Předpověď na den

Hodnocení stránky

Předpověď na den jako aktuální a podrobná předpověď počasí na následující den (režim 00-24h) pro Českou republiku jako celek. V některých případech rozdílů meteorologických prvků se uplatňují z hlediska velikosti území významnější upřesnění. Jedná se o nejspolehlivější předpověď počasí, nepočítaje prognózy na nejbližší hodiny. Proto je tato zpravidla nejpodrobnější s předpovědí nejen hlavních, ale i ostatních (doplňujících) meteorologických prvků. Zde níže prezentovanou předpověď aktualizujeme jednou denně dle aktuálních modelových podkladů zpravidla v uvedený termín. Podrobnosti o předpovědi, vysvětlivky i změny aktualizace uvádíme na konci stránky v rozbalovací nabídce.


Předpověď na den.AKTUÁLNÍ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA DEN

3. října 2023

PŘEDPOVĚĎ

Polojasno až jasno, ráno ojediněle mlhy. Večer na frontě oblačnost a déšť či přeháňky, ojediněle bouřky.

Teplota vzduchu

Nejnižší teplota: 15 až 11°C

Nejvyšší teplota: 22 až 26°C, místy 28°C

Vítr

Směr: JV/J, během dne JZ/Z

Rychlost: 0-5m/s, během dne 3-8m/s, večer na frontě 11m/s (N večer 15-25m/s)

Srážky

Úhrn: 0-10mm

Pravděpodobnost výskytu: 80%

Tlak

Tlaková tendence: >

SYNOPTICKÁ SITUACE

Večer přejde přes ČR rychle k jihovýchodu studená fronta, která ukončí příliv teplého až velmi teplého vzduchu od východu.


Legenda k tendenci tlaku

Setrvalý stav

↑ Vzestup: slabý, mírný, silný až mimořádný

↓ Pokles: slabý, mírný, silný až mimořádný

Změna tendence během dne se označuje symbolem >. Například zpočátku pokles, postupně vzestup (↓ > ↑).


Předpověď na den. O Předpovědi na den

Předpověď počasí aktualizujeme pravidelně každý den. Zpravidla mezi 17. až 19. hodinou (Po-Pá jako pracovní den) a mezi 13. až 14. hodinou (So a Ne či svátek). Na pravidelnost klademe pokud možno poměrně velký důraz, po uvedeném termínu najdete za běžné situace na této stránce novou předpověď (na druhý den). Na hlavní stránce nahoře v pravé části záhlaví najdete vždy stručnou předpověď s odkazem na tuto stránku pro více informací. Podobně také klademe důraz na přesnost údajů podle aktuálních předpovědních podkladů.

Tato předpověď vychází z aktuálně dostupných podkladů numerických modelů. Přičemž bere v potaz dle znalostí a zkušeností prognostika i modelové výstupy předchozí. Předpověď na druhý den dopředu jako základní prognóza a též prognóza nejpodrobnější. K dispozici na této stránce od času aktualizace v daný den do času aktualizace v další den. Počasí na nejbližší hodiny umíme totiž co nejpřesněji popsat. I přesto se při některých významných a složitých synoptických situacích potýká tato velmi krátkodobá až krátkodobá předpověď s vyšší mírou nejistoty. Nabízí prognózu nejen základních meteorologických prvků pro Českou Republiku. 

Předpověď má široké využití, od obecného přehledu očekávaného počasí v rámci ČR o následující dni až po speciální potřeby. Podle předpovědi je možné si plánovat běžný denní režim (například oblečení) a aktivity. Pro speciální aktivity v daný den může sloužit jako obecné vodítko vývoje počasí v ČR jako celku. Pokud potřebujete pro nějaký účel předpověď počasí pro konkrétní místo (někdy se může pro různá místa i významně lišit), využijte náš kontakt (email nebo například formuláře).

Informace

Vysvětlivky prognózy – návod na interpretaci

Následují stručné vysvětlivky používaných dikcí a rozpětí hodnot v této prognóze. Jde o návod na čtení prognózy oblačnosti a průběhu počasí, teploty vzduchu, větru, atmosférických srážek a podobně.

Teplota vzduchu

Jde o krátkodobou předpověď, která zní na celý den dopředu (tj. na 00 až 24 hodin) a to pro celé území ČR. V dikci předpovědi a některých prvcích mohou být tzv. upřesnění při větších rozdílech počasí v rámci ČR. Např. “Oblačno, místy přeháňky a bouřky. Na východě polojasno až skoro jasno bez srážek”. Teplota vzduchu uvádíme pro noční minimum teploty a denní maximum teploty v rámci ČR v rozmezí. Například “17 až 13°C = 15°C” pro noční minimum a “26 až 30°C = 28°C” pro denní maximum. Upřesnění může znít například jako “26 až 30°C, na západě a severozápadě Čech 20 až 25°C, na JV Moravy až 33°C”.

Vítr

Ohledně větru se předpovídá jeho směr v podobě zkratek světových stran. Tedy odkud očekávat vanutí větru (převládající směr v ČR), například “západní vítr jako Z”. Pokud opravdu nelze určit převládající směr větru, tak uvádíme vítr jako “proměnlivý, zkr. prom.” nebo jde o “bezvětří”. Avšak to pouze ve velmi ojedinělých případech. Rychlost větru udáváme v metrech za sekundu (m/s) a jde o převládající rychlost větru v ČR, většinou shodně jako u teploty vzduchu v rozmezí 4 hodnot. Například vítr o rychlosti “3-7m/s”, pokud je rychlost větru v ČR více proměnlivá, jde o upřesnění rozdílů nebo uvedení širšího rozpětí hodnot pro rychlost větru. Například “1-7m/s” nebo “1-5m/s, na SV/V území 4-9m/s”. V případě předpokladu nárazů větru tyto uvádíme zkratkou “N” s hodnotami rozmezí nárazů a to celé v závorce.

Srážky

Úhrn atmosférických srážek uvádíme v rozpětí v rámci ČR. Většinou rozpětí začíná nulou, jen v případech značně plošných srážek je jiné. Například 0-10mm a následuje často upřesnění, hlavně při konvekci v podobě “v bouřkách místy 25mm”. U srážek uvádíme pravděpodobnost výskytu v rámci ČR v procentech (%). Jde o odhad výskytu srážek vyjádřený jedním číslem, například “50%”. Odpovídá zásadám při prognózách počasí, přesněji územnímu výskytu jevů v ČR. Návod nabízíme na stránce Prognózy počasí

Tlak vzduchu

Není již uváděn tlak vzduchu a jeho rozmezí v ČR (od ledna 2020), ale pouze jeho tendence. Jinými slovy jde o změnu tlaku vzduchu během dne v rámci ČR. Změnu udáváme známými dikcemi jako “vzestup”, “pokles” či “setrvalý stav”. Dále přiřazujeme intenzitu dané změny, například “slabý vzestup” nebo “mírný pokles” a podobně. Změnu tlaku určujeme podle přibližně stanovených kritérií. Setrvalý stav tlaku určíme v případech, kdy se za celý den na území ČR tlak nezmění ani o 1hPa. Jde o ojedinělé případy. Slabou změnou tlaku vzduchu je jeho změna o 1 až 3hPa, mírnou změnou rozumíme změnu o 3 až 6hPa a silnou změnou o 7 a více hPa. Lze samozřejmě upřesňovat, že dojde ke slabému až mírnému poklesu tlaku. Ale také k velmi silné změně při skutečně ojedinělé situaci vzestup nebo poklesu tlaku zpravidla o více než 10hPa za den.

Udávání změny tlaku vzduchu podle barevné stupnice a šipek, tzn. není předpovídáno slovně. Legendu tendence tlaku vzduchu uvádíme ihned pod samotnou předpovědí.


Numerické modely

Aladin – ČHMÚ

GFS – WETTERZENTRALE

GFS – MODELLZENTRALE

Naše další předpovědi

Pro vyhlídku počasí na několik dalších dnů sledujte také náš Výhled na týden, aktualizovaný třikrát týdně (úterý, čtvrtek a neděle) vždy večer dle aktuálních modelových podkladů.

Pro obecný přehled o očekávaném chování základních klimatických prvků v dlouhém období (měsíc) využijte stránku Výhled na měsíc (aktualizace poslední den měsíce). Speciální předpovědi počasí a podmínek pro různé sezónní aktivity vydáváme v rámci tří různých prognóz:

Počasí k vodě (letní období) s informacemi o vhodnosti podmínek pro koupání a aktivity u vody. 

Počasí na houby se týká podmínek pro růst hub a procházek v lese či vstupu do nich.

Objednat si můžete i předpověď na email nebo další služby.

Pokud se chcete i přesto zeptat nás přímo a též pro jakékoli dotazy k problematice využijte patřičný kontaktní formulář na stránce Rychlé podání nebo email info@pocasimeteoaktuality.cz.

AKTUALIZACE: Každý den zpravidla kolem 18. hodiny v pracovní dny, kolem 13. hodiny v dny ostatní. Plánované změny aktualizace vyznačujeme červeně nahoře před boxem s předpovědí.

Poslední úprava stránky: 2.10.2023 17:59

Napsat komentář