Počasí na houby

Hodnocení stránky

Stránka Počasí na houby prezentuje speciální formu prognózy počasí ve vztahu k mykologii, tedy sběru hub. Účelem této prognózy je poskytnout zhodnocení vlhkostních a teplotních podmínek pro růst hub a tedy vhodnost jejich sběru. Současně prognóza uvádí očekávané povětrnostní podmínky pro procházky v lese, určené nejen pro sběr hub. Například poukazuje na hrozbu silného větru nebo výskytu mrazíků a podobně. Součástí je vedle textového komentáře stavu a očekávaných podmínek pro růst a sběr hub také souhrnná mapa podmínek růstu hub sestavená ke konkrétnímu termínu. Prognóza je vydávána v hlavní houbařské sezóně (cca od srpna do listopadu) každý pátek.

POČASÍ A PODMÍNKY PRO HOUBAŘENÍ

Podzim v lese, časté střídání počasí. Počasí na houby.

Z termínu: 

 

Aktuální stav:

Předpověď: S

Závěr:

Detailní informace o počasí na druhý den dopředu poskytujeme na stránce Předpověď na den, pro obecný přehled o vývoji počasí v dalších dnech pak slouží informace na stránce Výhled na týden.

Další předpověď:


O Počasí na houby

Přehled má za úkol nabídnout informaci o vhodnosti meteorologických podmínek pro růst u nás rostoucích hlavních sezónních hub. Odvíjí se zejména od vláhových a teplotních podmínek s vlivem na svrchní vrstvy půdy v lesích. Vyjadřuje ho odhad indexu vhodnosti růstu hub, kdy index 1 značí vynikající podmínky a index 5 naopak nejhorší. Stupně ilustruje zvolená barevná škála, viz legenda u mapy. Jde o stav k následujícímu dni vůči datu vydání předpovědi s výhledem indexu na týden podle očekávaného průběhu počasí s případnými vlivy na růst hub. Předpověď a aktuální stav pod grafickým zobrazením (mapa) stručně komentujeme. V komentáři uvádíme zejména důvody, proč volíme patřičný index. Jinými slovy co může zlepšit či hlavně zhoršit podmínky růstu hub.

V předpovědi se mohou objevit i další negativní faktory, které mohou ovlivnit sběr hub. Zejména jde o riziko silného větru nebo podmáčení terénu. V takových případech není vstup do lesů doporučen z důvodu bezpečnosti.

Interpretace

Prognózu je nutné brát orientačně, zejména okresní znázornění vhodnosti podmínek. Neboť, při rozdílných podmínkách v rámci okresu uvádíme průměr vhodnosti podmínek pro daný okres. V určité části mohou být podmínky spíše nevhodné, v opačné i velmi vhodné. U předpovědi indexu na týden jde o průměr pro celou ČR. Nicméně poslední 3-4 dny je třeba brát velmi orientačně, dle situace – viz odhad úspěšnosti vlevo dole u mapy.

Poslední úprava stránky: 15.11.2021 21:49