Aktuální teplota

Hodnocení stránky

Aktuální teplota vzduchu na našem území, nad Evropou i nad celým Světem. Stránka podává informace o aktuální teplotě vzduchu zejména v ČR a Evropě, ale také o naměřených minimech a maximech teploty vzduchu za minulý den. Též zde najdete informace s teplotou související, například údaje o slunečním svitu. Najdete zde tedy základní přehled aktuálního rozložení teploty vzduchu i jejích extrémních naměřených hodnot. Teplota vzduchu je základní veličinou počasí a klimatu. Je vedle oblačnosti a výskytu srážek velmi důležitým parametrem pro řízení našeho pohybu a nejrůznějších aktivit. Obecně ovlivňuje v každém ročním období nějakým způsobem život a tedy aktivity lidí.

Využitelnost informací

Postupuje chladný nebo naopak teplý vzduchu k našemu území? Jsou u nás nějaké teplotní rozdíly? Jaká teplota je v konkrétní lokalitě, do které se chystáte? Jak moc bylo včera chladno nebo teplo, aneb teplotní minima a maxima? K odpovědím na tyto a další otázky slouží právě mapy se zobrazením rozložení teploty vzduchu. A mapy s konkrétními hodnotami teploty vzduchu na meteorologických stanicích. Je u vás teplo? Neznamená to, že je teplo i v lokalitě do které se právě chystáte. Podívejte se na aktuální teplotu, zda se také například k místu nebo naší republice neblíží chladnější vzduch.

TEPLOTA VZDUCHU V ČR, EVROPĚ I VE SVĚTĚ

Následující mapy ukazují aktuální rozložení teplot vzduchu nad naším územím i nad Evropou, jakožto i teplotní extrémy v ČR a Evropě za uplynulý den. Následující mapy zobrazují průběh teploty vzduchu v minulých dvou dnech na vybraných stanicích v ČR.

Mapy
Česká republika - aktuálníČeská republika - minimálníČeská republika - maximálníČeská republika - průměrnáEvropa - aktuálníEvropa - minimálníEvropa - maximálníEvropa - wind chillSvět - teplotaSvět - odchylkySvět - teplota a počasíKontinentyUV index - EvropaUV index - SvětO mapách
Aktuální teplota v ČR každou hodinu - stanice

Teplota vzduchu na stanicích v ČR s aktualizací každou hodinu, chmi.cz

minima teploty v ČR za den

Nejnižší teplota vzduchu v ČR za den odečítaná vždy v 7 hodin, chmi.cz

Maxima teploty v ČR za den

Nejvyšší teplota vzduchu v ČR za den, chmi.cz

Průměr teploty v ČR za den

Průměrná teplota vzduchu v ČR za den, chmi.cz

Temperatures

Teplota na stanicích v Evropě a teplotní pole, meteociel.fr

Températures minimales

Minimální teplota vzduchu za den v Evropě, meteociel.fr

Températures maximales

Maximální teplota vzduchu za den v Evropě, meteociel.fr

Windchill

Ochlazování větrem – pocitová teplota v Evropě každou hodinu, meteociel.fr

Forecast Image

Teplota vzduchu – průměr, teplotní pole na celé Zemi, climatereanalyzer.org

Forecast Image

Odchylka průměrné teploty vzduchu na celé Zemi, climatereanalyzer.org

Teplota vzduchu a počasí ve Světě

Hodnoty teploty a teplotní pole plus oblačnost na Zemi, chmi.cz

> Amerika

Teplota a počasí v Americe

> Afrika

Teplot vzduchu a počasí v Africe

> Austrálie/Oceánie

Teplota a počasí v Austrálii

Hodnoty teploty a teplotní pole plus oblačnost na jednotlivých kontinentech Země, chmi.cz

Využitelné v teplé části roku.

Využitelné v teplé části roku.

Karty ukazují mapové rozložení teploty vzduchu nad jednotlivými územními celky. A to od podrobných map pro ČR, přes mapy Evropy až po celý Svět. Zobrazeny jsou informace o aktuální teplotě s aktualizací většinou každou hodinu. Dále informace o nejnižší denní teploty i nejvyšší teplotě dne a to vždy jeden den zpětně. Též jsou k dispozici přehledové mapy průměrné hodnoty teploty na celé Zemi i jejich odchylky. V letním období ukazujeme rozložení maximálních hodnot UV indexu za jasné oblohy nad Evropou i celou Zemí v daný den. Dále tyto vypisujeme pod mapou též pro dílčí oblasti, např. Arktidu včetně odchylek. Mapy nabízejí základní přehled o teplotě vzduchu u nás, v okolí i v širokém okolí pro obecnou informaci. Nebo v případě potřeby, pokud se chystáte do jiných zemí či na jiné kontinenty nebo tam právě jste.

Použité zdroje:

METEOCIEL, www.meteociel.fr.

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV (ČHMÚ), www.chmi.cz.

CLIMATE REANALYZER, www.climatereanalyzer.org.

Další informace najdete na konci této stránky pod čarou v informacích o stránce. Zde též doporučujeme stránky pro sledování aktuální teploty.

Staniční grafy
Karlovarský krajPlzeňský krajÚstecký krajJihočeský krajLiberecký krajVýchodní ČechyKraj VysočinaZlínský krajOlomoucký krajMoravskoslezský krajO grafech

Přebuz (K)

Jelení U Mostu (K)

Dobřany (P)

Rokytská slať (P)

Březník (P)

Hliniště (P)

Horská Kvilda (P)

Velké Chvojno (U)

Zákoutí (U)

Pohoří na Šumavě (C)

Zbytiny-Spálenec (C)

Staré Hutě (C)

Jablonec nad Nisou (L)

Kořenov-Jizerka (L)

Dvoračky (L)

Černá Hora (H)

Luisino údolí-Deštné v O.h. (H)

Orlické Záhoří (H)

Suchý vrch (E)

Králický Sněžník (E)

Herálec (J)

Žítková (Z)

Držková (Z)

Nový Hrozenkov-Kohútka (Z)

Sobotín-Klepáčov (M)

Paseka (M)

Potštát-Boškov (M)

Město Albrechtice-Žáry (T)

Chuchelná (T)

Slezská Harta (T)

Hladké Životice (T)

Horní Lomná (T)

Ropice (T)

Prezentovány jsou grafy automatických stanic, které měří zejména teplotu vzduchu nebo jen teplotu vzduchu a to ve standardní výšce 2m nad povrchem. Většinou měří stanice i přízemní teplotu vzduchu v 5cm nad zemským povrchem. Některé stanice měří i sněhovou pokrývku či výjimečně další prvky.

Veškeré meteorologické prvky měří ostatní stanice, přehled vybraných grafů napříč naší republikou najdete na stránce Počasí na stanicích.

Zdroj dat: chmi.cz


O Aktuální teplotě

Informace

Stránka informuje návštěvníka o tom, jaké je aktuální rozložení teploty v ČR, okolí nebo v celé Evropě. Ukazuje též vývoj teploty vzduchu na vybraných meteorologických stanicích v ČR za uplynulých 48 hodin. Poskytuje tak základní a rychlý přehled o aktuálních hodnotách teploty zejména v ČR. Mapy ukazují rozložení teploty vzduchu dle barevné stupnice s výpisem minim a maxim za uvedené období nebo v aktuálním čase měření. Pro kompletní přehled jsou uvedeny aktuální teplot a její extrémy za poslední den v Evropě. A též celosvětový přehled průměrné teploty a její odchylky od normálu let 1979-2000.

Předpovědní mapy teploty vzduchu dle numerických modelů najdete na nejbližší hodiny a dny na stránce Předpověď teploty, na střední a delší dobu dopředu na stránkách Střednědobé předpovědi a Dlouhodobé předpovědi.

Návod na sledování teploty

Pro sledování teploty na mapách a v datech ze stanice není třeba žádného velkého návodu. Zaměříme se na popis uvedených map výše. Pro sledování teploty v ČR je logické použít data od ČHMÚ, tj. většina map uvedených výše. Ústav také poskytuje informace o teplotě v Evropě a ve Světě. Jde většinou o mapy s barevnou stupnicí teploty plus s uvedenými hodnotami v mapě k větším cílům v podobě měst. Přehled teploty ze všech stanic také nabízí stránka Meteo Amut. Rozložení teploty nad celou Zemí plus odchylek hodnot teploty od normálu období 1979-2000 dobře ukazují mapy od Climate Reanalyzer, uvedené též zde. To je velice užitečný a rychlý přehled o rozložení teploty vzduchu a jejích odchylek od normálu.

Kde doporučujeme sledovat aktuální teplotu?

  • Stanice ČHMÚ – prezentace dat o aktuálním počasí na stanicích (v nabídce zvolte aktuální, minimální teplotu atd.).
  • Mapy ČHMÚ – aktuální informace v podobě map.
  • Tabulky ČHMÚ – tabulkový přehled teploty z profesionálních stanic.
  • Grafy ČHMÚ – informace o teplotě vzduchu z meteorologických stanic v podobě grafů s vývojem.
  • Amut.net – teplota vzduchu ze všech dostupných stanic na jedné mapě.
  • Wunderground – přehled teploty vzduchu nad Zemí a možnost dalšího výběru lokalit.

Poslední úprava stránky: 4.1.2023 20:19