Výhled na týden

Hodnocení stránky

Stránka prezentuje výhled na týden v podobě grafického znázornění počasí a k tomu doprovodného textu. Jde o stručnější předpověď počasí den po dni na období 7 dnů. Aktualizace probíhá vždy v úterý, ve čtvrtek a v neděli a to během večerních hodin (kolem 20:00) podle nejnovějších modelových podkladů a dále na základě zkušeností a rozhodnutí prognostika. Grafická prognóza obsahuje dva grafy. Více v informacích o předpovědi na konci této stránky.


STŘEDNĚDOBÝ SOUHRNNÝ VÝHLED POČASÍ NA SEDM DNÍ

Období 5. - 12.12.2022
PřehledSynoptická situace

Předpověď z termínu: 4.12.2022

Grafická prezentace

Stručná předpověď: Teplejší počasí nás čeká jen na počátku týdne a poté kratší teplejší epizoda skončí. Po celý týden se bude ochlazovat a sněžení se vrátí do nižších nadmořských výše, po polovině týdne čekejme sněhové srážky v převaze i v nížinách. Nejstudenější čekejme přelom týdnů, kdy napadne sníh i v nejnižších nadmořských výškách. Více pravděpodobně na východě území, kde lze čekat i vydatnější a trvalejší srážkovou činnost oproti západní části naší země. Rozložení srážek se ještě upřesní.

Textová předpověď den po dni

V pondělí čekáme velkou oblačnost a během dne déšť, od vyšších poloh postupně sněžení. Na východě srážky trvalejší. Ojediněle protrhávání oblačnosti.

Minima: 5 až 0°C

Maxima: 3 až 8°C

Vítr: JV/J, během dne JZ 2-7m/s (N hory zpočátku 15-20m/s)

Srážky: 0-8mm, na V místy 15mm/cm (výskyt: 90%)

 

V úterý očekáváme většinou zataženo a déšť, od 500-600m a večer i v nižších výškách sněžení. Postupně ustávání srážek a místy protrhávání oblačnosti.

Minima: 3 až -1°C

Maxima: 1 až 5°C

Vítr: Z 1-6m/s

Srážky: 0-8mm, hory 15mm/cm (výskyt: 80%)

 

Ve středu bude oblačno, přechodně polojasno. Ojediněle sněhové přeháňky.

Minima: 0 až -4°C

Maxima: 1 až 5°C

 

Ve čtvrtek čekáme polojasno až oblačno a ojediněle sněhové přeháňky.

Minima: -1 až -5°C

Maxima: 0 až 4°C

 

V pátek lze čekat na Z/SZ zpočátku skoro jasno až polojasno a místy mlhy. Jinak oblačno až zataženo a na východě k večeru déšť, od 400-600m sněžení.

Minima: 1 až -3°C, na Z/SZ -6°C

Maxima: -1 až 3°C

Vyhlídka

Od soboty do pondělí můžeme čekat velkou oblačnost, na východě zpočátku sněžení, postupně srážky místy a v Čechách protrhávání oblačnosti.

Minima: 2 až -3°C, při vyjasnění -7°C

Maxima: -2 až 3°C

Přes naše území přejde tlaková níže k severovýchodu. Po přechodném vlivu výběžku vysokého tlaku vzduchu očekáváme v polovině týdne od severozápadu přechod studené fronty. Za frontou k nám začne pronikat opět studený vzduch ze severních směrů. Příliv studeného vzduchu začne ke konci týdne zesilovat a východ našeho území budou ovlivňovat frontální vlny.


O Výhledu na týden

Pokud máte k informacím zde uvedeným jakékoli dotazy, kontaktujte nás rychle přímo z této stránky webu přes formulář:


Informace

Tento výhled počasí na následující týden poskytuje rychlou a přehlednou informaci o tom, jak by se mělo počasí u nás vyvíjet během dalších dnů. První část období, zpravidla 3-4 dny se vyznačuje vyšší úspěšností (cca 90-60%) než období zbývající. Zejména období posledních 3 dnů (cca 60-30%), při některých synoptických situacích je prognóza na tyto dny velmi nejistá. Tato vykazuje významnější změny s dalšími aktualizacemi. Výhled sestavujeme dle základních dostupných numerických modelů. Zpravidla jde o globální modely a první dny prognózy upřesňujeme výstupy regionálních modelů.

Ve výhledu jsou zahrnuty i znalosti a praktické zkušenosti prognostika, který tuto předpověď počasí připravuje. Činí tzv. průměr vývoje počasí, na kterém se shodují určité numerické modely v několika posledních výstupech (aktualizacích). Zejména v aktualizacích posledních (především posledních 2-3 do termínu sestavení prognózy). Nejvíce výhled vychází z prognózy v 00 UTC (zpravidla přesnější) daného dne či bere v potaz stav prognózy posledního výstupu. Tím je v období sestavování výhledu výstup z 12 UTC daného dne. K ostatním se přihlíží dle potřeby a situace jen okrajově. Předpověď obsahuje předpokládaný vývoj pouze základních prvků. Těmi jsou stav oblohy a průběh počasí, minimální noční a maximální denní hodnoty teploty v rozmezí. Dále úhrny srážek s pravděpodobností jejich výskytu v ČR. Podrobnou předpověď na druhý den dopředu najdete na stránce Předpověď na den. Tato zahrnuje i předpověď dalších meteorologických prvků.

Popis grafické prezentace

První graf znázorňuje předpokládané nejnižší noční a nejvyšší denní teplotu. Jedná se o průměrné hodnoty očekávaného rozmezí (např. 25°C = 23 až 27°C). Dále zobrazuje pokrytí oblohy oblaky a případný průběh počasí jako jsou srážky nebo mlhy. Toto pomocí symbolů podoby ikonek počasí v aktuálně používaném grafickém zpracování. Druhý graf obsahuje informace o předpokládaných srážkových úhrnech (levá polovina grafu) v milimetrech za den. Jde o maximální úhrn srážek v ČR za každý den. Tyto úhrny jsou pro obecný přehled nasčítány a uveden je celkový potenciálně maximální úhrny srážek v ČR za týden. Graf současně ukazuje pravděpodobnosti výskytu srážek v procentech (pravá polovina grafu). Zde jde o odhad pravděpodobnosti výskytu srážek na území ČR. Ukazuje průměrnou pravděpodobnost výskytu srážek v ČR.

Co vyjadřují aktuálně používané ikony stavu počasí?

Očekává se počasí v ČR bez oblačnosti nebo jen s minimem oblačnosti – jasné či skoro jasné.

Počasí v ČR převážně polojasné, vyjadřuje i denní letní chod oblaků od ranního jasna až krátkodobě k odpolednímu oblačnu.

Vyjadřuje převážně oblačné počasí v ČR v rámci dne a to bez výskytu srážek nebo jen s nevýznamnými srážkami.

Znázorňuje oblačné počasí s výskytem přeháněk nebo deště, případně ojediněle, místy méně významných bouřek.

Počasí v ČR očekáváme zatažené či oblačné bez výskytu srážek nebo téměř bez jejich výskytu. Typicky nízká inverzní oblačnost a mlhavo.

Lze očekávat zataženou oblohu nebo téměř zataženou, tj. tzv. velkou oblačnost (oblačno-zataženo) a s výskytem deště nebo přeháněk v rámci ČR četnějších.

Používáme při výskytu četných a silných bouřek bez nebo s výskytem srážek různého druhu.

Pravděpodobnost srážek

Nulová pravděpodobnost výskytu (0%) je použita v případech, kdy se v ČR žádné srážky během daného dne neočekávají. Očekávají-li se ojediněle, jde o pravděpodobnost jednotek procent až do 30%. Poté značí pravděpodobnost už místní výskyt a od cca 50% jde o četnější výskyt srážek, nad 70% už se jedná o výskyt na většině území. Očekávají-li se srážky skutečně na celém území, pak je použita hodnota až 100%. Výskyt srážek v ČR nemusí nutně znamenat výskyt úhrnu srážek. Může jít o zanedbatelné a neměřitelné srážky s úhrny pod 1mm za den. V takovém případě informace o úhrnech srážek uvádí 0mm a pravděpodobnost výskytu srážek může být i 15%. Jde ale o ojedinělé situace zpravidla mrholení z nízké oblačnosti nebo případně velmi drobného sněžení.

Naopak vysoké úhrny srážek nemusejí znamenat nijak četný výskyt srážek a tedy vysokou pravděpodobnost jejich výskytu v rámci ČR. Jde naopak o letní srážky bouřkového charakteru, kdy při velmi lokálních bouřkách může spadnout i 30-40mm srážek. Přitom pravděpodobnost jejich výskytu v rámci ČR může být i jen 40%.

Popis textové předpovědi

Na druhé kartě v boxu si lze zobrazit podrobnější předpověď. Tato ukazuje předpověď prezentovanou v grafech a rozšiřuje stručnou předpověď pod grafy z první karty. Předpověď v textové podobě nabízí prognózu stavu oblohy, průběhu počasí a minim/maxim teploty vzduchu v celém období. Pro první dva dny předpovědi (48 hodin) nabízí i předpověď směru, rychlosti větru a úhrnů srážek s pravděpodobností jejich výskytu v ČR (viz též druhý graf). 

Na třetí kartě se zobrazuje textová předpověď doplněná o očekávaný vývoj synoptické situace, pro hlubší zájemce o předpověď. Tato předpověď spíše stručněji shrnuje synoptické příčiny průběhu počasí v daném období. Popisuje vývoj tlakového pole, předpokládané přechody atmosférických front a vliv dalších synoptických útvarů na chování počasí. Ukazuje tedy proč se odehraje to konkrétní počasí, které se podle předpovědi má v daném období odehrávat.

Další prognózy na našem webu

Potřebujete základní mapy výstupů numerických modelů? Pak navštivte zdejší stránky menu Prognózy počasí a to o Střednědobé předpovědi (a stránky tohoto menu) a Dlouhodobé předpovědi. Stránky prošly nedávno úpravou a rozšířením, nabídka map je velká. A též se můžete podívat na předpovědní grafy pro města v ČR a variantní předpovědi (ensembly) na stránce Meteogramy.

Chcete si prohlédnout očekávanou synoptickou situaci na mapách? Zamiřte na naší stránku Předpověď tlaku, kde očekávaný vývoj tlakového pole a synoptických útvarů najdete. Nevyznáte se v těchto mapách? Pak se vám budou hodit naše naučné články o čtení synoptických map a to v podobě základů a pokročilých informací: I. díl, II. díl.

Meteorologické modely a jejich výstupy

Wetterzentrale, Wetter3, Modellzentrale, Pivotalweather, wxcharts, wxmaps

Poslední úprava stránky: 4.12.2022 19:57

Napsat komentář