Výhled tlaku

()

Střednědobé předpovědi meteorologického prvku tlak vzduchu a synoptické mapy – výhled tlaku. Rozcestník těchto předpovědí najdete na stránce Střednědobé předpovědi. Tyto mapy poté navazují na Dlouhodobé předpovědi, kde jsou uvedeny mapy modelových prognóz základních prvků na dlouho dopředu. Níže jsou prezentovány mapy s předpovědí tlaku vzduchu v podobě rozložení izobar a mapy s dalšími synoptickými prvky podle základních modelů.

Těmi jsou modely GFS, GEM, ICON a ARPEGE (v uvedeném pořadí, barevně odlišeno). Některé modely předpovídají v rámci těchto výhledů pouze na omezený čas. Výstupy z aktuálního dne ukazují vždy předpověď na shodný termín (uvedeno nad mapami). Výstup z 00 UTC je noční (k dispozici ráno) a v výstup z 12 UTC je polední (k dispozici k večeru). Večer lze tedy vždy porovnat předpovědi modelů podle dvou základních výstupů daného dne na uvedený termín předpovědi. Podrobný návod na interpretaci a využití předpovědi tohoto prvku, včetně informací o modelech, najdete na konci stránky.

VÝHLED TLAKU VZDUCHU A SYNOPTICKÉ MAPY

Níže jsou prezentovány mapy numerických modelů s předpovědí tlaku vzduchu a dalších útvarů. Jde o mapy modelů, které předpovídají na tento časový horizont, tedy do maximálně 7 dnů (168 hodin). Předpověď některých modelů končí dříve, což je případně uvedeno v poznámce mezi mapami. Prezentována je předpověď parametru větru v základních výškách a to v 10m nad povrchem, dále ve výškách 850hPa a zejména 300hPa a 200hPa (tryskové proudění). Některé parametry předpovídají jen základní modely.

> Krátkodobé prognózy tlaku najdete na stránce: Předpověď tlaku.

Synoptické mapy

Následující mapy ukazují celkový synoptický stav k danému termínu (většinou k 12 UTC) nad Evropou. Ukazují izobary (tedy vývoj tlaku vzduchu na ploše) s určením tlakových útvarů. Dále atmosférické fronty a jejich polohu i druh. Některé mapy ukazují i průběh počasí a další prvky. Níže jsou prezentovány synoptické mapy dle zpracování od různých organizací. Synoptické mapy sestavují, kreslí a poskytují většinou meteorologické organizace států. Na delší dobu dopředu se synoptické mapy spíše nepřipravují, většinou jde o předpověď do 3 dnů (viz krátkodobé předpovědi), maximálně 4-5 dnů. Na nejdéle dopředu poskytuje modelové mapy zejména německá meteorologická služba (DWD).

Synoptická mapa: VW-ČHMÚ, Za 3 dny ve 12:00

ICON-DWD: Za 3 dny ve 12:00 ausgewähltes Produkt zur Leistung: Analyse- und Prognosekarten Europa

UKMO-MET OFFICE: Za 3 dny ve 12:00

ICON-DWD: Za 4 dny ve 12:00 ausgewähltes Produkt zur Leistung: Analyse- und Prognosekarten Europa

UKMO-MET OFFICE: Za 4 dny ve 12:00

Tlak vzduchu

Prezentován je pomocí pomyslných čar spojujících místa se shodnými hodnotami – izobar. Tlak vzduchu ukazuje základní změny počasí v podobě jeho pomyslného zlepšování nebo zhoršování. Předpovídají ho všechny modely. Níže jsou prezentovány mapy předpovědi podle základních modelů. Mapy obsahují také předpověď geopotenciálu (barevné pole dle stupnice dole) a teploty vzduchu v hladině 500hPa (asi 5 500m n.m.).

Tlak vzduchu: GFS, Za 3 dny v 6:00

GEM: Za 3 dny v 6:00

ICON: Za 3 dny v 6:00

ARPEGE: Za 3 dny v 6:00

GFS: Za 3 dny ve 12:00

GEM: Za 3 dny ve 12:00

ICON: Za 3 dny ve 12:00

ARPEGE: Za 3 dny ve 12:00

GFS: Za 3 dny v 18:00

GEM: Za 3 dny v 18:00

ICON: Za 3 dny v 18:00

ARPEGE: Za 3 dny v 18:00

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Výhled tlaku
Hodnocení
51star1star1star1star1star