Shrnutí počasí

0
(0)

Stránka poskytuje stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).


MĚSÍČNÍ PŘEHLED PRŮBĚHU POČASÍ

Shrnutí počasí v uplynulém měsíci: Únor 2020

Období: 1. až 29.2.2020

Místo pozorování/měření: Praha 9, 300m (statistiky)

Stručné shrnutí

V únoru převládalo na našem území velmi proměnlivé počasí. Občas bylo počasí i extrémní. Za zmínku stojí situace z 10. dne v podobě vlivu níže zvané “Sabine” s výskytem velmi silného větru a vydatných srážek. Dále situace z 23. dne v podobě vlivu níže zvané “Yulia” s opětovným výskytem velmi silných poryvů větru i vydatných srážek s krátkou oblevou na horách. Počasí bylo v únoru velmi proměnlivé, avšak rekordně teplé a velmi vlhké.

Podrobnější shrnutí

První dekáda: Přes ČR přecházely frontální systémy. Na počátku měsíce ukončovala studená fronta významnější příliv teplého vzduchu na naše území. Během období ovlivnila počasí v ČR přecházející tlaková výše. Na konci dekády měla na počasí u nás vliv významná cyklona zvaná “Sabine” v silném západním proudění a s ní spojený systém front. Až na krátké období byla velká oblačnost, často se srážkami. Nejvýznamnější srážky přinesla okluzní fronta 4. den měsíce a systém spojený s cyklonou na konci období. Nejnižší teplota 8 až 2°C, krátce při malé oblačnosti +2 až -4°C. Nejvyšší teplota 3 až 9°C, na počátku a konci období 9 až 15°C.

Druhá dekáda: Přes naše území postupovaly v západním proudění frontální systémy spojené s cyklonami. Byla velká oblačnost s častými srážkami, mimo hory převážně kapalnými. Počasí bylo krátce i větrné. Nejnižší teplota 5 až 0°C, krátce kolem 7°C. Nejvyšší teplota 7 až 14°C, krátce kolem 6°C.

Třetí dekáda: V západním čerstvém až silném proudění postupovaly přes centrální Evropu další systémy front vázané na tlakové níže. Nejvýznamnější byla cyklona zvaná “Yulia”. Počasí bylo velmi proměnlivé s četnými srážkami a krátce velmi větrné. Sněhové srážky se v nižších výškách objevily jen krátce. Nejnižší teplota 7 až 2°C, krátce +2 až -3°C. Nejvyšší teplota 6 až 10°C, krátce 13°C.

Klimatické statistiky

Nejnižší teplota vzduchu: -1.1°C (9.2.)

Nejvyšší teplota vzduchu: 14.9°C (1.2.)

Nejvyšší denní srážky: 22.6mm (4.2.), druh: déšť, sněžení a přeháňky, příčina: OF

Celkové srážky: 74.4mm

Mrazivé dny (TMIN >0°C): 4

Ledové dny (TMAX <0°C): 1

Slunné dny: 2

Srážkové dny: 15

Závěrečný komentář

Únor byl v ČR rekordně teplý, nejteplejší od roku 1961. Byl také až neobvykle vlhký. Tím kompenzoval suchý prosinec a zejména velmi suchý leden, kdy spadlo velmi málo srážek. Počasí bylo v únoru často extrémní v podobě silného vlivu západního proudění. Oproti lednovému počasí s převahou anticyklonálního počasí.

Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data a též vždy v aktuálním článku (viz konkrétní rubriky příspěvků).

O Shrnutí počasí

Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti, kontaktujte nás v případě takového zájmu na info@pocasimeteoaktuality.cz.

Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.

Poslední úprava stránky: 11.3.2020 23:42

Jak se vám tento příspěvek líbí?

Prosíme o jeho ohodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Mrzí nás, že příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Komentujte - sdělte svůj názor k obsahu

Máte názor nebo stručné doplnění? Přidejte komentář!

  Odběry  
Upozornit na
%d blogerům se to líbí: