Předpověď na den

()

Předpověď na den. Aktuální předpověď počasí na následující den. Jedná se o nejspolehlivější předpověď počasí, nepočítaje prognózy na nejbližší hodiny. Proto je tato zpravidla nejpodrobnější s předpovědí nejen hlavních, ale i ostatních a doplňujících meteorologických prvků. Zde níže prezentovaná předpověď je aktualizována jednou denně dle aktuálních modelových podkladů v uvedený termín. Podrobnosti o předpovědi a vysvětlivky jsou uvedeny na konci stránky.

AKTUÁLNÍ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ

29. září 2021

SYNOPTICKÁ SITUACE

Přes ČR přejde zvlněná studená fronta o západu. Za ní k nám pronikne v rozšiřujícím se výběžku vysokého tlaku vzduchu chladný vzduch od západu.

PŘEDPOVĚĎ

Zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Odpoledne a večer v Čechách ustávání srážek a protrhávání oblačnosti, místy až na jasno.

Nejnižší teplota: 13 až 9°C

Nejvyšší teplota: 16 až 20°C

Vítr: V/JV, na frontě JZ/Z 2-7m/s, ojediněle nárazy 12m/s, v noci vánek

Srážky: 0-5mm, na JZ/Z až 15mm

Pravděpodobnost výskytu srážek: 65%

Tlaková tendence: Slabý až mírný vzestup


O Předpovědi na den

Předpověď počasí aktualizujeme pravidelně každý den. Zpravidla mezi 13. až 14. hodinou. Na pravidelnost klademe pokud možno poměrně velký důraz, po 14. hodině najdete za běžné situace na této stránce novou předpověď (na druhý den). Podobně jako na přesnost údajů podle aktuálních předpovědních podkladů. Tato předpověď vychází z aktuálně dostupných podkladů numerických modelů. Přičemž bere v potaz dle znalostí a zkušeností prognostika i modelové výstupy předchozí. Předpověď na druhý den dopředu jako základní prognóza a též prognóza nejpodrobnější. K dispozici na této stránce od času aktualizace v daný den do času aktualizace v další den. Počasí na nejbližší hodiny umíme totiž co nejpřesněji popsat. I přesto se při některých významných a složitých synoptických situacích potýká tato velmi krátkodobá až krátkodobá předpověď s vyšší mírou nejistoty. Nabízí prognózu nejen základních meteorologických prvků pro Českou Republiku.

Předpověď má široké využití, od obecného přehledu očekávaného počasí v rámci ČR o následující dni až po speciální potřeby. Podle předpovědi je možné si plánovat běžný denní režim (například oblečení) a aktivity. Pro speciální aktivity v daný den může sloužit jako obecné vodítko vývoje počasí v ČR jako celku. Pokud potřebujete pro nějaký účel předpověď počasí pro konkrétní místo (někdy se může pro různá místa i významně lišit), využijte náš kontakt (email nebo například formuláře).

Vysvětlivky prognózy – návod na interpretaci

Následují stručné vysvětlivky používaných dikcí a rozpětí hodnot v této prognóze. Jde o návod na čtení prognózy oblačnosti a průběhu počasí, teploty vzduchu, větru, atmosférických srážek a podobně.

Teplota vzduchu

Jde o krátkodobou předpověď, která zní na celý den dopředu (tj. na 00 až 24 hodin) a to pro celé území ČR. V dikci předpovědi a některých prvcích mohou být tzv. upřesnění při větších rozdílech počasí v rámci ČR. Např. „Oblačno, místy přeháňky a bouřky. Na východě polojasno až skoro jasno bez srážek“. Teplota vzduchu uvádíme pro noční minimum teploty a denní maximum teploty v rámci ČR v rozmezí. Například „17 až 13°C = 15°C“ pro noční minimum a „26 až 30°C = 28°C“ pro denní maximum. Upřesnění může znít například jako „26 až 30°C, na západě a severozápadě Čech 20 až 25°C, na JV Moravy až 33°C“.

Vítr

Ohledně větru se předpovídá jeho směr v podobě zkratek světových stran, odkud očekávat vanutí větru (převládající směr v ČR), například „západní vítr jako Z“. Pokud opravdu nelze určit převládající směr větru, tak uvádíme vítr jako „proměnlivý“ nebo jde o „bezvětří“ – avšak to pouze v ojedinělých případech. Rychlost větru udáváme v metrech za sekundu (m/s) a jde o převládající rychlost větru v ČR, většinou shodně jako u teploty vzduchu v rozmezí 4 hodnot. Například vítr o rychlosti „3 až 7m/s“, pokud je rychlost větru v ČR více proměnlivá, jde o upřesnění rozdílů nebo uvedení širšího rozpětí hodnot pro rychlost větru. Například „1 až 7m/s“ nebo „1 až 5m/s, na SV/V území 4 až 9m/s“.

Srážky

Úhrn atmosférických srážek uvádíme v rozpětí v rámci ČR. Většinou rozpětí začíná nulou, jen v případech značně plošných srážek je jiné. Například 0 až 10mm a následuje často upřesnění, hlavně při konvekci v podobě „v bouřkách místy 25mm“. U srážek uvádíme pravděpodobnost výskytu v rámci ČR v procentech (%). Jde o odhad výskytu srážek vyjádřený jedním číslem, například „50%“. Odpovídá zásadám při prognózách počasí, přesněji územnímu výskytu jevů v ČR. Návod nabízíme na stránce Prognózy počasí.

Tlak vzduchu

Není již uváděn tlak vzduchu a jeho rozmezí v ČR (od ledna 2020), ale pouze jeho tendence. jinými slovy jde o změnu tlaku vzduchu během dne v rámci ČR. Změnu udáváme známými dikcemi jako „vzestup“, „pokles“ či „setrvalý stav“. Dále přiřazujeme intenzitu dané změny, například „slabý vzestup“ nebo „mírný pokles“ a podobně.

Numerické modely

Aladin – ČHMÚ

GFS – WETTERZENTRALE

GFS – MODELLZENTRALE

Naše další předpovědi

Pro vyhlídku počasí na několik dalších dnů sledujte také náš Výhled na týden, aktualizovaný třikrát týdně (úterý, čtvrtek a neděle) vždy večer dle aktuálních modelových podkladů. Pro obecný přehled o očekávaném chování základních klimatických prvků v dlouhém období (měsíc) využijte stránku Výhled na měsíc (aktualizace poslední den měsíce). Speciální předpovědi počasí a podmínek pro různé sezónní aktivity vydáváme v rámci tří různých prognóz. První je Počasí na hory (zimní období) s předpovědí podmínek pro lyžování a další zimní sporty. Druhou je Počasí k vodě (letní období) s informacemi o vhodnosti podmínek pro koupání a aktivity u vody. Třetí s názvem Počasí na houby se týká podmínek pro růst hub a procházek v lese či vstupu do nich. Pokud se chcete i přesto zeptat nás přímo a též pro jakékoli dotazy k problematice využijte patřičný kontaktní formulář na stránce Rychlé podání nebo email info@pocasimeteoaktuality.cz.

Předpověď aktualizujeme každý den zpravidla po 13. hodině, plánované změny aktualizace vyznačujeme červeně zde.

Poslední úprava stránky: 28.9.2021 13:01

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Předpověď na den
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář