Meteo Aktuality

Výhled na týden

0
(0)

Na stránce je prezentován výhled počasí na týden v podobě grafického znázornění a doprovodného textu. Aktualizace probíhá vždy v úterý, ve čtvrtek a v neděli a to během večerních hodin dle nejnovějších modelových podkladů. Grafická prognóza obsahuje dva grafy. Na prvním jsou znázorněny předpokládané nejnižší noční a nejvyšší denní teploty. A to jejich průměrné hodnoty (např. 25°C = 23 až 27°C). Také je uvedeno pokrytí oblohy pomocí symbolů ikonek a případný průběh počasí jako jsou srážky nebo mlhy. Druhý graf obsahuje informace o předpokládaných srážkách a to o srážkových úhrnech (levá polovina grafu) v milimetrech za den. Jde o maximální úhrn v ČR a o pravděpodobnosti výskytu srážek (pravá polovina grafu) v procentech. Zde jde o odhad pravděpodobnosti výskytu srážek na území ČR. Ukazuje průměrnou pravděpodobnost výskytu srážek v ČR. Textový doprovod ukazuje hodnoty a údaje obsažené v grafech. Jde o stav oblohy a průběh počasí, minimální a maximální teploty.

TÝDENNÍ VÝHLED POČASÍ

Poskytuje grafický přehled vývoje počasí se stručným textovým komentářem a popisem vývoje synoptických příčin očekávaného průběhu počasí. Zní na dalších 7 dní (např. od pondělí do následujícího pondělí). Dělí se na graf se stavem oblohy, průběhem počasí a vývoje minimálních/maximálních denních teplot. A na graf ukazující hodnoty srážek, tedy jejich maximální očekávané úhrny v jednotlivých dnech v ČR. Tento je doplněn o pravděpodobnost výskytu (odhad v % území ČR).

Zejména v případě lokálních srážek je nutno údaj brát orientačně. Je to odhad maximálního úhrnu srážek v ČR dle numerických modelů. Děkujeme.

Grafická předpověď

Z termínu: 23.1.2020 12 UTC. Na období: 24. – 31.1.2020

Stručná předpověď

Ke konci měsíce dojde ke změně rázu počasí. Opět se prosadí západní proudění, takže lze čekat teplé a vlhčí počasí. Srážek bude přibývat spíše pozvolna. Během příštího týdne se začne počasí více střídat a to co se týče tlaku vzduchu, teploty i průběhu oblačnosti a srážek, včetně jejich skupenství.

Synoptická situace

Tlaková výše „Ekart“ se odsune k východu. Počasí u nás ovlivní na přelomu týdnů frontální systém v západním proudění. Toto převládne i v novém týdnu, kdy budou přes naše území postupovat jednotlivé systémy front spojené s tlakovými nížemi. Tyto se budou přesouvat přes západní až severozápadní Evropy a budou zasahovat též do Evropy střední.

O Výhledu na týden

Tento výhled počasí na následující týden poskytuje rychlou a přehlednou informaci o tom, jak by se mělo počasí u nás vyvíjet během dalších dnů. První část období, zpravidla 3-4 dny se vyznačuje vyšší úspěšností (cca 90-60%) než období zbývající. Zejména období posledních 3 dnů (cca 60-30%), při některých synoptických situacích je prognóza na tyto dny velmi nejistá. Tato vykazuje významnější změny s dalšími aktualizacemi. Výhled je sestaven dle základních dostupných numerických modelů. Zpravidla jde o globální modely a první dny prognózy jsou upřesněny výstupy regionálních modelů. Ve výhledu jsou zahrnuty i znalosti a praktické zkušenosti prognostika, kdy tento předpověď počasí upravuje. Činí tzv. průměr vývoje, na kterém se shodují určité numerické modely v několika posledních výstupech (aktualizacích). Zejména v aktualizacích posledních (především posledních 2-3 do termínu sestavení prognózy). Nejvíce výhled vychází z prognózy ve 12 UTC daného dne či bere v potaz stav prognózy v 00 UTC daného dne (relativně nejpřesnější). K ostatním se přihlíží dle potřeby a situace jen okrajově. Předpověď obsahuje předpokládaný vývoj pouze základních prvků. Těmi jsou: stav oblohy a průběh počasí, min./max. teploty a úhrny srážky/pravděpodobnost jejich výskytu). Podrobnou předpověď na druhý den dopředu najdete na stránce Předpověď na den.

Další prognózy na našem webu

Chcete se podívat na předpovědní mapy numerických modelů na nejbližší hodiny a dny dopředu?

Pak navštivte zdejší stránky menu Prognózy počasí. Toto obsahuje Předpověď teplot, Předpověď srážek, Předpověď větru, Předpověď oblačnosti a Předpověď tlaku. Pokud se chcete podívat na vývoj počasí dále do budoucna pomocí modelových map, tak jsou tyto k dispozici na dalších stránkách. Jde o Střednědobé předpovědi a Dlouhodobé předpovědi. Stránky prošly nedávno úpravou a rozšířením, nabídka map je velká.

A též se můžete podívat na předpovědní grafy pro města v ČR a variantní předpovědi (Ensembly) na stránce Meteogramy. Dále na předpovědní mapy veličin důležitých pro vznik a rozvoj bouřek na stránce Předpověď konvekce.

Meteorologické modely a jejich výstupy

Wetterzentrale, Wetter3, Modellzentrale.

Poslední úprava stránky: 23.1.2020 20:02

Jak se vám tento příspěvek líbí?

Prosíme o jeho ohodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Mrzí nás, že příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Výhled na týden
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Komentujte - sdělte svůj názor k obsahu

  Odběry  
Upozornit na
%d blogerům se to líbí: