Měsíční souhrn

()

Stránka poskytuje stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).


MĚSÍČNÍ SOUHRN PRŮBĚHU POČASÍ V ČR

Popis synoptických příčin průběhu počasí (synoptický vývoj) a jeho průběhu v podobě stavu oblohy a výskytu jevů. Doplněno o převažující minimální noční a maximální teplotu vzduchu v rámci ČR. Též doplněno o údaje z našeho měření (pro zajímavost a případně pro srovnání).

Shrnutí počasí v uplynulém měsíci: Červen 2021

Období: 1. až 30.6.2021

Místo pozorování/měření: Polabí, 175m (data)

Stručné shrnutí

První polovina měsíce přinášela často sušší počasí, jen s lokálními bouřkami či přeháňkami. Počasí bylo letní, jen ojediněle tropické. Četnější tropické dny byl po polovině měsíce a následně se vyskytovaly významné bouřky. V těch se objevovaly nebezpečné doprovodné jevy. Včetně intenzivního tornáda na jihu Moravy. Následně bylo potvrzeno tornádo také na Lounsku.

Podrobnější shrnutí

První dekáda: Zpočátku ovlivňoval počasí u nás vysoký tlak vzduchu. Poté se naše území dostalo do nevýrazné tlakové oblasti. Pronikal k nám stabilně teplý vzduch od východu. Polojasno, místy skoro jasno. Občas při denní konvekci oblačno a lokálně přeháňky či bouřky. Takové počasí bylo v tomto období. Nejnižší teplota 14 až 8°C, krátce 18 až 13°C. Nejvyšší teplota 24 až 29°C, ojediněle 31°C.

Druhá dekáda: Nevýraznou tlakovou oblast a příliv teplého vzduchu ukončil přechod studené fronty. Za ní postupovala do centrální Evropy tlaková výše, v níž k nám pronikal postupně i velmi teplý vzduch z východních směrů. Hlavní bouřky či přeháňky přinesla studená fronta. Poté bylo počasí jasné až polojasné bez srážek. Jednalo se o zatím nejsušší období letošního roku. Nejnižší teplota 15 až 9°C, postupně 18 až 13°C. Nejvyšší teplota 23 až 30°C, postupně 29 až 35°C.

Třetí dekáda: Příliv velmi teplého vzduchu od východu ukončil přechod významného zvlněného frontálního rozhraní. Za ním k nám pronikat o něco chladnější, ke konci období i vlhčí vzduch. Oblačnosti přibývalo a objevilo se několik bouřkových systémů přecházejících přes naše území. Ke konci období byly srážky krátce ojedinělé a častěji bylo na obloze polojasno. Na konci období postoupila přes ČR další významná bouřková činnost. Nejnižší teplota 19 až 14°C, na počátku období kolem 19°C. Nejvyšší teplota 22 až 28°C, na počátku období kolem 33°C.

Klimatická data

Nejnižší teplota vzduchu: 5.5°C (1.6.)

Nejvyšší teplota vzduchu: 33.6°C (20.6.)

Nejvyšší denní srážky: 21.3mm (22.6.), druh: bouřka, příčina: ZSF

Celkové srážky: 63.3mm

Slunné dny: 9

Srážkové dny: 6

Závěrečný komentář

Srážky byly v červnu, jak bývá zvykem, spíše nerovnoměrné a to v čase i prostoru. Hlavní srážky spadly v intenzivních bouřkách v posledních deseti dnech měsíce. A jen lokálně byly významné. K červnu se váže i smutná extrémní událost v podobě silného tornáda na jihu Moravy. Tato událost ukázala, že extrémy počasí se změnou klimatu intenzivnějící nelze brát na lehkou váhu.

Shrnutí je za celou ČR obecně, konkrétní uváděná data v poslední části přehledu jsou z uvedené lokality (Praha a okolí) našeho měření.

Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data. Přesněji jde v rámci měsíců o stránku Měsíční data. Někdy nejsou tato doplňovány ihned, ale až dodatečně po vyhodnocení.


O stránce Měsíční souhrn počasí

Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití, proto zde poskytujeme stručný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci. Na stránce poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti (přes formulář), nebo nás kontaktujte v případě takového zájmu přímo na emailu info@pocasimeteoaktuality.cz.

Historické klimatické údaje najdete například na stránce ogimet.com.

Poslední úprava stránky: 7.7.2021 22:43

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Shrnutí počasí
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář