Meteo Aktuality

Výhled na týden

Hodnocení stránky

[crowdsignal rating=8735078]


Doporučení stránky

[crowdsignal rating=8735076]


Na stránce je prezentována grafická podoba znázornění vývoje počasí v dalším týdnu s textovými doprovodem. S aktualizací vždy v úterý, ve čtvrtek a v neděli. Probíhá během večerních hodin dle nejnovějších modelových podkladů. Grafická prognóza obsahuje dva grafy. Na prvním jsou znázorněny předpokládané nejnižší noční a nejvyšší denní teploty. A to jejich průměrné hodnoty (např. 25°C = 23 až 27°C). Také je uvedeno pokrytí oblohy pomocí symbolů ikonek a případný průběh počasí jako jsou srážky nebo mlhy. Druhý graf obsahuje informace o předpokládaných srážkách a to o srážkových úhrnech (levá polovina grafu) v milimetrech za den. Jde o maximální úhrn v ČR a o pravděpodobnosti výskytu srážek (pravá polovina grafu) v procentech. Zde jde o odhad pravděpodobnosti výskytu srážek na území ČR. Ukazuje průměrnou pravděpodobnost výskytu srážek v ČR. Textový doprovod ukazuje hodnoty a údaje obsažené v grafech. Jde o stav oblohy a průběh počasí, minimální a maximální teploty.

TÝDENNÍ PŘEHLED POČASÍ

Poskytuje grafický přehled vývoje počasí se stručným textovým komentářem a popisem vývoje synoptických příčin očekávaného průběhu počasí. Zní na dalších 7 dní (např. od pondělí do následujícího pondělí). Dělí se na graf se stavem oblohy, průběhem počasí a vývoje minimálních/maximálních denních teplot. A na graf ukazující hodnoty srážek, tedy jejich maximální očekávané úhrny v jednotlivých dnech v ČR. Tento je doplněn o pravděpodobnost výskytu (odhad v % území ČR).

Zejména v případě lokálních srážek je nutno údaj brát orientačně. Je to odhad maximálního úhrnu srážek v ČR dle numerických modelů. Děkujeme.

Grafická předpověď

Z termínu: 3.12.2019 12 UTC. Na období: 4. – 11.12.2019

Stručná předpověď

Slunečno, avšak zejména v noci a ráno mrazivo, bude do pátku. Poté přijde oblačnost a srážky, současně také mírné oteplení. Srážek bude více, hlavně na horách. Tyto budou střídavě sněhové a dešťové. Další ochlazení by mělo přijít během nového týdne, ale zimní počasí podle všeho dlouho nepotrvá.

Synoptická situace

Přes centrální Evropu postoupí k východu mohutnější tlaková výše. Během pátku začne od severozápadu ovlivňovat počasí u nás frontální systém tlakové níže nad severem Evropy. Za ním k nám pronikne o víkendu od jihozápadu teplejší vzduch. Na počátku nového týdne ovlivní počasí u nás další frontální systém. Ve středu přejde naše území studená fronta a za ní k nám pravděpodobně přechodně opět pronikne studený vzduch ze severozápadního směru.

O Výhledu na týden

Tento přehled počasí na následující týden poskytuje rychlou a přehlednou informaci o tom, jak by se mělo počasí u nás vyvíjet během dalších dnů. První část období, zpravidla 3-4 dny se vyznačuje vyšší úspěšností (cca 90-60%) než období zbývající. Zejména období posledních 3 dnů (cca 60-30%), při některých synoptických situacích je prognóza na tyto dny velmi nejistá. Tato vykazuje významnější změny s dalšími aktualizacemi. Výhled je sestaven dle základních dostupných numerických modelů. Zpravidla jde o globální modely a první dny prognózy jsou upřesněny výstupy regionálních modelů. Ve výhledu jsou zahrnuty i znalosti a praktické zkušenosti prognostika, kdy tento předpověď počasí upravuje. Činí tzv. průměr vývoje, na kterém se shodují určité numerické modely v několika posledních výstupech (aktualizacích). Zejména v aktualizacích posledních (především posledních 2-3 do termínu sestavení prognózy). Nejvíce výhled vychází z prognózy ve 12 UTC daného dne či bere v potaz stav prognózy v 00 UTC daného dne (relativně nejpřesnější). K ostatním se přihlíží dle potřeby a situace jen okrajově. Předpověď obsahuje předpokládaný vývoj pouze základních prvků. Těmi jsou: stav oblohy a průběh počasí, min./max. teploty a úhrny srážky/pravděpodobnost jejich výskytu). Podrobnou předpověď na druhý den dopředu najdete na stránce Předpověď na den.

Další prognózy na našem webu

Chcete se podívat na předpovědní mapy numerických modelů na nejbližší hodiny a dny dopředu?

Pak navštivte zdejší stránky menu Prognózy počasí. Toto obsahuje Předpověď teplot, Předpověď srážek, Předpověď větru, Předpověď oblačnosti a Předpověď tlaku. Pokud se chcete podívat na vývoj počasí dále do budoucna pomocí modelových map, tak jsou tyto k dispozici na dalších stránkách. Jde o Střednědobé předpovědi a Dlouhodobé předpovědi. Stránky prošly nedávno úpravou a rozšířením, nabídka map je velká.

A též se můžete podívat na předpovědní grafy pro města v ČR a variantní předpovědi (Ensembly) na stránce Meteogramy. Dále na předpovědní mapy veličin důležitých pro vznik a rozvoj bouřek na stránce Předpověď konvekce.

Stránka obsahuje informace z oboru: Počasí/Prognózy počasí/Střednědobé.

Poslední úprava stránky: 4.12.2019 20:06

Shrnutí
Datum
Název položky
Výhled na týden
Hodnocení
51star1star1star1star1star
%d blogerům se to líbí:
Přejít k navigační liště