Stránka rozšiřuje souhrnné prognózy a nabízí výstupové mapy základních numerických modelů. Předpověď konvekce s předpovědí parametrů důležitých pro konvekční procesy v atmosféře a výskyt bouřek na nejbližší hodiny až dny. Níže prezentujeme mapy základních meteorologických modelů GFS, ARPEGE, ICON a dalších na 18, 21, 24, 27, 30, 36, 42 a 48 hodin dopředu od termínu sestavení prognózy.
Většina numerických modelů aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 UTC (hodin světového času), kdy každý výstup je k dispozici s 5-6 hodinovým zpožděním. Některé numerické modely aktualizují své výstupy pouze v 00 a 12 UTC a výjimečně některé jen v 00 UTC. Vždy se zobrazují dvě mapy k jednomu termínu, tak první z nich zobrazuje výstup modelu z 00 UTC (dostupný kolem 6. až 7. hodiny) a druhá zobrazuje výstup z 12 UTC (dostupný kolem 18. až 19. hodiny) daného dne. Základní výstupy numerických modelů s předpovědí srážek na různá časová období maximálně na 48 hodin dopředu najdete právě zde.
PŘEDPOVĚĎ PARAMETRŮ PRO VZNIK A ROZVOJ BOUŘKOVÉ ČINNOSTI
Konvekční procesy v atmosféře mají podobu typicky letního jevu. Klasická konvekce se odehrává v teplé části roku. Základem pro výskyt bouřkové činnosti je dostatečně vysoká teplota, vlhkost vzduchu pro výskyt kondenzace a vznik oblaků, dále nestabilita atmosféry, též dostatečná energie potřebná pro konvekční procesy. Rozvoj a intenzitu bouřkové činnosti podporuje dále značně prohřátý zemský povrch, významnější střih větru (rozdílnost směru a rychlosti větru v jednotlivých výškách, viz též Předpověď větru) nebo vysoká helicita. Tyto faktory též podporují výskyt nebezpečných jevů, včetně tornádových jevů spojených s bouřkami. Míra pravděpodobnosti výskytu bouřek, jejich četnosti a zejména pak i intenzity je na shodě vhodného stavu více parametrů. Ke shodě významně příznivých hodnot těchto parametrů dochází spíše výjimečně.
Předpovídané prvky na této stránce: Energie CAPE a Lifted Index.












































TIP: Další parametry rozhodné pro vznik a rozvoj bouřek doporučujeme sledovat například na stránce Pivotalweather.com.
Sondážní měření
Aktualizace grafů probíhá v případě Prahy-Libuše čtyřikrát denně (k 00, 06, 12 a 18* UTC) a v případě Prostějova dvakrát denně (k 00 a 12 UTC). *K dispozici pouze v pracovní dny. Grafy ukazují hodnoty v emagramu do 100hPa, Skew-T diagramu a grafu větru do 100hPa.
PRAHA-LIBUŠ
Emagram:
Diagram Skew-T:
Vítr:
PROSTĚJOV
Emagram:
Diagram Skew-T:
Vítr:
POUŽITÉ NUMERICKÉ MODELY
Základní popis numerických modelů, jejichž výstupové mapy jsou na této stránce použity. Tyto jsou vždy barevně rozlišeny, jak výše v předpovědních mapách, tak i zde v jejich popisu.
MODEL GFS
Global Forecast System – základní globální numerický model, který předpovídá počasí pro celý Svět a to až na 384 hodin dopředu (až 16 dní). Jde o americký model s rozlišením vnitřní sítě cca 28km. Model produkuje předpovědi v podobě map a také v podobě grafů a to pro konkrétní místa dle bodové sítě (meteogramy) a v podobě grafů s jednotlivými variantami vývoje různých běhů modelu (ansámbly) – viz zdejší stránka Meteogramy. Tento model předpovídá veškeré meteorologické prvky a aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 hodin světového času.
MODEL ICON
Icosahedrical Nonhydrostatic – německý model, který provozuje německá meteorologická služba DWD. Předpovídá pro Evropu a další vybrané lokality, v detailu například pro Německo, Španělsko a podobně a to až na 180 hodin dopředu (cca 7 dní). Jde o globální model a tato organizace je tak jedna z mála, která takový model provozuje. Dříve se jednalo o model GME (od r. 1999). Model předpovídá základní prvky a aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 hodin světového času.
MODEL ARPEGE
Action de Recherche Petite Echelle Grade Echelle je model francouzské meteoslužby (Meteo France) a tento předpovídá až na 102 hodin dopředu (4 dny). Své výstupy aktualizuje v 00, 06, 12 a 18 hodin světového času.
Podrobnější popis numerických modelů a popis dalších numerických modelů najdete na naší stránce Numerické modely.
O stránce Předpovědi konvekce
Další mapy
Výstupy z numerických modelů najdete v dnešní době na mnohých webových prezentacích. Doporučit můžeme zejména stránky Chmi.cz – Aladin, Wetterzentrale.de, Modellzentrale.de, Wetter3.de, Meteomodel.pl, Pivotalweather.com, Troicaltidbits.com nebo Weatheronline.cz.
Každá stránka nabízí jiné grafické zpracování výstupů ze shodných numerických modelů (shodná data, jiná vizualizace). Většina stránek nabízí prognózy různých meteorologických prvků z většiny dostupných modelů, které jsou aktuálně počítány. Některé stránky se zaměřují především na určité druhy výstupů (například prvky důležité pro konvekční činnost).
Komplexní obecné informace a výčet základních numerických modelů najdete na naší stránce Numerické modely. Jak najít a správně číst modelové mapy?
Použité zdroje
WETTERZENTRALE. Top Karten. www.wetterzentrale.de
ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV. Aktuální stav. Aerologická měření. www.chmi.cz