o časopisu a o možnostech publikovat v něm.

Bude nám potěšením, když bude časopis prospěšný a najde si své čtenáře či případně i přispěvatele. Vaše MA.

Napsat komentář