Aktuální srážky

Aktuální srážky nad územím ČR a jeho okolí, Evropou i celým Světem. Srážky v reálném čase i uplynulé, tedy spadlé úhrny srážek a související informace. Tato stránka podává rychlý přehled a ukazuje přehled srážek. Jinými slovy podává informace o vyskytující se srážkově významné oblačnosti nejen nad naším územím. Ale i nad evropským kontinentem nebo detailní pohledy do jednotlivých zemí (například Francie, Německo atp.). Aktuální srážky = odhalení srážkově významné oblačnosti. Ve své druhé části nabízí přehled spadlých srážek či jejich poměr k dlouhodobému normálu a to za minulý den i měsíc, nejen v naší zemi.

Blíží se k našemu území významná bouřková činnost na atmosférické frontě? Prší, jak je srážkové významná oblačnost rozsáhlá a jak tedy bude v daném místě pršet? Kam směřují srážky, které se nyní vyskytují u našich sousedů? To vše vyčtete z radarových dat. Kolik srážek spadlo na území ČR při včerejším dešti? Jak si daná lokalita u nás stojí ohledně spadlých srážek od začátku daného roku ve vztahu k dlouhodobému normálu? To ukazují mapy, které slouží k zobrazení spadlých (uplynulých) srážek.


Aktuální srážky v ČR

Srážky v Evropě (+oblačnost a bleskové výboje)

Aktuální srážky v Německu

Aktuální srážky v Rakousku

Aktuální srážky ve Francii

Aktuální srážky v Británii

Aktuální srážky nad Slovinskem

Aktuální srážky v západní Evropě – animace

Aktuální bleskové výboje v České Republice

Aktuální bleskové výboje v České republice – počet blesků za 15 hodin

Aktuální bleskové výboje v Evropě

SPADLÉ SRÁŽKY

Spadlé srážky v ČR za hodinu

Spadlé srážky v ČR za den

Úhrn srážek v ČR za týden

Spadlé srážky v ČR za měsíc

Celková sněhová pokrývka v ČR

Úhrn srážek v Evropě za minulý den

Úhrn srážek v Evropě za minulý den – hodnoty

Úhrn srážek ve střední Evropě za minulý den

Úhrn srážek v Evropě za předminulý den

Úhrn srážek v Evropě před dvěma dny

Poměr spadlých srážek v ČR od 1. ledna k dlouhodobému normálu let 1961-1990

Úhrn srážek v Německu a v Čechách v aktuálním měsíci

Aktuální sněhová pokrývka v Evropě

Průměrné srážky a oblačnost nad Světem za den

Srážky v mm/h a oblačnost v %

Informace o hydrologické situaci v podobě stavu povrchových i podzemních vod a půdní vláhy, vodní bilanci a riziku výskytu sucha najdete na stránce Hydrologická situace.

Předpověď srážek z numerických modelů na nejbližší hodiny a dny je k dispozici na stránce Předpověď srážek, na střední a delší dobu dopředu pak na stránkách Střednědobé předpovědi a Dlouhodobé předpovědi.


O Aktuálních srážkách

Na stránce vidíte přehled radarových dat a detekce blesků v ČR a okolních státech, ale také je možné podívat se na oblačné systémy nad celou Evropou nebo nad celou Zemí. Ve druhé části stránky jsou k dispozici mapy spadlých srážek zejména v ČR za poslední dny či měsíc. Poslední dvě mapy ukazují data od 1. ledna daného roku. Mapa ČR ukazuje poměr spadlých srážek od tohoto data k dlouhodobému normálu tohoto území. Poslední mapa ukazuje celkové spadlé srážky na území Německa a částečně ČR též od výše uvedeného data, tedy za celý rok s postupnou aktualizací.

Doporučujeme pro sledování aktuálních  spadlých srážek

  • JSRADView – prohlížeč radarových dat s animací
  • INCA Nowcasting Webportal ČHMÚ – prohlížeč radarových dat v 10 minutovém kroku, kombinace s detekcí blesků a dalších produktů včetně předpovědi postupu srážkové činnosti
  • Radar Bouřky – radarová data na podkladové mapě Open Street Maps s funkcí detekce bouřkových buněk a zobrazením informací o nich
  • Radar Evropa – kombinace radarových dat jednotlivých států Evropy v jednom snímku s animaci, velmi dobrý nástroj pro sledování výskytu a postupu srážkové činnosti aktuálně
  • Radar Německa: Niederschlagsradar – radarová data v Německu a blízkém okolí s možností volby několika druhů radarů, včetně detekce blesků jako volby. Jde zejména o radar s detekcí výskytu smíšených a sněhových srážek a předpovědi jejich postupu či další. Zejména vylepšený radar s animací. Možnost volby detailu lokality.
  • Radar Německa: radar DWD – radarová data prezentovaná přímo od zdroje v Německu, německé meteorologické služby Deutsche Wetterdienst (na stránce je nutné zvolit v rozbalovací nabídce vlevo nahoře od obrázku radar nebo radar s animací).
  • Radar západní Evropy Meteox – kombinace snímků ze západní a části střední Evropy s bohatou animací postupu srážek až za uplynulý den, včetně předpovědi a výběru detailu lokality.
  • Wetteronline – radarová data nejen z Evropy, ale z celého Světa na jednom snímku s animací, detekcí blesků a předpovědí postupu srážek. Včetně zobrazení oblačnosti a dalších údajů. Velmi šikovný nástroj pro komplexní pohled na srážkové systémy a jejich chování v reálném čase.
  • Wetter24 – radar na mapě s možností animace a předpovědí postupu srážek, možnost volby regionu, včetně Evropy.
  • Radar Rakouska – méně známá jsou veřejně dostupná radarová data z Rakouska. Příliš se neví o tom, že existují. Prezentace těchto dat je dostupná na Wetter.tv nebo Austrocontrol.at.

Dnes existuje na internetu mnoho stránek s prezentací radarových dat různého druhu pro různé oblasti (zpravidla každá meteorologická služba má svá data pro svůj stát a okolí). S výše uvedenými nástroji s prezentací dat budeme mít dostačující přehled o srážkové činnosti u nás, v okolí a v případě potřeby i v širokém okolí.

Použité zdroje

METEOCIEL, www.meteociel.fr.

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV (ČHMÚ), www.chmi.cz, www.hydro.chmi.cz.

MODELLZENTRALE, www.modellzentrale.de.

BLITZORTUNG, www.blitzortung.org.

NIEDERSCHLAGSRADAR, www.niederschlagsradar.de.

SUPERCELLE, www.supercelle.de.

ROYAL METEOROLOGICAL INSTITUTE (RMI), www.meteo.be.

AUSTROCONTROL, www.austrocontrol.at.

VRIJEME, www.vrijeme.hr.

NATIONAL METEOROLOGICAL SERVICE OF SLOVENIA, www.meteo.arso.gov.si.

CLIMATE REANALYZER, www.climatereanalyzer.org.

ZAKLAD OBSERWACJI ZIEMI, www.zoz.cbk.waw.pl.

Poslední úprava stránky: 10.3.2020 21:26

0 0 hlasů
Article Rating
Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: