Střednědobé předpovědi

Hodnocení stránky

Střednědobé předpovědi základních meteorologických prvků dle různých modelů – horizont předpovědi do 7 dnů dopředu. Stránka rozšiřuje souhrnné prognózy a též zde publikované krátkodobé prognózy. Nabízí výstupové mapy základních numerických modelů s předpovědí základních meteorologických prvků (např. teplota vzduchu, úhrny srážek, tlak vzduchu, vítr) na delší časová období dopředu. Níže jsou prezentovány mapy modelu ICON (na dalších stránkách i dalších – uvedeno vždy na stránce) v horizontu střednědobé předpovědi. Tedy na období minimálně 3 dnů (72 hodin) až maximálně jednoho týdne (168 hodin) dopředu od termínu sestavení prognózy (výstupu modelu).

Výstupy z aktuálního dne ukazují vždy předpověď na shodný termín (uvedeno nad mapami). Výstup z 00 UTC je noční (k dispozici ráno) a v výstup z 12 UTC je polední (k dispozici k večeru). Večer lze tedy vždy porovnat předpovědi modelů podle dvou základních výstupů daného dne na uvedený termín předpovědi. Podrobný návod na interpretaci a využití předpovědi tohoto prvku, včetně informací o modelech, najdete na konci stránky.

ROZCESTNÍK – STŘEDNĚDOBÉ PŘEDPOVĚDI:

KRÁTKODOBÉ PŘEDPOVĚDI

DLOUHODOBÉ PŘEDPOVĚDI

Předpověď prvků:

TEPLOTA

SRÁŽKY

VÍTR


PŘEDPOVĚĎ ZÁKLADNÍCH PRVKŮ NA DELŠÍ OBDOBÍ

Předpovědi základních prvků mezi které patří teplota vzduchu, oblačnost, atmosférické srážky, tlak vzduchu a vítr najdete na dalších stránkách. Tyto rozšiřují krátkodobé prognózy do 48-72 hodin. Pro lepší přehlednost a zobrazování stránky či údajů jsou střednědobé předpovědi jednotlivých prvků prezentovány na samostatných stránkách!

Předpovědi meteorologických prvků v krátkodobém horizontu najdete na stránkách předpověď:

Průběh počasí

Model ICON
+3 dny 6:00+3 dny 12:00+3 dny 18:00+4 dny 0:00+4 dny 06:00+4 dny 12:00+4 dny 18:00+5 dní 0:00O mapách

Střednědobé předpovědi.

Střednědobé předpovědi.

Střednědobé předpovědi.

Střednědobé předpovědi.

Střednědobé předpovědi.

Střednědobé předpovědi.

Výše uvedené mapy ukazují předpověď průběhu počasí, tzv. průvodních jevů. Předpověď poskytuje numerický model ICON (informace níže). Průběh počasí ukazuje, zda se budou vyskytovat výše uvedené jevy. Zpravidla jde tedy o srážky, dále o bouřkovou činnost a výskyt mlh. Tyto jevy jsou považovány obecně za význačné až případně nebezpečné. Platí to zejména v letectví. Předpověď je využitelná ale i pro každého, jak se má na následující hodiny nebo dny zařídit co se pohybu venku týče. Obzvláště pak, pokud plánujete dlouhodobý pohyb venku za účelem sportu, oslavy nebo běžné vycházky nebo vyjížďky na kole.

Obecně

Předpověď zní na termíny od 78 hodin dopředu od termínu sestavení prognózy. Do 72 hodin je předpověď v sekci krátkodobých prognóz – přepnutí nahoře. Většina numerických modelů aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 UTC (hodin světového času), kdy každý výstup je k dispozici s 5-6 hodinovým zpožděním. Zde jsou uvedeny dva hlavní výstupy dne (v 00 UTC – zásadní a ve 12 UTC – aktualizace). Výstupy z aktuálního dne ukazují vždy předpověď na shodný termín (uvedeno nad mapami). Výstup z 00 UTC je noční (k dispozici ráno) a v výstup z 12 UTC je polední (k dispozici k večeru). Večer lze tedy vždy porovnat předpovědi modelů podle dvou základních výstupů daného dne na uvedený termín předpovědi. Veškeré jsou zde uvedené jsou v UTC – světovém čase, viz informace na konci stránky.

Na této stránce nabízíme předpověď průběhu počasí ve střednědobém horizontu. Jde o pokrytí oblohy oblaky a výskyt základních jevů se znázorněním pomocí standardních meteorologických značek. Doporučujeme pro pochopení nastudovat uvedený článek. Základní vysvětlivky najdete v prezentaci na kartě “o mapách”. Předpověď jednotlivých prvků najdete na samotných stránkách, na které jsou uvedeny odkazy dále na této stránce. Zároveň nutno dodat, že pro tento časový horizont již nepředpovídá tolik numerických modelů jako pro krátkodobý do 48-72 hodin.

Vysvětlivky jevů: Regen = déšť, Schnee = sněžení, Spruehregen = mrholení, Gefrozen regen = mrznoucí déšť, Regen/Schneeschauer = dešťové/sněhové přeháňky, Gewitter = bouřky, Nebel = mlhy.

Použité zdroje:

WETTERZENTRALE. Top Karten. www.wetterzentrale.de

Použité numerické modely

Základní popis numerických modelů, jejichž výstupové mapy používáme na této stránce pro předpověď teploty. Tyto barevně rozlišujeme, jak výše v předpovědních mapách, tak i zde v jejich popisu.

MODEL ICON

Icosahedrical Nonhydrostatic je německý model, který provozuje německá meteorologická služba DWD. Předpovídá pro Evropu a další vybrané lokality, v detailu například pro Německo, Španělsko a podobně a to až na 180 hodin dopředu (cca 7 dní). Jde o globální model a tato organizace je tak jedna z mála, která takový model provozuje. Dříve se jednalo o model GME (od r. 1999). Model předpovídá základní prvky a aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 hodin světového času.

NOAA

Národní úřad pro oceán a atmosféru. Organizace studuje moře a počasí, která upozorňuje na extrémy počasí. Dále radí, jak správně využívat a chránit oceány i atmosféru Země. Založena byla v říjnu 1970 a sídlí ve Washingtonu ve městě Silver Spring. Mimo jiné organizace poskytuje aktuální data a prognózy počasí různého druhu a klimatu, včetně využívání modelování těchto. Věnuje se také změně klimatu.

Podrobnější popis numerických modelů a popis dalších numerických modelů najdete na naší stránce Numerické modely.


O stránce Střednědobé předpovědi

Informace

Tato stránka funguje jako úvodní stránka celé sekce o střednědobé předpovědi počasí v podobě prezentace map numerických modelů. Jde o předpovědi zpravidla nad 72 hodin dopředu do maximálně 168 hodin dopředu, tedy na dobu jednoho týdne od termínu výstupu modelu. Na této úvodní stránce prezentujeme mapy s průběhem počasí, tedy s výskytem jevů. Na dalších stránkách, viz rozcestník na konci této stránky, je poté prezentace map s předpovědí jednotlivých meteorologických prvků ve střednědobém horizontu a platí pro ně tedy totéž.

Stránka funguje tak, že ke každému termínu jsou tyto mapy dostupné pro vybrané základní modely, které daný parametr předpovídají a je poskytnut tedy přehled předpovědi daného parametru pro konkrétní čas v rozmezí střednědobé předpovědi.

VYUŽITELNOST STŘEDNĚDOBÝCH PŘEDPOVĚDÍ

Vyhlídka počasí na horizont přibližně týdne až 10 dní patří k žádaným. Neboť podle očekávaného vývoje počasí v dalších dnech si plánujeme nejrůznější aktivity a lze takto sledovat pravděpodobnost převládajícího charakteru počasí a též to, zda se nepředpokládají význačné či extrémní projevy počasí. prognózy tak slouží od obecného přehledu, dle něhož se můžeme připravit na to jak bude a připravit si například oblečení až plánování na počasí závislých venkovních aktivit, včetně výletů do přírody.

Tyto lze při očekávané nepřízni počasí odložit nebo se na dané počasí připravit a přizpůsobit se mu. Vyhlídka tak odhalí například významná ochlazení, naopak vlny horka, dále stabilitu pěkného počasí nebo naopak vidinu vydatného deště, sněžení či také četné konvekce, ale též rizika výskytu mrznoucích srážek, pro běžný pohyb venku nebezpečných. Předpověď též upozorní na riziko výskytu významných poryvů větru a to v přízemní vrstvě i ve výšce. Podle intenzity větru ve velkých výškách můžeme usuzovat větrné a obecně význačné počasí i v přízemní vrstvě. Předpovědi meteorologických prvků na delší dobu (více dní dopředu, zejména na 6 a více dní) procházejí postupně ale menším či větším vývojem, podle typu situace.

Proto nutno sledovat jejich aktualizace, neboť i původně předpokládané význačné projevy počasí se nemusejí nakonec odehrát nebo se mohou odehrát v mírnější formě. Platí to především o srážkách, jejichž výskyt a akumulace na delší dobu dopředu nutno brát orientačně (zejména při předpokladu neobvykle vysokých srážkových úhrnů). Jistotu prognózy lze poznat právě podle jejího vývoje na základě několika výstupů numerických modelů.

Předpovědi jednotlivých prvků postupně upřesňují krátkodobé předpovědi, kde je míra úspěšnosti o poznání vyšší a tedy míra nepřesnosti menší.

Vysvětlivky

UTC = světový čas běžně používaný při prezentaci meteorologických dat. V našich podmínkách znamená SEČ = UTC + 1 hodina a SELČ = UTC + 2 hodiny. Dále platí zásady jako u ostatních map prezentovaných u krátkodobých předpovědí (viz nabídka dole).

Možné chyby: Pokud se místo mapy na obrázku zobrazuje text, znamená to, že pro daný termín není ještě mapa připravena. Pokud se v mapě bez hodnot zobrazuje text, znamená to, že z nějakého důvodu není pro tento termín v daném výstupu modelu předpověď dostupná. S dalším výstupem by mělo toto odpadnout. Datum výstupu se zobrazuje vlevo na hoře, u druhého druhu map pak vlevo nahoře v závorce (černý text). Pokud je datum staré, znamená to, že nedošlo k aktualizaci mapy na daném serveru nebo nedošlo k přenosu sem na web.

Další stránky

Výstupy z numerických modelů najdete v dnešní době na mnohých webových prezentacích. Doporučit můžeme zejména stránky Chmi.cz – Aladin, Wetterzentrale.de, Modellzentrale.de, Wetter3.de, Meteomodel.pl, Pivotalweather.com, Wxcharts.com, TropicalTidbits.com nebo Weatheronline.cz.

Každá stránka nabízí jiné grafické zpracování výstupů ze shodných numerických modelů (shodná data, jiná vizualizace). Většina stránek nabízí prognózy různých meteorologických prvků z většiny dostupných modelů, které se aktuálně počítají. Některé stránky se zaměřují především na určité druhy výstupů (například prvky důležité pro konvekční činnost). 

Napsat komentář