Předpověď na den

Předpověď počasí na druhý den. Jedná se o nejspolehlivější předpověď počasí, nepočítaje prognózy na nejbližší hodiny. Proto je tato zpravidla nejpodrobnější s předpovědí nejen hlavních, ale i ostatních a doplňujících meteorologických prvků. Zde níže prezentovaná předpověď je aktualizována jednou denně dle aktuálních modelových podkladů v uvedený termín. Podrobnosti o předpovědi a vysvětlivky jsou uvedeny na konci stránky.

AKTUÁLNÍ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA: 26. září 2020

Předpověď je aktualizována každý den zpravidla po 13. hodině, plánované změny aktualizace jsou uvedeny červeně.

SYNOPTICKÁ SITUACE

Přes střední Evropu bude přecházet tlaková níže a sní spojené frontální rozhraní. Pronikat k nám bude za ním studený vzduch.

PŘEDPOVĚĎ

Zataženo s deštěm, místy vydatným. K večeru ustávání srážek a od východu později kromě západu Čech protrhávání oblačnosti. Postupně tvorba místních mlh.

Nejnižší teplota: 8 až 4°C, na SV/V kolem 10°C

Nejvyšší teplota: 5 až 9°C, na SV 13°C

Vítr: SZ/Z, večer až JZ 3-8m/s

Srážky: 5-30mm

Pravděpodobnost výskytu srážek: 100%

Tlaková tendence: Slabý vzestup


O Předpovědi na den

Předpověď počasí je aktualizována pravidelně každý den. Zpravidla mezi 13. až 14. hodinou a vychází z aktuálně dostupných podkladů numerických modelů. Přičemž bere v potaz dle znalostí a zkušeností prognostika i modelové výstupy předchozí. Předpověď na druhý den dopředu (k dispozici na této stránce od času aktualizace v daný den do času aktualizace v další den) je základní prognózou a též prognózou nejpodrobnější. Počasí na nejbližší hodiny umíme totiž co nejpřesněji popsat. I přesto se při některých významných a složitých synoptických situacích potýká tato velmi krátkodobá až krátkodobá předpověď s vyšší mírou nejistoty. Nabízí prognózu nejen základních meteorologických prvků pro Českou Republiku. Dále i ostatních prvků a dalších doplňkových indikátorů (tzv. indexů a pravděpodobností).

Vysvětlivky prognózy – návod na interpretaci

Následují stručné vysvětlivky používaných dikcí a rozpětí hodnot v této prognóze. Jde o návod na čtení prognózy oblačnosti a průběhu počasí, teploty vzduchu, větru, atmosférických srážek a podobně.

Teplota vzduchu

Předpověď je krátkodobá a zní na celý den dopředu (tj. na 00 až 24 hodin) a to pro celé území ČR. V dikci předpovědi a některých prvcích mohou být tzv. upřesnění při větších rozdílech počasí v rámci ČR. Např. „Oblačno, místy přeháňky a bouřky. Na východě polojasno až skoro jasno bez srážek“. Teplota vzduchu je uváděna pro noční minimum teploty a denní maximum teploty v rámci ČR v rozmezí. Například „17 až 13°C = 15°C“ pro noční minimum a „26 až 30°C = 28°C“ pro denní maximum. Upřesnění může znít například jako „26 až 30°C, na západě a severozápadě Čech 20 až 25°C, na JV Moravy až 33°C“.

Vítr

Ohledně větru je předpovídán jeho směr v podobě zkratek světových stran, odkud bude vítr foukat (převládající směr v ČR), například „západní vítr jako Z“. Pokud opravdu nelze určit převládající směr větru, tak je uveden vítr jako „proměnlivý“ nebo jde o „bezvětří“ – avšak to pouze v ojedinělých případech. Rychlost větru je udávána v metrech za sekundu (m/s) a jde o převládající rychlost větru v ČR, většinou shodně jako u teploty vzduchu v rozmezí 4 hodnot. Například vítr o rychlosti „3 až 7m/s“, pokud je rychlost větru v ČR více proměnlivá, jde o upřesnění rozdílů nebo uvedení širšího rozpětí hodnot pro rychlost větru. Například „1 až 7m/s“ nebo „1 až 5m/s, na SV/V území 4 až 9m/s“.

Srážky

Úhrn atmosférických srážek je uváděn v rozpětí v rámci ČR. Většinou rozpětí začíná nulou, jen v případech značně plošných srážek je jiné. Například 0 až 10mm a následuje často upřesnění, hlavně při konvekci v podobě „v bouřkách místy 25mm“. U srážek je uvedena pravděpodobnost výskytu v rámci ČR v procentech (%). Jde o odhad výskytu srážek vyjádřený jedním číslem, například „50%“. Odpovídá zásadám při prognózách počasí, přesněji územnímu výskytu jevů v ČR. Návod nabízíme na stránce Prognózy počasí.

Tlak vzduchu

Není již uváděn tlak vzduchu a jeho rozmezí v ČR (od ledna 2020), ale pouze jeho tendence. jinými slovy jde o změnu tlaku vzduchu během dne v rámci ČR. Změna je udávána známými dikcemi jako je „vzestup“, „pokles“ či „setrvalý stav“. Dále je přiřazena intenzita dané změny, například „slabý vzestup“ nebo „mírný pokles“ a podobně.

Numerické modely

Aladin – ČHMÚ

GFS – WETTERZENTRALE

GFS – MODELLZENTRALE

Naše předpovědi

Pro vyhlídku počasí na několik dalších dnů sledujte také náš Výhled na týden, aktualizovaný třikrát týdně (úterý, čtvrtek a neděle) vždy večer dle aktuálních modelových podkladů. Pro obecný přehled o očekávaném chování základních klimatických prvků v dlouhém období (měsíc) využijte stránku Výhled na měsíc (aktualizace poslední den měsíce). Pro jakékoli dotazy k problematice využijte kontaktní formulář (viz Rychlé podání) nebo email [email protected].

Aktualizace probíhá pravidelně každý den mezi 12:30 až 14:00 hodin.

Poslední úprava stránky: 25.9.2020 13:59

0 0 hlasů
Article Rating
Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: