O projektu
Hlavní informace o projektu Meteo Aktuality (založen 21.1.2011), který přináší denně aktuální, přesné a hlavně seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. O tom, jaké bylo, je a bude a hlavně proč tomu tak je (synoptické příčiny). Jsme připraveni reagovat na vaše otázky a co nejpřesněji na ně odpovědět a to denně (hlavní kontaktní místa, viz dále). Podrobné informace jsou dále na stránce.
Nejsme žádná odborná instituce, ale projekt média zabývající se uvedenými obory na základě svých znalostí a zkušeností. I tak vám rádi na základě těchto poradíme nejlepším možným způsobem či doporučíme patřičné instituce a stránky pro další informace. Neváhejte se zeptat, nic za to nedáte!
> Další informace: O tomto webu, Popis činnosti, Naše služby.
Provoz projektu – aktuálně
Máme v aktuální době, kdy procházíte informace o nás otevřeno? Jsme nyní k dispozici a připraveni poskytnout vám rychlou odpověď na váš případný dotaz?
Aktuálně: <strong>ZAVŘENO (otevíráme zítra v 9:00)</strong>Další informace najdete na kartě Provozní doby.
Kontakty projektu Meteo Aktuality
Naše hlavní kontaktní a informační místa
Web: www.pocasimeteoaktuality.cz (více možností – formuláře a komentování obsahu)
Hlavní email: info@pocasimeteoaktuality.cz (plus vyřízení podání z formulářů)
Email služby Počasí na email: predpoved@pocasimeteoaktuality.cz (objednejte přes formuláře)
Facebook stránka: Facebook.com/pocasimeteoaktuality (hlavní stránka sociálních sítí)
Twitter stránka: Twitter.com/pocasi_ma (vedlejší stránka sociálních sítí)
Instagram stránka: Instagram.com/pocasimeteoaktuality (vedlejší stránka sociálních sítí, mimo provoz)
Další stránky a kontaktní místa projektu jsou v přiložené vizitce níže.
Kdo jsme?
Projekt (webová stránka a související stránky) prostřednictvím něhož a jehož jménem poskytujeme informace o počasí a ze souvisejících oborů (viz obory činnosti). Máme vlastní vzdělání s praxí v oborech činnosti. Dále uvádíme přehled základní literatury různého druhu, z níž čerpáme znalosti, poznatky a praktické zkušenosti. Publikace jsou odborné i naučně populární a doporučujeme je vřele pro všechny zájemce o obory činnosti.
Co děláme?
Poskytujeme aktuální, co nejpřesnější a hlavně seriózní informace o počasí každý den. Informace o tom, jaké počasí bylo, je, bude a také proč tomu tak bude. Objasňujeme případné dezinformace podávané některými informačními médii, denně informujeme o aktuálním dění v počasí zejména v ČR a okolí, dáváme informace o nejnovějších prognózách počasí. Poskytujeme klimatické údaje z našeho místa pozorování a měření a shrnutí vývoje počasí v minulosti. Vydáváme vlastní časopis. Aktivně též vzděláváme čtenáře naučnými texty a poskytujeme zajímavosti či další doplňující informace.
> Více stránka Popis činnosti.
Proč to děláme?
Primárně proto, že nás to velmi baví, naplňuje a k oborům činnosti máme silný vztah. Počasí a jeho projevy či vazby na další obory je velmi zajímavé, fascinující a máme snahu poskytovat kvalitní informace po všech stránkách a přispívat tak k dobrému jménu uvedených oborů. Příroda je též rozmanitá a fascinující, je třeba ji a její složky chránit, neboť ji k životu potřebujeme a další generace ji budou též potřebovat a to v dobrém stavu.
Kde nás najdete?
Informace od nás najdete vedle tohoto nového webu na sociálních sítích, zejména na stránkách sociálních sítí FB/pocasimeteoaktuality a INS/pocasimeteoaktuality (mimo provoz). Hlavním emailem je adresa info@pocasimeteoaktuality.cz. Pro službu Počasí na email slouží adresa predpoved@pocasimeteoaktuality.cz (objednání jen formulářem ze stránky Počasí na email). Galerii našich fotografií projevů počasí, jejich důsledků, vodstva a přírody či krajiny najdete na našem profilu sítě Flickr.com/photos/pocasimeteoaktuality.
V prosinci 2020 byl spuštěn nás nový wiki web s naučnými informacemi v podobě termínů a jevů na stránce pocasimeteoaktuality.cz/slovnik. Více v dokumentu o projektu, výše nebo na naší vizitce (ke stažení).
Kdy nás tam najdete?
Na emailu info@pocasimeteoaktuality.cz, zde na webu (napište klidně komentář s dotazem) a stránce sítě Facebook JSME DENNĚ.
Informace o provozní době našich stránek – stálá aktuálně platná provozní doba. Informace o mimořádných změnách najdete v aktuálním provozu – první karta. Dále též na hlavní stránce webu, v boxu uprostřed stránky nahoře pod záhlavím.
PROJEKT
Pondělí: 9:00 – 20:00
Úterý: 9:00 – 20:00
Středa: 9:00 – 20:00
Čtvrtek: 9:00 – 20:00
Pátek: 9:00 – 20:00
Sobota: 9:00 – 20:00
Neděle/svátek: 9:00 – 20:00
od 1.3.2022
Po-Pá 9:00 – 16:00 bez rychlé odpovědi.
FACEBOOK STRÁNKA
od 1.3.2022
Pondělí: 16:00 – 22:00
Úterý: 16:00 – 22:00
Středa: 16:00 – 22:00
Čtvrtek: 16:00 – 22:00
Pátek: 16:00 – 22:00
Sobota: 8:00 – 20:00
Neděle/svátek: 8:00 -20:00
> Jak nás nejlépe kontaktovat dle druhu dotazu se dozvíte na stránce Rychlé podání. Další stránky sekce (viz menu níže) tyto informace rozšiřují.
Jsme tu pro vás a jsme připraveni na uvedených místech odpovědět na vaše případné dotazy a řešit i složitější problematiku či vaše náměty, váš projekt MA.
Co od nás najdete?
Informace o oborech meteorologie, hydrologie a klimatologie různého druhu. Od informací o počasí (od historie po současnost, zajímavosti a souvislosti), přes novinky v oborech a naučné informace až po aktuální témata či prezentaci vlastních dat.
> Další informace: O tomto webu, Popis činnosti, Naše služby.
O projektu: Citace našich informací
Pokud budete potřebovat použít jakékoli informace uvedené na tomto webu pro jakýkoli účel, bude nám potěšením. Na použité informace, prosíme, patřičně odkažte. Poskytujeme vám návod, jak to nejlépe udělat. Budeme rádi, když použijete obdobu klasické formulace. Pokud informace nepřebíráte do publikace nebo vědecké práce, určitě postačí i základní forma uvedené odkazu na webu jako celek či na patřičnou část, kde se daná informace nachází. Více příklady níže. Při citování našich informací jakéhokoli druhu můžete využít obdoby následujících formulací:
- METEO AKTUALITY. Název stránky/článku. Online, aktuální rok. Dostupné na: Celá URL adresa (začínající https://) jako cesta na patřičnou stránku webu.
- METEO AKTUALITY. Celá URL adresa (začínající https://) jako cesta na patřičnou stránku webu.
- Zdroj: www.pocasimeteoaktuality.cz nebo pocasimeteoaktuality.cz (pokud možno s fungujícím odkazem na stránku)
Příklad citace informace (její použití) z našeho webu v textu jakéhokoli druhu: Tlakové útvary jsou na synoptických mapách vymezeny izobarami. Tedy pomyslnými čarami na synoptických mapách, které spojují místa se shodnými hodnotami tlaku vzduchu. /převzatá informace uvnitř vašeho textu/ METEO AKTUALITY. Tlakové útvary. Online, 2021. Dostupné na: https://www.pocasimeteoaktuality.cz/meteorologie/meteorologicke-prvky/tlak-vzduchu/tlakove-utvary. /odkaz ve zdrojích informací vaší práce/
O projektu: Literatura pro studium pracovníků
Starší literatura
2001 FORTIN, J. a kol. Weather. Canada: QA International, 2001 (CZ verze ŘEZNÍČKOVÁ, D. Počasí. Praha: Fortuna Print, 2003)
2004 BUCKLEY, B. HOPKINS, J. E. WHITAKER, R. Weather. Sydney: Weldon Owen Pty Limited, 2004 (CZ verze TOLASZ, R. a kol. Počasí – velký obrazový průvodce. Dobřejovice: Rebo Productions CZ, 2006)
2005 BEDNÁŘ, J. KOPÁČEK, J. Jak vzniká počasí? Praha: Karolinum, 2005 VIGUÉ, J. a kol. 100 největších přírodních katastrof. Lisse a Barcelona: Rebo International a Gorg Blanc, 2005 (CZ verze TKÁČOVÁ, A. ALDERLIESTENOVÁ, S. a kol. 100 největších přírodních katastrof. Dobřejovice: Rebo Productions CZ, 2006)
2006 SIMONS, P. a kol. Nature´s Mighty Powers: Extreme Weather. Londýn: Toucan Books, Reader´s Digest Association Limited, 2006 (CZ verze Vereš, P. a kol. Extrémy počasí: Síly přírody. Praha: Reader´s Gidest Výběr, 2010) KOPP, J. NĚMEC, J. a kol. Voda v České Republice. Praha: Consult, 2006 RYŠÁNEK, V. Soutoky řek na území Čech, Moravy a Slezska. Praha: Libri, 2006.
2007 MÍKOVÁ, T. KARAS, P. ZÁRYBNICKÁ, A. Skoro jasno. Praha: Česká Televize, 2007 DVOŘÁK, P. Atlas oblaků. Cheb: Svět Křídel, 2007 TOLASZ, R. a kol. Atlas podnebí Česka. Praha a Olomouc: ČHMÚ, 2007
2009 KOPP, J. NĚMEC, J. a kol. Vodstvo a podnebí v České Republice. Praha: Consult, 2009
2010 WHITAKER, R. a kol. The Encyklopedia of Weather and Climate Change. Sydney: Weldon Owen Pty Limited, 2010 (CZ verze STAŘECKÁ, E. PAUER, M. Encyklopedie počasí a změna klimatu. Praha: Svojtka a Co, 2012)
2011 JERMÁŘ, M. Globální změna. Cesta ze světového chaosu do budoucnosti. Praha: Aula, 2011
2012 DVOŘÁK, P. Atlas oblaků. Cheb: Svět Křídel, 2012 DVOŘÁK, P. Pozorování a předpovědi počasí. Cheb: Svět Křídel, 2012 KOPP, J. NĚMEC, J. a kol. Drobné vodní toky v České Republice. Praha: Consult, 2012 KOPP, J. NĚMEC, J. a kol. Rybníky v České Republice. Praha: Consult, 2012 ŠINDLAR, M. a kol. Geomorfologické procesy vývoje vodních toků – Část I. Typologie korytotvorných procesů. Hradec Králové: Sindlar Group, 2012 DAŇHELKA, J. ELLEDER, L. a kol. Vybrané kapitoly z historie povodní a hydrologické služby na území ČR. Praha: ČHMÚ, 2012
Novější literatura
2015 COENRAADS, R. a kol. Extreme Earth. New York: The Reader´s Digest Association, 2015 (CZ verze MERTINOVÁ, J. MÍČKOVÁ, K. HANUŠOVÁ, K. a kol. Nespoutané živly planety Země. Praha: Tarsago Česká Republika, 2015) BRÁZDIL, R. TRNKA, M. a kol. Sucho v českých zemích: minulost, současnost, budoucnost. Brno: Centrum výzkumu globální změny Akademie věd ČR, 2015
2016 DVOŘÁK, P. Atlas oblaků 2016. Cheb: Svět Křídel, 2016 KOPP, J. NĚMEC, J. a kol. Vodní Díla v České Republice. Praha: Consult, 2016 JANSKÝ, B. KARÁSEK, O. Vodopády Světa. Praha: Ottovo Nakladatelství, 2016 ELEDER, L. Proxydata v hydrologii. Řada pražských průtokových kulminací 1118-1825. Praha: ČHMÚ, 2016
2017 DVOŘÁK, P. Letecká meteorologie 2017. Cheb: Svět Křídel, 2017 CÍLEK, V. JUST, T. SŮVOVÁ, Z. a kol. Voda a Krajina. Kniha o životě s vodou a návratu k přirozené krajině. Praha: Dokořán, 2017.
2018 MÍKOVÁ, T. a kol. Když se blýská na časy. Praha: CPress, 2018
2019 JAŇOUR, Z. Modelování mezní vrstvy atmosféry. Praha: Academia, edice Gerstner, 2019.
Starší knižní literatura (starší než 5 let po vydání) Nejnovější knižní literatura
O novinkách v oborech máme pravidelné informace z odborného recenzovaného českého časopisu, vydávaného odborníky z ČHMÚ. Vřele pro případné zájemce doporučujeme!
Časopisecká literatura (aktuální vydání/ročník)
2017-2020 ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV. Meteorologické zprávy. Praha: ČHMÚ, 2017-2020, roč. 70-73.
2021 ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV. Meteorologické zprávy. Praha: ČHMÚ, 2021, roč. 74.
2022 ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV. Meteorologické zprávy. Praha: ČHMÚ, 2022, roč. 75.
Sborníky (sborníky prací a článků)
2018 BUDÍK, L. a kol. Odvození základních hydrologických údajů za referenční období 1981-2010. Dlouhodobá roční výška srážek. Dlouhodobý průměrný průtok. M-denní průtoky. In Sborník prací ČHMÚ, svazek 65. ISBN 97880-87577-78-3. Praha, 2018.
Máte k našemu projektu jakýkoli dotaz? Kontaktujte nás rychle přímo z webu přes formulář:
Děkujeme za případný zájem o naše informace i za řádné odkazování na ně. Vaše Meteo Aktuality.