Aktuální hydrologická situace v ČR. Aktuální informace o hydrologickém stavu a vývoji v posledních dnech v ČR a předpověď tohoto vývoje na nejbližší dny. Stránka poskytuje podrobný přehled hydrologické situace v ČR. A to v základní podobě komplexních map celé ČR. I v podobě jednotlivých vodních toků v ucelených povodích.
Využitelnost informací
Jak je kde v ČR nasyceno území, hrozí přívalová povodeň? Při jakých srážkových úhrnech bude hrozit přívalová povodeň? Kde na tocích platí stavy sucha nebo naopak povodňové stavy? Jaké jsou hladiny podzimních vod v ČR a jaké byly v minulém týdnu? Tyto informace jsou sdruženy právě na této stránce – informace o srážkách aktuálně se vyskytujících v ČR a Evropě i o jejich úhrnech v posledních dnech až měsíci najdete na stránce Aktuální srážky.
HYDROLOGICKÁ SITUACE V ČR
Veškeré informace týkající se hydrologického stavu v ČR shrnuje právě tato stránka. Od nasycení území, přes hladiny podzemních vod až po aktuální vodní stavy a průtoky na vybraných tocích a ve vybraných měrných profilech ČHMÚ. Stránka nabízí rychlé informace o aktuální hydrologické situaci v ČR, takže návštěvník rychle získá přehled o tom, zda a kde panuje sucho nebo naopak kde dochází k vzestupům hladin toků na povodňové stavy či zda budou na základě dalšího vývoje počasí tyto stavy někde hrozit.
Základní přehled
V této části stránky jsou prezentovány obecné informace o hydrologické situaci na území ČR v podobě přehledových map vodních stavů na tocích a hladiny podzemních vod. Jde o základní přehled stavu povrchových a podzemních vod. Další informace o vláze v půdní vrstvě a ohrožení suchem jsou k dispozici níže, v části klimatického/půdního sucha a informace o vodních stavech a průtocích toků v části hydrologického sucha.
Stručný přehled stavů a průtoků vodních toků
Zobrazuje základní přehled hydrologické situace. Tj. normální stav – modrá kolečka, sucho – bílá kolečka, bdělost – zelená kolečka, pohotovost – oranžová kolečka, ohrožení – červená kolečka, extrémní ohrožení – tmavě fialová kolečka. Dále šedý trojúhelník se špicí vzhůru – ovlivnění měření, tmavě modrý trojúhelník se špicí dolů – ovlivnění ledovými jevy nebo pravděpodobnost tohoto ovlivnění. Kolečka/trojúhelníky představují hlavní měrné profily na tocích, zdroj: HPPS ČHMÚ
Přehled hladin podzemních vod v mělkých vrtech a vydatnost pramenů
Zobrazuje hladiny podzemních vod v mělkých vrtech za uplynulý týden a odchylky od normálu, zdroj: ČHMÚ
Zobrazuje vydatnost pramenů ve sledovaných profilech v ČR za uplynulý týden a odchylky od normálu, zdroj: ČHMÚ
Výše je uveden základní přehled hydrologické situace. Vodní hodnota sněhu je počítána v období cca od listopadu/prosince do března a to s aktualizací každý týden. Nasycenost území vodou je stanovována v období asi od dubna do října (teplá část roku). Je odstupňována od extrémně nízkého po vysoké nasycení, přes nasycení na normálu.
Klimatické a půdní sucho
Tato část nabízí informace o využitelné vodní kapacitě v různých hloubkách půdního profilu a stanovení míry ohrožení suchem v různých hloubkách. Dále též nabízí mapy se stanovením míry sucha pomocí indexů a v poslední řady bilanci srážek a evapotranspirace a poměr srážek v ČR ve vztahu k dlouhodobému normálu našeho území. Některé mapy jsou tvořeny jen ve vegetačním období, cca od dubna do října, mimo toto období se budou zobrazovat poslední mapy ze serveru ČHMÚ. Objasnění pojmů či zkratek je k dispozici na konci této stránky.
Využitelná vodní kapacita v půdě do 20cm hloubky
Zobrazuje procentuální využitelnou vodní kapacitu v půdě do hloubky 20cm pod travním porostem každý den, zdroj: ČHMÚ
Deficit srážek
Ukazuje deficit úhrnu srážek za 6 měsíců
Zobrazuje deficit úhrnu srážek za 24 měsíců
Zásoba využitelné vody ve středně těžké půdě pod trávníkem
Potenciální evapotranspirace travního porostu, srovnání úhrnu s dlouhodobým průměrem období let 1961-1990
Vysvětlivky pojmů najdete na konci stránky, další údaje a výstupové mapy či grafy týkající se hydrologické situace na stránce ČHMÚ o suchu, viz http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho. O suchu jsou dostupné nové a rozšířené informace na stránce modelu HAMR, viz http://hamr.chmi.cz. Stránka Hlásné a předpovědní povodňové služby nabízí informace o nasycení území a zejména pak o hydrologické situaci na povrchových tocích, viz http://hydro.chmi.cz. Tyto nabízejí komplexní přehled o hydrologické situaci, jejím vývoji a riziku vzniku sucha. V dnešní době nacházejí široké uplatnění. Můžeme vřele doporučit.
Mapy zobrazující spadlé srážky za různá časová období nejen v ČR najdete na stránce Aktuální srážky. Teoretické informace o indexech sucha a jejich využití najdete v příspěvku Meteorologické a hydrologické indexy sucha a jejich využití.
Hydrologické sucho
V této druhé části stránky, jsou prezentovány informace (v podobě grafů) o vývoji vodních stavů a průtoků v konkrétních vybraných profilech vodních toků, na nichž je zobrazen vývoj vodního stavu a průtoku v korytě toku v daném místě do současnosti. V úvodu je zobrazena stručná přehledová mapka všech měrných profilů v rámci Hlásné a předpovědní povodňové služby (HPPS) ČHMÚ. Z té je možno rychle zjistit to, zda a kde platí stavy sucha (bílá velká kolečka), kde je stav normální (běžná kolečka vyplněná světle modře).
A také kde panují naopak povodňové stavy. Zobrazená velká kolečka vyplněná pro 1. SPA světle zeleně, pro 2. SPA oranžově, pro 3. SPA červeně a pro 3. SPA extrémní ohrožení fialově. Dále pokud je měření v daném místě ovlivněno, zobrazuje se trojúhelník vyplněný šedě. A pokud jde o vliv ledových jevů na měření vodních stavů a průtoků, tak jde o trojúhelník vyplněný tmavě modře. Stavy a průtoky na konkrétních tocích v konkrétních místech ukazují grafy níže (jde o vybrané profily, zpravila hlavní profily na významnějších tocích).
Vývoj stavů a průtoků v hlavních profilech toků
Další informace se týkají vývoje vodních stavů a průtoků v konkrétních profilech na konkrétních vodních tocích v ČR. Informace jsou děleny dle povodí, zpravidla jsou uvedeny hlavní profily od koncových profilů na velkých tocích povodí až po horní a menší vodní toky. Grafy zobrazují pro jednotlivé profily vývoj vodních stavů (H – nahoře) a průtoků (Q – dole) za poslední dny s vyznačením případných SPA.
POVODÍ LABE
Povodí Labe je hlavním povodím v ČR, prostřednictvím něhož je odvodňováno téměř celé území Čech a část Vysočiny. Jde o hlavní povodí, jímž se odtok odehrává za hranice našeho území. Tímto povodím je odvodněno celé území východních Čech a část severních Čech. Z horských oblastí je to území Krkonoš, Jizerských hor a Orlických hor. Dále odvodňuje střední Čechy a severozápadní Čechy. Součástí je povodí Vltavy (viz další oddíl) jako dílčí povodí. Na severozápadě Labe odvodňuje též západní Čechy prostřednictvím menšího povodí Ohře (viz třetí oddíl).
LABE ⇓
LABE: Špindlerův Mlýn
LABE: Vestřev
METUJE: Krčín
ORLICE ⇓
DIVOKÁ ORLICE: Nekoř
DIVOKÁ ORLICE: Kostelec nad Orlicí
TICHÁ ORLICE: Čermná nad Orlicí
ORLICE: Týniště nad Orlicí
DĚDINA: Mitrov
LABE: Němčice
LOUČNÁ: Dašice
CHRUDIMKA ⇓
CHRUDIMKA: Hamry (odtok)
CHRUDIMKA: Svídnice
NOVOHRADKA: Úhřetice
CHRUDIMKA: Nemošice
LABE: Přelouč
DOUBRAVA: Žleby
MRLINA: Vestec
VÝROVKA: Plaňany
JIZERA ⇓
JIZERA: Jablonec nad Jizerou
OLEŠKA: Slaná
JIZERA: Železný Brod
LIBUŇKA: Pelešany
JIZERA: Bakov nad Jizerou
KLENICE: Mladá Boleslav
JIZERA: Předměřice nad Jizerou
LABE: Kostelec nad Labem
BÍLINA: Trmice
LABE: Ústí nad Labem
PLOUČNICE ⇓
PLOUČNICE: Mimoň
SVITÁVKA: Zákupy
PLOUČNICE: Benešov nad Ploučnicí
LABE: Děčín




