Krátkodobé předpovědi

()

Stránka krátkodobé předpovědi poskytuje předpověď parametru průběh počasí na nejbližší hodiny až maximálně 3. den dopředu od data vydání předpovědi. Tedy v řeči modelování počasí od data výstupu modelu. Tato předpověď je obecně nejúspěšnější z prezentovaných prognóz. Další stránky poskytují prezentaci map numerických modelů s předpovědí dalších základních meteorologických prvků. Podle předpovědi na nejbližší hodiny až dva dny dopředu je možné se v dnešní době velmi dobře řídit.

Níže jsou prezentovány mapy numerického modelu ICON s předpovědí průběhu počasí. Nebo též význačného počasí, v překladu z anglického significant weather popřípadě německého significantes wetter. Jde o výskyt jevů ve spojitosti s oblohou a s oblaky. Takže tyto mapy ukazují předpokládaný výskyt mlhy, mrholení, deště, sněžení, dešťových přeháněk, sněhových přeháněk, bouřek a mrznoucích srážek. Tyto jevy jsou znázorněny na mapách pomocí různých barev, viz legenda pod mapami. Překlad jevů z němčiny je poskytnut ve vysvětlivkách před mapami.

Předpověď zní na termíny na 18, 24, 30, 36 až 72 hodin dopředu od termínu sestavení prognózy. Většina numerických modelů aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 UTC (hodin světového času), kdy každý výstup je k dispozici s 5-6 hodinovým zpožděním. Zde jsou uvedeny dva hlavní výstupy dne (v 00 UTC – zásadní a ve 12 UTC – aktualizace). Výstupy z aktuálního dne ukazují vždy předpověď na shodný termín (uvedeno nad mapami). Výstup z 00 UTC je noční (k dispozici ráno) a v výstup z 12 UTC je polední (k dispozici k večeru). Večer lze tedy vždy porovnat předpovědi modelů podle dvou základních výstupů daného dne na uvedený termín předpovědi. Podrobný návod na interpretaci a využití předpovědi tohoto prvku, včetně informací o modelu, najdete na konci stránky.


PŘEDPOVĚĎ VÝZNAČNÉHO PRŮBĚHU POČASÍ

Průběh počasí tak ukazuje, zda se budou vyskytovat výše uvedené jevy. Zpravidla jde tedy o srážky, dále o bouřkovou činnost a výskyt mlh. Tyto jevy jsou považovány obecně za význačné až případně nebezpečné. Platí to zejména v letectví. Předpověď je využitelná ale i pro každého, jak se má na následující hodiny nebo dny zařídit co se pohybu venku týče. Obzvláště pak, pokud plánujete dlouhodobý pohyb venku za účelem sportu, oslavy nebo běžné vycházky nebo vyjížďky na kole.

Předpovídaný prvek na stránce:

Průběh počasí/význačné počasí – souhrnně (výskyt srážek, bouřky a mlhy).

Vysvětlivky/překlad uvedených jevů: Nebel = mlha, Regen = déšť, Schnee = sněžení, Regenschauer = dešťové přeháňky, Schneeschauer = sněhové přeháňky, Spruehregen = mrholení, Gewitter = bouřka, Gefrozen regen = mrznoucí srážky/déšť.

Průběh počasí: ICON, Zítra v 6:00 Krátkodobé předpovědi.

ICON: Zítra ve 12:00 Krátkodobé předpovědi.

ICON: Zítra v 18:00 Krátkodobé předpovědi.

ICON: Za 2 dny v 0:00 Krátkodobé předpovědi.

ICON: Za 2 dny v 6:00 Krátkodobé předpovědi.

ICON: Za 2 dny ve 12:00 Krátkodobé předpovědi.

ICON: Za 2 dny v 18:00

ICON: Za 3 dny v 0:00

Tento parametr doporučujeme sledovat také na stránce wetter3.de.


POUŽITÉ NUMERICKÉ MODELY

Základní popis numerických modelů, jejichž výstupové mapy jsou na této stránce použity. Tyto jsou vždy barevně rozlišeny, jak výše v předpovědních mapách, tak i zde v jejich popisu.

MODEL ICON

Icosahedrical Nonhydrostatic je německý model, který provozuje německá meteorologická služba DWD. Předpovídá pro Evropu a další vybrané lokality, v detailu například pro Německo, Španělsko a podobně a to až na 180 hodin dopředu (cca 7 dní). Jde o globální model a tato organizace je tak jedna z mála, která takový model provozuje. Dříve se jednalo o model GME (od r. 1999). Model předpovídá základní prvky a aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 hodin světového času.

O stránce Krátkodobé předpovědi

Tato stránka je úvodem pro celou prezentaci krátkodobých předpovědí jednotlivých meteorologických prvků. Touto krátkodobou předpovědí je myšlena předpověď na nejbližší hodiny až 2 dny dopředu (tedy 48 hodin). Na této stránce je prezentován průběh počasí (význačné počasí). Na dalších stránkách (viz odkazy dole) jsou prezentovány předpovědní mapy dalších prvků počasí.

Výše jsou prezentovány mapy s předpovědí výskytu srážek, bouřek a mlh. Ty jsou označeny jako významný průběh počasí vedle stavu oblohy (množství oblaků) a dalších.

VYUŽITELNOST PŘEDPOVĚDI PRŮBĚHU POČASÍ

Slouží pro obecný přehled o očekávaném výskytu hydrometeorů v podobě srážkové činnosti různého druhu (například sněhové přeháňky nebo mrholení) a mlhy. Dále elektrometeorů v podobě bouřkové činnosti. Jde o rozšíření obecné předpovědi srážek o druh těchto srážek a další jevy. Při sledování předpovědi má uživatel přehled o tom, kde očekávat konkrétní jev z této uvedené předpovídané skupiny.

Vysvětlivky

UTC = světový čas běžně používaný při prezentaci meteorologických dat. V našich podmínkách znamená SEČ = UTC + 1 hodina a SELČ = UTC + 2 hodiny. Hodnoty pokrytí oblohy oblak jsou udávány v procentech (%) pokrytí s barevným rozlišením a) černá = jasno, bílá = zataženo (první duh map), b) modrá = jasno, šedá = zataženo (druhý druh map).

Možné chyby: Pokud se místo mapy na obrázku zobrazuje text, znamená to, že pro daný termín není ještě mapa připravena. Pokud se v mapě bez hodnot zobrazuje text, znamená to, že z nějakého důvodu není pro tento termín v daném výstupu modelu předpověď dostupná. S dalším výstupem by mělo toto odpadnout. Datum výstupu je vlevo na hoře, u druhého druhu map pak vlevo nahoře v závorce (černý text). Pokud je datum staré, znamená to, že nedošlo k aktualizaci mapy na daném serveru nebo nedošlo k přenosu sem na web.

Další stránky

Výstupy z numerických modelů najdete v dnešní době na mnohých webových prezentacích. Doporučit můžeme zejména stránky Chmi.cz – Aladin, Wetterzentrale.de, Modellzentrale.de, Wetter3.de, Meteomodel.pl, Pivotalweather.com, Wxcharts.com, TropicalTidbits.com nebo Weatheronline.cz. Každá stránka nabízí jiné grafické zpracování výstupů ze shodných numerických modelů (shodná data, jiná vizualizace). Většina stránek nabízí prognózy různých meteorologických prvků z většiny dostupných modelů, které jsou aktuálně počítány. Některé stránky se zaměřují především na určité druhy výstupů (například prvky důležité pro konvekční činnost).

Komplexní obecné informace a výčet základních numerických modelů najdete na naší stránce Numerické modely.

Použité zdroje

WETTERZENTRALE. Top Karten. www.wetterzentrale.de

Předpovědi dalších meteorologických prvků a předpověď na delší dobu dopředu obsahují následující stránky tohoto menu:

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Krátkodobé předpovědi
Hodnocení
51star1star1star1star1star