Měsíční souhrn

Hodnocení stránky

Stránka poskytuje měsíční souhrn počasí proběhlého v uplynulém uceleném měsíčním období v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).


MĚSÍČNÍ SHRNUTÍ PRŮBĚHU POČASÍ V ČR

Popis synoptických příčin průběhu počasí (synoptický vývoj) a projevů počasí (vývoj počasí) v podobě stavu oblohy a výskytu jevů. Doplněno o převažující minimální noční a maximální denní teplotu vzduchu v rámci ČR (přibližná rozmezí). Též doplněno o údaje z našeho měření (pro zajímavost a případně pro srovnání) v Praze a okolí.

Průběh počasí

Leden 2023

Období: 1. až 31.12.2022

Území: Česká republika

Místo pozorování/měření – data: Praha, 290m

> Stručné shrnutí: První polovina měsíce byla ve znamení přechodu četných systémů front a teplého, zároveň vlhkého, proudění od západu. Vládlo vlhké a teplé počasí včetně horských oblastí, kde došlo k významné oblevě. Ke konci měsíci se počasí změnilo na to se zimními prvky i v nížinách, kde přechodně napadl sníh. Na konci měsíce se vyskytly vydatnější sněhové srážky zejména od vyšších poloh, kde začala narůstat sněhová pokrývka

>Podrobnější shrnutí

První dekáda: Od jihozápadu až západu postupoval v teplém proudění četné systémy front.  Velká a proměnlivá oblačnost byla doplněna na frontách srážkami, zpočátku včetně nejvyšších nadmořských výšek kapalnými. Na horách došlo k významné oblevě a vyjma nejvyšších poloh zejména na severu roztál na horách všechen sníh.

Nejnižší teplota: 5 až 0°C, přechodně kolem 8°C. Nejvyšší teplota: 4 až 11°C, zpočátku 11 až 17°C.

Druhá dekáda: Zpočátku pokračoval přechod četných systémů front od západu. Po přechodu okluzní fronty a následné zvlněné studené fronty v závěru období a s nimi spojených cyklon došlo do střední Evropy k přílivu studeného vzduchu. Velkou oblačnost občas s deštěm na hrách a během dekády postupně ve všech polohách vystřídalo sněžení. V nižších výškách napadla slabá vrstva sněhu, která se udržela krátce. Na horách napadl po oblevě též sníh a udržel se.

Nejnižší teplota: 5 až -1°C, postupně 0 až -5°C. Nejvyšší teplota: 6 až 12°C, postupně -2 až 4°C.

Třetí dekáda: Vládu nad počasím u nás převzal vysoký tlak vzduchu, v němž slábla studená fronta. Na konci období ovlivnila počasí u nás tlaková níže a s ní spojená okluzní fronta. Zimní ráz počasí pokračoval, v nížinách se ve dne i v noci držela teplota kolem nuly vlivem převážně zataženého počasí. Místy se vyskytlo sněžení nebo sněhové přeháňky. Na konci období se zasčaly v oblasti cyklony vyskytovat četnější srážky, avšak zejména na horách. V nížinách byly tyto opět postupně smíšené nebo i dešťové.

Nejnižší teplota: 0 až -5°C. Nejvyšší teplota: -1 až 3°C, v závěru 6°C.

Klimatická data

Nejnižší teplota vzduchu: -4.3°C (29.1.)

Nejvyšší teplota vzduchu: 14.9°C (1.1.)

Nejvyšší denní srážky: 2.9mm (11.1.), druh: déšť, příčina: SF+TF

Celkové srážky: 15.3mm

Slunné dny: 1

Srážkové dny: 13

Dny s mlhou: 2

Data dle měření v Praze, 290m n.m.

Závěrečný komentář

Lednové počasí pokračovalo zpočátku v extrémně teplém rázu a následně ve stále teplotně nadprůměrném rázu. Druhá polovina měsíce nás vrátila „nohama na zem“ a to k průměru po vzhledem k předchozí teplotě vzduchu citelném ochlazení. Zimní počasí převážilo i v nížinách, ale se sněhem jen místy a krátce. Po minulém roce se zopakoval velmi teplý a to tentokrát ještě o poznání teplejší přelom roků.


O stránce Měsíční souhrn počasí

Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce Měsíční souhrn poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti (přes formulář), nebo nás kontaktujte v případě takového zájmu přímo na emailu info@pocasimeteoaktuality.cz.

Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.

Shrnutí uvedené výše platí za celou ČR obecně, konkrétní uváděná data v poslední části přehledu jsou z uvedené lokality (Praha a okolí) našeho měření.

Vysvětlivky: Synoptická příčina se uvádí formou obecných zkratek. Zde platí – TF = teplá fronta, SF = studená fronta, ZSF = zvlněná studená fronta, OF = okluzní fronta, TN = tlaková níže, BNT = brázda nízkého tlaku, TS = tlakové sedlo a NTP = nevýrazné tlakové pole. Charakteristické dny jsou uváděny podle obecných zásad a dále podle našich kritérií, která jsou uvedena na stránkách s prezentací našich klimatických dat (odkazy níže).

Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data. Přesněji jde v rámci měsíců o stránku Měsíční data. Někdy nejsou tato doplňována ihned, ale až dodatečně po vyhodnocení.

Pokud máte k informacím zde uvedeným jakýkoli dotaz, kontaktujte nás rychle přímo z této stránky webu přes formulář:


Poslední úprava stránky: 7.2.2023 17:50

Napsat komentář