Měsíční souhrn

Hodnocení stránky

Stránka poskytuje měsíční souhrn počasí proběhlého v uplynulém uceleném měsíčním období v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).


MĚSÍČNÍ SHRNUTÍ PRŮBĚHU POČASÍ V ČR

Popis synoptických příčin průběhu počasí (synoptický vývoj) a projevů počasí (vývoj počasí) v podobě stavu oblohy a výskytu jevů. Doplněno o převažující minimální noční a maximální denní teplotu vzduchu v rámci ČR (přibližná rozmezí). Též doplněno o údaje z našeho měření (pro zajímavost a případně pro srovnání) v Praze a okolí.

Průběh počasí

Září 2022

Období: 1. až 30.9.2022

Území: Česká republika

Místo pozorování/měření – data: Praha, 290m

> Stručné shrnutí: Převážně slunné a sušší počasí se postupně začalo od poloviny měsíce měnit ve vlhké a také studené, často s podprůměrnou teplotou vzduchu. Toto počasí vydrželo až do konce měsíce, kdy převážilo severozápadní studené a vlhké proudění pod vlivem nízkého tlaku vzduchu. Na území ČR se v důsledku studeného proudění objevil přízemní mráz mimo horské a vyšší polohy a na horách první sněžení a sníh letošní chladné části roku.

>Podrobnější shrnutí

První dekáda: Vysoký tlak vzduchu určoval počasí ve střední Evropě z konce srpna. Ke konci období přešlo naše území zvlněné frontální rozhraní, za nímž došlo k obnově vlivu vysokého tlaku vzduchu. slunečné až polojasné počasí přerušila jen krátce kupovitá oblačnost a přeháňky, případně bouřky.

Nejnižší teplota: 15 až 10°C. Nejvyšší teplota: 18 až 25°C.

Druhá dekáda: Vysoký tlak vzduchu ovládl počasí v prvních dnech období, poté přešlo naše území frontální rozhraní a ukončilo příliv teplejšího vzduchu. Následně středoevropské počasí určovala brázda nízkého tlaku vzduchu. Se zmenšenou oblačností jsme se setkali jen zpočátku období. Následně převážila velká oblačnost a časté srážky různého druhu.

Nejnižší teplota: 15 až 10°C, postupně 10 až 5°C. Nejvyšší teplota: 18 až 23°C, ke konci 12 až 18°C.

Třetí dekáda: Brázda nízkého tlaku vzduchu a následně tlaková níže s přílivem chladného a vlhkého vzduchu. To byla situace určující počasí u nás v závěru měsíce. Hodně oblačnosti a srážek jen přechodně přerušila protrhaná oblačnost alespoň na polojasno. Ráno se ojediněle tvořily mlhy.

Nejnižší teplota: 10 až 4°C, ojediněle mrazíky. Nejvyšší teplota: 12 až 18°C, krátce 9 až 14°C.

Klimatická data

Nejnižší teplota vzduchu: 4.5°C (29.9.)

Nejvyšší teplota vzduchu: 24.6°C (7.9.)

Nejvyšší denní srážky: 8.1mm (9. a 18.9.), druh: bouřka/déšť, příčina: ZSF, TN

Celkové srážky: 52.3mm

Slunné dny: 5

Srážkové dny: 17

Data dle měření v Praze, 290m n.m.

Závěrečný komentář

Zářijové počasí přineslo spíše nižší teplotu a více srážek. Sušší období na začátku měsíce trvající z konce srpna tak bylo kompenzováno vlhkým, zejména po polovině měsíce. Na horách se vyskytl první sníh.


O stránce Měsíční souhrn počasí

Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce Měsíční souhrn poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti (přes formulář), nebo nás kontaktujte v případě takového zájmu přímo na emailu info@pocasimeteoaktuality.cz.

Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.

Shrnutí uvedené výše platí za celou ČR obecně, konkrétní uváděná data v poslední části přehledu jsou z uvedené lokality (Praha a okolí) našeho měření.

Vysvětlivky: Synoptická příčina se uvádí formou obecných zkratek. Zde platí – TF = teplá fronta, SF = studená fronta, ZSF = zvlněná studená fronta, OF = okluzní fronta, TN = tlaková níže, BNT = brázda nízkého tlaku, TS = tlakové sedlo a NTP = nevýrazné tlakové pole. Charakteristické dny jsou uváděny podle obecných zásad a dále podle našich kritérií, která jsou uvedena na stránkách s prezentací našich klimatických dat (odkazy níže).

Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data. Přesněji jde v rámci měsíců o stránku Měsíční data. Někdy nejsou tato doplňována ihned, ale až dodatečně po vyhodnocení.

Pokud máte k informacím zde uvedeným jakýkoli dotaz, kontaktujte nás rychle přímo z této stránky webu přes formulář:


Poslední úprava stránky: 3.10.2022 20:55

Napsat komentář