Výhled na týden

Na stránce je prezentován výhled na týden v podobě grafického znázornění a doprovodného textu. Jde o stručnější předpověď počasí den po dni na období 7 dnů. Aktualizace probíhá vždy v úterý, ve čtvrtek a v neděli a to během večerních hodin dle nejnovějších modelových podkladů. Grafická prognóza obsahuje dva grafy. Více viz popis předpovědi na konci stránky.

VÝHLED NA TÝDEN

18. – 25.1.2021

Následuje grafická prezentace přehledu počasí a její stručný textový komentář. Poté je k dispozici očekávaný průběh synoptické situace v ČR, okolí či v Evropě jako příčiny očekávaného průběhu počasí. Více informace je k dispozici v popisu na konci stránky.

Grafická předpověď

Z termínu: 17.1.2021

Stručná předpověď

Zpočátku týdne bude ještě zejména na S/VV území silně mrznout. Poté se začne oteplovat a zpočátku zahrozí mrznoucí déšť s tvorbou ledovky. Oteplení potvrzují modely jako mírné, ale hlavně přechodné. Sníh v nižších polohách roztaje, jinde se zhorší jeho kvalita. Ke konci týdne by mohl podle současných předpokladů ovšem napadnout i v nižších výškách nový sníh. Oblačnosti bude spíše hodně, srážky se objeví slabší a místní. Ke konci období jich začne přibývat. Teplota se bude postupně pohybovat v noci mírně pod nulou, přes den mírně a postupně jen slabě nad nulou.

Synoptická situace

Přes ČR přejde na počátku období okluzní fronta. Následovat budou v západním proudění další frontální systémy. Příliv mrazivého vzduchu bude postupně slábnout, nejpozději na severovýchodě země. Za studenou frontou k nám pravděpodobně během pátku začne opět pronikat chladnější vzduch.


O Výhledu na týden

Tento výhled počasí na následující týden poskytuje rychlou a přehlednou informaci o tom, jak by se mělo počasí u nás vyvíjet během dalších dnů. První část období, zpravidla 3-4 dny se vyznačuje vyšší úspěšností (cca 90-60%) než období zbývající. Zejména období posledních 3 dnů (cca 60-30%), při některých synoptických situacích je prognóza na tyto dny velmi nejistá. Tato vykazuje významnější změny s dalšími aktualizacemi. Výhled je sestaven dle základních dostupných numerických modelů. Zpravidla jde o globální modely a první dny prognózy jsou upřesněny výstupy regionálních modelů. Ve výhledu jsou zahrnuty i znalosti a praktické zkušenosti prognostika, kdy tento předpověď počasí upravuje. Činí tzv. průměr vývoje, na kterém se shodují určité numerické modely v několika posledních výstupech (aktualizacích). Zejména v aktualizacích posledních (především posledních 2-3 do termínu sestavení prognózy). Nejvíce výhled vychází z prognózy ve 12 UTC daného dne či bere v potaz stav prognózy v 00 UTC daného dne (relativně nejpřesnější). K ostatním se přihlíží dle potřeby a situace jen okrajově. Předpověď obsahuje předpokládaný vývoj pouze základních prvků. Těmi jsou: stav oblohy a průběh počasí, min./max. teploty a úhrny srážky/pravděpodobnost jejich výskytu). Podrobnou předpověď na druhý den dopředu najdete na stránce Předpověď na den.

Popis prezentace

Na prvním jsou znázorněny předpokládané nejnižší noční a nejvyšší denní teploty. A to jejich průměrné hodnoty (např. 25°C = 23 až 27°C). Také je uvedeno pokrytí oblohy pomocí symbolů ikonek a případný průběh počasí jako jsou srážky nebo mlhy. Druhý graf obsahuje informace o předpokládaných srážkách a to o srážkových úhrnech (levá polovina grafu) v milimetrech za den. Jde o maximální úhrn v ČR a o pravděpodobnosti výskytu srážek (pravá polovina grafu) v procentech. Zde jde o odhad pravděpodobnosti výskytu srážek na území ČR. Ukazuje průměrnou pravděpodobnost výskytu srážek v ČR. Textový doprovod ukazuje hodnoty a údaje obsažené v grafech. Jde o stav oblohy a průběh počasí, minimální a maximální teploty.

Další prognózy na našem webu

Chcete se podívat na předpovědní mapy numerických modelů na nejbližší hodiny a dny dopředu?

Pak navštivte zdejší stránky menu Prognózy počasí. Toto obsahuje Předpověď teploty, Předpověď srážek, Předpověď větru, Předpověď oblačnosti a Předpověď tlaku. Pokud se chcete podívat na vývoj počasí dále do budoucna pomocí modelových map, tak jsou tyto k dispozici na dalších stránkách a podstránkách. Jde o Střednědobé předpovědi a Dlouhodobé předpovědi. Stránky prošly nedávno úpravou a rozšířením, nabídka map je velká.

A též se můžete podívat na předpovědní grafy pro města v ČR a variantní předpovědi (Ensembly) na stránce Meteogramy. Dále na předpovědní mapy veličin důležitých pro vznik a rozvoj bouřek na stránce Předpověď konvekce.

Meteorologické modely a jejich výstupy

Wetterzentrale, Wetter3, Modellzentrale, Pivotalweather, wxcharts, wxmaps

Poslední úprava stránky: 17.1.2021 20:02

Shrnutí
Datum
Název položky
Výhled na týden
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář