Měsíční shrnutí počasí

Hodnocení stránky

Stránka poskytuje měsíční shrnutí počasí proběhlého v uplynulém uceleném měsíčním období v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).


Měsíční souhrn.MĚSÍČNÍ SHRNUTÍ POČASÍ V ČR

Popis synoptických příčin průběhu počasí (synoptický vývoj) a projevů počasí (vývoj počasí) v podobě stavu oblohy a výskytu jevů. Doplněno o převažující minimální noční a maximální denní teplotu vzduchu v rámci ČR (přibližná rozmezí). Též doplněno o údaje z našeho měření (pro zajímavost a případně pro srovnání) v Praze a okolí.

Průběh počasí

Říjen 2023

Období: 1. až 31.10.2023

Území: Česká republika

Místo pozorování/měření – data: Praha, 290m

> Stručné shrnutí: Spíše suché počasí pokračovalo i v prvních dnech října, kolem poloviny měsíce se objevily první spíše místní srážky. Také vládlo často velmi teplé počasí s maximy teploty i před polovinou měsíce až na letních 25°C. Chladnější byla druhá polovina měsíce a průběžněji se teprve v posledním desetidenním období vyskytovaly i srážky.

>Podrobnější shrnutí

První dekáda: Přes ČR přešla studená fronta, která krátce ukončila příliv teplého vzduchu. Vládu převzala tlaková výše a na konci dekády přerušila tento vliv přecházející zvlněná studená fronta od západu.

Nejnižší teplota: 10 až 5°C, postupně 13 až 8°C. Nejvyšší teplota: 20 až 25°C, krátce 29°C a na konci kolem 18°C

Druhá dekáda: Vliv tlakové výše se střídal s přechodem spíše rychlých studených front, které přerušily příliv teplého vzduchu. Zásadní studená fronta přešla v polovině dekády, poté k nám proudil studený vzduch od západu. Často bylo slunečno, na frontách oblačno a spíše místy s přeháňkami či deštěm. Teplota vzduchu doznala v období zásadních změn.

Nejnižší teplota: 15 až 9°C, krátce 6 až 0°C zejména při vyjasnění. Nejvyšší teplota: 18 až 24°C, postupně 8 až 15°C.

Třetí dekáda: V západním proudění postupovaly přes střední Evropy systémy front spojené s cyklonami. Takže už převládlo hodně oblačné počasí a občas se srážkami, častěji v podobě deště než konvekčních srážek. Jen přechodně protrhávání oblačnosti. Teplota byla postupně blíže k normálu a stabilnější.

Nejnižší teplota: 11 až 6°C. Nejvyšší teplota: 12 až 18°C

Nejnižší teplota vzduchu: 0.8°C (18.10.)

Nejvyšší teplota vzduchu: 28.5°C (3.10.)

Nejvyšší denní srážky: 6.9mm (22.10.), druh: bouřka a déšť, příčina: SF

Celkové srážky: 39.8mm

Slunné dny: 3

Srážkové dny: 16

Dny s mlhou: 0

Dny s bouřkou: 2

Data dle měření v Praze, 290m n.m.

Závěrečný komentář

Významně teplé říjnové počasí letošního roku ukazuje i fakt, že maximum teploty v říjnu bylo o 0.1°C vyšší než to zářijové. Suché období přetrvalo a po polovině měsíce začalo být naštěstí mírněno. Teplota vzduchu byla až na krátké zakolísání spíše nadprůměrná, krátce významně s výskytem letních dnů kolem poloviny měsíce. Někdy došlo k přepsání teplotních rekordů.


Měsíční shrnutí počasí. Ikona zpět v čase - historie. O stránce Měsíční shrnutí počasí

Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce Měsíční souhrn poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti (přes formulář), nebo nás kontaktujte v případě takového zájmu přímo na emailu info@pocasimeteoaktuality.cz.

Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.

Shrnutí uvedené výše platí za celou ČR obecně, konkrétní uváděná data v poslední části přehledu jsou z uvedené lokality (Praha a okolí) našeho měření.

Vysvětlivky: Synoptická příčina se uvádí formou obecných zkratek. Zde platí – TF = teplá fronta, SF = studená fronta, ZSF = zvlněná studená fronta, OF = okluzní fronta, TN = tlaková níže, BNT = brázda nízkého tlaku, TS = tlakové sedlo a NTP = nevýrazné tlakové pole. Charakteristické dny jsou uváděny podle obecných zásad a dále podle našich kritérií, která jsou uvedena na stránkách s prezentací našich klimatických dat (odkazy níže).

Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data. Přesněji jde v rámci měsíců o stránku Měsíční data. Někdy nejsou tato doplňována ihned, ale až dodatečně po vyhodnocení.

Pokud máte k informacím zde uvedeným jakýkoli dotaz, kontaktujte nás rychle přímo z této stránky webu přes formulář:


Poslední úprava stránky: 14.11.2023 18:12

Napsat komentář