Aktuální teplota

Hodnocení stránky

Aktuální teplota vzduchu na našem území, nad Evropou i nad celým Světem. Stránka podává informace o aktuální teplotě vzduchu zejména v ČR a Evropě, ale také o naměřených minimech a maximech teploty vzduchu za minulý den. Též zde najdete informace s teplotou související, například údaje o slunečním svitu. Najdete zde tedy základní přehled aktuálního rozložení teploty vzduchu i jejích extrémních naměřených hodnot. Teplota vzduchu je základní veličinou počasí a klimatu. Je vedle oblačnosti a výskytu srážek velmi důležitým parametrem pro řízení našeho pohybu a nejrůznějších aktivit. Obecně ovlivňuje v každém ročním období nějakým způsobem život a tedy aktivity lidí.

Využitelnost informací

Postupuje chladný nebo naopak teplý vzduchu k našemu území? Jsou u nás nějaké teplotní rozdíly? Jaká teplota je v konkrétní lokalitě, do které se chystáte? Jak moc bylo včera chladno nebo teplo, aneb teplotní minima a maxima? K odpovědím na tyto a další otázky slouží právě mapy se zobrazením rozložení teploty vzduchu. A mapy s konkrétními hodnotami teploty vzduchu na meteorologických stanicích. Je u vás teplo? Neznamená to, že je teplo i v lokalitě do které se právě chystáte. Podívejte se na aktuální teplotu, zda se také například k místu nebo naší republice neblíží chladnější vzduch.

TEPLOTA VZDUCHU V ČR, EVROPĚ I VE SVĚTĚ

Následující mapy ukazují aktuální rozložení teplot vzduchu nad naším územím i nad Evropou, jakožto i teplotní extrémy v ČR a Evropě za uplynulý den. Následující mapy zobrazují průběh teploty vzduchu v minulých dvou dnech na vybraných stanicích v ČR.

Mapy
Česká republika - aktuálníČeská republika - minimálníČeská republika - maximálníČeská republika - průměrnáEvropa - aktuálníEvropa - minimálníEvropa - maximálníEvropa - wind chillSvět - teplotaSvět - odchylkySvět - teplota a počasíKontinentyUV index - EvropaUV index - SvětO mapách
Aktuální teplota v ČR každou hodinu - stanice

Teplota vzduchu na stanicích v ČR s aktualizací každou hodinu, chmi.cz

minima teploty v ČR za den

Nejnižší teplota vzduchu v ČR za den odečítaná vždy v 7 hodin, chmi.cz

Maxima teploty v ČR za den

Nejvyšší teplota vzduchu v ČR za den, chmi.cz

Průměr teploty v ČR za den

Průměrná teplota vzduchu v ČR za den, chmi.cz

Aktuální teplota v Evropě každých 10 minut.

Teplota na stanicích v Evropě a teplotní pole, meteociel.fr

Températures minimales

Minimální teplota vzduchu za den v Evropě, meteociel.fr

Températures maximales

Maximální teplota vzduchu za den v Evropě, meteociel.fr

Windchill

Ochlazování větrem – pocitová teplota v Evropě každou hodinu, meteociel.fr

Aktuální teplota vzduchu ve Světě - průměr dne.

Teplota vzduchu – průměr, teplotní pole na celé Zemi, climatereanalyzer.org

Aktuální teplota. Odchylka teploty vzduchu v Evropě k aktuálnímu dni.

Odchylka průměrné teploty vzduchu na celé Zemi, climatereanalyzer.org

Teplota vzduchu a počasí ve Světě

Hodnoty teploty a teplotní pole plus oblačnost na Zemi, chmi.cz

> Amerika

Teplota a počasí v Americe

> Afrika

Teplot vzduchu a počasí v Africe

> Austrálie/Oceánie

Teplota a počasí v Austrálii

Hodnoty teploty a teplotní pole plus oblačnost na jednotlivých kontinentech Země, chmi.cz

UV index Evropa a Svět.

Využitelné v teplé části roku.

Využitelné v teplé části roku.

Karty ukazují mapové rozložení teploty vzduchu nad jednotlivými územními celky. A to od podrobných map pro ČR, přes mapy Evropy až po celý Svět. Zobrazeny jsou informace o aktuální teplotě s aktualizací většinou každou hodinu. Dále informace o nejnižší denní teploty i nejvyšší teplotě dne a to vždy jeden den zpětně. Též jsou k dispozici přehledové mapy průměrné hodnoty teploty na celé Zemi i jejich odchylky. V letním období ukazujeme rozložení maximálních hodnot UV indexu za jasné oblohy nad Evropou i celou Zemí v daný den. Dále tyto vypisujeme pod mapou též pro dílčí oblasti, např. Arktidu včetně odchylek. Mapy nabízejí základní přehled o teplotě vzduchu u nás, v okolí i v širokém okolí pro obecnou informaci. Nebo v případě potřeby, pokud se chystáte do jiných zemí či na jiné kontinenty nebo tam právě jste.

