Aktuální oblačnost

Hodnocení stránky

Aktuální oblačnost nad naším územím, jeho okolím i nad Evropou. Tato stránka přináší aktuální informace o rozložení, druhu a pohybu oblačnosti nejen nad naším územím a okolím, ale i nad Evropou. Pokrytí oblohy oblačností je základním prvkem počasí a ukazuje, zda se blíží k dané lokalitě významný či méně významný oblačný systém. Z čehož plyne odpověď na otázku, zda bude v dohledné době sluneční svit (pro úplnost je též uváděn zpětně z předchozího dne) pronikat k povrchu nebo nikoli. Případně též ukazuje, jak dlouho bude takový stav trvat. Z postupu a dalšího chování oblačnosti je možné určit vývoj počasí na obloze v daném místě.

Využitelnost informací

Kolik oblačnosti je nad naším územím a okolím když se chystáte opalovat nebo koupat? Tvoří se někde bouřková oblačnost? Neblíží se k našemu území frontální oblačnost, když se chystáte například na výlet do přírody? Jaké významné oblačné systémy se pohybují nad Evropou? Přesně na tyto otázky je možné odpovědět po prohlédnutí aktuálních snímků z meteorologických družic. Takový základní přehled těchto snímků a odkazy na další vhodné stránky s prezentací takových snímků poskytuje tato stránka. Měla by tedy minimálně na uvedené otázky výše odpovědět.


AKTUÁLNÍ OBLAČNOST NAD ČR I EVROPOU

Na následujících družicových snímcích různého druhu (zpracování družicových dat do různých oborů spektra) vidíte oblačnost různého druhu. Na některých snímcích je patrná pouze oblačnost výrazná, frontální. Jiné poskytují dobrou lokalizovatelnost i mlh a nízké oblačnosti nebo tenké vysoké oblačnosti – viz též návod na konci stránky.

UTC = +1 hodina SEČ a +2 hodiny SELČ!

Česká republikaStřední Evropa - denStřední a jihozápadní EvropaEvropaEvropa - animaceEvropa RGBEvropa - výška oblakůEvropa - pokrytí oblohySvět - vítrSvět - jet streamO mapách

Základní produkt pro sledování významnější oblačnosti v náhledu (pro vstup do větší verze klikněte na náhledový obrázek), chmi.cz

Aktuální oblačnost. Oblačnost nad střední Evropou a její pohyb - animace.

Animace oblačnosti nad střední Evropou viditelné pouze za denního světla, sat24.com

Animace oblačnosti nad jihozápadní/západní až střední Evropou, meteociel.fr

Aktuální oblačnost. Snímek oblačnosti nad Evropou černobílý, využitelný za denního světla i za tmy.

Oblačné systémy nad Evropou, wetterzentrale.de

Aktuální oblačnost nad Evropou a její pohyb - animace. Využitelné pouze za denního světla.

Animace oblačnosti nad Evropou pouze za denního světla, sat24.com

Aktuální oblačnost. Meteosat - Evropa - RGB snímek.

Oblačnost nad Evropou v přírodních barvách blízkých vnímání lidskému oku – klasický RGB, eumetsat.int

Oblačnost nad Evropou s rozlišením její výšky (podle legendy níže), meteo60.fr

Barevná stupnice pro snímek výše:

Množství oblačnosti na stanicích v Evropě. Aktuální oblačnost.

Pokrytí oblohy oblačnosti na meteorologických stanicích v Evropě, meteociel.fr

Rychlost větru v daný den Svět.

Směr a rychlost větru v 10m nad povrchem (v uzlech = cca 05m/s) – průměr dne, climatereanalyzer.org

Forecast Image

Jet stream, poloha tryskového proudění v uzlech (cca 0.5m/s) a tlak vzduchu v hladině 250hPa (cca 11-12km) – průměr dne, climatereanalyzer.org

Na kartách vidíte zobrazení oblačnosti v různých podobách na různých územních celcích. Nejprve se jedná o detailnější pohledy na oblačnost nad ČR a okolím či střední Evropou. Dále prezentujeme snímky oblačnosti nad celou Evropou. Uvádíme snímky využitelné pro významnější oblačné systémy a to i v době, kdy chybí denní světlo. Tyto snímky neodhalí mlhy a nevýznamné oblaky nebo není snadné na nich tyto rozpoznat. Též se zobrazují snímky využitelné za denního světla a to snímky barevné s rozlišením oblačnosti podle základního druhu. Jde zpravidla o rozlišení oblaků podle výšky.

K mapám přidáváme také přehledové mapy Světa s průměrnou rychlostí větru dne a s polohou jet streamu (tryskového proudění) ve výšce 250hPa = asi 11-12km. Jde též o průměrnou polohu JS daného dne.

Použité zdroje:

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV (ČHMÚ), www.chmi.cz.

METEO 60, www.meteo60.fr.

METEOCIEL, www.meteociel.fr.

EUMETSAT, www.eumetsat.int.

SAT24, www.sat24.com.

WETTERZENTRALE, www.wetterzentrale.de.

CLIMATEREANALYZER, www.climatereanalyzer.org.

Další informace najdete na konci této stránky pod čarou v informacích o stránce. Zde též doporučujeme stránky pro sledování aktuální oblačnosti online.


Aktuální oblačnost – informace

Informace

Informace slouží pro rychlý přehled o tom, jaké oblačné systémy se vyskytují nad ČR a okolím či nad Evropou. Pro zajímavost i nad celým zemským diskem. Jinými slovy jak rozsáhlé systémy a jakého druhu se nad daným územím (z našeho pohledu především nad územím ČR a blízkým okolím) vyskytují. A též jakým směrem a jak rychle se pohybují. Zda se pohybují ve směru k zájmovému bodu nebo nikoli. Podle přehledu chování oblačnosti v aktuálním čase a nedávné historii můžeme předpovědět, jaké nás čeká v dané lokalitě počasí v nejbližších minutách až hodinách. Pro detailní předpověď využijte například naší stránku Předpověď oblačnosti.

Pro předpověď dle numerických modelů na střední a delší dobu dopředu pak stránka Střednědobé předpovědi.

A pro o poznání delší čas dopředu (nutno brát s velkou rezervou) slouží stránka Dlouhodobé předpovědi.

Aktuální oblačnost: Návod na sledování

Druhů satelitních snímků pro různé oblasti jako je Evropa, střední Evropa, další části Evropy nebo jednotlivé státy je mnoho. Existují i snímky celého disku Země. Dnes je na výběr mnoho druhů produktů snímků z radarů, zejména po nedávném uvolnění dat společností Eumetsat. Pro sledování oblačnosti bez rozlišení jejího druhu či výšky postačí sledovat základní snímek, viz první uvedený zde. Pokud chcete podrobnější informace, pak je nutné sáhnout po snímku v přírodních barvách nebo v barevném spektru. K tomu slouží produkt VIS-IR (viz JSMSGView). Tyto snímky rozlišují oblaky vyšších pater, které zobrazují světle bíle až modře. A oblaky nízkého patra zobrazené tmavě šedě až nažloutle. Na takových snímcích dobře poznáme mlhy a nízkou oblačnost, které jsou také zobrazeny hladce. To vlivem jejich jednotvárného vzhledu bez struktury. Existují i další speciální produkty.

Na dalších obrázcích jsou další snímky oblačnosti a to nad střední Evropou nebo nad celou Evropou. Jsou statické nebo s animací snímků za posledních několik desítek minut. Podle animace snímků velmi dobře vidíme pohyb oblačnosti a také tedy směr proudění ve výšce. Podle posledního snímku je možné na základě teploty určit výšku oblačnosti. Teplejší je vždy nízká oblačnost, chladnější střední a vysoká oblačnost a také vrcholové části vertikálně mohutné oblačnosti zasahující do vyšších výšek.

Kde doporučujeme sledovat aktuální oblačnost?

  • JSMSGView – po uvolnění dat mnoho druhů snímků oblačnosti nad ČR, střední Evropou i Evropou
  • JSAVHRRView – data z polárních družic NOAA METOP v různých spektrálních kanálech s různým zobrazením. Od detailu ČR po Evropu.
  • Sat24 – animace oblačnosti nad Evropou (po kliknutí i detailu různých oblastí)
  • Eumetsat – poskytovatel radarových dat (veškeré dostupné snímky oblačnosti celého Světa i jeho různých částí)
  • Met.hu – oblačnost nad Evropou podle její teploty.
  • NOAA družice GOES a Meteosat – družice geostacionární, které setrvávají nad shodným místem
  • Windy – prezentace družicových dat z celého Světa na mapě, vedle dalších meteorologických informací
  • Allmetsat – různé druhy družicových snímků pro různé oblasti.

Poslední aktualizace stránky: 2.8.2023 18:57