Předpověď srážek

0
(0)

Předpověď srážek v různých výškách na nejbližší hodiny až několik málo dnů. Jde o předpověď atmosférických srážek a souvisejících parametrů. Níže jsou prezentovány mapy základních meteorologických modelů GFS, GEM, ICON a ARPEGE  (v tomto pořadí, barevně odlišeno) a dalších. A to na 18, 21, 24, 30, 36 až 72 hodin dopředu od termínu sestavení prognózy. Většina numerických modelů aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 UTC (hodin světového času). A každý výstup je k dispozici s 5-6 hodinovým zpožděním. Zde jsou uvedeny dva hlavní výstupy dne (v 00 UTC – zásadní a ve 12 UTC – aktualizace).

Výstupy z aktuálního dne ukazují vždy předpověď na shodný termín (uvedeno nad mapami). Výstup z 00 UTC je noční (k dispozici ráno) a v výstup z 12 UTC je polední (k dispozici k večeru). Večer lze tedy vždy porovnat předpovědi modelů podle dvou základních výstupů daného dne na uvedený termín předpovědi. Podrobný návod na interpretaci a využití předpovědi tohoto prvku, včetně informací o modelech, najdete na konci stránky.


PŘEDPOVĚĎ ATMOSFÉRICKÝCH SRÁŽEK A SNĚHOVÉ POKRÝVKY

Atmosférické srážky jsou vedle teploty vzduchu druhým základním meteorologickým prvkem, který je důležitý pro klima dané oblasti. Z hlediska srážek můžeme předpovídat jejich typ, intenzitu a vydatnost v podobě srážkových úhrnů za jednotku času. Tedy nejčastěji za hodinu, za tři hodiny, šest hodin, dvanáct hodin nebo dvacet čtyři hodin/den. 

Se srážkami, konkrétně s tuhými srážkami v podobě sněžení, souvisí také sněhová pokrývka a její výška. Jinými slovy jde o množství napadaného sněhu za jednotku času v daném místě. A o výšku celkové sněhové pokrývky k danému termínu.

Předpovídané prvky na této stránce: Úhrn srážek za 3 hodiny, akumulace srážek do 72h, druh srážek, výška nového sněhu, výška celkové sněhové pokrývky.

Legenda k mapám: Niederschlags = srážky, gesamtniederschlag = akumulace srážek (od data výstupu po určitý termín, např. 24 hodin), Nds = srážky, zkratka slova. rot = červené puntíky, konvektiv = konvekční srážky. Schneefalgrenze = výška hranice sněžení, newschneemenge = nový sníh, schneedecke = sněhová pokrývka. Ostatní přeloženo u map.

Úhrn srážek za 3 hodiny a druh srážek

Numerické modely nabízejí zpravidla nejkratší časový interval pro prognózu akumulace srážek interval tří hodinový. Na základě těchto předpovědních map můžeme vidět, kdy se budou během dne vyskytovat nad daným územím srážky. Také jaké intenzity a kdy budou nejvydatnější. Uvedené mapy zobrazují srážky ve střední a částečně západní Evropě. U vybraných modelů (předpovídají modely GFS a ICON) je předpovídán i druh srážek (viz uprostřed nad mapou „Ndsform“). Jde o následující druhy (německy uvedeny vysvětlivky značek, pod mapou): Regen = déšť, Schnee = sněžení, Gefrorener Regen = mrznoucí déšť, Eiskorn = sněhová krupice/sněhové krupky, Schauer = přeháňky (pozn. srážky v přeháňkách různého druhu).

Úhrn srážek za 3h a druh srážek: GFS, zítra v 0:00

GEM: Zítra v 0:00

ICON: Zítra v 0:00

ARPEGE: Zítra v 0:00

Úhrn srážek a druh srážek: GFS, Zítra v 6:00

GEM: Zítra v 6:00

ICON: Zítra v 6:00

ARPEGE: Zítra v 6:00

GFS: Zítra ve 12:00

GEM: Zítra ve 12:00

ICON: Zítra ve 12:00

ARPEGE: Zítra ve 12:00

GFS: Zítra v 18:00

GEM: Zítra v 18:00

ICON: Zítra v 18:00

ARPEGE: Zítra v 18:00

GFS: Za 2 dny v 0:00

GEM: Za 2 dny ve 0:00

ICON: Za 2 dny v 0:00

ARPEGE: Za 2 dny v 0:00

GFS: Za 2 dny  6:00

GEM: Z 2 dny v 6:00

ICON: Za 2 dny v 6:00

ARPEGE: Za 2 dny v 6:00

GFS: Za 2 dny ve 12:00

GEM: Za 2 dny ve 12:00

ICON: Za 2 dny ve 12:00

ARPEGE: Za 2 dny ve 12:00

GFS: Za 3 dny v 0:00

GEM: Za 3 dny v 0:00

ICON: Za 3 dny v 0:00

ARPEGE: Za 3 dny v 0:00

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Nový článek na webu?

Chcete dostávat upozornění při publikování článku? Přihlaste se k odběru nově publikovaných článků na našem webu zadáním emailu níže.

Přijde vždy jen objednaný email a tento odběr lze kdykoli odhlásit.

Registrace odběru proběhla úspěšně! Nyní, prosíme, přejděte do schránky zadaného emailu a tam najdete potvrzovací email. Tím bude registrace k odběru dokončena. Děkujeme vám.

Shrnutí
Datum
Název položky
Předpověď srážek
Hodnocení
5

Napsat komentář