Předpověď na den

Hodnocení stránky

Předpověď na den jako aktuální a podrobná předpověď počasí na následující den (režim 00-24h) pro Českou republiku jako celek. V některých případech rozdílů meteorologických prvků se uplatňují z hlediska velikosti území významnější upřesnění. Jedná se o nejspolehlivější předpověď počasí, nepočítaje prognózy na nejbližší hodiny. Proto je tato zpravidla nejpodrobnější s předpovědí nejen hlavních, ale i ostatních (doplňujících) meteorologických prvků. Zde níže prezentovanou předpověď aktualizujeme jednou denně dle aktuálních modelových podkladů zpravidla v uvedený termín. Podrobnosti o předpovědi, vysvětlivky i změny aktualizace uvádíme na konci stránky v rozbalovací nabídce.


Předpověď na den.AKTUÁLNÍ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA DEN

15. dubna 2024

PŘEDPOVĚĎ

Velká oblačnost a místy déšť nebo přeháňky, na J/JV ojediněle bouřky. Na JZ/Z během dne na horách sněhové srážky. K večer protrhávání oblačnosti.

Teplota vzduchu

Noční minimum: 13 až 9°C, na Z/SZ 6°C

Denní maximum: 11 až 16°C, na J/JV 21°C

Vítr

Směr: SZ/Z

Rychlost: 2-7m/s, během dne 4-8m/s

Rychlost v nárazech: 15-20m/s (večer místy)

Srážky

Úhrn: 0-15mm

Pravděpodobnost výskytu: 85%

Tlak

Tlaková tendence:

Extremita počasí

Míra/stupeň extremity: 1 (prudké ochlazení, silnější vítr)

SYNOPTICKÁ SITUACE

Přes střední Evropu přejde od SZ studená fronta, která se bude vlnit. K nám začne od západu až severozápadu pronikat v čerstvějším proudění studený vzduch.


Legenda k tendenci tlaku

Setrvalý stav

↑ Vzestup: slabý, mírný, silný až mimořádný

↓ Pokles: slabý, mírný, silný až mimořádný

Změna tendence během dne se označuje symbolem >. Například zpočátku pokles, postupně vzestup (↓ > ↑).

NOVÉ INFORMACE: V předpovědi byly provedeny úpravy a objevily se některé nové informace. O tom, co vyjadřují a k čemu slouží si přečtěte v rozbalovacím menu níže O Předpovědi na den ⇓⇓⇓. Věříme, že nové informace předpověď obohatí. 


Předpověď na den. O Předpovědi na den

Předpověď počasí aktualizujeme pravidelně každý den. Zpravidla mezi 17. až 19. hodinou (Po-Pá jako pracovní den) a mezi 13. až 14. hodinou (So a Ne či svátek). Na pravidelnost klademe pokud možno poměrně velký důraz, po uvedeném termínu najdete za běžné situace na této stránce novou předpověď (na druhý den). Na hlavní stránce nahoře v pravé části záhlaví najdete vždy stručnou předpověď s odkazem na tuto stránku pro více informací. Podobně také klademe důraz na přesnost údajů podle aktuálních předpovědních podkladů.

Tato předpověď vychází z aktuálně dostupných podkladů numerických modelů. Přičemž bere v potaz dle znalostí a zkušeností prognostika i modelové výstupy předchozí. Předpověď na druhý den dopředu jako základní prognóza a též prognóza nejpodrobnější. K dispozici na této stránce od času aktualizace v daný den do času aktualizace v další den. Počasí na nejbližší hodiny umíme totiž co nejpřesněji popsat. I přesto se při některých významných a složitých synoptických situacích potýká tato velmi krátkodobá až krátkodobá předpověď s vyšší mírou nejistoty. Nabízí prognózu nejen základních meteorologických prvků pro Českou Republiku. 

Předpověď má široké využití, od obecného přehledu očekávaného počasí v rámci ČR o následující dni až po speciální potřeby. Podle předpovědi je možné si plánovat běžný denní režim (například oblečení) a aktivity. Pro speciální aktivity v daný den může sloužit jako obecné vodítko vývoje počasí v ČR jako celku. Pokud potřebujete pro nějaký účel předpověď počasí pro konkrétní místo (někdy se může pro různá místa i významně lišit), využijte náš kontakt (email nebo například formuláře).

Informace

Vysvětlivky prognózy – návod na interpretaci

Následují stručné vysvětlivky používaných dikcí a rozpětí hodnot v této prognóze. Jde o návod na čtení prognózy oblačnosti a průběhu počasí, teploty vzduchu, větru, atmosférických srážek a podobně.

Teplota vzduchu

Jde o krátkodobou předpověď, která zní na celý den dopředu (tj. na 00 až 24 hodin) a to pro celé území ČR. V dikci předpovědi a některých prvcích mohou být tzv. upřesnění při větších rozdílech počasí v rámci ČR. Např. “Oblačno, místy přeháňky a bouřky. Na východě polojasno až skoro jasno bez srážek”. Teplota vzduchu uvádíme pro noční minimum teploty a denní maximum teploty v rámci ČR v rozmezí. Například “17 až 13°C = 15°C” pro noční minimum a “26 až 30°C = 28°C” pro denní maximum. Upřesnění může znít například jako “26 až 30°C, na západě a severozápadě Čech 20 až 25°C, na JV Moravy až 33°C”.

NOVĚ! Uvádíme nikoli nejnižší teplotu a nejvyšší teplotu, ale noční minimum dne (od 22 do 07h) a denní maximum dne (od 07 do 22h) s tím, že v případě minima jde částečně o den předcházející. V některých specifických případech je teplota v noci a přes den velmi podobná či shodná nebo v extrému je v noci i vyšší než po té přes den. Proto v předpovědi nejde o nejnižší a nejvyšší teplotu dne jako celku, ale i nejnižší teplotu noci a nejvyšší teplotu dne.

Vítr

Ohledně větru se předpovídá jeho směr v podobě zkratek světových stran. Tedy odkud očekávat vanutí větru (převládající směr v ČR), například “západní vítr jako Z”. Pokud opravdu nelze určit převládající směr větru, tak uvádíme vítr jako “proměnlivý, zkr. prom.” nebo jde o “bezvětří”. Avšak to pouze ve velmi ojedinělých případech. Rychlost větru udáváme v metrech za sekundu (m/s) a jde o převládající rychlost větru v ČR, většinou shodně jako u teploty vzduchu v rozmezí 4 hodnot. Například vítr o rychlosti “3-7m/s”, pokud je rychlost větru v ČR více proměnlivá, jde o upřesnění rozdílů nebo uvedení širšího rozpětí hodnot pro rychlost větru. Například “1-7m/s” nebo “1-5m/s, na SV/V území 4-9m/s”. V případě předpokladu nárazů větru tyto uvádíme zkratkou “N” s hodnotami rozmezí nárazů a to celé v závorce.

NOVĚ! Uvádíme průměrnou rychlost větru během dne (00-24h) a samostatně rychlost větru v nárazech v rámci dne, pokud se nárazy větru očekávají. Barevně rozlišeno mezi sebou i od hodnot ostatních předpovídaných prvků.

Srážky

Úhrn atmosférických srážek uvádíme v rozpětí v rámci ČR. Většinou rozpětí začíná nulou, jen v případech značně plošných srážek je jiné. Například 0-10mm a následuje často upřesnění, hlavně při konvekci v podobě “v bouřkách místy 25mm”. U srážek uvádíme pravděpodobnost výskytu v rámci ČR v procentech (%). Jde o odhad výskytu srážek vyjádřený jedním číslem, například “50%”. Odpovídá zásadám při prognózách počasí, přesněji územnímu výskytu jevů v ČR. Návod nabízíme na stránce Prognózy počasí

Tlak vzduchu

Není již uváděn tlak vzduchu a jeho rozmezí v ČR (od ledna 2020), ale pouze jeho tendence. Jinými slovy jde o změnu tlaku vzduchu během dne v rámci ČR. Změnu udáváme známými dikcemi jako “vzestup”, “pokles” či “setrvalý stav”. Dále přiřazujeme intenzitu dané změny, například “slabý vzestup” nebo “mírný pokles” a podobně. Změnu tlaku určujeme podle přibližně stanovených kritérií. Setrvalý stav tlaku určíme v případech, kdy se za celý den na území ČR tlak nezmění ani o 1hPa. Jde o ojedinělé případy. Slabou změnou tlaku vzduchu je jeho změna o 1 až 3hPa, mírnou změnou rozumíme změnu o 3 až 6hPa a silnou změnou o 7 a více hPa. Lze samozřejmě upřesňovat, že dojde ke slabému až mírnému poklesu tlaku. Ale také k velmi silné změně při skutečně ojedinělé situaci vzestup nebo poklesu tlaku zpravidla o více než 10hPa za den.

Udávání změny tlaku vzduchu podle barevné stupnice a šipek, tzn. není předpovídáno slovně. Legendu tendence tlaku vzduchu uvádíme ihned pod samotnou předpovědí.

NOVĚ! Extremita počasí

Pro zajímavost a obecný přehled o extrémnosti počasí v daný den. Nejde pouze o extrémní chování počasí z pohledu nutnosti speciálního varování před ním! Nejde o předpovídané extrémní projevy počasí, před nimiž se obecně vydávají výstrahy atd. Vyjádřeno stupni podle stupnice 0-5, kdy 0 je bez jakýchkoli extrémů počasí s vlivem na běžný chod a stupně 1-5 vyjadřují extrémy počasí od nejnižší míry jejich výskytu po enormní míru výskytu. Zpravidla používány stupně 1-3, stupně 4 a 5 by měly sloužit pouze pro mimořádně extrémní situace. Viz legenda s barevným rozlišením.

Stupnice pro vyjádření extremity počasí ve zdejší předpovědi:

  • Stupeň 0 – bez extrémů
  • Stupeň 1 – nízká extremita (zpravidla nejde o extrémy, před nimiž se obvykle varuje)
  • Stupeň 2 – střední extremita
  • Stupeň 3 – vysoká extremita
  • Stupeň 4 – velmi vysoká extremita
  • Stupeň 5 – mimořádná extremita

Numerické modely

Aladin – ČHMÚ

GFS – WETTERZENTRALE

GFS – MODELLZENTRALE

Naše další předpovědi

Pro vyhlídku počasí na několik dalších dnů sledujte také náš Výhled na týden, aktualizovaný třikrát týdně (úterý, čtvrtek a neděle) vždy večer dle aktuálních modelových podkladů.

Pro obecný přehled o očekávaném chování základních klimatických prvků v dlouhém období (měsíc) využijte stránku Výhled na měsíc (aktualizace poslední den měsíce). Speciální předpovědi počasí a podmínek pro různé sezónní aktivity vydáváme v rámci tří různých prognóz:

Počasí k vodě (letní období) s informacemi o vhodnosti podmínek pro koupání a aktivity u vody. 

Počasí na houby se týká podmínek pro růst hub a procházek v lese či vstupu do nich.

Objednat si můžete i předpověď na email nebo další služby.

Pokud se chcete i přesto zeptat nás přímo a též pro jakékoli dotazy k problematice využijte patřičný kontaktní formulář na stránce Rychlé podání nebo email info@pocasimeteoaktuality.cz.

AKTUALIZACE: Každý den zpravidla kolem 18. hodiny v pracovní dny, kolem 13. hodiny v dny ostatní. Plánované změny aktualizace vyznačujeme červeně nahoře před boxem s předpovědí.

Poslední úprava stránky: 14.4.2024 13:41

Napsat komentář