Počasí na houby

()

Stránka Počasí na houby prezentuje speciální formu prognózy počasí ve vztahu k mykologii, tedy sběru hub. Účelem této prognózy je poskytnout zhodnocení vlhkostních a teplotních podmínek pro růst hub a tedy vhodnost jejich sběru. Současně prognóza uvádí očekávané povětrnostní podmínky pro procházky v lese, určené nejen pro sběr hub. Například poukazuje na hrozbu silného větru nebo výskytu mrazíků a podobně. Součástí je vedle textového komentáře stavu a očekávaných podmínek pro růst a sběr hub také souhrnná mapa podmínek růstu hub sestavená ke konkrétnímu termínu. Prognóza je vydávána v hlavní houbařské sezóně (cca od srpna do listopadu) každý pátek.

POČASÍ A PODMÍNKY PRO HOUBAŘENÍ

Z termínu: 17.9.2021

Aktuální stav: Po srážkové činnosti se většinou zvýšila půdní vláha ve svrchní části profilu. Nadále jsou místa, kde je vodní kapacita nižší. Podmínky pro růst hub jsou ale i tak stále velmi dobré.

Předpověď: Srážková činnost se objeví pouze zpočátku období, poté srážky čekat nelze. Vláhu částečně kompenzují silné rosy nebo případně místní mlhy. Pozor v první polovině příštího týdne se mohou objevit místy přízemní mrazíky, zejména na horách pak i mráz ve dvoumetrové výšce nad povrchem. Růst a jakost hub mohou být ovlivněny.

Pravděpodobnost výskytu srážek v ČR v dalších dnech:

So 18.9.: 45%

Ne 19.9.: 25%

Po 20.9. až Čt 23.9.: 0%

Pá 24.9.: 55%

Závěr: Index pro růst hub se snižuje místy vlivem nižší půdní vláhy. Dále se během období snižuje vlivem očekávané nízké ranní teploty vzduchu a současně počasí bez srážek. Jinak jsou podmínky růstu hub velmi dobré.

Detailní informace o počasí na druhý den dopředu poskytujeme na stránce Předpověď na den, pro obecný přehled o vývoji počasí v dalších dnech pak slouží informace na stránce Výhled na týden.

Další předpověď: Pá 24.9.2021.


O Počasí na houby

Přehled má za úkol nabídnout informaci o vhodnosti meteorologických podmínek pro růst u nás rostoucích hlavních sezónních hub. Odvíjí se zejména od vláhových a teplotních podmínek s vlivem na svrchní vrstvy půdy v lesích. Vyjadřuje ho odhad indexu vhodnosti růstu hub, kdy index 1 značí vynikající podmínky a index 5 naopak nejhorší. Stupně ilustruje zvolená barevná škála, viz legenda u mapy. Jde o stav k následujícímu dni vůči datu vydání předpovědi s výhledem indexu na týden podle očekávaného průběhu počasí s případnými vlivy na růst hub. Předpověď a aktuální stav pod grafickým zobrazením (mapa) stručně komentujeme. V komentáři uvádíme zejména důvody, proč volíme patřičný index. Jinými slovy co může zlepšit či hlavně zhoršit podmínky růstu hub.

V předpovědi se mohou objevit i další negativní faktory, které mohou ovlivnit sběr hub. Zejména jde o riziko silného větru nebo podmáčení terénu. V takových případech není vstup do lesů doporučen z důvodu bezpečnosti.

Interpretace

Prognózu je nutné brát orientačně, zejména okresní znázornění vhodnosti podmínek. Neboť, při rozdílných podmínkách v rámci okresu uvádíme průměr vhodnosti podmínek pro daný okres. V určité části mohou být podmínky spíše nevhodné, v opačné i velmi vhodné. U předpovědi indexu na týden jde o průměr pro celou ČR. Nicméně poslední 3-4 dny je třeba brát velmi orientačně, dle situace – viz odhad úspěšnosti vlevo dole u mapy.

Poslední úprava stránky: 17.9.2021 14:21

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?