Shrnutí počasí

0
(0)

Stránka poskytuje stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).


MĚSÍČNÍ PŘEHLED PRŮBĚHU POČASÍ V ČR

Shrnutí počasí v uplynulém měsíci: Duben 2020

Období: 1. až 30.4.2020

Místo pozorování/měření: Ostrá, 175m (data)

Stručné shrnutí

V dubnu bylo na našem území často anticyklonální a tedy slunné suché počasí. Docházelo k typickému střídání teploty vzduchu s významnějšími přílivy teplého vzduchu. Poprvé v roce se objevila letní teplota 25°C. Sucho se vlivem tohoto průběhu počasí významně prohloubilo. Anticyklonální počasí bylo přerušeno pouze krátce, zejména ke konci měsíce. Kolem poloviny měsíce se objevila suchá období, trvající i déle než týden.

Podrobnější shrnutí

První dekáda: Převládl vliv tlakové výše pouze se slábnoucími frontami, putujícími od západu. Takže bylo slunečno, často zcela jasno. Krátce polojasno až oblačno, srážky byl zcela ojedinělé či úplně chyběly. Nejnižší teplota +3 až -4°C, nejvyšší teplota 7 až 14°C, ve druhé polovině období 15 až 22°C a krátce 25°C.

Druhá dekáda: Přílivy teplého vzduchu se střídaly s těmi chladného vzduchu. Přes ČR přešly tři zásadnější atmosférické fronty, studené fronty a dvě byly zvlněné. V závěru období se nad centrální Evropu rozšířila mohutná tlaková výše zvaná “Odilo”. Bylo slunečno, během období oblačno a na frontách srážky. Zejména v oblasti poslední zvlněné fronty i ve formě deště. Nejnižší teplota +6 až 0°C a při jasné obloze ve studeném vzduchu -3°C, nejvyšší teplota 17 až 24°C, krátce kolem 12°C.

Třetí dekáda: V převládající mohutné tlakové výše opět slábly fronty postupující ze západní Evropy. Po zeslabení anticyklony se prosadila ke konci měsíce (obdobně jako před rokem) zvlněná studená fronta. Bylo slunečno bez srážek, tyto přišly až na konci měsíce ve formě o něco významnějších srážek v podobě deště či přeháněk. Nejnižší teplota +5 až -2°C, při oblačnosti ke konci období kolem 7-8°C. Nejvyšší teplota 17 až 25°C, chladněji na počátku období.

Klimatická data

Nejnižší teplota vzduchu: -4.1°C (1.4.)

Nejvyšší teplota vzduchu: 25.6°C (28.4.)

Nejvyšší denní srážky: 7.0mm (29.4.), druh: déšť a přeháňky, příčina: ZSF

Celkové srážky: 12.6mm

Mrazivé dny (TMIN >0°C): 6

Teplé dny (TMAX >15°C): 25

Letní dny (TMAX >25°C): 1

Slunné dny: 14

Srážkové dny: 3

Závěrečný komentář

Dubnové počasí se hodně podobalo loňskému. Přílivy významněji teplého vzduchu, hodně slunečního svitu a s tím spojené sucho. A také hlavní srážky na den přesně, 29. dubna. Absolutní teplotní minimum bylo v dubnu o něco nižší než v březnu letošního roku. Bylo hodně slunných dnů, jako v letním období. Srážek bylo podstatně méně než v březnu, srážky spadly též v pouhých třech srážkových dnech. Toto vše alespoň co se týče místa našeho měření počasí.

Shrnutí je za celou ČR obecně, konkrétní uváděná data v poslední části přehledu jsou z uvedené lokality (Praha a okolí) našeho měření.

Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data. Přesněji jde v rámci měsíců o stránku Měsíční data. Někdy nejsou tato doplňovány ihned, ale až dodatečně po vyhodnocení.

O Měsíčním souhrnu počasí

Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti, kontaktujte nás v případě takového zájmu na info@pocasimeteoaktuality.cz.

Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.

Poslední úprava stránky: 18.5.2020 14:16

Jak se vám tento příspěvek líbí?

Prosíme o jeho ohodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Mrzí nás, že příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Komentujte - sdělte svůj názor k obsahu

Máte názor nebo stručné doplnění? Přidejte komentář!

  Odběry  
Upozornit na
%d blogerům se to líbí: