Počasí k vodě

Prezentace meteorologických a hydrologických informací týkajících se koupání, opalování a dalších aktivit. Například sportů spojených s vodou a pobytem v její blízkosti. Obecná charakteristika stavu a počasí s předpovědí. Stránka Počasí k vodě prezentuje souhrnné informace o vhodnosti podmínek pro koupání a další aktivity spojené s pobytem u vody. Prezentována je souhrnná mapa (nová podoba našich map s jednotným vzhledem) a stav i předpověď vhodnosti provozování aktivit u vody. Informace na této stránce jsou k dispozici nově od 1.7.2020, s aktualizací v sezóně od cca května do počátku září každé pondělí a pátek.

POČASÍ A PODMÍNKY PRO AKTIVITY U VODY

Aktualizace k termínu: Pondělí 14.9.2020 (poslední)

Aktuálně

Aktuální stav: Velmi teplé počasí pokračuje, teplota vody se ale nijak významně nemění. Většinou se pohybuje od 17 do 20°C, v tocích je většinou nižší. Maxima teploty dosahují 27-28°C.

Prognóza

Předpověď obecně: V nejbližších dnech bude pokračovat velmi teplé počasí, maxima teploty dosáhnou 28°C a ojediněle 30°C. Teplejší budou i noci. Kde konci týdne se situace významně změní, noci budou velmi studené a dny podstatně chladnější s maximy kolem 19-20°C nejčastěji. Teplota vody začne opět klesat a s astronomickým létem tak skončí i typická letní sezóna aktivit u vody.

TEPLOTA VZDUCHU

Předpověď maximální teploty vzduchu:

Út 15.9.: 25 až 29°C

St 16.9.: 25 až 29°C

Čt 17.9.: 20 až 24°C

Pá 18.9.: 16 až 20°C

VÍTR

Vítr převládne východní až jihovýchodní do 6-7m/s, zejména před změnou může být i rychlejší. Během středy a ve čtvrtek se změní na západní.

Další informace o očekávaném počasí následující den najdete s každodenní aktualizací na stránce Předpověď na den. Další předpověď bude vydána: v sezóně 2021. V letošní jde o poslední předpověď.

O Počasí k vodě

Stanovený index vhodnosti podmínek pro uvedené aktivity je třeba brát orientačně a nevztahovat ho nutně k určité oblasti mapy, rozdělené na okresy. Data o teplotě pocházejí k určitému datu aktualizace, zpravidla jsou pro tyto informace vybrána data nejnovější. Pokud nejsou data na některém serveru aktuální, tak nejsou použita. Též další uvedené informace v podobě pravděpodobností je třeba brát s rezervou. Jsou stanovena zpravidla pro celé území ČR a lokálně se mohou lišit.

Stránka Počasí k vodě má za úkol informovat nejen o aktuálním a zejména očekávaném počasí ve vztahu k provozování letních aktivit kolem vodních ploch. Jejím cílem je též postihnout aktuální ostatní podmínky jako je zejména teplota vody. Za úkol si dává z meteorologického hlediska detailněji informovat o slunečním svitu a tedy o průběhu a množství oblačnosti. Samozřejmě i o teplotě vzduchu a dále o směru a rychlosti větru, která je důležitá pro provozování plavání i dalších vodních sportů. Speciální pozornost je věnována z hlediska podmínek pro opalování intenzitě slunečního svitu a aktuálnímu i předpokládanému UV indexu. Jinými slovy tedy intenzity a škodlivosti slunečních paprsků ve vztahu k lidské kůži.

Většina hodnot a stanovených indexů či pravděpodobností výskytu je vztažena k území ČR jako celku. V případě větší regionalizace předpovědi by se tato potýkala s většími nepřesnostmi. Grafická prezentace by byla méně přehledná.

Zdroj dat: chmi.cz, hydro.chmi.cz, pla.cz, pmo.cz, pod.cz, poh.cz

Aktualizace: 14.9.2020 13:53

0 0 hlasů
Article Rating
Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: