Měsíční souhrn

Stránka poskytuje stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).


MĚSÍČNÍ SOUHRN PRŮBĚHU POČASÍ V ČR

Od 1.1.2021 došlo ke změně názvu stránky, trvalá url adresa se nemění.

Popis synoptických příčin průběhu počasí (synoptický vývoj) a jeho průběhu v podobě stavu oblohy a výskytu jevů. Doplněno o převažující minimální noční a maximální teplotu vzduchu v rámci ČR. Též doplněno o údaje z našeho měření (pro zajímavost a případně pro srovnání).

Shrnutí počasí v uplynulém měsíci: Prosinec 2020

Období: 1. až 31.12.2020

Místo pozorování/měření: Praha, 300m (data)

Stručné shrnutí

Zpočátku měsíce ovlivňovaly počasí u nás slábnoucí frontální systémy, většinou okludované. Následně bylo počasí u nás pod vlivem nízkého tlaku vzduchu, zejména kolem cyklony zvané “Virpy” (čteme “Wirpie”). Docházelo ke střídání inverzního a cyklonálního počasí. Na konci období ovlivnila počasí v ČR významná tlaková níže zvaná “Hermine”. V měsíci byla často velká oblačnost, ať už nízká inverzní nebo frontální se srážkami. Občas se vyskytovaly mlhy, i mrznoucí. Přechodně méně oblačnosti bylo zejména na konci období.  Na konci měsíce foukal přechodně silný vítr.

Podrobnější shrnutí

První dekáda: Frontální vlny postupující od západu slábly ve vysokém tlaku vzduchu. Následně ovlivnila počasí v ČR tlaková níže zvaná “Virpy” (čteme “Wirpie”)  přechodem dalších systémů front. Bylo hodně oblačnosti, jen přechodně polojasno. Na frontách se vyskytovaly srážky a to různého druhu. Zpočátku šlo ve všech polohách o sněžení, během období sněžilo pouze od vyšších poloh. Nejnižší teplota +1 až -4°C a při vyjasnění -7°C, postupně 7 až 1°C. Nejvyšší teplota 0 až 5°C, postupně 5 až 11°C.

Druhá dekáda: Vliv nízkého tlaku vzduchu  přechodem frontálních systémů pokračoval. Ke konci období se počasí u nás ocitlo ve vyšším tlaku vzduchu. Zpočátku byla frontální oblačnost, místy se srážkami, sněhovými většinou od středních výšek. Postupně převládla nízká oblačnost, místy s mlhami, v noci a ráno i mrznoucími. Nejnižší teplota 5 až 0°C, postupně místy -2°C. Nejvyšší teplota 0 až 5°C, krátce až 8°C.

Třetí dekáda: Nízká oblačnost ustoupila a nad centrum Evropy se nasunula frontální oblačnost. V čerstvém proudění od západu přecházely systémy front spojené s cyklonami. Významnou níží, která ovlivnila počasí u nás byla níže zvaná “Hermine” po Vánocích. Větné a vlhké počasí bylo po celé období, kde konci se oblačnost místy protrhávala krátce i na skoro jasno. Na počátku období k nám pronikl krátce velmi teplý vzduch, na konci období naopak studený. Zpočátku byly srážky dešťové i na horách, na konci období sněžilo ojediněle i v nižších výškách. Nejnižší teplota 6 až 1°C a krátce kolem 8°C, ke konci období +1 až -4°C. Nejvyšší teplota 0 až 6°C, zpočátku období přechodně 6 až 13°C.

Klimatická data

Nejnižší teplota vzduchu: -3.5°C (27.12.)

Nejvyšší teplota vzduchu: 12.5°C (23.12.)

Nejvyšší denní srážky: 14.8mm (23.12.), druh: trvalý déšť, příčina: TF

Celkové srážky: 26.5mm

Mrazivé dny, (TMIN <0°C): 9

Slunné dny: 1

Srážkové dny: 6

Závěrečný komentář

Prosincové počasí bylo u nás typicky proměnlivé. Vyskytl se jeden významnější výkyv teplot v podobě významnějšího oteplení před svátky. Sněžení bylo častější od vyšších poloh, avšak i tam se objevovaly oblevy a sněhová pokrývka tam zůstávala stále nízká.

Shrnutí je za celou ČR obecně, konkrétní uváděná data v poslední části přehledu jsou z uvedené lokality (Praha a okolí) našeho měření.

Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data. Přesněji jde v rámci měsíců o stránku Měsíční data. Někdy nejsou tato doplňovány ihned, ale až dodatečně po vyhodnocení.


O stránce Měsíční souhrn počasí

Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti (přes formulář), nebo nás kontaktujte v případě takového zájmu přímo na emailu [email protected].

Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.

Poslední úprava stránky: 4.1.2020 11:37

Shrnutí
Datum
Název položky
Shrnutí počasí
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář