Měsíční souhrn

()

Stránka poskytuje stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).


MĚSÍČNÍ SOUHRN PRŮBĚHU POČASÍ V ČR

Popis synoptických příčin průběhu počasí (synoptický vývoj) a jeho průběhu v podobě stavu oblohy a výskytu jevů. Doplněno o převažující minimální noční a maximální teplotu vzduchu v rámci ČR. Též doplněno o údaje z našeho měření (pro zajímavost a případně pro srovnání).

Shrnutí počasí v uplynulém měsíci: Duben 2021

Období: 1. až 30.4.2021

Místo pozorování/měření: Praha, 300m (data)

Stručné shrnutí

Velmi teplým a to na JV/V ČR i až letním dnem byl první dubnový den. Během období začaly putovat přes ČR frontální systémy a citelně se ochladilo. Přeháňky byly sněhové či se sněhovými krupkami i v nížinách. Ráno i významněji mrzlo. Další kolísání teploty nás provázelo i kolem poloviny měsíce, kdy se po krátkém oteplení citelně ochladilo po přechodu zvlněného rozhraní. Ke konci měsíce zavládlo nad centrem Evropy anticyklonální počasí a to převážně ve studeném vzduchu. Na konci měsíce bylo proudění mírně teplejší.

Podrobnější shrnutí

První dekáda: Příliv velmi teplého vzduchu ukončil přechod studené fronty první den období dubna. Dále vládlo studené a vlhčí počasí s přechodem frontálních systémů o západu. Postupně přibývalo oblak, na frontě se objevily zpočátku i typické jarní bouřky. Postupně se jednalo o déšť či přeháňky a uprostřed období i o srážky sněhové včetně nížin. Nejnižší teplota 7 až 2°C, postupně 0 až -7°C. Nejvyšší teplota až 25°C první den, poté 9 až 16°C a krátce kolem 5-6°C.

Druhá dekáda: Krátký příliv teplého vzduchu ukončil přechod zvlněného frontálního rozhraní od západu a vrátilo se studené proudění. Ke konci období bylo proudění mírně teplejší. Takže byla velká oblačnost, na rozhraní se srážkami. Polojasno jen velmi krátce. Ke konci období byly srážky spíše místní a krátce opět sněhové i v nížinách. Nejnižší teplota 6 až 1°C, krátce +3 až -3°C. Nejvyšší teplota 11 až 18°C, uprostřed období 4 až 10°C.

Třetí dekáda: Studená fronta na počátku dekády ukončila krátký příliv teplejšího vzduchu. Během období ovlivnil středoevropské počasí vysoký tlak vzduchu. Oblačno místy s přeháňkami se měnilo postupně na jasno až polojasno, jen přes den až oblačno, zejména ke konci období ojediněle přeháňky. Nejnižší teplota 5 až 0°C a krátce -2°C, při oblačnosti ke konci období kolem 7°C.

Klimatická data

Nejnižší teplota vzduchu: -2.5°C (6.4.)

Nejvyšší teplota vzduchu: 22.6°C (1.4.)

Nejvyšší denní srážky: 4.2mm (12. a 17.4.), druh: trvalý déšť/mrholení a v první případě i sněžení, příčina: ZSF/vlhké proudění v nízkém tlaku

Celkové srážky: 16.2mm

Mrazivé dny, (TMIN <0°C): 4

Slunné dny: 3

Srážkové dny: 6

Závěrečný komentář

Přes slabší srážky a delší sušší období na konci měsíce dubna byla hydrologická situace dobrá. Sucho se oproti loňskému roku a zejména roku 2019 nerozvíjelo tak zásadně. I když ve svrchní vrstvě v nížinách půdní vláha klesla i na dosti nízké hodnoty. Díky převážně nízké teplotě ale příliš a ne hlouběji. A průtoky vodních toků dotoval přechodně tající sníh z hor. V některých obdobích došlo naopak i k větší akumulaci nového sněhu na horách.

Shrnutí je za celou ČR obecně, konkrétní uváděná data v poslední části přehledu jsou z uvedené lokality (Praha a okolí) našeho měření.

Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data. Přesněji jde v rámci měsíců o stránku Měsíční data. Někdy nejsou tato doplňovány ihned, ale až dodatečně po vyhodnocení.


O stránce Měsíční souhrn počasí

Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti (přes formulář), nebo nás kontaktujte v případě takového zájmu přímo na emailu info@pocasimeteoaktuality.cz.

Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.

Poslední úprava stránky: 10.5.2021 13:50

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Nový článek na webu?

Chcete dostávat upozornění při publikování článku? Přihlaste se k odběru nově publikovaných článků na našem webu zadáním emailu níže.

Přijde vždy jen objednaný email a tento odběr lze kdykoli odhlásit.

Shrnutí
Datum
Název položky
Shrnutí počasí
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář