Výhled na týden

()

Na stránce je prezentován výhled na týden v podobě grafického znázornění a doprovodného textu. Jde o stručnější předpověď počasí den po dni na období 7 dnů. Aktualizace probíhá vždy v úterý, ve čtvrtek a v neděli a to během večerních hodin dle nejnovějších modelových podkladů. Grafická prognóza obsahuje dva grafy. Více viz popis předpovědi na konci stránky.

STŘEDNĚDOBÝ VÝHLED POČASÍ

28.7. – 4.8.2021

Následuje grafická prezentace přehledu počasí a její stručný textový komentář. Poté je k dispozici očekávaný průběh synoptické situace v ČR, okolí či v Evropě jako příčiny očekávaného průběhu počasí. Více informací je k dispozici v popisu na konci stránky.

VÝHLED NA TÝDEN: Grafická předpověď

Z termínu: 27.7.2021

VÝHLED NA TÝDEN: Stručná předpověď

Zpočátku tropické počasí jen na východě země. Poté nás čeká letní počasí a slunečno až polojasno, jen přechodně se objeví oblačnost se srážkami. Té bude nejvíce během prvního dne předpovědi. Významná změna počasí je již dlouho předpokládána na začátek měsíce. Přejde významná studená fronta, přinese pravděpodobně významnější srážky a citelnější ochlazení. Kolik kde spadne srážek je ale velkou otázkou.

Synoptická situace

Přes naše území přejde studená fronta. Za ní se k nám obnoví příliv teplého vzduchu při přechodu tlakové výše. Příliv teplého vzduchu bude na naše území vrcholit během víkendu. Na konci týdne přejde přes ČR významná studená fronta. Za ní se dostane střední Evropa do chladnějšího a vlhčího západního proudění.

VÝHLED NA TÝDEN: Podrobná textová předpověď

Ve středu očekáváme polojasno až oblačno, na východě zpočátku slunečno. Během dne místy déšť či přeháňky, zejména na východě i bouřky a též silné. Večer od západu ustávání srážek a v Čechách vyjasnění.

Minima: 18 až 14°C

Maxima: 24 až 29°C, na Z 22°C, na JV/V 28 až 33°C

Vítr: Z 1-6m/s, na frontě 3-8m/s a místy nárazy 15-20m/s, hlavně v bouřkách

Srážky: 0-10mm, v bouřkách na JV/V i 30mm (výskyt: 70%)

Ve čtvrtek lze čekat jasno až polojasno. Ráno výjimečně mlhy.

Minima: 16 až 12°C

Maxima: 24 až 28°C

Vítr: Z 1-6m/s, přes den 3-8m/s

V pátek lze čekat jasno až polojasno, na východě zpočátku oblačno a místy přeháňky či bouřky.

Minima: 17 až 13°C, na Z 11°C

Maxima: 23 až 27°C

V sobotu převládne polojasno až oblačno, zejména zpočátku dne i slunečno. Ojediněle přeháňky či bouřky.

Minima: 16 až 12°C

Maxima: 23 až 27°C, na Z kolem 23°C

V neděli by mělo být oblačno až zataženo, místy, během dne na většině území déšť nebo přeháňky, hlavně na východě i bouřky.

Minima: 15 až 11°C, na JV kolem 15°C

Maxima: 20 až 24°C

Od pondělí do středy můžeme očekávat velkou oblačnost a déšť nebo přeháňky. Během období oblačno, přechodně polojasno. Místy přeháňky či bouřky.

Minima: 15 až 11°C, při menší oblačnosti až 8°C

Maxima: 19 až 24°C, na konci období 26°C


O Výhledu na týden

Tento výhled počasí na následující týden poskytuje rychlou a přehlednou informaci o tom, jak by se mělo počasí u nás vyvíjet během dalších dnů. První část období, zpravidla 3-4 dny se vyznačuje vyšší úspěšností (cca 90-60%) než období zbývající. Zejména období posledních 3 dnů (cca 60-30%), při některých synoptických situacích je prognóza na tyto dny velmi nejistá. Tato vykazuje významnější změny s dalšími aktualizacemi. Výhled je sestaven dle základních dostupných numerických modelů. Zpravidla jde o globální modely a první dny prognózy jsou upřesněny výstupy regionálních modelů.

Ve výhledu jsou zahrnuty i znalosti a praktické zkušenosti prognostika, kdy tento předpověď počasí upravuje. Činí tzv. průměr vývoje, na kterém se shodují určité numerické modely v několika posledních výstupech (aktualizacích). Zejména v aktualizacích posledních (především posledních 2-3 do termínu sestavení prognózy). Nejvíce výhled vychází z prognózy ve 12 UTC daného dne či bere v potaz stav prognózy v 00 UTC daného dne (relativně nejpřesnější). K ostatním se přihlíží dle potřeby a situace jen okrajově. Předpověď obsahuje předpokládaný vývoj pouze základních prvků. Těmi jsou: stav oblohy a průběh počasí, min./max. teploty a úhrny srážky/pravděpodobnost jejich výskytu). Podrobnou předpověď na druhý den dopředu najdete na stránce Předpověď na den.

Popis prezentace

Na prvním jsou znázorněny předpokládané nejnižší noční a nejvyšší denní teploty. A to jejich průměrné hodnoty (např. 25°C = 23 až 27°C). Dále pokrytí oblohy pomocí symbolů ikonek a případný průběh počasí jako jsou srážky nebo mlhy. Druhý graf obsahuje informace o předpokládaných srážkách a to o srážkových úhrnech (levá polovina grafu) v milimetrech za den. Jde o maximální úhrn v ČR a o pravděpodobnosti výskytu srážek (pravá polovina grafu) v procentech. Zde jde o odhad pravděpodobnosti výskytu srážek na území ČR. Ukazuje průměrnou pravděpodobnost výskytu srážek v ČR. Textový doprovod ukazuje hodnoty a údaje obsažené v grafech. Jde o stav oblohy a průběh počasí, minimální a maximální teploty.

Další prognózy na našem webu

Chcete se podívat na předpovědní mapy numerických modelů na nejbližší hodiny a dny dopředu?

Pak navštivte zdejší stránky menu Prognózy počasí. Toto obsahuje Předpověď teploty, Předpověď srážek, Předpověď větru, Předpověď oblačnosti a Předpověď tlaku. Pokud se chcete podívat na vývoj počasí dále do budoucna pomocí modelových map, tak jsou tyto k dispozici na dalších stránkách a podstránkách. Jde o Střednědobé předpovědi a Dlouhodobé předpovědi. Stránky prošly nedávno úpravou a rozšířením, nabídka map je velká.

A též se můžete podívat na předpovědní grafy pro města v ČR a variantní předpovědi (Ensembly) na stránce Meteogramy. Dále na předpovědní mapy veličin důležitých pro vznik a rozvoj bouřek na stránce Předpověď konvekce.

Meteorologické modely a jejich výstupy

Wetterzentrale, Wetter3, Modellzentrale, Pivotalweather, wxcharts, wxmaps

Poslední úprava stránky: 27.7.2021 19:48

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Výhled na týden
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář