Počasí na houby

()

Stránka Počasí na houby prezentuje speciální formu prognózy počasí ve vztahu k mykologii, tedy sběru hub. Účelem této prognózy je poskytnout zhodnocení vlhkostních a teplotních podmínek pro růst hub a tedy vhodnost jejich sběru. Současně prognóza uvádí očekávané povětrnostní podmínky pro procházky v lese, určené nejen pro sběr hub. Například poukazuje na hrozbu silného větru nebo výskytu mrazíků a podobně. Součástí je vedle textového komentáře stavu a očekávaných podmínek pro růst a sběr hub také souhrnná mapa podmínek růstu hub sestavená ke konkrétnímu termínu. Prognóza je vydávána v hlavní houbařské sezóně (cca od srpna do listopadu) každý pátek.

POČASÍ A PODMÍNKY PRO HOUBAŘENÍ

Z termínu:  —

Aktuální stav:

Předpověď:.

Prognóza byla pro tuto sezónu ukončena. Opět bude v provozu na konci léta 2021.

Detailní informace o počasí na druhý den dopředu poskytujeme na stránce Předpověď na den, pro obecný přehled o vývoji počasí v dalších dnech pak slouží informace na stránce Výhled na týden.


O Počasí na houby

Přehled má za úkol nabídnout informaci o vhodnosti meteorologických podmínek pro růst u nás rostoucích hlavních sezónních hub. Odvíjí se zejména od vláhových a teplotních podmínek s vlivem na svrchní vrstvy půdy v lesích. Vyjádřen je pomocí odhadu indexu vhodnosti růstu hub, kdy index 1 značí vynikající podmínky a index 5 naopak nejhorší. Stupně ilustruje zvolená barevná škála, viz legenda u mapy. Jde o stav k následujícímu dni vůči datu vydání předpovědi s výhledem indexu na týden podle očekávaného průběhu počasí s případnými vlivy na růst hub. Předpověď a aktuální stav jsou pod grafickým zobrazením (mapa) stručně komentovány. V komentáři jsou uvedeny zejména důvody, proč je zvolen patřičný index, aneb co bude či může zlepšovat či hlavně zhoršovat podmínky růstu hub.

V předpovědi se mohou objevit i další negativní faktory, které mohou ovlivnit sběr hub. Zejména jde o riziko silného větru nebo podmáčení terénu. V takových případech není vstup do lesů doporučen z důvodu bezpečnosti.

Interpretace

Prognózu je nutné brát orientačně, zejména okresní znázornění vhodnosti podmínek. Neboť, při rozdílných podmínkách v rámci okresu je uveden průměr vhodnosti podmínek pro daný okres. V určité části mohou být podmínky spíše nevhodné, v opačné i velmi vhodné. U předpovědi indexu na týden jde o průměr pro celou ČR. Nicméně poslední 3-4 dny je třeba brát velmi orientačně, dle situace – viz odhad úspěšnosti vlevo dole u mapy.

Poslední úprava stránky: 24.11.2020 21:44

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Nový článek na webu?

Chcete dostávat upozornění při publikování článku? Přihlaste se k odběru nově publikovaných článků na našem webu zadáním emailu níže.

Přijde vždy jen objednaný email a tento odběr lze kdykoli odhlásit.