Vlhké a na konci týdne i letní počasí

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Počasí bude i nadále vlhčí a na konci týdne nás čeká i letní počasí. Srážky budou v týdnu rozloženy rovnoměrně, ke konci budou převážně konvekční.

Týden 8. až 14.6.2020

Předpověď

V dalším červnovém týdnu nelze čekat vyloženě slunečné počasí. Naopak bude často spíše oblačno a průběžně se budou vyskytovat srážky. Ty budou mít formu deště nebo přeháněk, ojediněle bouřek. Během druhé poloviny týdne budou srážky v přeháňkách převládat, místy se budou vyskytovat také bouřky. Ty převládnou hlavně v úplném závěru týdne, tedy o víkendu. Na konci týdne bude tedy i letní počasí, stále ovšem vlhké. Do čtvrtka je možné očekávat podobné hodnoty teploty jako v minulých dnech, tedy spíše do 20-21°C. Jak četné a intenzivní budou bouřky ke konci týdne je ještě zatím nejisté. Proto je třeba sledovat dílčí předpovědi. Předpověď bude upřesněna týdenními výhledy. Sucho by se nemělo vlivem významnějších a hlavně průběžných srážek zvýrazňovat. Tomu pomohou také spíše nižší hodnoty teploty vzduchu a vyšší hodnoty relativní vlhkosti vzduchu. Ke konci týdne bude teplota vzduchu vyšší, avšak zatím ne nijak významně. Srážky budou konvekční a lokální, hydrologicky tak nebudou tak významné. Avšak budou přidávat vláhu a lokálně zlepšovat průtoky toků.

HODNOTY PRVKŮ

Nejnižší teplota: 12 až 6°C, ke konci týdne 15 až 10°C, nejvyšší teplota: 16 až 22°C, ke konci týdne 20 až 27°C, průměrná teplota 12 až 16°C. Shrnutí období: Průměrné. Celkové srážky: 20 až 60mm, na JV/V území až 80mm (lokální rozdílnost, maximum tak může být vyšší). Shrnutí období: Průměrnénadprůměrné.

Synoptická situace

Východní část našeho území bude na počátku týdne i nadále ovlivňovat zvlněné frontální rozhraní. I v dalších dnech  nám bude pronikat vlhký vzduch v oblasti tlakové níže. Tato bude ležet ve druhé polovině týdne nad Polskem a bude určovat počasí u nás. Předpovědní mapy numerických modelů lze nalézt například na stránce modellzentrale.de. Pro sledování hodnot veličin důležitých pro předpověď konvekce doporučujeme stránku meteomodel.pl.

Shrnutí článku
Název
Vlhké a na konci týdne i letní počasí
Popis
Vlhké a na konci týdne i letní počasí. Předpověď průběhu počasí a očekávané hodnoty základních prvků v ČR na týden 8. až 14.6.2020.
Autor