Výhled na týden

Hodnocení stránky

Stránka prezentuje výhled na týden v podobě grafického znázornění počasí a k tomu doprovodného textu. Jde o stručnější předpověď počasí den po dni na období 7 dnů. Aktualizace probíhá vždy v úterý, ve čtvrtek a v neděli a to během večerních hodin (kolem 20:00) podle nejnovějších modelových podkladů a dále na základě zkušeností a rozhodnutí prognostika. Grafická prognóza obsahuje dva grafy. Více v informacích o předpovědi na konci této stránky.


STŘEDNĚDOBÝ SOUHRNNÝ VÝHLED POČASÍ NA SEDM DNÍ

Období 31.3. - 7.4.2023
PřehledSynoptická situace

Předpověď z termínu: 30.3.2023

Grafická prezentace

Stručná předpověď: Výrazné ochlazení po bohaté srážkové činnosti očekáváme tentokrát již v noci na neděli od severozápadu. Opět začne sněžit postupně i v nížinách. Ochlazení zřejmě též nebude poslední. nicméně se promítne ještě do dalších dnů, které přinesou mrazivé noci. Začne duben a tedy vegetační období, mráz tak může škodit. Půjde o mráz ve vegetačním období. Pouze zvolna se očekává oteplování během týdne, začátek Velikonoc čekejme ale stále spíše studený s minimy kolem 0°C a tedy i slabě pod nulou a maximy do 10°C maximálně. Otázkou je vývoj počasí od 7. dne. Srážek krátce ubude a stejně tak i oblačnosti před polovinou týdne, na svátky oblaků a srážek opět přibude.

Textová předpověď den po dni

Páteční počasí čekáme jen na východě zpočátku polojasné, jinak hodně oblačné a s četným deště nebo přeháňkami. Na horách půjde o vydatné srážky.

Minima: 8 až 4°C

Maxima: 10 až 15°C, na Z/SZ 8°C

Vítr: JZ/Z 3-8m/s (N během dne 15-25m/s)

Srážky: 0-15mm, hory místy 35mm (výskyt: 100%)

 

V sobotu předpokládáme stále převážně zataženo a během dne občas déšť nebo přeháňky, na horách sněhové srážky.

Minima: 7 až 3°C

Maxima: 7 až 11°C, na Z 5°C

Vítr:  2-7m/s

Srážky: 0-12mm, hory 25mm (výskyt: 80%)

 

V neděli předpokládáme zataženo a občasné sněžení, během dne srážky místy a k večeru oblačno až polojasno.

Minima: 3 až -2°C, na JV 5°C

Maxima: 1 až 5°C, na JV 7°C

 

V pondělí čekáme oblačno až polojasno.

Minima: -1 až -5°C

Maxima: 2 až 6°C

 

V úterý čekejme jasno až polojasno.

Minima: -2 až -6°C, ojediněle -8°C

Maxima: 3 až 7°C

Vyhlídka

Od středy do pátku předpokládáme zpočátku skoro jasno či polojasno, postupně poměrně rychle oblačno až zataženo a občasné srážky. Většinou od 400-500m, na konci období i níže sněhové.

Minima: -1 až -5°C, postupně 2 až -3°C

Maxima: 4 až 9°C, místy 12°C

Počasí ve střední Evropě určí frontální systém spojený s nízkým tlakem vzduchu. Po přechodu výrazné studené fronty během víkendu dojde na naše území v jeho závěru k přílivu velmi studeného vzduchu od severu. Studené proudění přetrvá i v první polovině nového týdne, poté začne jen zvolna slábnout.


O Výhledu na týden

Pokud máte k informacím zde uvedeným jakékoli dotazy, kontaktujte nás rychle přímo z této stránky webu přes formulář:


Informace

Tento výhled počasí na následující týden poskytuje rychlou a přehlednou informaci o tom, jak by se mělo počasí u nás vyvíjet během dalších dnů. První část období, zpravidla 3-4 dny se vyznačuje vyšší úspěšností (cca 90-60%) než období zbývající. Zejména období posledních 3 dnů (cca 60-30%), při některých synoptických situacích je prognóza na tyto dny velmi nejistá. Tato vykazuje významnější změny s dalšími aktualizacemi. Výhled sestavujeme dle základních dostupných numerických modelů. Zpravidla jde o globální modely a první dny prognózy upřesňujeme výstupy regionálních modelů.

Ve výhledu jsou zahrnuty i znalosti a praktické zkušenosti prognostika, který tuto předpověď počasí připravuje. Činí tzv. průměr vývoje počasí, na kterém se shodují určité numerické modely v několika posledních výstupech (aktualizacích). Zejména v aktualizacích posledních (především posledních 2-3 do termínu sestavení prognózy). Nejvíce výhled vychází z prognózy v 00 UTC (zpravidla přesnější) daného dne či bere v potaz stav prognózy posledního výstupu. Tím je v období sestavování výhledu výstup z 12 UTC daného dne. K ostatním se přihlíží dle potřeby a situace jen okrajově. Předpověď obsahuje předpokládaný vývoj pouze základních prvků. Těmi jsou stav oblohy a průběh počasí, minimální noční a maximální denní hodnoty teploty v rozmezí. Dále úhrny srážek s pravděpodobností jejich výskytu v ČR. Podrobnou předpověď na druhý den dopředu najdete na stránce Předpověď na den. Tato zahrnuje i předpověď dalších meteorologických prvků.

Popis grafické prezentace

První graf znázorňuje předpokládané nejnižší noční a nejvyšší denní teplotu. Jedná se o průměrné hodnoty očekávaného rozmezí (např. 25°C = 23 až 27°C). Dále zobrazuje pokrytí oblohy oblaky a případný průběh počasí jako jsou srážky nebo mlhy. Toto pomocí symbolů podoby ikonek počasí v aktuálně používaném grafickém zpracování. Druhý graf obsahuje informace o předpokládaných srážkových úhrnech (levá polovina grafu) v milimetrech za den. Jde o maximální úhrn srážek v ČR za každý den. Tyto úhrny jsou pro obecný přehled nasčítány a uveden je celkový potenciálně maximální úhrny srážek v ČR za týden. Graf současně ukazuje pravděpodobnosti výskytu srážek v procentech (pravá polovina grafu). Zde jde o odhad pravděpodobnosti výskytu srážek na území ČR. Ukazuje průměrnou pravděpodobnost výskytu srážek v ČR.

Co vyjadřují aktuálně používané ikony stavu počasí?

Očekává se počasí v ČR bez oblačnosti nebo jen s minimem oblačnosti – jasné či skoro jasné.

Počasí v ČR převážně polojasné, vyjadřuje i denní letní chod oblaků od ranního jasna až krátkodobě k odpolednímu oblačnu.

Vyjadřuje převážně oblačné počasí v ČR v rámci dne a to bez výskytu srážek nebo jen s nevýznamnými srážkami.

Znázorňuje oblačné počasí s výskytem přeháněk nebo deště, případně ojediněle, místy méně významných bouřek.

Počasí v ČR očekáváme zatažené či oblačné bez výskytu srážek nebo téměř bez jejich výskytu. Typicky nízká inverzní oblačnost a mlhavo.

Lze očekávat zataženou oblohu nebo téměř zataženou, tj. tzv. velkou oblačnost (oblačno-zataženo) a s výskytem deště nebo přeháněk v rámci ČR četnějších.

Používáme při výskytu četných a silných bouřek bez nebo s výskytem srážek různého druhu.

Pravděpodobnost srážek

Nulová pravděpodobnost výskytu (0%) je použita v případech, kdy se v ČR žádné srážky během daného dne neočekávají. Očekávají-li se ojediněle, jde o pravděpodobnost jednotek procent až do 30%. Poté značí pravděpodobnost už místní výskyt a od cca 50% jde o četnější výskyt srážek, nad 70% už se jedná o výskyt na většině území. Očekávají-li se srážky skutečně na celém území, pak je použita hodnota až 100%. Výskyt srážek v ČR nemusí nutně znamenat výskyt úhrnu srážek. Může jít o zanedbatelné a neměřitelné srážky s úhrny pod 1mm za den. V takovém případě informace o úhrnech srážek uvádí 0mm a pravděpodobnost výskytu srážek může být i 15%. Jde ale o ojedinělé situace zpravidla mrholení z nízké oblačnosti nebo případně velmi drobného sněžení.

Naopak vysoké úhrny srážek nemusejí znamenat nijak četný výskyt srážek a tedy vysokou pravděpodobnost jejich výskytu v rámci ČR. Jde naopak o letní srážky bouřkového charakteru, kdy při velmi lokálních bouřkách může spadnout i 30-40mm srážek. Přitom pravděpodobnost jejich výskytu v rámci ČR může být i jen 40%.

Popis textové předpovědi

Na druhé kartě v boxu si lze zobrazit podrobnější předpověď. Tato ukazuje předpověď prezentovanou v grafech a rozšiřuje stručnou předpověď pod grafy z první karty. Předpověď v textové podobě nabízí prognózu stavu oblohy, průběhu počasí a minim/maxim teploty vzduchu v celém období. Pro první dva dny předpovědi (48 hodin) nabízí i předpověď směru, rychlosti větru a úhrnů srážek s pravděpodobností jejich výskytu v ČR (viz též druhý graf). 

Na třetí kartě se zobrazuje textová předpověď doplněná o očekávaný vývoj synoptické situace, pro hlubší zájemce o předpověď. Tato předpověď spíše stručněji shrnuje synoptické příčiny průběhu počasí v daném období. Popisuje vývoj tlakového pole, předpokládané přechody atmosférických front a vliv dalších synoptických útvarů na chování počasí. Ukazuje tedy proč se odehraje to konkrétní počasí, které se podle předpovědi má v daném období odehrávat.

Další prognózy na našem webu

Potřebujete základní mapy výstupů numerických modelů? Pak navštivte zdejší stránky menu Prognózy počasí a to o Střednědobé předpovědi (a stránky tohoto menu) a Dlouhodobé předpovědi. Stránky prošly nedávno úpravou a rozšířením, nabídka map je velká. A též se můžete podívat na předpovědní grafy pro města v ČR a variantní předpovědi (ensembly) na stránce Meteogramy.

Chcete si prohlédnout očekávanou synoptickou situaci na mapách? Zamiřte na naší stránku Předpověď tlaku, kde očekávaný vývoj tlakového pole a synoptických útvarů najdete. Nevyznáte se v těchto mapách? Pak se vám budou hodit naše naučné články o čtení synoptických map a to v podobě základů a pokročilých informací: I. díl, II. díl.

Meteorologické modely a jejich výstupy

Wetterzentrale, Wetter3, Modellzentrale, Pivotalweather, wxcharts, wxmaps

Poslední úprava stránky: 30.3.2023 20:07

Napsat komentář