Shrnutí počasí

Stránka poskytuje stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).


MĚSÍČNÍ SOUHRN PRŮBĚHU POČASÍ V ČR

Popis synoptických příčin průběhu počasí (synoptický vývoj) a jeho průběhu v podobě stavu oblohy a výskytu jevů. Doplněno o převažující minimální noční a maximální teplotu vzduchu v rámci ČR. Též doplněno o údaje z našeho měření (pro zajímavost a případně pro srovnání).

Shrnutí počasí v uplynulém měsíci: Září 2020

Období: 1. až 30.9.2020

Místo pozorování/měření: Ostrá, 175m (data)

Stručné shrnutí

Měsíc září byl po většinou ve znamení suchého a slunného počasí. Počasí bylo teplé, krátce velmi teplé. Hlavní srážky přišly na konci měsíce, společně s nimi se citelně ochladilo. Srážky byly v měsíci tedy nerovnoměrně rozloženy. Teplota vzduchu byla většinou nad dlouhodobým průměrem, kolem poloviny měsíce významněji nad tímto průměrem. Vyskytovaly se i tropické dny.

Podrobnější shrnutí

První dekáda: Na počátku měsíce ovlivnila hlavně východ území tlaková níže spojená se zvlněným rozhraním. V dalších dnech postupovaly přes střední Evropy jednotlivé fronty od západu. Ke konci dekády se prosadila tlaková výše, frontální vlny v ní postupující ze západu slábly. Oblačné až zatažené počasí místy se srážkami, v úvodu měsíce na východě i vydatné se změnilo na slunné až zcela jasné. Nejnižší teplota 13 až 6°C. Nejvyšší teplota 20 až 28°C, krátce kolem 18°C.

Druhá dekáda: vliv mohutné a rozsáhlé anticyklony přetrval po většinu dekády. Jen krátce byl přerušen přechodem studené fronty od severozápadu. Následně se nad centrální Evropu rozšířila další tlakoví výše od jihozápadu.Bylo slunečno, často celé dny zcela jasno. Ráno vznikaly spíše ojediněle mlhy. Období se obešlo téměř, mnohde zcela, bez srážek. Nejnižší teplota 13 až 7°C, postupně až 3°C a místy mrazíky. Nejvyšší teplota 20 až 27°C, kolem poloviny měsíce krátce 26 až 32°C.

Třetí dekáda: Vliv tlakové výše pokračoval. V polovině období přešla naše území okluzní fronta. Poté se nsunula nad centrální Evropu další tlaková výše. KE konci měsíce se situace významně změnila, anticyklona slábla a odsunula se dále do severní Evropy. Počasí ve střední Evropě ovlivnila tlaková níže zvaná „Wicca“ a následně níže „Xyla“. S nimi bylo spojeno frontální rozhraní, které se vlnilo v oblasti centrální Evropy. Slunné počasí, krátce na okluzní frontě oblačné se změnilo na konci dekády na zatažené s trvalými srážkami. Tyto byly místy i vydatné. Doplnily srážkový deficit minulých týdnů. Nejnižší teplota 11 až 6°C, při vyjasnění 3°C a krátce mrazíky. Nejvyšší teplota 21 až 27°C, postupně 13 až 19°C a při srážkách krátce i kolem 10°C.

Klimatická data

Nejnižší teplota vzduchu: 3.8°C (28.9.)

Nejvyšší teplota vzduchu: 30.3°C (15.9.)

Nejvyšší denní srážky: 33.9mm (26.9.), druh: trvalý déšť, příčina: ZSF/TN

Celkové srážky: 63.3mm

Letní dny (TMAX >25°C): 11

Tropické dny (TMAX >30°C): 1

Slunné dny: 12

Srážkové dny: 5

Závěrečný komentář

V září v ČR nespadlo málo srážek, místy byly tyto i vydatné. Srážky byly rozloženy ale do malého počtu tzv. srážkových dnů. Po dlouhém suchém období (2-3 týdny), kdy nespaly téměř žádné srážky, jich spadlo velké množství naráz. To dobré vzhledem k hydrologické situaci a suchu není, ale je to lepší, než kdyby nebylo vydatných srážek během dvou dnů vůbec.

Shrnutí je za celou ČR obecně, konkrétní uváděná data v poslední části přehledu jsou z uvedené lokality (Praha a okolí) našeho měření.

Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data. Přesněji jde v rámci měsíců o stránku Měsíční data. Někdy nejsou tato doplňovány ihned, ale až dodatečně po vyhodnocení.


O Měsíčním souhrnu počasí

Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti (přes formulář), nebo nás kontaktujte v případě takového zájmu přímo na emailu [email protected].

Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.

Poslední úprava stránky: 6.10.2020 21:57

0 0 hlasů
Article Rating
Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: