Výhled na týden

Hodnocení stránky

Stránka prezentuje výhled na týden v podobě grafického znázornění počasí a k tomu doprovodného textu. Jde o stručnější předpověď počasí den po dni na období 7 dnů. Aktualizace probíhá vždy v úterý, ve čtvrtek a v neděli a to během večerních hodin (kolem 20:00). A to podle nejnovějších dostupných modelových podkladů a dále na základě zkušeností a rozhodnutí prognostika. Grafická prognóza obsahuje dva grafy. Více v informacích o předpovědi na konci této stránky (rozbalovací box).


Výhled na týden.STŘEDNĚDOBÝ SOUHRNNÝ VÝHLED NA TÝDEN – PŘEDPOVĚĎ NA SEDM DNÍ

Období 17. - 24.4.2024
<strong>Grafický přehled</strong><strong>Předpověď</strong><strong>Synoptická situace</strong>

Předpověď z termínu: 16.4.2024

Grafická prezentace

Stručná předpověď: Studené a vlhké proudění a tím tedy počasí vydrží v ČR několik dnů. Výhledy na delší dobu neslibují, že by mělo dojít do konce měsíce k zásadnímu oteplení. Teplota se udrží v maximech kolem 10°C, občas i pod 10°C a bud záležet na oblačnosti i srážkách. V noci klesne teplota k 0°C, při zmenšení oblačnosti se čeká noční mráz ve vegetačním období a to hlavně v pátek na východě a na přelomu týdnů.

Textová předpověď den po dni

Ve středu čekáme proměnlivo a místy přeháňky nebo déšť, od 700m sněhové srážky.

Minima: 5 až 1°C

Maxima: 7 až 11°C

Vítr: SZ/S 2-7m/s

Srážky: 0-6mm (výskyt: 60%)

 

Ve čtvrtek lze čekat proměnlivou oblačnost a přeháňky, od 500-600m smíšené či sněhové.

Minima: 3 až -1°C

Maxima: 7 až 11°C

Vítr: S/SZ 2-7m/s

Srážky: 0-5mm, hory až 12mm (výskyt: 70%)

 

Páteční počasí lze čekat zpočátku zejména na východě polojasné až oblačné, od západu zatažené a místy přeháňkami, od 700m sněhovými.

Minima: 2 až -2°C

Maxima: 8 až 12°C

 

V sobotu převáží zataženo a místy s deštěm, od 400-500m srážky sněhové.

Minima: 5 až 1°C

Maxima: 4 až 8°C

 

V neděli čekáme polojasno, během dne oblačno a místy přeháňky, od 700m sněhové.

Minima: 1 až -3°C

Maxima: 7 až 11°C

Vyhlídka

Od pondělí do středy se čeká spíše hodně oblačné počasí, občas s deštěm nebo přeháňkami, od středních poloh často sněhovými nebo smíšenými.

Minima: 2 až -3°C, postupně kolem 1°C

Maxima: 5 až 11°C

Naše území se ocitá ve studeném vlhkém proudění. Počasí u nás ovlivní na konci týdne frontální systém spojený s tlakovou níží. Další systémy front budou ve stále studeném proudění v dalším týdnu následovat.


Výhled na týden. Výhled na týden – informace

Pokud máte k informacím zde uvedeným jakékoli dotazy, kontaktujte nás rychle přímo z této stránky webu přes formulář:


Informace

Tento výhled na týden poskytuje rychlou a přehlednou informaci o tom, jak by se mělo počasí u nás vyvíjet během dalších sedmi dnů. Výhled na týden zahrnuje i znalosti a praktické zkušenosti prognostika, který tuto předpověď počasí připravuje. Činí tzv. průměr vývoje počasí, na kterém se shodují určité numerické modely v několika posledních výstupech (aktualizacích). Zejména v aktualizacích posledních (především posledních 2-3 do termínu sestavení prognózy). Nejvíce výhled vychází z prognózy výstup modelů v 00 UTC (zpravidla přesnější) daného dne či bere v potaz stav prognózy posledního výstupu. Tím je v období sestavování výhledu výstup z 12 UTC daného dne. K ostatním se přihlíží dle potřeby a situace jen okrajově. Předpověď obsahuje předpokládaný vývoj pouze základních prvků. Těmi jsou stav oblohy a průběh počasí, minimální noční a maximální denní hodnoty teploty v rozmezí. Dále úhrny srážek s pravděpodobností jejich výskytu v ČR. Podrobnou předpověď na druhý den dopředu najdete na stránce Předpověď na den. Tato zahrnuje i předpověď dalších meteorologických prvků.

Popis grafické prezentace

První graf znázorňuje předpokládané nejnižší noční a nejvyšší denní teplotu. Jedná se o průměrné hodnoty očekávaného rozmezí (např. 25°C = 23 až 27°C). Dále zobrazuje pokrytí oblohy oblaky a případný průběh počasí jako jsou srážky nebo mlhy. Toto pomocí symbolů podoby ikonek počasí v aktuálně používaném grafickém zpracování. Druhý graf obsahuje informace o předpokládaných srážkových úhrnech (levá polovina grafu) v milimetrech za den. Jde o maximální úhrn srážek v ČR za každý den. Graf současně ukazuje pravděpodobnosti výskytu srážek v procentech v jednotlivých dnech (barevně a stylově odlišeno). Zde jde o odhad pravděpodobnosti výskytu srážek na území ČR. Ukazuje průměrnou pravděpodobnost výskytu srážek v ČR.

Co vyjadřují aktuálně používané ikony stavu počasí?

Ikona počasí jasno. Očekává se počasí v ČR bez oblačnosti nebo jen s minimem oblačnosti – jasné či skoro jasné.

Výhled na týden. Ikona počasí polojasno.Počasí v ČR převážně polojasné, vyjadřuje i denní letní chod oblaků od ranního jasna až krátkodobě k odpolednímu oblačnu.

Ikona počasí oblačno.Vyjadřuje převážně oblačné počasí v ČR v rámci dne a to bez výskytu srážek nebo jen s nevýznamnými srážkami.

Výhled na týden. Ikona počasí oblačno déšť/přeháňky.Znázorňuje oblačné počasí s výskytem přeháněk nebo deště, případně ojediněle, místy méně významných bouřek.

Ikona zataženo bez srážek.Počasí v ČR očekáváme zatažené či oblačné bez výskytu srážek nebo téměř bez jejich výskytu. Typicky nízká inverzní oblačnost a mlhavo.

Výhled na týden. Ikona zataženo déšť/přeháňky.Lze očekávat zataženou oblohu nebo téměř zataženou, tj. tzv. velkou oblačnost (oblačno-zataženo) a s výskytem deště nebo přeháněk v rámci ČR četnějších.

Ikona bouřka.Používáme při výskytu četných a silných bouřek bez nebo s výskytem srážek různého druhu.

Pravděpodobnost srážek

Nulová pravděpodobnost výskytu (0%) je použita v případech, kdy se v ČR žádné srážky během daného dne neočekávají. Očekávají-li se ojediněle, jde o pravděpodobnost jednotek procent až do 30%. Poté značí pravděpodobnost už místní výskyt a od cca 50% jde o četnější výskyt srážek, nad 70% už se jedná o výskyt na většině území. Očekávají-li se srážky skutečně na celém území, pak je použita hodnota až 100%. Výskyt srážek v ČR nemusí nutně znamenat výskyt úhrnu srážek. Může jít o zanedbatelné a neměřitelné srážky s úhrny pod 1mm za den. V takovém případě, který nastává spíše výjimečně, informace o úhrnech srážek uvádí 0mm a pravděpodobnost výskytu srážek může být i 15%. Jde o situace zpravidla mrholení z nízké oblačnosti nebo případně velmi drobného sněžení.

Naopak vysoké úhrny srážek nemusejí znamenat nijak četný výskyt srážek a tedy vysokou pravděpodobnost jejich výskytu v rámci ČR. Jde naopak o letní srážky bouřkového charakteru, kdy při velmi lokálních bouřkách může spadnout i 30-40mm srážek. Přitom pravděpodobnost jejich výskytu v rámci ČR může být i jen 40% nebo i méně.

Popis textové předpovědi

Na druhé kartě v boxu si lze zobrazit podrobnější předpověď v textové formě, neboť někomu tato více vyhovuje a lépe ji porozumí. Případně pomáhá číst či obohacuje informace uvedené v grafickém přehledu. Tato ukazuje předpověď prezentovanou v grafech a rozšiřuje stručnou textovou předpověď či spíše shrnující komentář pod grafy z první karty. Předpověď v textové podobě nabízí prognózu stavu oblohy, průběhu počasí a minim/maxim teploty vzduchu v celém období. Pro první dva dny předpovědi (48 hodin) nabízí i předpověď směru, rychlosti větru a úhrnů srážek s pravděpodobností jejich výskytu v ČR (viz též druhý graf pro celé období). 

Na třetí kartě se zobrazuje textová předpověď doplněná o očekávaný vývoj synoptické situace, pro hlubší zájemce o předpověď. Tato předpověď spíše stručněji shrnuje synoptické příčiny průběhu počasí v daném období. Popisuje vývoj tlakového pole, předpokládané přechody atmosférických front a vliv dalších synoptických útvarů na chování počasí. Případně jaký typ vzduchové hmoty k nám pronikne a z jakých směrů. Ukazuje tedy proč se odehraje to konkrétní počasí, které se podle předpovědi má v daném období odehrát.

Výhled na týden nemůže spolehlivě poskytnout informaci o očekávaném počasí zejména v posledních třech dnech, avšak vždy velmi záleží právě na složitosti synoptické situace. Existují situace s vysokou mírou spolehlivosti a tedy úspěšnosti předpovědi na všech sedm dní. Na druhé straně se vyskytují situace, kdy máme sníženou úspěšnost předpovědi již na třetí a výjimečně na druhý den předpovědi. Obecně se ale první část období, zpravidla 3-4 dny, vyznačuje vyšší úspěšností (cca 90-60%) než období zbývající. Zejména období posledních 3 dnů (cca 60-30% a i méně). Tato vykazuje významnější změny s dalšími aktualizacemi předpovědi. Výhled sestavujeme dle základních dostupných numerických modelů. Zpravidla jde o globální modely a první dny prognózy upřesňujeme výstupy regionálních modelů.

Další prognózy na našem webu

Potřebujete základní mapy výstupů numerických modelů? Pak navštivte zdejší stránky menu Prognózy počasí a to o Střednědobé předpovědi (a stránky tohoto menu) a Dlouhodobé předpovědi. Stránky prošly nedávno úpravou a rozšířením, nabídka map je velká. A též se můžete podívat na předpovědní grafy pro města v ČR a variantní předpovědi (ensembly) na stránce Meteogramy.

Chcete si prohlédnout očekávanou synoptickou situaci na mapách? Zamiřte na naší stránku Předpověď tlaku, kde očekávaný vývoj tlakového pole a synoptických útvarů najdete. Nevyznáte se v těchto mapách? Pak se vám budou hodit naše naučné články o čtení synoptických map a to v podobě základů a pokročilých informací: I. díl, II. díl.

Meteorologické modely a jejich výstupy

Wetterzentrale, Wetter3, Modellzentrale, Pivotalweather, wxcharts, wxmaps

Poslední úprava stránky: 16.4.2024 19:57

Napsat komentář