Shrnutí počasí

Stránka poskytuje stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).


MĚSÍČNÍ PŘEHLED PRŮBĚHU POČASÍ V ČR

Shrnutí počasí v uplynulém měsíci: Červen 2020

Období: 1. až 30.6.2020

Místo pozorování/měření: Ostrá, 175m (data)

Stručné shrnutí

Červnové počasí v letošním roce bylo od toho v loňském značně odlišné. Počasí bylo vlhčí a chladnější, vyskytlo se několik povodňových situací. Veškeré zasáhly zejména Vysočinu, jihovýchod Čech, sever Čech a sever Moravy či Slezsko. Vyskytly se významné bouřkové situace s přívalovými srážkami i trvalé a intenzivní srážky. Teplota vzduchu v maximech vystupovala na či nad letních 25°C jen občas a tropických 30°C dosáhla spíše ojediněle a velmi přechodně.

Podrobnější shrnutí

První dekáda: Zpočátku měsíce se nacházela nad střední Evropou tlaková níže ve vyšších výškách. Následně přecházely systémy front od západu. Nejvýznamnější byla zvlněná studená fronta 6. a 9. den měsíce. Byla velká oblačnost, na frontách s četnými a místy i vydatnými srážkami různého druhu. Jen přechodně bylo polojasno. Srážkově bylo období velmi bohaté. Nejnižší teplota 14 až 8°C, při malé oblačnosti až 5°C. Nejvyšší teplota 17 až 22°C, ojediněle 25°C.

Druhá dekáda: Zpočátku ovlivňovala naše území zvlněná studená fronta, zejména východní část. Poté k nám pronikal teplý a vlhčí vzduch. Ke konci dekády přecházela přes Polsko tlaková níže a s ní spojená okluzní fronta. Bylo oblačno, zejména přes den s lokálními přeháňkami a bouřkami. Ke konci období se objevil opět trvalejší déšť, zejména na SV/V země s výskytem povodňové situace. Polojasno až slunečno bylo opět spíše přechodně. Nejnižší teplota 16 až 12°C, krátce 9°C a krátce naopak kolem 15°C. Nejvyšší teplota 17 až 25°C, krátce 25 až 31°C.

Třetí dekáda: Zpočátku období ovlivňovala počasí u nás tlaková níže a s ní spojená okluzní fronta. V polovině dekády se nad centrální Evropou prosadil nízký tlak ve výšce a v závěru období ovlivnila počasí u nás studená fronta. Další významné až extrémní srážky vypadly v oblasti okluzní fronty a následně studené fronty ke konci období, opět zejména na SV/V území. Tam se odehrála vlivem vyššího nasycení další povodňová událost s výskytem i nejvyšších SPA. Vylo hodně srážek, hlavně na počátku a konci období. Mezi tím šlo o lokální přeháňky či bouřky, přechodně bylo i slunečno. Nejnižší teplota 16 až 11°C, přechodně 8°C. Nejvyšší teplota 19 až 26°C, krátce 26 až 31°C.

Klimatická data

Nejnižší teplota vzduchu: 8.1°C (2.56)

Nejvyšší teplota vzduchu: 30.8°C (28.6.)

Nejvyšší denní srážky: 17.7mm (29.6.), druh: trvalý déšť, příčina: SF

Celkové srážky: 89.4mm

Letní dny (TMAX >25°C): 13

Tropické dny (TMAX >30°C): 2

Slunné dny: 2

Srážkové dny: 18

Závěrečný komentář

Červen naštěstí potvrdil to, že se počasí ve stejných obdobích různých roků nechová shodně. Významně vlhké a spíše chladnější počasí s jen krátkými teplými obdobími zlepšilo hydrologickou situaci i stav půdního sucha. Vyjma západu středních Čech, severozápadních Čech a jihu Moravy se sucho značně zmírnilo.

Shrnutí je za celou ČR obecně, konkrétní uváděná data v poslední části přehledu jsou z uvedené lokality (Praha a okolí) našeho měření.

Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data. Přesněji jde v rámci měsíců o stránku Měsíční data. Někdy nejsou tato doplňovány ihned, ale až dodatečně po vyhodnocení.


O Měsíčním souhrnu počasí

Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti (přes formulář), nebo nás kontaktujte v případě takového zájmu přímo na emailu [email protected].

Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.

Poslední úprava stránky: 13.7.2020 14:32

0 0 hlasů
Article Rating
Odběry
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: