Předpověď na den

Hodnocení stránky

Předpověď na den – aktuální předpověď počasí na následující den (režim 00-24h). Jedná se o nejspolehlivější předpověď počasí, nepočítaje prognózy na nejbližší hodiny. Proto je tato zpravidla nejpodrobnější s předpovědí nejen hlavních, ale i ostatních (doplňujících) meteorologických prvků. Zde níže prezentovanou předpověď aktualizujeme jednou denně dle aktuálních modelových podkladů zpravidla v uvedený termín. Podrobnosti o předpovědi, vysvětlivky i změny aktualizace uvádíme na konci stránky v rozbalovací nabídce.


AKTUÁLNÍ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA DEN

27. března 2023

PŘEDPOVĚĎ

Velká oblačnost a sněžení. Přes den velká proměnlivá oblačnost  sněhové přeháňky, výjimečně i bouřka.

Teplota vzduchu

Nejnižší teplota: 5 až 1°C, na Z/SZ -2°C

Nejvyšší teplota:až 6°C, na JV 8°C

Vítr

Směr: SZ/S

Rychlost: 4-9m/s (N 15-25m/s), večer přechodné slábnutí

Srážky

Úhrn: 0-15mm, hory na S/SZ/Z 25cm

Pravděpodobnost výskytu: 95%

Tlak

Tlaková tendence:

SYNOPTICKÁ SITUACE

Po přechodu studené fronty k nám v silném severozápadním proudění pronikne významněji studený vzduch.


Legenda k tendenci tlaku

Setrvalý stav

↑ Vzestup: slabý, mírný, silný až mimořádný

↓ Pokles: slabý, mírný, silný až mimořádný


O Předpovědi na den

Předpověď počasí aktualizujeme pravidelně každý den. Zpravidla mezi 17. až 19. hodinou (Po-Pá) a jako dříve mezi 13. až 14. hodinou (So, Ne, SV). Na pravidelnost klademe pokud možno poměrně velký důraz, po uvedeném termínu najdete za běžné situace na této stránce novou předpověď (na druhý den). Na hlavní stránce nahoře v pravé části záhlaví najdete vždy stručnou předpověď s odkazem na tuto stránku pro více informací. Podobně také klademe důraz na přesnost údajů podle aktuálních předpovědních podkladů.

Tato předpověď vychází z aktuálně dostupných podkladů numerických modelů. Přičemž bere v potaz dle znalostí a zkušeností prognostika i modelové výstupy předchozí. Předpověď na druhý den dopředu jako základní prognóza a též prognóza nejpodrobnější. K dispozici na této stránce od času aktualizace v daný den do času aktualizace v další den. Počasí na nejbližší hodiny umíme totiž co nejpřesněji popsat. I přesto se při některých významných a složitých synoptických situacích potýká tato velmi krátkodobá až krátkodobá předpověď s vyšší mírou nejistoty. Nabízí prognózu nejen základních meteorologických prvků pro Českou Republiku. 

Předpověď má široké využití, od obecného přehledu očekávaného počasí v rámci ČR o následující dni až po speciální potřeby. Podle předpovědi je možné si plánovat běžný denní režim (například oblečení) a aktivity. Pro speciální aktivity v daný den může sloužit jako obecné vodítko vývoje počasí v ČR jako celku. Pokud potřebujete pro nějaký účel předpověď počasí pro konkrétní místo (někdy se může pro různá místa i významně lišit), využijte náš kontakt (email nebo například formuláře).

Informace

Vysvětlivky prognózy – návod na interpretaci

Následují stručné vysvětlivky používaných dikcí a rozpětí hodnot v této prognóze. Jde o návod na čtení prognózy oblačnosti a průběhu počasí, teploty vzduchu, větru, atmosférických srážek a podobně.

Teplota vzduchu

Jde o krátkodobou předpověď, která zní na celý den dopředu (tj. na 00 až 24 hodin) a to pro celé území ČR. V dikci předpovědi a některých prvcích mohou být tzv. upřesnění při větších rozdílech počasí v rámci ČR. Např. “Oblačno, místy přeháňky a bouřky. Na východě polojasno až skoro jasno bez srážek”. Teplota vzduchu uvádíme pro noční minimum teploty a denní maximum teploty v rámci ČR v rozmezí. Například “17 až 13°C = 15°C” pro noční minimum a “26 až 30°C = 28°C” pro denní maximum. Upřesnění může znít například jako “26 až 30°C, na západě a severozápadě Čech 20 až 25°C, na JV Moravy až 33°C”.

Vítr

Ohledně větru se předpovídá jeho směr v podobě zkratek světových stran, odkud očekávat vanutí větru (převládající směr v ČR), například “západní vítr jako Z”. Pokud opravdu nelze určit převládající směr větru, tak uvádíme vítr jako “proměnlivý, zkr. prom.” nebo jde o “bezvětří” – avšak to pouze ve velmi ojedinělých případech. Rychlost větru udáváme v metrech za sekundu (m/s) a jde o převládající rychlost větru v ČR, většinou shodně jako u teploty vzduchu v rozmezí 4 hodnot. Například vítr o rychlosti “3-7m/s”, pokud je rychlost větru v ČR více proměnlivá, jde o upřesnění rozdílů nebo uvedení širšího rozpětí hodnot pro rychlost větru. Například “1-7m/s” nebo “1-5m/s, na SV/V území 4-9m/s”. V případě předpokladu nárazů větru tyto uvádíme zkratkou “N” s hodnotami rozmezí nárazů a to celé v závorce.

Srážky

Úhrn atmosférických srážek uvádíme v rozpětí v rámci ČR. Většinou rozpětí začíná nulou, jen v případech značně plošných srážek je jiné. Například 0-10mm a následuje často upřesnění, hlavně při konvekci v podobě “v bouřkách místy 25mm”. U srážek uvádíme pravděpodobnost výskytu v rámci ČR v procentech (%). Jde o odhad výskytu srážek vyjádřený jedním číslem, například “50%”. Odpovídá zásadám při prognózách počasí, přesněji územnímu výskytu jevů v ČR. Návod nabízíme na stránce Prognózy počasí

Tlak vzduchu

Není již uváděn tlak vzduchu a jeho rozmezí v ČR (od ledna 2020), ale pouze jeho tendence. jinými slovy jde o změnu tlaku vzduchu během dne v rámci ČR. Změnu udáváme známými dikcemi jako “vzestup”, “pokles” či “setrvalý stav”. Dále přiřazujeme intenzitu dané změny, například “slabý vzestup” nebo “mírný pokles” a podobně. Změnu tlaku určujeme podle přibližně stanovených kritérií. Setrvalý stav tlaku určíme v případech, kdy se za celý den na území ČR tlak nezmění ani o 1hPa. Jde o ojedinělé případy. Slabou změnou tlaku vzduchu je jeho změna o 1 až 3hPa, mírnou změnou rozumíme změnu o 3 až 6hPa a silnou změnou o 7 a více hPa. Lze samozřejmě upřesňovat, že dojde ke slabému až mírnému poklesu tlaku. Ale také k velmi silné změně při skutečně ojedinělé situaci vzestup nebo poklesu tlaku zpravidla o více než 10hPa za den.

Udávání změny tlaku vzduchu podle barevné stupnice a šipek, tzn. již není předpovídáno slovně.

Legenda:

Setrvalý stav

↑ Vzestup: slabý, mírný, silný až mimořádný

↓ Pokles: slabý, mírný, silný až mimořádný

Změna tendence během dne se označuje symbolem >. Například zpočátku pokles, postupně vzestup (↓ > ↑).

Chcete dostávat každý den tuto předpověď do emailové schránky? Nebo si zvolit vlastní parametry předpovědi jednorázově? Objednejte si naši službu:
Počasí na email

Trvalá varianta služby se stanovenými parametry zasílaná každý den od 19:30 hodin.

Jednorázová varianta služby s možností volby parametrů zaslaná po zpracování na základě zvolených parametrů, co nejdříve.

Další informace a objednávkové formuláře najdete na stránce Počasí na email. Dotazy směřuje na email predpoved@pocasimeteoaktuality.cz.


Numerické modely

Aladin – ČHMÚ

GFS – WETTERZENTRALE

GFS – MODELLZENTRALE

Naše další předpovědi

Pro vyhlídku počasí na několik dalších dnů sledujte také náš Výhled na týden, aktualizovaný třikrát týdně (úterý, čtvrtek a neděle) vždy večer dle aktuálních modelových podkladů.

Pro obecný přehled o očekávaném chování základních klimatických prvků v dlouhém období (měsíc) využijte stránku Výhled na měsíc (aktualizace poslední den měsíce). Speciální předpovědi počasí a podmínek pro různé sezónní aktivity vydáváme v rámci tří různých prognóz:

Počasí k vodě (letní období) s informacemi o vhodnosti podmínek pro koupání a aktivity u vody. 

Počasí na houby se týká podmínek pro růst hub a procházek v lese či vstupu do nich.

Pokud se chcete i přesto zeptat nás přímo a též pro jakékoli dotazy k problematice využijte patřičný kontaktní formulář na stránce Rychlé podání nebo email info@pocasimeteoaktuality.cz.

AKTUALIZACE: Každý den zpravidla kolem 18. hodiny v pracovní dny, kolem 13. hodiny v dny ostatní. Plánované změny aktualizace vyznačujeme červeně nahoře před boxem s předpovědí.

Poslední úprava stránky: 26.3.2023 13:39

Napsat komentář