Počasí k vodě

Hodnocení stránky

Prezentace meteorologických a hydrologických informací týkajících se koupání, opalování a dalších aktivit. Například sportů spojených s vodou a pobytem v její blízkosti. Obecná charakteristika stavu a počasí s předpovědí. Stránka Počasí k vodě prezentuje souhrnné informace o vhodnosti podmínek pro koupání a další aktivity spojené s pobytem u vody. Prezentována je souhrnná mapa (nová podoba našich map s jednotným vzhledem) a stav i předpověď vhodnosti provozování aktivit u vody. Informace na této stránce jsou k dispozici nově od 1.7.2020, s aktualizací v sezóně od cca května do počátku září každé pondělí a pátek.

POČASÍ A PODMÍNKY PRO AKTIVITY U VODY

Aktualizace k termínu: 30.8.2021

V pondělí 30.8. poslední předpověď, již bez mapy.

Aktuálně

Aktuální stav: Chladné a vlhké počasí pokračuje i na konci srpna. Podmínky pro koupání jsou špatné nebo velmi špatné a tedy nevyhovující. Teplota vody se pohybuje od 16 do 19°C, jen ojediněle na jižní Moravě je kolem 20°C. Teplota vzduchu je také většinou pod 20°C.

Prognóza

Předpověď obecně: I když s polovinou týdne skončí oblačné a vlhké počasí a oteplí se, podmínky pro koupání se příliš nezlepší. Nelze již čekat žádnou zásadní změnu teploty vody. Slunné a teplé počasí je možné ale ještě čekat, zejména na konci tohoto týdne. Teplota vzduchu se dostane i na letních 25°C. Pro otužilejší bude tedy koupání dobře možné.

TEPLOTA VZDUCHU

Předpověď maximální teploty vzduchu:

Út 31.8.: 15 až 19°C

St 1.9.: 17 až 21°C

Čt 2.9.: 18 až 22°C

Pá 3.9.: 20 až 24°C

So 4.9.: 21 až 25°C

Ne 5.9.: 22 až 26°C

VÍTR

Zpočátku čerstvý Z/SZ, po polovině týdne jen slabý z východního až jihovýchodního směru.

SHRNUTÍ

Podmínky pro koupání lze čekat špatné, během období vlivem slunného a teplejšího počasí střední čili dobré. Index bude zhoršen vlivem nízké teploty vody a v souvislosti s obdobím.

Předpověď indexu/podmínek: Út 31.8.: 6 – nevyhovující, St 1.9.: 5 – nevyhovující, Čt 2.9. až Ne 5.9.: 3 – střední.

Další informace o očekávaném počasí následující den najdete s každodenní aktualizací na stránce Předpověď na den. Další předpověď: V sezóně 2022.


O Počasí k vodě

Stanovený index vhodnosti podmínek pro uvedené aktivity berte orientačně a nevztahujte ho nutně k určité oblasti mapy, rozdělené na okresy. Data o teplotě pocházejí k určitému datu aktualizace, zpravidla vybíráme pro tyto informace data nejnovější. Pokud nejsou data na některém serveru aktuální, tak nejsou použita. Též další uvedené informace v podobě pravděpodobností je třeba brát s rezervou. Existují stanovená zpravidla pro celé území ČR a lokálně se mohou lišit.

Stránka Počasí k vodě má za úkol informovat nejen o aktuálním a zejména očekávaném počasí ve vztahu k provozování letních aktivit kolem vodních ploch. Její cíl tkví v tom, postihnout aktuální ostatní podmínky jako je zejména teplota vody. Za úkol si dává z meteorologického hlediska detailněji informovat o slunečním svitu a tedy o průběhu a množství oblačnosti. Samozřejmě i o teplotě vzduchu a dále o směru a rychlosti větru, která je důležitá pro provozování plavání i dalších vodních sportů. Speciální pozornost věnujeme z hlediska podmínek pro opalování intenzitě slunečního svitu a aktuálnímu i předpokládanému UV indexu. Jinými slovy tedy intenzity a škodlivosti slunečních paprsků ve vztahu k lidské kůži.

Většina hodnot a stanovených indexů či pravděpodobností výskytu se vztahuje k území ČR jako celku. V případě větší regionalizace předpovědi by se tato potýkala s většími nepřesnostmi. Grafická prezentace by byla méně přehledná.

Zdroj dat: chmi.cz, hydro.chmi.cz, pla.cz, pmo.cz, pod.cz, poh.cz

Aktualizace: 30.8.2021 13:41

Napsat komentář