Měsíční shrnutí počasí
Stránka poskytuje měsíční shrnutí počasí proběhlého v uplynulém uceleném měsíčním období v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).
MĚSÍČNÍ SHRNUTÍ POČASÍ V ČR
Popis synoptických příčin průběhu počasí (synoptický vývoj) a projevů počasí (vývoj počasí) v podobě stavu oblohy a výskytu jevů. Doplněno o převažující minimální noční a maximální denní teplotu vzduchu v rámci ČR (přibližná rozmezí). Též doplněno o údaje z našeho měření (pro zajímavost a případně pro srovnání) v Praze a okolí.
Prosinec 2024
Období: 1. až 31.12.2024
Území: Česká republika
Místo pozorování/měření – data: Praha, 290m
> Stručné shrnutí: Hlavní srážky spadly v měsíci na jeho počátku. Přecházely četné frontální systémy v západním proudění. Konec měsíce byl ve znamení významné teplotní inverze a zhoršené kvality ovzduší. Tato byla na severovýchodě republiky dokonce extrémně špatná a došlo k vyhlášení smogové situace. Tento stav trval do konce měsíce a zároveň roku. V trvalých mlhách byl až mrazivý vzduch a tvořila se i silnější námraza.
> Podrobnější shrnutí
První dekáda: Cyklonální počasí s přechodem frontálních systém od západu vystřídalo vliv vysokého tlaku vzduchu z konce listopadu. Místy mlhy nízká oblačnost se změnily na frontální oblačnost s častými srážkami. Většinou šlo o déšť, během období střídavě mimo horské polohy o sněhové a dešťové srážky.
Nejnižší teplota: 4 až 0°C, při vyjasnění -3°C. Nejvyšší teplota: 3 až 9°C.
Druhá dekáda: Počátek a konce období ovlivnil vysoký tlak vzduchu. Mezi tím postupovaly od západu přes ČR systémy front, ne nijak četně. Zataženo a místy mlhy, na horách slunečno. Během období frontální oblačnost a na frontách občas srážky, ne však nijak výrazné. Mimo hory jsou většinou o kapalné srážky.
Nejnižší teplota: 2 až -4°C, při vyjasnění -6°C a mimo inverzi kolem 4°C. Nejvyšší teplota: 0 až 5°C, v závěru až 11°C.
Třetí dekáda: Zpočátku přešla přes ČR okluzní fronta. V dalších dnech až do konce období došlo k výskytu stabilní situace v podobě vlivu rozsáhlé anticyklony na střední až východní Evropu. Počasí tak bylo oblačné místy se srážkami. Během období slunečné, mimo hory však postupně s četnými mlhami, často mrznoucími nebo nízkou oblačností. Tvořila se námraza a byly až velmi špatné rozptylové podmínky.
Nejnižší teplota: 1 až -4°C, při vyjasnění -8°C. Nejvyšší teplota: 3 až 8°C, v inverzi poté -4 až 2°C a na horách i kolem 10°C.
Nejnižší teplota vzduchu: -4.6°C (31.12.)
Nejvyšší teplota vzduchu: 11.7°C (11.12.)
Nejvyšší denní srážky: 10.7mm (6.11.), druh: déšť, příčina: TN/ZSF
Celkové srážky: 33.4mm
Slunné dny: 2
Srážkové dny: 9
Dny s mlhou: 8
Dny s bouřkou: 0
Data dle měření v Praze, 290m n.m.
Závěrečný komentář
Počasí v posledním měsíci roku lze rozdělit na dvě základní období. Cyklonální s četnějšími srážkami a v nížinách převážně teplejší, avšak s proměnlivostí teploty. Takové bylo po většinu měsíce. Poslední desetidenní období měsíce bylo ve znamení ustáleného inverzního počasí, kdy bylo v nížinách naopak až mrazivé počasí. Došlo i na smogovou situaci, se kterými jsme se v posledních zimách setkávali méně často.
O stránce Měsíční shrnutí počasí
Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce Měsíční souhrn poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti (přes formulář), nebo nás kontaktujte v případě takového zájmu přímo na emailu info@pocasimeteoaktuality.cz.
Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.
Shrnutí uvedené výše platí za celou ČR obecně, konkrétní uváděná data v poslední části přehledu jsou z uvedené lokality (Praha a okolí) našeho měření.
Vysvětlivky: Synoptická příčina se uvádí formou obecných zkratek. Zde platí – TF = teplá fronta, SF = studená fronta, ZSF = zvlněná studená fronta, OF = okluzní fronta, TN = tlaková níže, BNT = brázda nízkého tlaku, TS = tlakové sedlo a NTP = nevýrazné tlakové pole. Charakteristické dny jsou uváděny podle obecných zásad a dále podle našich kritérií, která jsou uvedena na stránkách s prezentací našich klimatických dat (odkazy níže).
Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data. Přesněji jde v rámci měsíců o stránku Měsíční data. Někdy nejsou tato doplňována ihned, ale až dodatečně po vyhodnocení.
Poslední úprava stránky: 11.1.2025 12:02