Výhled na týden

Na stránce je prezentován výhled na týden v podobě grafického znázornění a doprovodného textu. Jde o stručnější předpověď počasí den po dni na období 7 dnů. Aktualizace probíhá vždy v úterý, ve čtvrtek a v neděli a to během večerních hodin dle nejnovějších modelových podkladů. Grafická prognóza obsahuje dva grafy. Více viz popis předpovědi na konci stránky.

VÝHLED NA TÝDEN

24.2. – 3.3.2021

Následuje grafická prezentace přehledu počasí a její stručný textový komentář. Poté je k dispozici očekávaný průběh synoptické situace v ČR, okolí či v Evropě jako příčiny očekávaného průběhu počasí. Více informace je k dispozici v popisu na konci stránky.

Grafická předpověď

Z termínu: 23.2.2021

Stručná předpověď

Střídání teplejších a studených období, to je přelom zimy a jara v našich podmínkách. V nejbližších dnech bude počasí inverzní, to skončí během pátku. Přijdou první srážky, i když slabé. Slabé a méně časté srážky lze čekat i v dalších dnech. Ochlazení bude o víkendu znát, během příštího týdne se mírně oteplí.

Synoptická situace

Rozsáhlá tlaková výše bude ovlivňovat počasí ve střední Evropě. Na naše území bude pronikat teplý vzduch od jihovýchodu. Zpočátku častěji do vyšších poloh. V pátek přejde naše území studená fronta, která inverzní ráz počasí ukončí. Na území ČR bude pronikat studený vzduch od severozápadu. Další frontální vlna ovlivní počasí u nás během pondělí. Za ní se rozšíří do centra Evropy mohutnější tlaková výše. Pronikat k nám začne o něco teplejší vzduch.


O Výhledu na týden

Tento výhled počasí na následující týden poskytuje rychlou a přehlednou informaci o tom, jak by se mělo počasí u nás vyvíjet během dalších dnů. První část období, zpravidla 3-4 dny se vyznačuje vyšší úspěšností (cca 90-60%) než období zbývající. Zejména období posledních 3 dnů (cca 60-30%), při některých synoptických situacích je prognóza na tyto dny velmi nejistá. Tato vykazuje významnější změny s dalšími aktualizacemi. Výhled je sestaven dle základních dostupných numerických modelů. Zpravidla jde o globální modely a první dny prognózy jsou upřesněny výstupy regionálních modelů. Ve výhledu jsou zahrnuty i znalosti a praktické zkušenosti prognostika, kdy tento předpověď počasí upravuje. Činí tzv. průměr vývoje, na kterém se shodují určité numerické modely v několika posledních výstupech (aktualizacích). Zejména v aktualizacích posledních (především posledních 2-3 do termínu sestavení prognózy). Nejvíce výhled vychází z prognózy ve 12 UTC daného dne či bere v potaz stav prognózy v 00 UTC daného dne (relativně nejpřesnější). K ostatním se přihlíží dle potřeby a situace jen okrajově. Předpověď obsahuje předpokládaný vývoj pouze základních prvků. Těmi jsou: stav oblohy a průběh počasí, min./max. teploty a úhrny srážky/pravděpodobnost jejich výskytu). Podrobnou předpověď na druhý den dopředu najdete na stránce Předpověď na den.

Popis prezentace

Na prvním jsou znázorněny předpokládané nejnižší noční a nejvyšší denní teploty. A to jejich průměrné hodnoty (např. 25°C = 23 až 27°C). Také je uvedeno pokrytí oblohy pomocí symbolů ikonek a případný průběh počasí jako jsou srážky nebo mlhy. Druhý graf obsahuje informace o předpokládaných srážkách a to o srážkových úhrnech (levá polovina grafu) v milimetrech za den. Jde o maximální úhrn v ČR a o pravděpodobnosti výskytu srážek (pravá polovina grafu) v procentech. Zde jde o odhad pravděpodobnosti výskytu srážek na území ČR. Ukazuje průměrnou pravděpodobnost výskytu srážek v ČR. Textový doprovod ukazuje hodnoty a údaje obsažené v grafech. Jde o stav oblohy a průběh počasí, minimální a maximální teploty.

Další prognózy na našem webu

Chcete se podívat na předpovědní mapy numerických modelů na nejbližší hodiny a dny dopředu?

Pak navštivte zdejší stránky menu Prognózy počasí. Toto obsahuje Předpověď teploty, Předpověď srážek, Předpověď větru, Předpověď oblačnosti a Předpověď tlaku. Pokud se chcete podívat na vývoj počasí dále do budoucna pomocí modelových map, tak jsou tyto k dispozici na dalších stránkách a podstránkách. Jde o Střednědobé předpovědi a Dlouhodobé předpovědi. Stránky prošly nedávno úpravou a rozšířením, nabídka map je velká.

A též se můžete podívat na předpovědní grafy pro města v ČR a variantní předpovědi (Ensembly) na stránce Meteogramy. Dále na předpovědní mapy veličin důležitých pro vznik a rozvoj bouřek na stránce Předpověď konvekce.

Meteorologické modely a jejich výstupy

Wetterzentrale, Wetter3, Modellzentrale, Pivotalweather, wxcharts, wxmaps

Poslední úprava stránky: 23.2.2021 19:56

Shrnutí
Datum
Název položky
Výhled na týden
Hodnocení
5

Napsat komentář