Výhled na týden

Hodnocení stránky

Stránka prezentuje výhled na týden v podobě grafického znázornění počasí a k tomu doprovodného textu. Jde o stručnější předpověď počasí den po dni na období 7 dnů. Aktualizace probíhá vždy v úterý, ve čtvrtek a v neděli a to během večerních hodin (kolem 20:00) podle nejnovějších modelových podkladů a dále na základě zkušeností a rozhodnutí prognostika. Grafická prognóza obsahuje dva grafy. Více v informacích o předpovědi na konci této stránky.


STŘEDNĚDOBÝ SOUHRNNÝ VÝHLED POČASÍ NA SEDM DNÍ

Období 1. - 8.7.2022
PřehledSynoptická situace

Předpověď z termínu: 30.6.2022

Grafická prezentace

Stručná předpověď: Bouřková činnost na studené frontě ukončí příliv velmi teplého vzduchu jen krátce. Během víkendu se vrátí, společně se slunečným počasím. Příští týden je třeba v teplém vzduchu čekat místy přeháňky, ale nikoli nijak výrazné a četné. Teplota v noci klesne přechodně i pod 10°C.

Textová předpověď den po dni

V pátek čekáme skoro jasno, místy ranní mlhy. Od západu velkou oblačnost a na frontě přeháňky nebo bouřky, i silné. Večer ustávání srážek a na JZ/Z ubývání oblačnosti.
 
Minima: 20 až 16°C
Maxima: 25 až 30°C, na JV/V 34°C, na JZ 22°C
Vítr: Z/SZ 1-6m/s, během dne 3-8m/s (N 15-25m/s)
Srážky: 0-20mm, ojediněle kolem 50mm (výskyt: 80%)
 
V sobotu předpokládáme jasno či skoro jasno, ráno ojediněle mlhy.
 
Minima: 12 až 8°C, na V kolem 12°C
Maxima: 21 až 25°C
Vítr: SZ/S, během dne SV/V 1-5m/s
 
V neděli lze též čekat slunečno.
 
Minima: 13 až 9°C
Maxima: 26 až 30°C
 
V pondělí lze čekat oblačno, ojediněle přeháňky či bouřky. Během dne polojasno až jasno.
 
Minima: 18 až 14°C
Maxima: 29 až 33°C
 
V úterý čekejme oblačno, ojediněle přeháňky či bouřky. Během dne polojasno.
 
Minima: 17 až 13°C
Maxima: 27 až 31°C

⇒ Vyhlídka

Od středy do pátku můžeme čekat oblačné počasí, jen přechodně polojasné. Místy přeháňky či bouřky.
 
Minima: 16 až 11°C, v závěru 9°C
Maxima: 20 až 25°C, zpočátku hlavně na JV/V 29°C

Počasí u nás ovlivní studená fronta, která ukončí zejména na východě území příliv velmi teplého vzduchu. Od západu se rozšíří nad centrální Evropu vysoký tlak vzduchu, který ovlivní počasí u nás o víkendu. Opět se obnoví příliv teplého vzduchu. Tento následně znovu ukončí přechod studené fronty pravděpodobně po polovině týdne.


O Výhledu na týden

Informace

Tento výhled počasí na následující týden poskytuje rychlou a přehlednou informaci o tom, jak by se mělo počasí u nás vyvíjet během dalších dnů. První část období, zpravidla 3-4 dny se vyznačuje vyšší úspěšností (cca 90-60%) než období zbývající. Zejména období posledních 3 dnů (cca 60-30%), při některých synoptických situacích je prognóza na tyto dny velmi nejistá. Tato vykazuje významnější změny s dalšími aktualizacemi. Výhled je sestaven dle základních dostupných numerických modelů. Zpravidla jde o globální modely a první dny prognózy upřesňujeme výstupy regionálních modelů.

Ve výhledu jsou zahrnuty i znalosti a praktické zkušenosti prognostika, který tuto předpověď počasí připravuje. Činí tzv. průměr vývoje počasí, na kterém se shodují určité numerické modely v několika posledních výstupech (aktualizacích). Zejména v aktualizacích posledních (především posledních 2-3 do termínu sestavení prognózy). Nejvíce výhled vychází z prognózy v 00 UTC (zpravidla přesnější) daného dne či bere v potaz stav prognózy posledního výstupu. Tím je v období sestavování výhledu výstup z 12 UTC daného dne. K ostatním se přihlíží dle potřeby a situace jen okrajově. Předpověď obsahuje předpokládaný vývoj pouze základních prvků. Těmi jsou stav oblohy a průběh počasí, minimální noční a maximální denní hodnoty teploty v rozmezí. Dále úhrny srážek s pravděpodobností jejich výskytu v ČR. Podrobnou předpověď na druhý den dopředu najdete na stránce Předpověď na den. Tato zahrnuje i předpověď dalších meteorologických prvků.

Popis grafické prezentace

Na prvním grafu jsou znázorněny předpokládané nejnižší noční a nejvyšší denní teploty. Jedná se o průměrné hodnoty očekávaného rozmezí (např. 25°C = 23 až 27°C). Dále zobrazuje pokrytí oblohy oblaky a případný průběh počasí jako jsou srážky nebo mlhy. Toto pomocí symbolů podoby ikonek počasí v aktuálně používaném grafickém zpracování. Druhý graf obsahuje informace o předpokládaných srážkových úhrnech (levá polovina grafu) v milimetrech za den. Jde o maximální úhrn srážek v ČR za každý den. Tyto úhrny jsou pro obecný přehled nasčítány a uveden je celkový potenciálně maximální úhrny srážek v ČR za týden. Graf současně ukazuje pravděpodobnosti výskytu srážek v procentech (pravá polovina grafu). Zde jde o odhad pravděpodobnosti výskytu srážek na území ČR. Ukazuje průměrnou pravděpodobnost výskytu srážek v ČR.

Pravděpodobnost srážek

Nulová pravděpodobnost výskytu (0%) je použita v případech, kdy se v ČR žádné srážky během daného dne neočekávají. Očekávají-li se ojediněle, jde o pravděpodobnost jednotek procent až do 30%. Poté značí pravděpodobnost už místní výskyt a od cca 50% jde o četnější výskyt srážek, nad 70% už se jedná o výskyt na většině území. Očekávají-li se srážky skutečně na celém území, pak je použita hodnota až 100%. Výskyt srážek v ČR nemusí nutně znamenat výskyt úhrnu srážek. Může jít o zanedbatelné a neměřitelné srážky s úhrny pod 1mm za den. V takovém případě informace o úhrnech srážek uvádí 0mm a pravděpodobnost výskytu srážek může být i 15%. Jde ale o ojedinělé situace zpravidla mrholení z nízké oblačnosti nebo případně velmi drobného sněžení.

Naopak vysoké úhrny srážek nemusejí znamenat nijak četný výskyt srážek a tedy vysokou pravděpodobnost jejich výskytu v rámci ČR. Jde naopak o letní srážky bouřkového charakteru, kdy při velmi lokálních bouřkách může spadnout i 30-40mm srážek. Přitom pravděpodobnost jejich výskytu v rámci ČR může být i jen 40%.

Popis textové předpovědi

Na druhé kartě v boxu si lze zobrazit podrobnější předpověď. Tato ukazuje předpověď prezentovanou v grafech a rozšiřuje stručnou předpověď pod grafy z první karty. Předpověď v textové podobě nabízí prognózu stavu oblohy, průběhu počasí a minim/maxim teploty vzduchu v celém období. Pro první dva dny předpovědi (48 hodin) nabízí i předpověď směru, rychlosti větru a úhrnů srážek s pravděpodobností jejich výskytu v ČR (viz též druhý graf). 

Na třetí kartě je textová předpověď doplněna o očekávaný vývoj synoptické situace, pro hlubší zájemce o předpověď. Tato předpověď spíše stručněji shrnuje synoptické příčiny průběhu počasí v daném období. Popisuje vývoj tlakového pole, předpokládané přechody atmosférických front a vliv dalších synoptických útvarů na chování počasí. Ukazuje tedy proč se bude odehrávat to počasí, které se podle předpovědi má v daném období odehrávat.

Další prognózy na našem webu

Potřebujete základní mapy výstupů numerických modelů? Pak navštivte zdejší stránky menu Prognózy počasí a to o Střednědobé předpovědi (a stránky tohoto menu) a Dlouhodobé předpovědi. Stránky prošly nedávno úpravou a rozšířením, nabídka map je velká. A též se můžete podívat na předpovědní grafy pro města v ČR a variantní předpovědi (ensembly) na stránce Meteogramy.

Chcete si prohlédnout očekávanou synoptickou situaci na mapách? Zamiřte na naší stránku Předpověď tlaku, kde očekávaný vývoj tlakového pole a synoptických útvarů najdete. Nevyznáte se v těchto mapách? Pak se vám budou hodit naše naučné články o čtení synoptických map a to v podobě základů a pokročilých informací: I. díl, II. díl.

Meteorologické modely a jejich výstupy

Wetterzentrale, Wetter3, Modellzentrale, Pivotalweather, wxcharts, wxmaps

Poslední úprava stránky: 30.6.2022 20:00

Napsat komentář