Nebezpečné jevy

Stránka obsahuje aktuální nebezpečné jevy a další informace o jejich očekávaném i aktuálním výskytu. Pokud nejsou uvedeny žádné informace, nebylo tedy vydáno žádné upozornění. Nejedná se o výstražné informace, které poskytuje ČHMÚ, ty naleznete na stránce www.chmi.cz a to konkrétně na adrese výstražného systému. Více o nich a o extrémních jevech u nás obecně se dozvíte na stránce Extrémní počasí. Zde jsou pouze upozornění na možný výskyt nebezpečných jevů v počasí a hydrologii.


OČEKÁVANÉ A PROBÍHAJÍCÍ NEBEZPEČNÉ HYDROMETEOROLOGICKÉ PROJEVY

Očekávané nebezpečné jevy:

POVODŇOVÁ BDĚLOST od 18.2.2021

Na území ČR bude odtávat z nižších či středních poloh sníh. Vodní toky budou stoupat, postupně i na úrovně 1.SPA a ojediněle 2.SPA. Zejména půjde o toky na jihu, jihozápadě a v centrální části ČR. Vzhledem k dlouhodobě teplému počasí je třeba počítat s tím, že odtávající sníh bude i nadále působit kolísání hladin toků. Tání sněhu se bude v nejbližších dnech s příchodem noci vždy zastavovat.

NÁLEDÍ/ZMRAZKY 18.2.2021

Během noci při poklesu teploty pod bod mrazu vznikne vlivem tajícího sněhu náledí. Při částečně roztátém sněhu zmrazky. Půjde zejména o nižší a na J/JZ i střední polohy.

LEDOVKA 16. – 17.2.2021

Nad naším územím bude pronikat ve výšce teplejší vzduch. V nižších výškách se bude vyskytovat ještě vzduch studenější. Místy se při srážkách na teplé frontě může vyskytnout ledovka v důsledku mrznoucích srážek. Na S/SV/V ČR bude ledovka i silná.


O stránce Nebezpečné jevy

Nebezpečnost jevů je rozdělena do 5 stupňů a to dle následujícího barevného rozlišení: Stupeň 1 – nízký, Stupeň 2 – střední, Stupeň 3 – vysoký, Stupeň 4 – velmi vysoký a Stupeň 5 – extrémně vysoký.

Každý nebezpečný jev je zobrazen graficky pomocí ikony, za ní následuje název nebezpečného jevu v textové podobě (například “Vydatný déšť”). Dále pod základem je stupeň nebezpečí a očekávaná doba výskytu nebezpečného jevu (například “od 1.6.2018 18:00 do 2.6.2018 6:00”), pro které oblasti našeho území výstraha platí je uvedeno spíše komplexněji a orientačně. V případě omezení na kraje jsou tyto uváděny písmenem podle platného označování krajů v ČR, jako v případě státních poznávacích značek motorových vozidel.

Upozornění na nebezpečné jevy je vydáváno pouze v případech, kdy bude daný průběh počasí nebezpečný pro běžný chod a obecně venkovní aktivity. O tom je rozhodováno v rámci projektu a upozornění nemají žádná pevně stanovená kritéria.

Prognózu počasí u nás na druhý den najdete na stránce: Předpověď na den.

Seriózní výstražné informace

Kde se informovat o oficiálně platných výstrahách pro ČR či Evropu?

Oficiální výstrahy ČHMÚ

Přehled výstrah Evropa

Poslední aktualizace stránky: 17.2.2021 13:43

Shrnutí
Datum
Název položky
Výstražné informace
Hodnocení
5

Napsat komentář