Slunce

()

Stránka pojednává o centrální hvězdě Slunce, plné žhavých plynů, která je základem pro vše na Zemi, včetně života. Další informace se týkají naší sluneční soustavě v záplavě různých planet s vazbou k jiné soustavě.

Témata stránky: Složení Slunce, historie Slunce a sluneční soustava.

Výukový prostředek k tomuto tématu: METEOROLOGIE 2


SLUNCE A SLUNEČNÍ SOUSTAVA

Slunce vzniklo před asi 4600 miliony let a to ve třetí generaci tvorby hvězd. Následně se začala tvořit naše soustava planet. Slunce obsahuje 99.9% hmoty, zbytek připadá na planety. Slunce je zdroje veškeré energie na Zemi, bez níž by na planetě nebyl možný život. Naše planeta soustavy je od této centrální hvězdy vzdálena tak, že je zde možný život a to proto, že není planeta Slunci příliš blízko, kde je sluneční záření extrémně silné, ale ani příliš daleko, kde je naopak moc slabé a teplota velmi nízká.

Sluneční soustava

Naše sluneční soustava má 8 planet, planety Merkur, Venuše, Země a Mars jako planety blíže ke Slunci se skládají z tuhé hmoty a jsou menší oproti planetám Jupiter, Saturn, Uran a Neptun se skládají z plynů (hlavně z vodíku a helia) a jsou dále od Slunce. Takzvaný sluneční vítr v minulosti (po vzniku soustavy) odvál lehčí plyny dále směrem k chladnějším oblastem. Tam plyny vychladly, zkapalněly a utvořily se z nich planety. Naše soustava má jednu centrální hvězdu. Planeta Země je umístěna optimálně od Slunce (ani blízko, ani daleko) a je na ní tedy možný život. Planety nejblíže Slunci, tedy Merkur a Venuše jsou neobyvatelné. Merkur nemá atmosféru a Venuše má silný skleníkový efekt a teplota na jejím povrchu činí 480°C.

Slunce

Je jako centrální hvězda této soustavy jediným zdrojem energie a bez něho by se neodehrávalo mnoho procesů a jevů, které se na Zemi odehrávají a to včetně počasí. Slunce není hvězda, která by vydrží věčně. Bude existovat ještě asi 5 až 7 miliard let. Jeho zářivý výkon se postupně stále zvyšuje a za miliardu let bude tento tak vysoký, že ani na Zemi nebude možný život. Nyní je tato zářivá hvězda zhruba uprostřed své životnosti. Složeno je z vodíku, který momentálně neustále spaluje a z helia. Ke konci své existence začne spalovat helium, což se projeví uvolňování většího množství energie, což povede ke zvětšení velikosti Slunce – bude rudým obrem.

Země bude v období dalších 1-2 miliardy let ještě existovat v současné podobě a to včetně života na ní. Vlivem různých procesů bude eliminována zvyšující se zářivá síla Slunce. Bude docházet ke zvyšování teploty a následkem toho se bude odpařovat více vody. Také bude docházet ke spotřebě oxidu uhličitého a tím bude zeslaben skleníkový efekt planety. Roztají polární ledovce a i za polárním kruhem se klima změní na tropické. Teplota na povrchu Slunce je asi 5500°C.

Reference

Použitá a doporučená literatura:

DVOŘÁK, P. Letecká meteorologie 2017. Cheb: Svět Křídel, 2017.

DVOŘÁK, P. Pozorování a předpovědi počasí. Cheb: Svět Křídel, 2014.

COENRAADS, R. a kol. Extreme Earth. New York: The Reader´s Digest Association, 2015 (CZ verze MERTINOVÁ, J. MÍČKOVÁ, K. HANUŠOVÁ, K. a kol. Nespoutané živly planety Země. Praha: Tarsago Česká Republika, 2015)

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Slunce
Hodnocení
51star1star1star1star1star