Aktuální informace o hydrologickém stavu a vývoji v posledních dnech v ČR a předpověď tohoto vývoje na nejbližší dny. Jak je kde v ČR nasyceno území, hrozí přívalová povodeň? Při jakých srážkových úhrnech bude hrozit přívalová povodeň? Kde na tocích platí stavy sucha nebo naopak povodňové stavy? Jaké jsou hladiny podzimních vod v ČR a jaké byly v minulém týdnu? Tyto informace jsou sdruženy právě na této stránce – informace o srážkách aktuálně se vyskytujících v ČR a Evropě i o jejich úhrnech v posledních dnech až měsíci najdete na stránce Aktuální srážky.
Témata stránky: Hydrologické sucho, půdní sucho,nasycení území, vodní stavy a průtoky, podzemní vody, vodnosti toků, vodní kapacita v půdě, vodní hodnota sněhu, evapotranspirace, index sucha.
HYDROLOGICKÁ SITUACE V ČR
Veškeré informace týkající se hydrologického stavu v ČR shrnuje právě tato stránka. Od nasycení území, přes hladiny podzemních vod až po aktuální vodní stavy a průtoky na vybraných tocích a ve vybraných měrných profilech ČHMÚ nebo státních podniků povodí nebo informace o hydrologické situaci na hlavních vodních nádržích. Stránka nabízí rychlé informace o aktuální hydrologické situaci v ČR, takže návštěvník rychle získá přehled o tom, zda a kde panuje sucho nebo naopak kde dochází k vzestupům hladin toků na povodňové stavy či zda budou na základě dalšího vývoje počasí tyto stavy někde hrozit.
Stručná předpověď
5.4.2019: Vodní stavy na tocích budou setrvalé nebo slabě klesající. Kolísat budou jen horské toky a bystřiny na základě tání sněhové pokrývky v průběhu dne. Mírné vzestupy na těchto tocích lze čekat vždy později odpoledne a večer, z důvodu dotoků pak i na počátku noci.
Základní přehled
V této části stránky jsou prezentovány obecné informace o hydrologické situaci na území ČR v podobě přehledových map vodních stavů na tocích a hladiny podzemních vod. Jde o základní přehled stavu povrchových a podzemních vod. Další informace o vláze v půdní vrstvě a ohrožení suchem jsou k dispozici níže, v části klimatického/půdního sucha a informace o vodních stavech a průtocích toků v části hydrologického sucha.
Zobrazuje hladiny podzemních vod v mělkých vrtech za uplynulý týden, zdroj: ČHMÚ
Klimatické a půdní sucho
Tato část nabízí informace o využitelné vodní kapacitě v různých hloubkách půdního profilu a stanovení míry ohrožení suchem v různých hloubkách. Dále též nabízí mapy se stanovením míry sucha pomocí indexů a v poslední řady bilanci srážek a evapotranspirace a poměr srážek v ČR ve vztahu k dlouhodobému normálu našeho území. Některé mapy jsou tvořeny jen ve vegetačním období, cca od dubna do října, mimo toto období se budou zobrazovat poslední mapy ze serveru ČHMÚ. Objasnění pojmů či zkratek je k dispozici na konci této stránky.
Využitelná vodní kapacita v půdě do 20cm hloubky
Zobrazuje procentuální využitelnou vodní kapacitu v půdě do hloubky 20cm pod travním porostem každý den, zdroj: ČHMÚ
Zásoba využitelné vody v lehké půdě pod trávníkem
Zobrazuje procentuální vyjádření zásoby využitelné vody (VVK, kdy se tato rovná 70mm/1m půdy) k uvedenému termínu, zdroj: ČHMÚ
Zásoba využitelné vody ve středně těžké půdě pod trávníkem
Zobrazuje procentuální vyjádření zásoby využitelné vody (VVK, kdy se tato rovná 170mm/1m půdy) k uvedenému termínu, zdroj: ČHMÚ
Potenciální evapotranspirace travního porostu, srovnání úhrnu s dlouhodobým průměrem období let 1961-1990
Srovnání srážkového úhrnu od 1. ledna daného roku s dlouhodobým průměrem období let 1961-1990
Zobrazuje vztah spadlých srážek od začátku roku do aktuálního dne k dlouhodobému průměru referenčního období 1961-1990, zdroj: ČHMÚ
Srovnání aktuální bilance srážek a potenciální evapotranspirace od 1. ledna s dlouhodobým průměrem období let 1961-1990
Zobrazuje poměr spadlých srážek a evapotranspirace za dané období k dlouhodobému průměru referenčního období 1961-1990, zdroj: ČHMÚ
Míra ohrožení půdním suchem v půdě do 40cm hloubky
Zobrazuje stupeň ohrožení půdním suchem do vrstvy 40cm pod povrchem každý týden, zdroj: ČHMÚ
Vysvětlivky pojmů najdete na konci stránky.
Míra ohrožení půdním suchem v půdě do 100cm hloubky
Zobrazuje stupeň ohrožení půdním suchem do vrstvy 100cm pod povrchem každý týden, zdroj: ČHMÚ
SPEI index sucha pro 1 měsíc
Zobrazuje standardizovaný srážkový evapotranspirační index sucha pro období 1 měsíce, kdy 0 = sucho nehrozí až 5 = je extrémní sucho, zdroj: ČHMÚ
SPEI index sucha pro 6 měsíců
Zobrazuje standardizovaný srážkový evapotranspirační index sucha pro období 6 měsíců, kdy 0 = sucho nehrozí až 5 = je extrémní sucho, zdroj: ČHMÚ
Vysvětlivky pojmů najdete na konci stránky, další údaje a výstupové mapy či grafy týkající se hydrologické situace na stránce ČHMÚ o suchu, viz http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho. O suchu jsou dostupné nové a rozšířené informace na stránce modelu HAMR, viz http://www.hamr.chmi.cz. Stránka Hlásné a předpovědní povodňové služby nabízí informace o nasycení území a zejména pak o hydrologické situaci na povrchových tocích, viz http://www.hydro.chmi.cz. Tyto nabízejí komplexní přehled o hydrologické situaci, jejím vývoji a riziku vzniku sucha. V dnešní době nacházejí široké uplatnění. Můžeme vřele doporučit.
V této druhé části stránky, jsou prezentovány informace (v podobě grafů) o vývoji vodních stavů a průtoků v konkrétních vybraných profilech vodních toků, na nichž je zobrazen vývoj vodního stavu a průtoku v korytě toku v daném místě do současnosti. V úvodu je zobrazena stručná přehledová mapka všech měrných profilů v rámci Hlásné a předpovědní povodňové služby (HPPS) ČHMÚ, z níž je možno rychle zjistit to, zda a kde platí stavy sucha (bílá velká kolečka), kde je stav normální (běžná kolečka vyplněná světle modře) a také kde panují naopak povodňové stavy (velká kolečka vyplněná pro 1. SPA světle zeleně, pro 2. SPA oranžově, pro 3. SPA červeně a pro 3. SPA extrémní ohrožení fialově). Dále pokud je měření v daném místě ovlivněno, zobrazuje se trojúhelník vyplněný šedě a pokud jde o vliv ledových jevů na měření vodních stavů a průtoků, tak jde o trojúhelník vyplněný tmavě modře. Stavy a průtoky na konkrétních tocích v konkrétních místech ukazují grafy níže (jde o vybrané profily, zpravila hlavní profily na významnějších tocích).
Vývoj stavů a průtoků v hlavních profilech toků
Další informace se týkají vývoje vodních stavů a průtoků v konkrétních profilech na konkrétních vodních tocích v ČR. Informace jsou děleny dle povodí, zpravidla jsou uvedeny hlavní profily od koncových profilů na velkých tocích povodí až po horní a menší vodní toky. Grafy zobrazují pro jednotlivé profily vývoj vodních stavů (H – nahoře) a průtoků (Q – dole) za poslední dny s vyznačením případných SPA.
Následující grafy ukazují stavy vody ve vodních nádržích a to hladinu v metrech nadmořské výšky, dále odtok z nádrží v metrech krychlových za sekundu s průběžnou aktualizací během dne a přítok ve shodných jednotkách s aktualizací každý den ráno.
Níže najdete stručné objasnění základních pojmů, které jsou používané ve vztahu k hydrologické situaci.
Vodní kapacita v půdě
Vodní kapacita v půdě jako jeden ze základních hydrologických ukazatelů nám ukazuje, kolik je dostupné vláhy v půdě do určité hloubky pod povrchem (např. 20cm, 40cm). Měření probíhá pod travními porosty a míra vláhy pod půdou je udávána v procentech, kdy méně než 10% kapacita značí významné sucho, kolem 50% jde o optimální přítomnost vláhy a nad 90% naopak o velkou vodní kapacitu v půdě. Tento ukazatel je využitelný zejména v zemědělství, jedná se o vyjádření tzv. půdního sucha, kde je možno určit, v jaké situaci budou mít rostliny s kořenovými systémy mělko pod povrchem již nedostatečnou vodní kapacitu, tedy nedostatek vláhy. ČHMÚ vydává souhrnnou mapku s mírou vodní kapacity do 20cm hlooubky v půdě každý den. Další mapy jsou dostupné v teplé části roku. Některé jsou prezentovány právě na této stránce, výše.
Nasycení území
Tento ukazatel ukazuje nasycenost daných povodí vodou a lze podle něho určit, jakou budou mít odezvu další případné srážky vypadlé nad daným územím.Model vypočítává, jaké množství srážek za určitý čas vyvolá rychlý odtok vody z území a tedy riziko tzv. přívalové povodně. Jinými slovy, zda budou prudké srážky s vyššími úhrny za kratší čas schopny vyvolat rychlou povodeň v povodí (při vyšší nasycenosti území) nebo naopak budou tzv. neškodné (při déletrvajícím suchém počasí s výskytem půdního sucha). Nasycenost území nám tedy ukazuje hlavně riziko výskytu přívalové povodně v dané lokalitě, ale také poukazuje na to, zda je v daném povodí hydrologické sucho nebo nikoli. Mapku s nasyceností území a spadem srážek, které by byly schopny vyvolat významnější odtoky z území, aktualizuje ČHMÚ v konvekční sezóně (cca duben až říjen) každý den. Evapotranspirací se rozumí výpar z půdy a vegetace, dle vztahu transpirace = výpar z území + evaporace = výpar z vegetace.
Stav podzemních vod
Je závislý na výše uvedeném, tedy na nasycení území. Ukazuje dostupnou vodu pod půdním profilem, která dotuje prameny vodních toků a určuje jejich vodnost. Monitorována je hladina podzemních vod ve vrtech (mělké a hluboké) za určité časové období. slouží zejména k indikaci hydrologického sucha, především déletrvajícího, které se projevuje již i snížením zásob podzemních vod. Mapu s přehledem stavu podzemních vod aktualizuje ČHMÚ vždy za týdenní období zpětně, tedy každý týden.
Vodní stavy a průtoky toků
Ukazují vodnosti toků v daných měrných profilech v závislosti na dalších hydrologických ukazatelích. U regulovaných vodních toků jsou vodní stavy ovlivněny a je nutno brát v potaz průtok vody v korytě toku, který ukazuje zda v daném místě jde o normální stav, výskytu sucha nebo naopak povodňových stavů. Informace o vodních stavech a průtocích v měrných profilech ČHMÚ a státních podniků povodí jsou k dispozici neustále s aktualizací každých deset minut, v některých profilech každou hodinu. Podobně jsou prezentovány informace o hladině vody a dalších hydrologických parametrech ve vodních nádržích. Z vybraných profilů tyto grafy prezentujeme právě zde, v části o hydrologickém suchu.
Objasnění dalších pojmů důležitých pro hydrologickou situaci najdete na stránce Hydrologické extrémy a dále blíže na stránkách Hydrologie, Povodně a Sucho, stejně jako odkazy na stránky s aktuálními výstupy hydrologických ukazatelů, které monitorují aktuální hydrologickou situaci v ČR. Stránky Největší sucha v ČR a Největší povodně v ČR ukazují praxi velkých hydrologických extrémů naší země v nedávné i dávnější historii.
Použité zdroje
ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV, Hlásná a předpovědní povodňová služba (HPPS), www.hydro.chmi.cz
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte. Vaše MA.SouhlasímOchrana osobních údajů