Měsíční souhrn

Hodnocení stránky

Stránka poskytuje měsíční souhrn počasí proběhlého v uplynulém uceleném měsíčním období v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).


MĚSÍČNÍ SHRNUTÍ PRŮBĚHU POČASÍ V ČR

Popis synoptických příčin průběhu počasí (synoptický vývoj) a projevů počasí (vývoj počasí) v podobě stavu oblohy a výskytu jevů. Doplněno o převažující minimální noční a maximální denní teplotu vzduchu v rámci ČR (přibližná rozmezí). Též doplněno o údaje z našeho měření (pro zajímavost a případně pro srovnání) v Praze a okolí.

Průběh počasí

Duben 2023

Období: 1. až 30.4.2023

Území: Česká republika

Místo pozorování/měření – data: Praha, 290m

> Stručné shrnutí: Na počátku měsíce ovlivnila počasí u nás tlaková výše v přílivu velmi studeného vzduchu. Vpád významně studeného vzduchu způsobil výskyt nočních mrazů a to i významnějších na počátku vegetačního období. Mráz podpořilo vyjasnění v tlakové výši. Během měsíce se začaly střídat přechody frontálních systémů spojených s cyklonami a krátké vlivy vysokého tlaku vzduchu. V těch na naše území pronikal jen krátce teplejší vzduch, též bylo jen krátce počasí s malou oblačností. Jinak převážila velká oblačnost a na frontách srážky, ke konci měsíce při vyšší teplotě i bouřkové včetně výskytu prvních nebezpečných projevů.

>Podrobnější shrnutí

První dekáda: Vysoký tlak vzduchu ovlivnil počasí u nás v první polovině období. Ve druhé polovině se uplatnil vliv nízkého tlaku a přechodem prvního systému front. Malou oblačnost střídalo až oblačno a srážky se objevily zatím ojediněle. Na konci období byla velká oblačnost a n frontách srážky četnější.

Nejnižší teplota: 5 až 0°C a krátce -5°C, na začátku a konci 9 až 4°C. Nejvyšší teplota: 3 až 9°C, na konci období až 15°C.

Druhá dekáda: Frontální systémy spojené s cyklonami přecházely přes naše území po většinu období. Na konci období ovlivnila počasí u nás přecházející anticyklona. Velká oblačnost až na, kterou doplnily časté a přechodně i trvalé srážky, které způsobily místy významnější odtoky a vzestupy hladin toků na povodňové stupně, převládla až na krátkodobé situace. Od vyšších poloh šlo stále krátce o sněhové srážky.

Nejnižší teplota: 7 až 1°C, při vyjasnění až -1°C. Nejvyšší teplota: 10 až 16°C.

Třetí dekáda: Po přechodném vlivu tlakové výše se obnovilo západní proudění s přechodem frontálních vln, které střídal opět vliv vyššího tlaku v závěru měsíce. Oblačné počasí převážilo, místy se objevily přeháňky, případně i bouřky, zejména v oblasti studených front. Na okrajích období bylo krátce až slunečno či polojasno.

Nejnižší teplota: 9 až 3°C, při velké oblačnosti kolem 11°C. Nejvyšší teplota: 12 až 18°C, přechodně 20-21°C.

Klimatická data

Nejnižší teplota vzduchu: -2.4°C (3.4.)

Nejvyšší teplota vzduchu: 19.7°C (22.4.)

Nejvyšší denní srážky: 18.6mm (14.4.), druh: déšť, příčina: ZSF/TN

Celkové srážky: 45.8mm

Slunné dny: 2

Srážkové dny: 15

Dny s mlhou: 0

Dny s bouřkou: 0

Data dle měření v Praze, 290m n.m.

Závěrečný komentář

Dubnové počasí bylo typicky značně proměnlivé, velmi často se uplatňovalo citelné ochlazení s výskytem nočních mrazů i v nížinách ve dvou metrové výšce. Též se oproti předchozím rokům vyskytovaly průběžné srážky včetně epizody vydatných srážek s povodňovou situací uprostřed měsíce. Tím se letošní duben od minulých v počasí značně lišil.


O stránce Měsíční souhrn počasí

Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce Měsíční souhrn poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti (přes formulář), nebo nás kontaktujte v případě takového zájmu přímo na emailu info@pocasimeteoaktuality.cz.

Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.

Shrnutí uvedené výše platí za celou ČR obecně, konkrétní uváděná data v poslední části přehledu jsou z uvedené lokality (Praha a okolí) našeho měření.

Vysvětlivky: Synoptická příčina se uvádí formou obecných zkratek. Zde platí – TF = teplá fronta, SF = studená fronta, ZSF = zvlněná studená fronta, OF = okluzní fronta, TN = tlaková níže, BNT = brázda nízkého tlaku, TS = tlakové sedlo a NTP = nevýrazné tlakové pole. Charakteristické dny jsou uváděny podle obecných zásad a dále podle našich kritérií, která jsou uvedena na stránkách s prezentací našich klimatických dat (odkazy níže).

Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data. Přesněji jde v rámci měsíců o stránku Měsíční data. Někdy nejsou tato doplňována ihned, ale až dodatečně po vyhodnocení.

Pokud máte k informacím zde uvedeným jakýkoli dotaz, kontaktujte nás rychle přímo z této stránky webu přes formulář:


Poslední úprava stránky: 3.5.2023 21:57

Napsat komentář