Měsíční souhrn

Hodnocení stránky

Stránka poskytuje měsíční souhrn počasí proběhlého v uplynulém uceleném měsíčním období v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).


MĚSÍČNÍ SHRNUTÍ PRŮBĚHU POČASÍ V ČR

Popis synoptických příčin průběhu počasí (synoptický vývoj) a projevů počasí (vývoj počasí) v podobě stavu oblohy a výskytu jevů. Doplněno o převažující minimální noční a maximální denní teplotu vzduchu v rámci ČR (přibližná rozmezí). Též doplněno o údaje z našeho měření (pro zajímavost a případně pro srovnání) v Praze a okolí.

Průběh počasí

Duben 2022

Období: 1. až 30.4.2022

Území: Česká republika

Místo pozorování/měření – data: Praha, 290m

> Stručné shrnutí: Přes naše území přecházely slábnoucí frontální vlny. Během období se ustálil vliv vysokého tlaku vzduchu. Docházelo ke střídání přílivů teplého a studeného vzduchu, jak je pro toto období typické. KE konci období ovlivnila počasí ve střední Evropě tlaková níže a s ní spojené zvlněné rozhraní. V úplném závěru období s naše republika dostala do oblasti nevýrazné tlakového pole s přílivem teplejšího a vlhčího vzduchu. Takže se uplatnilo typicky střídavé počasí s občasnými srážkami v podobě deště či přeháněk, ke konci období častěji přeháněk a slabých jarních bouřek. Zpočátku období na horách sněžilo, smíšené či sněhové srážky se objevily krátce i v polohách nižších.

>Podrobnější shrnutí

První dekáda: Převážilo studené počasí v prvních dnech dekády, v dalších dnech bylo počasí teplejší. Přes ČR přešel frontální systém. Oblačno doplnil místy déšť, na středních poloh, krátce i v nížinách sněžení nebo sněhové krupky v přeháňkách. Během období sněžilo jen v nejvyšších oblastech. Současně ubývalo srážek.

Nejnižší teplota: 2 až -3°C, uprostřed 8 až 2. Nejvyšší teplota: 0 až 8°C, uprostřed 16°C.

Druhá dekáda: Tlaková výše slábla, přes ČR postoupila od SZ studená fronta. Poté se obnovil vliv anticyklony, v níž slábla fronta okluzní a to v úplném závěru dekády. Slunečné až polojasné počasí se změnilo na frontě krátce a poté na konci období v oblačné místy s přeháňkami či deštěm.

Nejnižší teplota: 2 až -3°C, při oblačnosti 8 až 3°C. Nejvyšší teplota: 7 až 12°C. krátce 20°C.

Třetí dekáda: V první části období ovlivnila počasí v ČR tlaková níže a s ní spojená zvlněná studená fronta. Ke konci období převážil vliv vyššího tlaku vzduchu a v úplném závěru pak vliv nevýrazné tlakové oblasti. Slunečné počasí se změnilo na zatažené s deštěm či přeháňkami, místy s trvalejšími srážkami. Poslední dny měsíce byly ale opět slunné až polojasné, jen krátce oblačné a spíše bez srážek.

Nejnižší teplota: 7 až 2°C, krátce -1°C či četné mrazíky. Nejvyšší teplota: 8 až 14°C, místy krátce 17°C.

Klimatická data

Nejnižší teplota vzduchu: -1.5°C (2.4.)

Nejvyšší teplota vzduchu: 20.7°C (14.4.)

Nejvyšší denní srážky: 11.9mm (24.3.), druh: déšť, příčina: ZSF/TN

Celkové srážky: 34.6mm

Slunné dny: 5

Srážkové dny: 11

Data dle měření v Praze, 290m n.m.

Závěrečný komentář

Po dosti stabilním březnu se v dubnu uplatnilo typicky proměnlivé počasí. A šlo o proměnlivost oblačnosti a srážek během dne i proměnlivost teploty během řádu několika málo dnů.


O stránce Měsíční souhrn počasí

Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce Měsíční souhrn poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti (přes formulář), nebo nás kontaktujte v případě takového zájmu přímo na emailu info@pocasimeteoaktuality.cz.

Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.

Shrnutí uvedené výše platí za celou ČR obecně, konkrétní uváděná data v poslední části přehledu jsou z uvedené lokality (Praha a okolí) našeho měření.

Vysvětlivky: Synoptická příčina se uvádí formou obecných zkratek. Zde platí – TF = teplá fronta, SF = studená fronta, ZSF = zvlněná studená fronta, OF = okluzní fronta, TN = tlaková níže, BNT = brázda nízkého tlaku, TS = tlakové sedlo a NTP = nevýrazné tlakové pole. Charakteristické dny jsou uváděny podle obecných zásad a dále podle našich kritérií, která jsou uvedena na stránkách s prezentací našich klimatických dat (odkazy níže).

Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data. Přesněji jde v rámci měsíců o stránku Měsíční data. Někdy nejsou tato doplňována ihned, ale až dodatečně po vyhodnocení.

Poslední úprava stránky: 10.5.2022 18:19

Napsat komentář