Dlouhodobé předpovědi

()

Vítr a jeho nárazy v 850hPa

Pro doplnění ještě předpověď směru a rychlosti větru ve výšce. Jde o nejčastější výšku, ve které je zjišťován vítr. Předpověď odhalí náhlé změny směru a rychlosti větru i význačné situace co do zvýšených rychlostí větru na dlouho dopředu. Je nutno ji brát právě z tohoto hlediska opět orientačně. Parametr na tyto termíny předpovídá opět pouze model GFS.

Vítr a jeho nárazy v 850hPa: GFS, Za 7 dní ve 12:00

GFS: Za 8 dní v 0:00

GFS: Za 8 dní ve 12:00

GFS: Za 9 dní v 0:00

GFS: Za 9 dní ve 12:00

GFS: Za 10 dní v 0:00

GFS: Za 10 dní ve 12:00

GFS: Za 11 dní v 0:00

GFS: Za 11 dní ve 12:00

GFS: Za 12 dní v 0:00

GFS: Za 12 dní ve 12:00

GFS: Za 13 dní v 0:00

GFS: Za 13 dní ve 12:00

GFS: Za 14 dní v 0:00


POUŽITÉ NUMERICKÉ MODELY

Základní popis numerických modelů, jejichž výstupové mapy jsou na této stránce použity. Tyto jsou vždy barevně rozlišeny, jak výše v předpovědních mapách, tak i zde v jejich popisu.

MODEL GFS

Global Forecast System je základním globálním numerickým modelem, který předpovídá počasí pro celý Svět a to až na 384 hodin dopředu (až 16 dní). Jde o americký model s rozlišením vnitřní sítě cca 28km. Model produkuje předpovědi v podobě map a také v podobě grafů a to pro konkrétní místa dle bodové sítě (meteogramy) a v podobě grafů s jednotlivými variantami vývoje různých běhů modelu (ansámbly) – viz zdejší stránka Meteogramy. Model předpovídá veškeré meteorologické prvky a aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 hodin světového času.

MODEL GEM

Global Environmental Multiscale Model je druhým základním globálním numerickým modelem, který předpovídá počasí pro téměř všechny kontinenty a to až na 240 hodin dopředu (10 dní). Společně s modelem GFS jde o integrovaný předpovědní systém. Jde o americký model, který je vyvíjen v kanadském meteorologickém centru. Model předpovídá hlavní meteorologické prvky s aktualizací výstupů v 00 a 12 hodin světového času.

Podrobnější popis numerických modelů a popis dalších numerických modelů najdete na naší stránce Numerické modely.

O stránce Dlouhodobé předpovědi

Na stránce jsou prezentovány pro doplnění a základní přehled o prognóze předpovědní mapy základních prvků od základních modelů na maximálně 14 dní dopředu. Jde o pokračování prognóz od 7. dne, do kterého sahají střednědobé předpovědi. Prezentována je prognóza teploty vzduchu ve 2m a 850hPa, akumulace kapalných srážek a celkové sněhové pokrývky a v poslední řadě směru a rychlosti větru s nárazy v 10m.

Vysvětlivky

Mapy odchylek teplot vzduchu od normálu v dlouhém období jako celku jsou uváděny v Kelvinech (K) = °C. Prognóza je aktualizována denně dle atmosférických podmínek v uplynulých dnech. Do cca 12. dne měsíce je předpovídán měsíc aktuální, poté následující. Potýká se zpravidla s velmi nízkou úspěšností (viz patřičná mapa).

UTC = světový čas běžně používaný při prezentaci meteorologických dat. V našich podmínkách znamená SEČ = UTC + 1 hodina a SELČ = UTC + 2 hodiny.

Možné chyby: Pokud se místo mapy na obrázku zobrazuje text, znamená to, že pro daný termín není ještě mapa připravena. Pokud se v mapě bez hodnot zobrazuje text, znamená to, že z nějakého důvodu není pro tento termín v daném výstupu modelu předpověď dostupná. S dalším výstupem by mělo toto odpadnout. Datum výstupu je vlevo na hoře, u druhého druhu map pak vlevo nahoře v závorce (černý text). Pokud je datum staré, znamená to, že nedošlo k aktualizaci mapy na daném serveru nebo nedošlo k přenosu sem na web.

Legenda k mapám: Temperatur = teplota, bis zum Termin = v termínu (viz pravý horní okraj mapy). Maximum = maximální, uváděné přes den, Minimum = minimální, uváděné v noci. Init = výstup modelu/běh.

Monthly anomalies = měsíční odchylky, seasonal anomalies = sezónní odchylky. Initial conditions = vstupní data

VYUŽITELNOST DLOUHODOBÝCH PŘEDPOVĚDÍ

Pakliže se potýkáme u střednědobých prognóz na 7 až 10. den dopředu s nepřesnostmi v předpovědi různé míry, u dlouhodobé předpovědi tyto vykazují dvojnásob. I tyto předpovědi mají u nás ale určitou oblibu. Slouží ovšem pouze pro zásadní informaci, jak by se mohlo počasí v delší budoucnosti chovat. Jde zejména o předpovědi na delší období jako celek a to co se týče průměrných hodnot a zejména pak odchylek těchto hodnot od hodnot dlouhodobého normálu v dané lokalitě. I přesto některé modely předpovídají den po dni na období až 15 dnů.

Velkou výjimkou je například model CFS, který předpovídá i na delší období a co se týče prognóz odchylek na dlouhá období jako celku, tyto jsou poskytovány tímto modelem i na měsíce dopředu. Nemají ovšem vůbec velkou váhu. Pro základní informace, jak by se počasí mohlo vyvíjet je lze ale využít maximálně na měsíc. Jde většinou o předpověď základních prvků jako je teplota vzduchu a atmosférické srážky v podobě průměrných a celkových hodnot a jejich odchylek od normálu. Střednědobé předpovědi tyto poté upřesňují. Takové mapy prezentujeme na stránce Střednědobé předpovědi.

Další stránky

Výstupy z numerických modelů najdete v dnešní době na mnohých webových prezentacích. Doporučit můžeme zejména stránky Chmi.cz – Aladin, Wetterzentrale.de, Modellzentrale.de, Wetter3.de, Meteomodel.pl, Pivotalweather.com, Wxcharts.com, TropicalTidbits.com nebo Weatheronline.cz.

Každá stránka nabízí jiné grafické zpracování výstupů ze shodných numerických modelů (shodná data, jiná vizualizace). Většina stránek nabízí prognózy různých meteorologických prvků z většiny dostupných modelů, které jsou aktuálně počítány. Některé stránky se zaměřují především na určité druhy výstupů (například prvky důležité pro konvekční činnost).

Použité zdroje

WETTERZENTRALE. Top Karten. www.wetterzentrale.de

Podívat se můžete také na krátkodobé předpovědi jednotlivých prvků:

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Dlouhodobé předpovědi
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář