Meteo Aktuality

Shrnutí počasí

0
(0)

Stránka poskytuje stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).


MĚSÍČNÍ PŘEHLED PRŮBĚHU POČASÍ

Souhrn počasí v uplynulém měsíci: Prosinec 2019

Období: 1. až 31.12.2019

Místo pozorování/měření: Praha 9, 300m (statistiky)

Stručné shrnutí

Prosinec byl srážkově převážně chudým měsícem. Teploty se držely mírně nad dlouhodobým normálem, občas došlo k významnějšímu oteplení a teploty byly vysoce nad normálem. Po polovině měsíce a na jeho konce vládlo inverzní počasí se značnými teplotními rozdíly. Mnohde v nížinách byly teploty zimní a to právě díky inverzi, jinde a to hlavně na horách téměř jarní.

Podrobnější shrnutí

První dekáda: Počasí u nás bylo postupně pod vlivem oblasti vysokého tlaku vzduchu s přílivem chladnějšího vzduchu. Následně se rozvinula teplotní inverze. Po polovině dekády začaly naše území přecházet systémy front od západu až severozápadu. Převládlo teplejší proudění. Nízká oblačnost a místy mlhy, jen někde a to hlavně na horách slunečno se změnilo během období na oblačno až zataženo a místy se srážkami. Nejnižší teploty 6 až 1°C, při vyjasnění +2 až -4°C. Nejvyšší teploty 0 až 5°C, při mlze kolem 0°C, krátce na konci období až 11°C.

Druhá dekáda: Přes ČR postupovaly zpočátku od západu frontální systémy. Po polovině období se od jihozápadu nad centrální Evropu nasunula tlaková výše. V teplých sektorech cyklony spojených se systémy front k nám pronikal i významně teplý vzduch. Nejtepleji bylo v polovině měsíce. Zpočátku převládla velká frontální oblačnost a místy se srážkami, ke konci období se v ČR v jinak jasném počasí tvořily četné mlhy a nízká oblačnost. Nejnižší teploty +2 až -4°C, při velké oblačnosti kolem +4°C. Nejvyšší teploty 2 až 7°C, krátce 6 až 12°C – četnější rozdíly při inverzi.

Třetí dekáda: Přes ČR přešla zvlněná studená fronta. Ke konci období se naše území dostalo pod vliv tlakové výše zvané “Wiltrud”. Obnovila se inverze. V tlakové výší na konci období slábla studená fronta, postupující od severu. Byla velká oblačnost, místy mlhavo a srážky většinou jen ojedinělé a slabé. Více srážek spadlo v oblasti fronty na východě země. Velká oblačnost, jen krátce polojasno až slunečno, takový byl i závěr období a současně též roku. Šlo o nízkou, krátce i frontální oblačnost. Nejnižší teploty 5 až 0°C, na konci období 0 až -5°C. Nejvyšší teploty 5 až 10°C, ke konci období většinou 0 až 6°C s většími lokálními rozdíly při inverzi.

Klimatické statistiky

Nejnižší teplota vzduchu: -2.7°C (11. a 30.12.)

Nejvyšší teplota vzduchu: 12.3°C (15.12.)

Nejvyšší denní srážky: 4.2mm (24.12.), druh: déšť a sněžení, příčina: OF

Celkové srážky: 10.0mm

Mrazivé dny (TMIN >0°C): 9

Slunné dny: 1

Srážkové dny: 7

Závěrečný komentář

Teplotní minimum naměřené na naší stanici v prosinci bylo vyšší než to naměřené v listopadu. Podobně to platí o srážkách. I to ukazuje, že byl prosinec teplý a suchý. Často byly vhodné podmínky pro vznik významnějších teplotních inverzí.

Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data a též vždy v aktuálním článku (viz konkrétní rubriky příspěvků).

O Měsíčním souhrnu počasí

Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti, kontaktujte nás v případě takového zájmu na info@pocasimeteoaktuality.cz.

Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.

Poslední úprava stránky: 6.1.2020 12:26

Jak se vám tento příspěvek líbí?

Prosíme o jeho ohodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Mrzí nás, že příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Shrnutí počasí
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Komentujte - sdělte svůj názor k obsahu

  Odběry  
Upozornit na
%d blogerům se to líbí: