Dlouhodobé předpovědi

Hodnocení stránky

Nárazy větru

MODEL GFS
+7 dní 12:00+8 dní 0:00+8 dní 12:00+9 dní 0:00+9 dní 12:00+10 dní 0:00+10 dní 12:00+11 dní 0:00+11 dní 12:00+12 dní 0:00+12 dní 12:00+13 dní 0:00+13 dní 12:00+14 dní 0:00O mapách

Dlouhodobé předpovědi - nárazy větru.

Dlouhodobé předpovědi - nárazy větru.

Dlouhodobé předpovědi - nárazy větru.

Dlouhodobé předpovědi - nárazy větru.

Dlouhodobé předpovědi - nárazy větru.

Dlouhodobé předpovědi - nárazy větru.

Dlouhodobé předpovědi - nárazy větru.

Dlouhodobé předpovědi - nárazy větru.

Dlouhodobé předpovědi - nárazy větru.

Na této kartě jsou prezentovány mapy numerických modelů GFS.

S rozložením tlaku vzduchu souvisí poryvy větru, tedy intenzita proudění. Oba tyto prvky jsou zobrazeny na následujících mapách. Ty ukazují zejména očekávané nárazy větru na dlouhé období. Jde o přibližnou prognózu, která může do té doby zaznamenat větší vývoj. Na tyto termíny (nad 168 hodin) předpovídá tento parametr již pouze model GFS.


O stránce Dlouhodobé předpovědi

Informace

Na stránce jsou prezentovány pro doplnění a základní přehled o prognóze předpovědní mapy základních prvků od základních modelů na maximálně 14 dní dopředu. Jde o pokračování prognóz od 7. dne, do kterého sahají střednědobé předpovědi. Prezentována je prognóza teploty vzduchu ve 2m a 850hPa, akumulace kapalných srážek a celkové sněhové pokrývky a v poslední řadě směru a rychlosti větru s nárazy v 10m.

POUŽITÉ NUMERICKÉ MODELY

Základní popis numerických modelů, jejichž výstupové mapy jsou na této stránce použity. Tyto jsou vždy barevně rozlišeny, jak výše v předpovědních mapách, tak i zde v jejich popisu.

MODEL GFS

Global Forecast System je základním globálním numerickým modelem, který předpovídá počasí pro celý Svět a to až na 384 hodin dopředu (až 16 dní). Jde o americký model s rozlišením vnitřní sítě cca 28km. Model produkuje předpovědi v podobě map a také v podobě grafů a to pro konkrétní místa dle bodové sítě (meteogramy) a v podobě grafů s jednotlivými variantami vývoje různých běhů modelu (ansámbly) – viz zdejší stránka Meteogramy. Tento model předpovídá veškeré meteorologické prvky a aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 hodin světového času.

MODEL GEM

Global Environmental Multiscale Model je druhým základním globálním numerickým modelem, který předpovídá počasí pro téměř všechny kontinenty a to až na 240 hodin dopředu (10 dní). Společně s modelem GFS jde o integrovaný předpovědní systém. Jde o americký model, který vyvíjí kanadské meteorologické centrum. Model předpovídá hlavní meteorologické prvky s aktualizací výstupů v 00 a 12 hodin světového času.

Podrobnější popis numerických modelů a popis dalších numerických modelů najdete na naší stránce Numerické modely.

Vysvětlivky

Mapy odchylek teplot vzduchu od normálu v dlouhém období jako celku se uvádí v Kelvinech (K) = °C. Prognóza se aktualizuje denně dle atmosférických podmínek v uplynulých dnech. Do cca 12. dne měsíce model předpovídá měsíc aktuální, poté následující. Potýká se zpravidla s velmi nízkou úspěšností (viz patřičná mapa).

UTC = světový čas běžně používaný při prezentaci meteorologických dat. V našich podmínkách znamená SEČ = UTC + 1 hodina a SELČ = UTC + 2 hodiny.

Možné chyby: Pokud se místo mapy na obrázku zobrazuje text, znamená to, že pro daný termín není ještě mapa připravena. Pokud se v mapě bez hodnot zobrazuje text, znamená to, že z nějakého důvodu není pro tento termín v daném výstupu modelu předpověď dostupná. S dalším výstupem by mělo toto odpadnout. Datum výstupu je vlevo na hoře, u druhého druhu map pak vlevo nahoře v závorce (černý text). Pokud je datum staré, znamená to, že nedošlo k aktualizaci mapy na daném serveru nebo nedošlo k přenosu sem na web.

Legenda k mapám: Temperatur = teplota, bis zum Termin = v termínu (viz pravý horní okraj mapy). Maximum = maximální, uváděné přes den, Minimum = minimální, uváděné v noci. Init = výstup modelu/běh.

Monthly anomalies = měsíční odchylky, seasonal anomalies = sezónní odchylky. Initial conditions = vstupní data

DLOUHODOBÉ PŘEDPOVĚDI – VYUŽITELNOST

Pakliže se potýkáme u střednědobých prognóz na 7 až 10. den dopředu s nepřesnostmi v předpovědi různé míry, u dlouhodobé předpovědi tyto vykazují dvojnásob. I tyto předpovědi mají u nás ale určitou oblibu. Slouží ovšem pouze pro zásadní informaci, jak by se mohlo počasí v delší budoucnosti chovat. Jde zejména o předpovědi na delší období jako celek a to co se týče průměrných hodnot a zejména pak odchylek těchto hodnot od hodnot dlouhodobého normálu v dané lokalitě. I přesto některé modely předpovídají den po dni na období až 15 dnů.

Velkou výjimkou je například model CFS, který předpovídá i na delší období a co se týče prognóz odchylek na dlouhá období jako celku. Tyto poskytuje uvedený model i na měsíce dopředu. Nemají ovšem vůbec velkou váhu. Pro základní informace, jak by se počasí mohlo vyvíjet je lze ale využít maximálně na měsíc. Jde většinou o předpověď základních prvků jako je teplota vzduchu a atmosférické srážky v podobě průměrných a celkových hodnot a jejich odchylek od normálu. Střednědobé předpovědi tyto poté upřesňují. Takové mapy prezentujeme na stránce Střednědobé předpovědi.

Použité zdroje

WETTERZENTRALE. Top Karten. www.wetterzentrale.de

Další stránky

Výstupy z numerických modelů najdete v dnešní době na mnohých webových prezentacích. Doporučit můžeme zejména stránky Chmi.cz – Aladin, Wetterzentrale.de, Modellzentrale.de, Wetter3.de, Meteomodel.pl, Pivotalweather.com, Wxcharts.com, TropicalTidbits.com nebo Weatheronline.cz.

Každá stránka nabízí jiné grafické zpracování výstupů ze shodných numerických modelů (shodná data, jiná vizualizace). Většina stránek nabízí prognózy různých meteorologických prvků z většiny dostupných modelů, které se aktuálně počítají. Některé stránky se zaměřují především na určité druhy výstupů (například prvky důležité pro konvekční činnost). 

Napsat komentář