Předpověď větru

Vítr a jeho nárazy v 200hPa (12 000m)

Tato hladina je nejvyšší hladinou, ve které numerické modely předpovídají směr a rychlost proudění vzduchu. Jde společně s hladinou 300hPa o velmi vysoké výšky, kde se vyskytují extrémně rychlé větry. Jde o tzv. jet stream, který je často odpovědný za extrémní projevy počasí. Některé základní globální modely předpovídají směr a rychlost proudění i pro tuto výšku.

Vítr a jeho nárazy v 200hPa: GFS: Zítra v 0:00

GEM: Zítra v 0:00

ARPEGE: Zítra 0:00

GFS: Zítra v 6:00

GEM: Zítra v 6:00

ARPEGE: Zítra v 6:00

GFS: Zítra ve 12:00

GEM: Zítra ve 12:00

ARPEGE: Zítra ve 12:00

GFS: Zítra v 18:00

GEM: Zítra v 18:00

ARPEGE: Zítra v 18:00

GFS: Za 2 dny v 0:00

GEM: Za 2 dny v 0:00

ARPEGE: Za 2 dny v 0:00

GFS: Za 2 dny ve 12:00

GEM: Za 2 dny ve 12:00

ARPEGE: Za 2 dny ve 12:00


POUŽITÉ NUMERICKÉ MODELY

Základní popis numerických modelů, jejichž výstupové mapy jsou na této stránce použity. Tyto jsou vždy barevně rozlišeny, jak výše v předpovědních mapách, tak i zde v jejich popisu.

MODEL GFS

Global Forecast System je základním globálním numerickým modelem, který předpovídá počasí pro celý Svět a to až na 384 hodin dopředu (až 16 dní). Jde o americký model s rozlišením vnitřní sítě cca 28km. Model produkuje předpovědi v podobě map a také v podobě grafů a to pro konkrétní místa dle bodové sítě (meteogramy) a v podobě grafů s jednotlivými variantami vývoje různých běhů modelu (ansámbly) – viz zdejší stránka Meteogramy. Model předpovídá veškeré meteorologické prvky a aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 hodin světového času.

MODEL GEM

Global Environmental Multiscale Model je druhým základním globálním numerickým modelem, který předpovídá počasí pro téměř všechny kontinenty a to až na 240 hodin dopředu (10 dní). Společně s modelem GFS jde o integrovaný předpovědní systém. Jde o americký model, který je vyvíjen v kanadském meteorologickém centru. Model předpovídá hlavní meteorologické prvky s aktualizací výstupů v 00 a 12 hodin světového času.

MODEL ICON

Icosahedrical Nonhydrostatic je německý model, který provozuje německá meteorologická služba DWD. Předpovídá pro Evropu a další vybrané lokality, v detailu například pro Německo, Španělsko a podobně a to až na 180 hodin dopředu (cca 7 dní). Jde o globální model a tato organizace je tak jedna z mála, která takový model provozuje. Dříve se jednalo o model GME (od r. 1999). Model předpovídá základní prvky a aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 hodin světového času.

MODEL ARPEGE

Action de Recherche Petite Echelle Grade Echelle je model francouzské meteoslužby (Meteo France) a tento předpovídá až na 102 hodin dopředu (4 dny). Své výstupy aktualizuje v 00, 06, 12 a 18 hodin světového času.

Podrobnější popis numerických modelů a popis dalších numerických modelů najdete na naší stránce Numerické modely.

O stránce Předpověď větru

Výše jsou prezentovány mapy s předpovědí směru a rychlosti proudění v různých výškách na několik málo hodin dopředu, maximálně do termínu 48-72 hodin od data výstupu modelu. Jsou použity základní modely, které daný produkt poskytují, tedy předpovídají. Použity jsou dva základní výstupy modelů každého dne (z 00 UTC a 12 UTC). Zobrazeny jsou obě mapy a jsou zde tedy informace o aktuálním stavu prognóz srážkové činnosti na nejbližší hodiny i dny. Je tak možné porovnat uplynulé dva výstupů uvedených modelů. Do aktualizace modelů se vždy zobrazuje výstup z předchozího dne. V podvečer každého dne jsou mapy obou výstupů aktualizovány.

VYUŽITELNOST PŘEDPOVĚDI VĚTRU

Směr proudění určuje druh cirkulace a podle něho si můžeme udělat představu o nadcházejícím vývoji počasí. Změna směru a rychlosti větru signalizuje změnu počasí. Předpověď větru odhalí významná zesílení větru zejména v blízké budoucnosti. Důležité jsou i vertikální profily větru, tedy jeho směr a rychlost ve výškách vedle standardní výšky 10 metrů nad povrchem (zejména v 1.5km nad povrchem a ve výškách kolem 9 až 12km = tryskové proudění).

Velké rychlosti větru ve velkých výškách určují počasí nad danými oblastmi, jde o tzv. “jet streamy”. Vývoj větru s výškou vypovídá i o intenzitě konvekčních procesů v období teplé části roku a může indikovat vznik bouřek – tzv. střih větru. Tento je předpovídán též samostatně jako hodnota střihu větru, tedy změny směru a rychlosti větru s výškou (viz samostatná stránka Předpověď konvekce).

Vysvětlivky

UTC = světový čas běžně používaný při prezentaci meteorologických dat. V našich podmínkách znamená SEČ = UTC + 1 hodina a SELČ = UTC + 2 hodiny. Veškeré hodnoty síly větru jsou udávány v uzlech (kt), kdy kt = asi 0.51m/s.

Možné chyby: Pokud se místo mapy na obrázku zobrazuje text, znamená to, že pro daný termín není ještě mapa připravena. Pokud se v mapě bez hodnot zobrazuje text, znamená to, že z nějakého důvodu není pro tento termín v daném výstupu modelu předpověď dostupná. S dalším výstupem by mělo toto odpadnout. Datum výstupu je vlevo na hoře, u druhého druhu map pak vlevo nahoře v závorce (černý text). Pokud je datum staré, znamená to, že nedošlo k aktualizaci mapy na daném serveru nebo nedošlo k přenosu sem na web.

Další stránky

Výstupy z numerických modelů najdete v dnešní době na mnohých webových prezentacích. Doporučit můžeme zejména stránky Chmi.cz – Aladin, Wetterzentrale.de, Modellzentrale.de, Wetter3.de, Meteomodel.pl, Pivotalweather.com, Wxcharts.com, TropicalTidbits.com nebo Weatheronline.cz.

Každá stránka nabízí jiné grafické zpracování výstupů ze shodných numerických modelů (shodná data, jiná vizualizace). Většina stránek nabízí prognózy různých meteorologických prvků z většiny dostupných modelů, které jsou aktuálně počítány. Některé stránky se zaměřují především na určité druhy výstupů (například prvky důležité pro konvekční činnost). 

Použité zdroje

WETTERZENTRALE. Top Karten. www.wetterzentrale.de

Předpovědi dalších meteorologických prvků obsahují následující stránky tohoto menu:

Shrnutí
Datum
Název položky
Předpověď větru
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář