Turbulence

()

Stránka vykládá specifika a vznik turbulence jako specifického proudění v troposféře, včetně podmínek pro to, aby mohlo být proudění turbulentním. Jedná se o specifický druh proudění vzduchu. Stručně popisuje základní druhy turbulentního proudění.

Témata stránky: Pojem turbulence a její druhy.

Anglické názvy: Turbulent flow (turbulentní proudění), wind speed fluctuations (fluktuace rychlosti větru), mechanical (mechanická), thermal (termální), wave clouds (vlnové oblaky), laminar flow (laminární proudění).

Prezentace k tomuto tématu: METEOROLOGIE 15


TURBULENTNÍ PROUDĚNÍ

Vzniká v důsledku fluktuací rychlosti větru, nejčastěji nad členitým terénem. Její intenzita závisí na rychlosti větru a míře členitosti terénu. Turbulence vzniká i v důsledku konvekčních procesů, tedy stoupavých a klesavých proudů vzduchu. Existují i další prostředí, kde se s turbulentním prouděním setkáváme.

Rozlišujeme druhy:

  • Mechanická
  • Termická
  • Clear Air

Turbulence mechanická, jak je uvedeno již v úvodním textu stránky, je turbulence vznikající za každou nerovnostní překážkou, podobně jako je tomu při proudění vody kolem kamenů a přes ně v korytech toků. Intenzitu této turbulence ovlivňuje intenzita větru a výška překážky, kolem či přes kterou tento proudí. Její vertikální dosah je závislý na její intenzitě a na vývoji teploty vzduchu ve výšce. Vzniká v důsledku třecích sil o povrch. Za určitých podmínek se při proudění přes překážku tvoří vlnové proudění se vznikem typické oblačnosti (vlnové, čočkovité) Ac lenticularis (více stránka Atlas oblaků a článek Oblaky Altocumulus). Proudění bez vlivu turbulence nazýváme laminární. Pod vlnami vznikají rotory, z nichž nejvýznamněji se projevuje turbulence pod prvním z nich.

Termická turbulence vzniká, jak je též uvedeno stručně v úvodu, vlivem konvekčních procesů. Tedy při stoupavých a kompenzačních klesavých pohybech vzduchu. Tyto ruší jinak ustálené proudění. Intenzita této turbulence se odvíjí od nerovnoměrnosti teploty vzduchu a vývoji teploty s výškou. V případě výskytu silného větru a konvekčních procesů dochází k významně silné turbulenci, která může působit škody.

Clear Air Turbulence (CAT) se odehrává v bezoblačném prostředí a můžeme se s ní setkat tam, kde dochází ke značným změnám směru a rychlosti větru s výškou (střihu větru). Děje se tak zejména v horní části troposféry, v oblastech s Jet-streamem (objasnění typu větru JS je k dispozici na stránce Vítr). Zde je zesílena nad hornatým terénem.

Reference

Použitá a doporučená literatura:

MÍKOVÁ, T. KARAS, P. ZÁRYBNICKÁ, A. Skoro jasno. Praha: Česká Televize, 2007

BEDNÁŘ, J. KOPÁČEK, J. Jak vzniká počasí? Praha: Karolinum, 2005

DVOŘÁK, P. Pozorování a předpovědi počasí. Cheb: Svět Křídel, 2012

DVOŘÁK, P. Atlas oblaků 2016. Cheb: Svět Křídel, 2016

DVOŘÁK, P. Letecká meteorologie 2017. Cheb: Svět Křídel, 2017

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Turbulence
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář