Předpověď oblačnosti

Stránka rozšiřuje souhrnné prognózy a nabízí výstupové mapy základních numerických modelů o předpověď oblačnosti. Jde o mapy s předpovědí pokrytí oblohy oblačností na nejbližší hodiny až dny. Níže jsou prezentovány mapy základních meteorologických modelů GFS, ARPEGE, ICON a dalších na 18, 21, 24, 30, 36 a 48 hodin dopředu od termínu sestavení prognózy. Většina numerických modelů aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 UTC (hodin světového času), kdy každý výstup je k dispozici s 5-6 hodinovým zpožděním.

Některé numerické modely aktualizují své výstupy pouze v 00 a 12 UTC a výjimečně některé jen v 00 UTC. Pokud jsou zobrazeny dvě mapy k jednomu termínu (většinou ano), tak první z nich zobrazuje výstup modelu z 00 UTC (dostupný kolem 6. až 7. hodiny) a druhá zobrazuje výstup z 12 UTC (dostupný kolem 18. až 19. hodiny) daného dne. Základní výstupy numerických modelů s předpovědí srážek na různá časová období maximálně na 48 hodin dopředu najdete právě zde.

VYUŽITELNOST PŘEDPOVĚDI OBLAČNOSTI

Pokrytí oblohy oblačností je důležité pro sluneční svit, což využijeme při různých aktivitách. Nejčastěji asi v letním období při opalování a koupání či jiných aktivitách. V některých případech je třeba sledovat pokrytí oblohy oblačností, kdy chceme aby sluníčko svítilo a v jiných naopak. Oblačnost na obloze a zastínění slunečního svitu prostřednictvím ní může být někdy ku prospěchu, jindy naopak.

Předpověď oblačnosti využijeme pro odhalení postupu oblačných systémů, například oblačnosti vázané na atmosférické fronty, kdy je tato zpravidla srážkově významná. Předpověď oblačnosti, tedy odhalení té srážkově významné, doplňuje prognóza výskytu a intenzity srážkové činnosti, kterou najdete podrobně na stránce Předpověď srážek.

Vysvětlivky k mapám

UTC = světový čas běžně používaný při prezentaci meteorologických dat. V našich podmínkách znamená SEČ = UTC + 1 hodina a SELČ = UTC + 2 hodiny.

V případě výstupu z 00 UTC: Zobrazují mapy prognózu na 18 UTC, 21 UTC (daný den), 00 UTC, 06 UTC, 12 UTC a 00 UTC (další dny). V případě dalších výstupů jsou termíny o 6 hodin posunuty, v případě dvou výstupů denně jde o posun 12 hodin mezi jednotlivými výstupy.

Pokud se místo mapy na obrázku zobrazuje text, znamená to, že pro daný termín není ještě mapa připravena. Pokud se v mapě bez hodnot zobrazuje text, znamená to, že z nějakého důvodu není pro tento termín v daném výstupu modelu předpověď dostupná. S dalším výstupem by mělo toto odpadnout.


PŘEDPOVĚĎ POKRYTÍ OBLOHY OBLAKY

Oblačnost patří mezi hlavní meteorologické prvky vedle aktuálního stavu počasí i co se týče jeho prognózy. Předpovídáno je pokrytí oblohy oblačností nad daným územím v určitý okamžik. Některé prognózy předpovídají výskyt oblačného druhu, alespoň v podobě zařazení do oblačného patra.

Na předpovědi oblačnosti závisí vývoj teploty vzduchu, ale i výskyt srážek. Podle druhu oblačnosti a jejího rozsahu můžeme předpokládat, zda se budou vyskytovat trvalé srážky nebo srážky v přeháňkách.

Uvedené mapy zobrazují předpověď pokrytí oblohy oblačností nad celou Evropou nebo nad střední Evropou.

Předpovídané prvky na této stránce: Celková oblačnost, nízká oblačnost, střední oblačnost, vysoká oblačnost, průběh počasí.

Legenda k mapám: Wolken = oblačnost, gesamtbedeckung = celková oblačnost, ostatní viz nadpisy.

Celková oblačnost

Je pokrytí oblohy všemi druhy oblaků, tedy oblaky nízkého, středního i vysokého patra. Tento parametr nám ukazuje, zda bude v daném termínu nad konkrétní oblačností slunečno, polojasno či třeba zcela zataženo. Neukazuje nám ovšem, zda se bude jednat o hustou nízkou oblačnost nebo jen velmi tenkou oblačnost vysokého patra. Rozložení oblačnosti je v souladu s rozložením tlaku vzduchu (podrobněji samotná stránka) a v podobě tlakových útvarů, a proto je na mapách zobrazován i tlak vzduchu.

Mapy zobrazují pokrytí oblohy oblaky všech druhů, kdy na první mapě značí černá jasno a bílá zataženo. Na druhém typu map, které zobrazují výstupy z 00 UTC a 06 UTC s aktualizací přibližně v 6:00 GMT a 18:00 GMT, značí modrá jasno a šedá zataženo.

Celková oblačnost +18h 

MODEL GFS

 

MODEL GEM

MODEL ICON

MODEL ARPEGE

MODEL HIRLAM

MODEL HARMONIE 40

Celková oblačnost +24h 

MODEL GFS

MODEL GEM

MODEL ICON

MODEL ARPEGE

MODEL HIRLAM

MODEL HARMONIE 40

Celková oblačnost +30h 

MODEL GFS

MODEL GEM

MODEL ICON

MODEL ARPEGE

MODEL HIRLAM

MODEL HARMONIE 40

Celková oblačnost +36h 

MODEL GFS

MODEL GEM

MODEL ICON

MODEL ARPEGE

MODEL HIRLAM

MODEL HARMONIE 40

Celková oblačnost +48h 

MODEL GFS

MODEL GEM

 

MODEL ICON

MODEL ARPEGE

MODEL HIRLAM

MODEL HARMONIE 40

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *