Aktuální oblačnost

()

Aktuální oblačnost nad naším územím, jeho okolím i nad Evropou. Tato stránka přináší aktuální informace o rozložení, druhu a pohybu oblačnosti nejen nad naším územím a okolím, ale i nad Evropou. Pokrytí oblohy oblačností je základním prvkem počasí a ukazuje, zda se blíží k dané lokalitě významný či méně významný oblačný systém. Z čehož plyne odpověď na otázku, zda bude v dohledné době sluneční svit (pro úplnost je též uváděn zpětně z předchozího dne) pronikat k povrchu nebo nikoli. Případně též ukazuje, jak dlouho bude takový stav trvat. Z postupu a dalšího chování oblačnosti je možné určit vývoj počasí na obloze v daném místě.

Využitelnost informací

Kolik oblačnosti je nad naším územím a okolím když se chystáte opalovat nebo koupat? Tvoří se někde bouřková oblačnost? Neblíží se k našemu území frontální oblačnost, když se chystáte například na výlet do přírody? Jaké významné oblačné systémy se pohybují nad Evropou? Přesně na tyto otázky je možné odpovědět po prohlédnutí aktuálních snímků z meteorologických družic. Takový základní přehled těchto snímků a odkazy na další vhodné stránky s prezentací takových snímků poskytuje tato stránka. Měla by tedy minimálně na uvedené otázky výše odpovědět.


AKTUÁLNÍ OBLAČNOST NAD ČR I EVROPOU

Na následujících družicových snímcích různého druhu (zpracování družicových dat do různých oborů spektra) vidíte oblačnost různého druhu. Na některých snímcích je patrná pouze oblačnost výrazná, frontální. Na jiných lze dobře lokalizovat i mlhy a nízkou oblačnost nebo tenkou vysokou oblačnost – viz též návod na konci stránky.

Aktuální oblačnost nad ČR – klikněte pro zvětšení

Aktuální oblačnost nad střední Evropou – pouze za denního světla

Aktuální oblačnost nad Evropou

Aktuální oblačnost nad Evropou – animace pouze za denního světla

Aktuální oblačnost nad Evropou v přírodních barvách – pouze za denního světla

Meteosat - Evropa - RGB

Aktuální oblačnost nad západní a střední Evropou – animace

Aktuální pokrytí oblohy oblačností na stanicích – vyjádření v osminách

Nébulosité

Aktuální výška oblačnosti a teplota oblaků

Barevná stupnice pro snímek výše:


O Aktuální oblačnosti

Informace slouží pro rychlý přehled o tom, jaké oblačné systémy se vyskytují nad ČR a okolím či nad Evropou. Pro zajímavost i nad celým zemským diskem. Jinými slovy jak rozsáhlé systémy jakého druhu se nad daným územím (z našeho pohledu především nad územím ČR a blízkým okolím) vyskytují, jakým směrem se pohybují a jak rychle se pohybují. Zda se pohybují ve směru k zájmovému bodu nebo nikoli. Podle přehledu chování oblačnosti v aktuálním čase a nedávné historii můžeme předpovědět, jaké nás čeká v dané lokalitě počasí v nejbližších minutách až hodinách. Pro detailní předpověď využijte například naší stránku Předpověď oblačnosti.

Pro předpověď dle numerických modelů na střední a delší dobu dopředu pak stránka Střednědobé předpovědi.

A pro o poznání delší čas dopředu (nutno brát s velkou rezervou) slouží stránka Dlouhodobé předpovědi.

Kde doporučujeme sledovat aktuální oblačnost?

  • JSMSGView – po uvolnění dat mnoho druhů snímků oblačnosti nad ČR, střední Evropou i Evropou
  • JSAVHRRView – data z polárních družic NOAA METOP v různých spektrálních kanálech s různým zobrazením. Od detailu ČR po Evropu.
  • Sat24 – animace oblačnosti nad Evropou (po kliknutí i detailu různých oblastí)
  • Eumetsat – poskytovatel radarových dat (veškeré dostupné snímky oblačnosti celého Světa i jeho různých částí)
  • Met.hu – oblačnost nad Evropou podle její teploty.
  • NOAA družice GOES a Meteosat – družice geostacionární, které setrvávají nad shodným místem
  • Windy – prezentace družicových dat z celého Světa na mapě, vedle dalších meteorologických informací
  • Allmetsat – různé druhy družicových snímků pro různé oblasti.

Návod na sledování oblačnosti

Druhů satelitních snímků pro různé oblasti jako je Evropa, střední Evropa, další části Evropy nebo jednotlivé státy je mnoho. Existují i snímky celého disku Země. Dnes je na výběr mnoho druhů produktů snímků z radarů, zejména po nedávném uvolnění dat společností Eumetsat. Pro sledování oblačnosti bez rozlišení jejího druhu či výšky postačí sledovat základní snímek, viz první uvedený zde. Pokud chcete podrobnější informace, pak je nutné sáhnout po snímku v přírodních barvách nebo v barevném spektru. K tomu slouží produkt VIS-IR (viz JSMSGView). Tyto snímky rozlišují oblaky vyšších pater, které zobrazují světle bíle až modře. A oblaky nízkého patra zobrazené tmavě šedě až nažloutle. Na takových snímcích dobře poznáme mlhy a nízkou oblačnost, které jsou také zobrazeny hladce. To vlivem jejich jednotvárného vzhledu bez struktury. Existují i další speciální produkty.

Na dalších obrázcích jsou další snímky oblačnosti a to nad střední Evropou nebo nad celou Evropou. Jsou statické nebo s animací snímků za posledních několik desítek minut. Podle animace snímků velmi dobře vidíme pohyb oblačnosti a také tedy směr proudění ve výšce. Podle posledního snímku je možné na základě teploty určit výšku oblačnosti. Teplejší je vždy nízká oblačnost, chladnější střední a vysoká oblačnost a také vrcholové části vertikálně mohutné oblačnosti zasahující do vyšších výšek.

Použité zdroje

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV (ČHMÚ), www.chmi.cz.

METEO 60, www.meteo60.fr.

METEOCIEL, www.meteociel.fr.

EUMETSAT, www.eumetsat.int.

SAT24, www.sat24.com.

WETTERZENTRALE, www.wetterzentrale.de.

Poslední aktualizace stránky: 9.4.2021 10:52

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Aktuální oblačnost
Hodnocení
51star1star1star1star1star