Použité zdroje:

METEOCIEL, www.meteociel.fr.

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV (ČHMÚ), www.chmi.cz.

CLIMATE REANALYZER, www.climatereanalyzer.org.

Další informace najdete na konci této stránky pod čarou v informacích o stránce. Zde též doporučujeme stránky pro sledování aktuální teploty.

Staniční grafy
Karlovarský krajPlzeňský krajÚstecký krajJihočeský krajLiberecký krajVýchodní ČechyKraj VysočinaZlínský krajOlomoucký krajMoravskoslezský krajO grafech

Přebuz (K)

Aktuální teplota.

Jelení U Mostu (K)

Dobřany (P)

Rokytská slať (P)

Aktuální počasí.

Březník (P)

Hliniště (P)

Horská Kvilda (P)

Aktuální teplota.

Velké Chvojno (U)

Zákoutí (U)

Pohoří na Šumavě (C)

Aktuální teplota.

Zbytiny-Spálenec (C)

Staré Hutě (C)

Jablonec nad Nisou (L)

Kořenov-Jizerka (L)

Aktuální teplota.

Dvoračky (L)

Černá Hora (H)

Luisino údolí – Deštné v O.h. (H)

Aktuální teplota.

Orlické Záhoří (H)

Aktuální teplota.

Suchý vrch (E)

Králický Sněžník (E)

Aktuální teplota.

Herálec (J)

Žítková (Z)

Držková (Z)

Nový Hrozenkov-Kohútka (Z)

Sobotín-Klepáčov (M)

Paseka (M)

Potštát-Boškov (M)

Město Albrechtice-Žáry (T)

Chuchelná (T)

Slezská Harta (T)

Aktuální teplota.

Hladké Životice (T)

Horní Lomná (T)

Ropice (T)

Aktuální teplota.

Prezentovány jsou grafy automatických stanic, které měří zejména teplotu vzduchu nebo jen teplotu vzduchu a to ve standardní výšce 2m nad povrchem. Většinou měří stanice i přízemní teplotu vzduchu v 5cm nad zemským povrchem. Některé stanice měří i sněhovou pokrývku či výjimečně další prvky.

Veškeré meteorologické prvky měří ostatní stanice, přehled vybraných grafů napříč naší republikou najdete na stránce Počasí na stanicích.

Zdroj dat: chmi.cz


O Aktuální teplotě

Informace

Stránka informuje návštěvníka o tom, jaké je aktuální rozložení teploty v ČR, okolí nebo v celé Evropě. Ukazuje též vývoj teploty vzduchu na vybraných meteorologických stanicích v ČR za uplynulých 48 hodin. Poskytuje tak základní a rychlý přehled o aktuálních hodnotách teploty zejména v ČR. Mapy ukazují rozložení teploty vzduchu dle barevné stupnice s výpisem minim a maxim za uvedené období nebo v aktuálním čase měření. Pro kompletní přehled jsou uvedeny aktuální teplot a její extrémy za poslední den v Evropě. A též celosvětový přehled průměrné teploty a její odchylky od normálu let 1979-2000.

Předpovědní mapy teploty vzduchu dle numerických modelů najdete na nejbližší hodiny a dny na stránce Předpověď teploty, na střední a delší dobu dopředu na stránkách Střednědobé předpovědi a Dlouhodobé předpovědi.

Návod na sledování teploty

Pro sledování teploty na mapách a v datech ze stanice není třeba žádného velkého návodu. Zaměříme se na popis uvedených map výše. Pro sledování teploty v ČR je logické použít data od ČHMÚ, tj. většina map uvedených výše. Ústav také poskytuje informace o teplotě v Evropě a ve Světě. Jde většinou o mapy s barevnou stupnicí teploty plus s uvedenými hodnotami v mapě k větším cílům v podobě měst. Přehled teploty ze všech stanic také nabízí stránka Meteo Amut. Rozložení teploty nad celou Zemí plus odchylek hodnot teploty od normálu období 1979-2000 dobře ukazují mapy od Climate Reanalyzer, uvedené též zde. To je velice užitečný a rychlý přehled o rozložení teploty vzduchu a jejích odchylek od normálu.

Kde doporučujeme sledovat aktuální teplotu?

  • Stanice ČHMÚ – prezentace dat o aktuálním počasí na stanicích (v nabídce zvolte aktuální, minimální teplotu atd.).
  • Mapy ČHMÚ – aktuální informace v podobě map.
  • Tabulky ČHMÚ – tabulkový přehled teploty z profesionálních stanic.
  • Grafy ČHMÚ – informace o teplotě vzduchu z meteorologických stanic v podobě grafů s vývojem.
  • Amut.net – teplota vzduchu ze všech dostupných stanic na jedné mapě.
  • Wunderground – přehled teploty vzduchu nad Zemí a možnost dalšího výběru lokalit.

Poslední úprava stránky: 28.9.2023 13:54