Měsíční shrnutí počasí
Stránka poskytuje měsíční shrnutí počasí proběhlého v uplynulém uceleném měsíčním období v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).
MĚSÍČNÍ SHRNUTÍ POČASÍ V ČR
Popis synoptických příčin průběhu počasí (synoptický vývoj) a projevů počasí (vývoj počasí) v podobě stavu oblohy a výskytu jevů. Doplněno o převažující minimální noční a maximální denní teplotu vzduchu v rámci ČR (přibližná rozmezí). Též doplněno o údaje z našeho měření (pro zajímavost a případně pro srovnání) v Praze a okolí.
Únor 2025
Období: 1. až 28.2.2025
Území: Česká republika
Místo pozorování/měření – data: Praha, 290m
> Stručné shrnutí: Velmi suchý únor, který vystihoval známou tradici mezi lidmi, přinesl současně spíše chladnější počasí. teplota vzduchu nevystupovala vyjma konce měsíce na vyšší hodnoty. Též byla ustálenější bez větších výkyvů. Uprostřed měsíce se vyskytlo přibližně týdenní mrazivé období se silnějším nočním mrazem. Tím vším se letošní únor zásadně odlišoval od toho loňského.
> Podrobnější shrnutí
První dekáda: V tlakové výši slábla ve střední Evropy studená fronta postupující od západu. K nám pronikal spíše studenější vzduch. Bylo polojasno až skoro jasno, místy se vyskytovala nízká oblačnost nebo mlhy. V oblasti fronty frontální oblaky, srážky jen ojediněle.
Nejnižší teplota: 0 až -8°C, při oblačnosti 2°C. Nejvyšší teplota: 1 až 6°C.
Druhá dekáda: Zvlněné frontální rozhraní přineslo před polovinou měsíce hlavní měsíční srážky. Dešťové, které se měnily rychle ve sněhové a to v přílivu mrazivého vzduchu od severovýchodu, který poznamenal počasí v polovině měsíce u nás. Po průniku mrazivého vzduchu se nad centrum Evropy rozprostřela mohutná tlaková výše. Velká oblačnost a srážky se rychle změnily na slunečno, ráno místy s mrznoucími mlhami. I v nížinách se většinou stačila vytvořit sněhová pokrývka, byť velmi nízká. Sníh vydržel zhruba týden.
Nejnižší teplota: 0 až -5°C, ke konci -5 až -12°C a místy -15°C. Nejvyšší teplota: 0 až 5°C, postupně -5 až 0°C.
Třetí dekáda: Po vlivu vysokého tlaku vzduchu s přílivem mrazivého vzduchu došlo k návratu západní cirkulace. Vše začalo přechodem slábnoucí teplé fronty. Další systémy front následovaly. Ke konci období začala počasí v centru Evropy ovlivňovat tlaková výše v pásu od západu. Polojasno až oblačno, na frontě zataženo a spíše místy slabé srážky. Ojediněle ranní mlhy.
Nejnižší teplota: 1 až -4°C, při oblačnosti kolem 3°C. Nejvyšší teplota: 2 až 8°C, postupně 13°C.
Nejnižší teplota vzduchu: -10.3°C (19.2.)
Nejvyšší teplota vzduchu: 12.4°C (27.2.)
Nejvyšší denní srážky: 8.5mm (13.2.), druh: sněžení a déšť, příčina: TN, ZSF
Celkové srážky: 17.0mm
Slunné dny: 6
Srážkové dny: 4
Dny s mlhou: 0
Dny s bouřkou: 0
Data dle měření v Praze, 290m n.m.
Závěrečný komentář
V únoru spadlo málo srážek, díky nim napadl na zhruba týdenní období sníh i v nížinách. Hlavní srážky spadly ve dvou až třech dnech, celkové srážky též celkově ve velmi málo srážkových dnech. Byl to úplný opak loňského roku.
O stránce Měsíční shrnutí počasí
Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce Měsíční souhrn poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti (přes formulář), nebo nás kontaktujte v případě takového zájmu přímo na emailu info@pocasimeteoaktuality.cz.
Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.
Shrnutí uvedené výše platí za celou ČR obecně, konkrétní uváděná data v poslední části přehledu jsou z uvedené lokality (Praha a okolí) našeho měření.
Vysvětlivky: Synoptická příčina se uvádí formou obecných zkratek. Zde platí – TF = teplá fronta, SF = studená fronta, ZSF = zvlněná studená fronta, OF = okluzní fronta, TN = tlaková níže, BNT = brázda nízkého tlaku, TS = tlakové sedlo a NTP = nevýrazné tlakové pole. Charakteristické dny jsou uváděny podle obecných zásad a dále podle našich kritérií, která jsou uvedena na stránkách s prezentací našich klimatických dat (odkazy níže).
Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data. Přesněji jde v rámci měsíců o stránku Měsíční data. Někdy nejsou tato doplňována ihned, ale až dodatečně po vyhodnocení.
Poslední úprava stránky: 3.3.2025 21:06