Krátkodobé předpovědi

Hodnocení stránky

Stránka krátkodobé předpovědi poskytuje předpověď parametru průběh počasí na nejbližší hodiny až maximálně 3. den dopředu od data vydání předpovědi. Tedy v řeči modelování počasí od data výstupu modelu. Tato předpověď je obecně nejúspěšnější z prezentovaných prognóz. Další stránky poskytují prezentaci map numerických modelů s předpovědí dalších základních meteorologických prvků. Podle předpovědi na nejbližší hodiny až dva dny dopředu je možné se v dnešní době velmi dobře řídit.

Níže jsou prezentovány mapy numerického modelu ICON s předpovědí průběhu počasí. Nazývaného též význačností počasí, v překladu z anglického significant weather popřípadě z německého significantes wetter. Jde o výskyt jevů ve spojitosti s oblohou a s oblaky. Takže tyto mapy ukazují předpokládaný výskyt mlhy, mrholení, deště, sněžení, dešťových přeháněk, sněhových přeháněk, bouřek a mrznoucích srážek. Tyto jevy jsou znázorněny na mapách pomocí různých barev, viz legenda pod mapami. Překlad jevů z němčiny a další informace o předpovědi poskytujeme ve vysvětlivkách na poslední kartě prezentace map.

ROZCESTNÍK – KRÁTKODOBÉ PŘEDPOVĚDI:

STŘEDNĚDOBÉ PŘEDPOVĚDI

DLOUHODOBÉ PŘEDPOVĚDI

Předpověď prvků:

OBLAČNOST

SRÁŽKY

TEPLOTA

VÍTR

TLAK


KRÁTKODOBÉ PŘEDPOVĚDI: PŘEDPOVĚĎ PRŮBĚHU POČASÍ (PRŮVODNÍ JEVY)

Model ICON
Zítra 06:00Zítra 12:00Zítra 18:00+2 dny 0:00+2 dny 06:00+2 dny 12:00+2 dny 18:00+3 dny 0:00O mapách

Krátkodobé předpovědi.

Krátkodobé předpovědi.

Krátkodobé předpovědi.

Krátkodobé předpovědi.

Krátkodobé předpovědi.

Krátkodobé předpovědi.

Krátkodobé předpovědi.

Výše uvedené mapy ukazují předpověď průběhu počasí, tzv. průvodních jevů. Předpovídá je numerický model ICON (informace viz dále). Průběh počasí ukazuje, zda se budou vyskytovat výše uvedené jevy. Zpravidla jde tedy o srážky, dále o bouřkovou činnost a výskyt mlh. Tyto jevy jsou považovány obecně za význačné až případně nebezpečné. Platí to zejména v letectví. Předpověď je využitelná ale i pro každého, jak se má na následující hodiny nebo dny zařídit co se pohybu venku týče. Obzvláště pak, pokud plánujete dlouhodobý pohyb venku za účelem sportu, oslavy nebo běžné vycházky nebo vyjížďky na kole.

Předpověď zní na termíny 18, 24, 30, 36 až 72 hodin dopředu od termínu sestavení prognózy. Většina numerických modelů aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 UTC (hodin světového času), kdy každý výstup je k dispozici s 5-6 hodinovým zpožděním. Zde jsou uvedeny dva hlavní výstupy dne (v 00 UTC – zásadní a ve 12 UTC – aktualizace). Výstupy z aktuálního dne ukazují vždy předpověď na shodný termín (uvedeno nad mapami). Výstup z 00 UTC je noční (k dispozici ráno) a v výstup z 12 UTC je polední (k dispozici k večeru). Večer lze tedy vždy porovnat předpovědi modelů podle dvou základních výstupů daného dne na uvedený termín předpovědi. Veškeré jsou zde uvedené jsou v UTC – světovém čase, viz informace na konci stránky.

Vysvětlivky jevů: Regen = déšť, Schnee = sněžení, Spruehregen = mrholení, Gefrozen regen = mrznoucí déšť, Regen/Schneeschauer = dešťové/sněhové přeháňky, Gewitter = bouřky, Nebel = mlhy.

Použité zdroje:

WETTERZENTRALE. Top Karten. www.wetterzentrale.de

Použité numerické modely:

Základní popis numerických modelů, jejichž výstupové mapy na stránce používáme. Tyto barevně rozlišujeme, jak výše v předpovědních mapách, tak i zde v jejich popisu.

MODEL ICON

Icosahedrical Nonhydrostatic je německý model, který provozuje německá meteorologická služba DWD. Předpovídá pro Evropu a další vybrané lokality, v detailu například pro Německo, Španělsko a podobně a to až na 180 hodin dopředu (cca 7 dní). Jde o globální model a tato organizace je tak jedna z mála, která takový model provozuje. Dříve se jednalo o model GME (od r. 1999). Model předpovídá základní prvky a aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 hodin světového času.

Tento parametr doporučujeme sledovat také na stránce wetter3.de.


O stránce Krátkodobé předpovědi

Informace

Tato stránka má podobu úvodu pro celou prezentaci krátkodobých předpovědí jednotlivých meteorologických prvků. Pojmem krátkodobé předpovědi se míní předpověď na nejbližší hodiny až 2 dny dopředu (tedy 48 hodin). Na této stránce prezentujeme průběh počasí (význačné počasí). Na dalších stránkách (viz odkazy dole) pak předpovědní mapy dalších prvků počasí.

Výše jsou prezentovány mapy s předpovědí výskytu srážek, bouřek a mlh. Ty označujeme jako významný průběh počasí vedle stavu oblohy (množství oblaků) a dalších.

VYUŽITELNOST PŘEDPOVĚDI PRŮBĚHU POČASÍ

Slouží pro obecný přehled o očekávaném výskytu hydrometeorů v podobě srážkové činnosti různého druhu (například sněhové přeháňky nebo mrholení) a mlhy. Dále elektrometeorů v podobě bouřkové činnosti. Jde o rozšíření obecné předpovědi srážek o druh těchto srážek a další jevy. Při sledování předpovědi má uživatel přehled o tom, kde očekávat konkrétní jev z této uvedené předpovídané skupiny. 

Vysvětlivky

UTC = světový čas běžně používaný při prezentaci meteorologických dat. V našich podmínkách znamená SEČ = UTC + 1 hodina a SELČ = UTC + 2 hodiny. Hodnoty pokrytí oblohy oblak jsou udávány v procentech (%) pokrytí s barevným rozlišením a) černá = jasno, bílá = zataženo (první duh map), b) modrá = jasno, šedá = zataženo (druhý druh map).

Možné chyby: Pokud se místo mapy na obrázku zobrazuje text, znamená to, že pro daný termín není ještě mapa připravena. Pokud se v mapě bez hodnot zobrazuje text, znamená to, že z nějakého důvodu není pro tento termín v daném výstupu modelu předpověď dostupná. S dalším výstupem by mělo toto odpadnout. Datum výstupu je vlevo na hoře, u druhého druhu map pak vlevo nahoře v závorce (černý text). Pokud je datum staré, znamená to, že nedošlo k aktualizaci mapy na daném serveru nebo nedošlo k přenosu sem na web.

Další stránky

Výstupy z numerických modelů najdete v dnešní době na mnohých webových prezentacích. Doporučit můžeme zejména stránky Chmi.cz – Aladin, Wetterzentrale.de, Modellzentrale.de, Wetter3.de, Meteomodel.pl, Pivotalweather.com, Wxcharts.com, TropicalTidbits.com nebo Weatheronline.cz. Každá stránka nabízí jiné grafické zpracování výstupů ze shodných numerických modelů (shodná data, jiná vizualizace). Většina stránek nabízí prognózy různých meteorologických prvků z většiny dostupných modelů, které se nyní počítají. Některé stránky se zaměřují především na určité druhy výstupů (například prvky důležité pro konvekční činnost).

Komplexní obecné informace a výčet základních numerických modelů najdete na naší stránce Numerické modely.