HydrometeorologieZajímavosti

Vznik a vývoj cyklony

Hodnocení článku

Počasí v okludované cykloně

Tyto cyklony mají různou intenzitu a jde o cyklon ve stádiu maximálního rozvoje až následného vyplňování a tedy směřování k rozpadu. V této vývojové části cyklony se nevyskytuje teplý sektor jako prostor mezi teplou a studenou frontu systému. To je základní rozlišovací znak, podle něhož se též liší i průběh počasí. Teplý sektor se může vyskytovat i v tomto stádiu cyklony, ale bývá nevýznamný. Průběh počasí bude odlišný v přední a střední části cyklony a dále v týlové části za okluzní frontou. Průběh počasí se liší i z hlediska roční doby.

V chladné části roku má průběh počasí blíže k podmínkách při přechodu teplé fronty ve studiu mladé cyklony. Okluzní fronta má totiž v tomto období často charakter teplé fronty. Více v článku Proč je teplá fronta častější v zimě? V letním období je tomu naopak, často mají okluzní fronty charakter studených front. V první části cyklony se průběh počasí značně liší. Oproti znakům teplé fronty chybí výskyt plošných srážek. Před okluzní frontou se vyskytují přeháňky a bouřky, někdy i významné. Ve druhé části cyklony jsou podmínky obdobné jako v případě shodné části mladé cyklony (viz výše). Jen se liší průběhem vzhledem k druhu přecházející fronty. V případě mladé cyklony jde o frontu studenou, v případě okludované o okluzní. Za okluzní frontu nenastává rychlé a často náhlé protrhávání oblačnosti a tlak nestoupá tak silně.

Regenerace cyklony

Na okluzní frontě se při regeneraci cyklony tvoří nová mladá cyklona. V tomto případě platí znaky počasí mladé cyklony. Tedy počasí bude odpovídat situaci při blížení se teplé fronty a následně při přechodu studené fronty či za touto frontou. V případě teplého sektoru dochází ke změně a v počátku vývoje cyklony je možné čekat vliv okluzní fronty původní (okludované) cyklony. Nová mladá cyklona je vysoký tlakový útvar.

Tlaková níže a problematická předpověď. Vlhké počasí. Vznik a vývoj cyklony.

Oblačnost s trvalými srážkami, různého druhu a intenzity v oblasti cyklony z nedávné doby dne 19.6.2020. Většinou dochází k výskytu trvalých srážek, maximálně krátce přerušených a rozdělených do několika vln. Srážky mají podobu deště (vzhledem k období pouze s kapalnou formou) a to různé intenzity při vypadávání z oblaku Nimbostratus. Současně se často vyskytuje ve spodní vrstvě oblak Stratus, ze kterého se vyskytuje mrholení. Srážky mohou mít tedy krátce i podobu mrholení nebo i kombinace deště či mrholení (to byla i situace na snímku). Oblačnost začíná mít v takovém případě patrnou strukturu a přestává mít jednotvárný vzhled hladké šedé vrstvy. V případě vlivu cyklony se oblačnost otáčí kolem jejího středu a nad dané území se může (a stává se tak vždy) za několik minut opět nasunou oblačnost Nimbostratus s intenzivním deštěm.

Vznik a vývoj cyklony: Závěrem

Cyklona je z různých úhlů pohledu zajímavějším tlakovým útvarem než opačný útvar anticyklona. Sice vždy věstí významnou proměnlivost počasí a často i jeho extrémní chování, ale to je z pohledu prognózy takového počasí a sledování v praxi zajímavé. Takže pokud se objeví některá z výše popsaných synoptických situací spojených s cyklonou v předpovědi, prognostik a aktivní pozorovatel počasí bude mít radost. Menší radost bude mít ten, kdo se chystá právě na dovolenou do oblasti s vlivem cyklony a výskytem typického počasí v její oblasti. Při této situaci bude mít dotyčný v oblibě určitě opačný tlakový útvar. Ještě menší radost bude mít ten, kterého mohou ovlivnit extrémní projevy počasí při této situaci. Nebo dokonce je vysoká pravděpodobnost, že se tak stane. Příkladem může být profesionální řidič silničního vozidla při jistém výskytu vydatného sněžení.

Průběh počasí a jeho předpověditelnost

Z hlediska průběhu počasí a jeho předpovědi jsou situace tlakové níže také komplikovanější co se týče předpovědi. A to nejen na delší dobu dopředu. Existuje model očekávaného průběhu počasí v podobě chování všech základních meteorologických prvků. Ale pouze zjednodušený model, shrnující v kostce nejčastější průběh počasí ve vztahu k podmínkách určité oblasti. Model průběhu počasí zde nutno rozdělit na dvě části dle typu cyklony. A to situace v mladé cykloně a na situaci v okludované cykloně. Předvídat chování cyklony je obtížné, počítat je nutné se změnami chování v podobě dráhy postupu níže i rozložení tlaku vzduchu. Musíme počítat s možným výskytem regenerace cyklony, tedy vzniku nové mladé cyklony na okludovaném frontálním systému. Tento proces stručně popisujeme v poslední kapitole před závěrem článku.

Cyklonální počasí má viditelnější extrémy

Nelze říci, že extrémy počasí jsou spojeny pouze s cyklonami a jím odpovídajícím počasí. Ale pravdou je, že nejčetnější výskyt extrémů má přímou nebo alespoň nepřímou souvislost s cyklonálním počasím. Tyto extrémy jsou nejviditelnější. To lze přirovnat k hydrologickému extrému povodně na jedné straně, na které se cyklona většinou podílí. A sucha, na kterém se bezesporu podílí naopak anticyklona. Sucho zaznamenáme až za delší dobu a až při jeho velké významnosti a větším rozsahu po hodně dlouhém trvání se o něm začíná více hovořit. A také se řeší co je či bylo jeho hlavní příčinou, ano dlouhotrvající vliv mohutné oblasti vysokého tlaku vzduchu. Poté se přidávají konkrétní projevy počasí za těchto podmínek na daném území. To v případě cyklony a výskytu povodně nebo silného větru se hovoří o extrémech okamžitě. Ihned jsou k dispozici enormní úhrny srážek pokořující rekordy, totéž platí o nárazech větru.

Anticyklonální počasí působí extrémy v delším čase

Anticyklonální počasí přináší také extrémy, ale při delším působení. Ať je to výskyt půdního/zemědělského a posléze hydrologického sucha nebo i rizika vzniku požárů či silného znečištění ovzduší. Tyto extrémy přicházejí pomalu až tzv. plíživě, ale mohou mít nakonec významné i rozsáhlé důsledky. Opakem je v cyklonálním počasí výskyt silné bouře či bouřek dokonce s tornádem. Tam jsou tzv. výsledky působení situace a tohoto konkrétního průběhu počasí vidět ihned. Bouřky patří k významným extrémům počasí, které přicházejí opravdu rychle. Stejně tak rychle odeznívají, ale zanechají za sebou intenzivní důsledky, byť na menší ploše. To už neplatí o hurikánech jako tropických cyklonách, které mají v různých oblastech trochu jiné názvy. Ale ve všech působí značné důsledky na velkých plochách. I jejich různé názvy odrážejí jejich extremitu (tajfun, hurikán, cyklon).

Reference a doporučená literatura

BEDNÁŘ, J. KOPÁČEK, J. Jak vzniká počasí? Praha: Karolinum, 2005

DVOŘÁK, P. Letecká meteorologie 2017. Cheb: Svět Křídel, 2017, www.svetkridel.cz

DVOŘÁK, P. Pozorování a předpovědi počasí. Cheb: Svět Křídel, 2012

MÍKOVÁ, T. KARAS, P. ZÁRYBNICKÁ, A. ŽÁK, M. Když se blýská na časy. Brno: CPRESS, 2018