Níže Eberhard (2019)

()

Detailnější informace o významné tlakové níži s vlivem na počasí u nás a obecně v zemích střední Evropy. Datace vlivu cyklony, popis synoptické situace, průběh počasí a zejména naměřené údaje o v nárazech větru nebo spadlých srážkách, zajímavosti a další význačné projevy počasí. Srovnání s jinými cyklonami s vlivem na počasí v ČR od roku 2007. Komplexní shrnutí významnějších cyklon od roku 2007 do současnosti se stručným popisem a s žebříčkem od nejvýznamnějších z pohledu intenzity nárazů větru v ČR najdete na stránce Významné cyklony.

Témata stránky: Níže Eberhard, období výskytu, synoptická situace, průběh počasí, naměřené extrémní hodnoty.


INFORMACE O TLAKOVÉ NÍŽI EBERHARD

Jednalo se z hlediska extremity síly větru o doposud druhou nejvýznamnější cyklonu od přechodu níže „Kyrill“ v roce 2007. Nárazy větru byly značné i v nížinách, což způsobilo významnější důsledky. Poryvům větru předcházelo obecně větrné počasí při přechodu ostatní cyklon v jednom týdnu. Velmi značně ovlivnila i mnohé další státy Evropy, zejména okolní státy západu a severu střední Evropy a západu a severu Evropy jako takové.

Období výskytu a popis

Tlaková níže ovlivnila počasí u nás a v okolí během noci z 10. na 11. března. Velmi silný vítr neměl tak dlouhé trvání, nejvýznamněji foukalo od 21. hodiny prvého dne do 1. hodiny ranní dne druhého, silný vítr foukal v ČR ale již od 15. hodiny prvého dne až do rána dne druhého. Významné poryvy větru přinesla již tlaková níže zvaná „Dragi“ dne 9. března kolem poledne a večer či na počátku noci na 10. března s výskytem důsledků a též tlaková níže „Bennet“ na začátku týdne, tedy v pondělí 4. března s výskytem významnějších důsledků. Tehdy foukal silný vítr zejména odpoledne a v podvečer.

Synoptický vývoj

Cyklona zvaná „Eberhard“vznikla nad Atlantikem a zamířila nad britské ostrovy. Jak je patrné na synoptické analýze zobrazené na obrázku 1, tak 10. března v noci ještě ovlivňovala středoevropské počasí tlaková níže „Dragi“ a to poměrně významně. Přes Británii se přesouvala tlaková níže, které je zde věnována hlavní pozornost a která je nazvána dle berlínského Institutu „Eberhard“.

Obr. 1 Synoptická situace a tlaková níže Eberhard nad Británií, odsouvající se cyklona Dragi k severovýchodu k 10.3.2019 1:00 SEČ, zdroj: met.fu-berlin.de/dwd.de

Tlaková níže postoupila dále k východu až postupně jihovýchodu, přes Německo a následně Polsko. Při přechodu přes střední Evropu postupně slábla. Společně se svým frontálním systémem ovlivnila ale velmi značně počasí v západní, severozápadní i střední Evropě. Za studenou frontou systému této cyklony postupovala v noci na pondělí 11. března přes ČR podružná studená fronta (shodná situace nastala o noc dříve při vlivu níže „Dragi“) a na ní se objevily v ČR značné nárazy větru.

Na obrázku 2, který zobrazuje synoptickou situaci k úterý 12. března je patrná již nad jihovýchodem Evropy. Za ní se nad centrální Evropou rozšířil výběžek tlakové výše „Gabi“ . Nad severním Atlantikem se poblíž Británie nacházela již hluboká tlaková níže zvaná „Franz“, která ovlivnila počasí u nás svým systémem front méně významně ve středu. Systém front této cyklony postupně okludoval a nad naším územím šlo o přechod okluzní fronty. Opět tato situace přinesla větrné počasí, avšak nárazy se zastavovaly do 25m/s, ojed. na horách byly kolem 30m/s.

Obr. 2 Synoptická situace a výběžek vysokého tlaku vzduchu z tlakové výše Gabi nad střední Evropou, hluboká tlaková níže Franz u Británie a zesláblá cyklony Eberhard nad jihovýchodem Evropy k 12.3.2019 13 SEČ, zdroj: met.fu-berlin.de

Průběh počasí

Zaměřme se zejména na situaci z večera 10. března a noci na 11. března při přechodu podružné studené fronty za vlivu níže „Eberhard“. Podobně jako předchozí cyklony nejen v minulých dnech před touto situací, ale i v minulých letech, přinesly zejména významné poryvy větru. Vedle těchto se ale vyskytly zejména na návětří hor vydatné srážky, které způsobily společně s táním sněhu při krátkém oteplení rychlejší odtok vody a vzestupy hladin vodních toků, spíše krátce s dosažením povodňových stavů. Na studených frontách a podružných studených frontách byla zaznamenána bouřková činnost a to i pozdě večer či v noci. Šlo o typické frontální bouřky v silném západním proudění.

Silný vítr se vyskytoval na našem území včetně nížin už v sobotu 9. března dopoledne a hlavně kolem poledne, kdy byly nárazy značné. V místech se suchým povrchem docházelo ke značnému víření prachu a písku. Další významné poryvy větru přišly po velmi krátké přestávce (kterou téměř nebylo možno pozorovat) v sobotu večer a v první polovině noci na neděli. Poté vítr na několik hodin zeslábl, aby přinesl hlavní extrémní poryvy během nedělního odpoledne hlavně na JZ/Z Čech a poté večer a zpočátku noci na pondělí na četnějších místech, viz dále.

Nejvyšší nárazy větru

Nejvyšší náraz větru 54.5m/s, tj. 196km/h (Sněžka – Poštovna), dále 48.7m/s (Milešovka), 36.8m/s (Javorový vrch), 36.2m/s (Lysá hora). Z ne horských poloh přesáhly nárazy i 30m/s, nejvyšší byly například 34.9m/s (Luká u Litovle), 33.6m/s (Kocelovice), 32.5m/s (Ústí nad Labem – Kočkov).

Vyšší náraz větru (necelých 58m/s) byl v ČR změřen v posledních letech i celkově v roce 2007. Tento náraz větru je tedy zatím druhým nejvyšším u nás.

Nejvyšší úhrn srážek za 48 hodin 56mm (Prášily), dále například 50mm (Pec pod Sněžkou). Nejvyšší srážkové úhrny byly dosaženy na návětří Šumavy, Krušných hor a Krkonoš či Jeseníků (obr. 3). V nižších polohách byly naopak velmi slabé, například na východě středního Polabí nebo v nižších výškách jižních a jihozápadních Čech.

Vítr slábl během druhé poloviny noci na pondělí a v pondělí nad ránem. Během pondělí foukal sice čerstvý a zejména v oblasti i v nížinách sněhových přeháněk nárazový vítr, ale nárazy nebyly již nijak významné.

Důsledky situace

Následky působení silného větru spočívaly zejména velkých problémů a dopravě a to hlavně v železniční, kde došlo k pádům mnoha stromů na železniční tratě a do některých bohužel narazil při běžném provozu i vlak. Též došlo k pádům stromů či větví na trakční vedení a k pádům sloupů trakčního vedení. Zajistit autobusovou dopravu bylo vzhledem k situaci těžké, neboť důsledek padajících stromů byl v silniční dopravě a silnice v lesních úsecích byly tak též neprůjezdné.

Největší problémy na železnicích byly v noci na pondělí v jižních a jihozápadních Čechách, ale i v jižní části středních Čech (hl. Benešovsko) a na severozápadě Čech či také místy na Moravě. Popadané stromy působily větší problémy tradičně i v energetice, kdy zůstalo mnoho lidí bez dodávek elektrického proudu. Nejvíce lidí bez proudu bylo podle informací v Moravskoslezském kraji (téměř 50 000 odběrných míst), celkem to bylo v noci na pondělí 425 000 míst. Po přechodu studené fronty a podružné studené fronty nastalo významné ochlazení a hlavně od vyšších poloh, místy už od středních, působily problémy zimní projevy počasí a to hlavně v pondělí při výskytu i dosti vydatných sněhových přeháněk, výjimečně i bouřek.

Na našem území padlo podle státního podniku Lesy ČR cca 1 milion stromů. V některých případech vítr trhal i střechy, například na Královéhradecku, Jičínsku a Náchodsku i Rychnovsku.

Významně ovlivnila tato níže počasí u našich západních sousedů. V Německu měla i jednu oběť. Též tam zastavila železniční provoz, vítr převracel i malé dodávky. Významné poryvy větru působily škody i na Slovensku, též se jednalo často o popadané stromy a problémy v dopravě a energetice či případně o stržené střechy.

Shrnutí tlakové níže Eberhard

  • Ovlivnila počasí u nás v noci z 10. na 11. března
  • Zasáhla celé území ČR a přinesla zejména velmi silný vítr, na návětří hor prudké srážky a krátké tání sněhu (výskyt nižších SPA hl. na JZ Čech) a bouřkovou činnost v silném proudění
  • Nejvyšší náraz větru 54.5m/s (Sněžka – Poštovna)
  • Nejvyšší úhrn srážek 56mm (Prášily)
  • Jednalo se o nejvýznamnější tlakovou níži z pohledu síly větru u nás od roku 2007 a celkově tedy o druhou nejvýznamnější níži posledních let
  • Častými důsledky byly popadané stromy, kterých padl v ČR cca 1 milion
  • Tyto působily problémy v železniční a někde i silniční dopravě a v energetice
  • Bez elektřiny bylo až 425 000 odběrných míst v republice

Použité zdroje

HUJSLOVÁ, J. Větrný a deštivý víkend. Praha: ČHMÚ. Zpravodajský server Infomet. Online, 2019, dostupné na http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1552300264.

JŮZA, P. Vítr zkomplikoval železniční dopravu. Praha: ČHMÚ. Zpravodajský server Infomet. Online, 2019, dostupné na http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1552301924.

ČESKÁ TELEVIZE. Vítr způsobil kalamitu. Dvanáct tisíc domácností je stále bez proudu, padl milion stromů. Domácí. Online, 2019, dostupné na https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2756372-vitr-zpusobil-kalamitu-bez-proudu-jsou-stovky-tisic-domacnosti.

ČESKÁ TELEVIZE. Foukat má také v příštích dnech, sníh bude padat i v nížinách. Domácí. Online, 2019, dostupné na https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2757188-sledujte-vitr-lamal-stromy-domacnosti-byly-bez-proudu-foukat-ma-i-v-pristich-dnech.

ČESKÁ TELEVIZE. Bouře Eberhard má v Německu jednu oběť. Na západě země také zastavila vlaky. Svět. Online, 2019, dostupné na https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2756507-boure-eberhard-ma-v-nemecku-jednu-obet-na-zapade-zeme-take-zastavila-vlaky.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Níže Eberhard (2019)
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář