Nebezpečné jevy

()

Stránka obsahuje aktuální nebezpečné jevy a další informace o jejich očekávaném i aktuálním výskytu. Pokud nejsou uvedeny žádné informace, nebylo tedy vydáno žádné upozornění. Nejedná se o výstražné informace, které poskytuje ČHMÚ, ty naleznete na stránce www.chmi.cz a to konkrétně na adrese výstražného systému. Více o nich a o extrémních jevech u nás obecně se dozvíte na stránce Extrémní počasí. Zde jsou pouze upozornění na možný výskyt nebezpečných jevů v počasí a hydrologii.


OČEKÁVANÉ A PROBÍHAJÍCÍ NEBEZPEČNÉ HYDROMETEOROLOGICKÉ PROJEVY

VELMI/SILNÉ BOUŘKY 25. – 26.7.2021

V ČR se objeví místy bouřky, které budou silné. První bouřková činnost přejde v neděli večer a v noci na pondělí. Další pak v pondělí večer a v noci na úterý. Očekávat lze přívalové srážky s úhrny 30mm, ojediněle 50mm za kratší čas. Dále nárazy větru i kolem 25m/s a krupobití. Příčinou silných bouřek je přechod zvlněného frontálního rozhraní přes ČR k východu.

POVODŇOVÁ BDĚLOST od 25.7.2021

Opět je možné čekat zatopení níže položených míst, suchých koryt a rozvodnění menších toků na SPA.


O stránce Nebezpečné jevy

PŘIPRAVUJE SE

Nebezpečnost jevů je rozdělena do 5 stupňů a to dle následujícího barevného rozlišení: Stupeň 1 – nízký, Stupeň 2 – střední, Stupeň 3 – vysoký, Stupeň 4 – velmi vysoký a Stupeň 5 – extrémně vysoký.

Každý nebezpečný jev je zobrazen graficky pomocí ikony, za ní následuje název nebezpečného jevu v textové podobě (například „Vydatný déšť“). Dále pod základem stupeň nebezpečí a očekávaná doba výskytu nebezpečného jevu (například „od 1.6.2018 18:00 do 2.6.2018 6:00“), pro které oblasti našeho území výstraha platí uvádíme spíše komplexněji a orientačně.

Upozornění na nebezpečné jevy vydáváme pouze v případech, kdy bude daný průběh počasí nebezpečný pro běžný chod a obecně venkovní aktivity. O tom rozhodujeme v rámci projektu a upozornění nemají žádná pevně stanovená kritéria.

Prognózu počasí u nás na druhý den najdete na stránce: Předpověď na den.

O nebezpečných jevech obecně

Nebezpečné meteorologické jevy jsou veškeré i jinak běžné jevy, které přesahují intenzitu obvyklou pro klima dané oblasti. V takovém případě mohou působit různé škody a mít vliv na majetek a zdraví či životy lidí. A to proto, že tito nejsou v dané oblasti takovým projevům počasí přizpůsobeni. Některé nebezpečné jevy jsou velmi zřetelné a to platí o jejich důsledcích. Mezi takové patří silné bouřky, vydatný déšť, silné sněžení, povodňové jevy a i obecně další zimní jevy.

Poté existují jevy, které mohou mít i značné dopady, ale nejsou zejména zpočátku tak zřetelné. Typickým příkladem je sucho s následným zvýšeným nebezpečím vzniku požárů v krajině. Může to být ale i vysoká teplota vzduchu, která mimo jiné k suchu a vzniku požárů vždy přispívá. Některé jevy se vyskytují v kombinaci s jinými či za určitých meteorologických podmínek. A to, kdy je druhý jev zcela v normálu a je běžný. Takovém příkladem jsou sněhové jazyky a závěje v případě prvním. A ledovka v případě druhém.

Druhy jevů

Mezi nebezpečné jevy patří především:

 • Vysoká teplota (červen až srpen)
 • Nebezpečí požárů (uprostřed léta)
 • Silný mráz (leden a únor)
 • Významná změna teploty (celoročně, avšak spíše ojediněle)
 • Vydatný déšť (celoročně, často v teplé části roku)
 • Povodňové jevy (celoročně)
 • Silné sněžení (prosinec až únor)
 • Sněhové jazyky a závěje (prosinec až únor, na horách i dříve/později)
 • Silný vítr (konec podzimu, zima, počátek jara)
 • Ledovka (zima)
 • Náledí (zima)
 • Námraza (konec podzim a zima)

Některé jevy jsou typicky letními (vysoká teplota, požáry) a jiné typicky zimními (silný mráz, ledovka). A jsou i jevy, které se mohou vyskytnout celoročně a to kdykoli (silný vítr, změna teplot i vydatný déšť či povodně). V dalším textu pojednáváme o tom, kdy se které nebezpečné jevy v ČR zpravidla vyskytují. Jde o obecný přehled dle dlouhodobých pozorování. Nejde o žádný model, jímž se je možné řídit. Je nutné mít na paměti, že počasí je nevyzpytatelné a dokáže často překvapit.

Četnost výskytu nebezpečných jevů v ČR během roku

Některé meteorologické jevy, tzv. sezónní, lze vymezit i v konkrétním období. Jde například o silné bouřky nebo i o silný mráz. V kapitole výše uvádíme v závorkách u jednotlivých nebezpečných jevů období jejich nejpravděpodobnějšího výskytu. Nikoli ovšem období jejich jediného možného výskytu, ani v případě sezónních.

Seriózní výstražné informace

Kde se informovat o oficiálně platných výstrahách pro ČR či Evropu?

Oficiální výstrahy ČHMÚ

Přehled výstrah Evropa

Poslední aktualizace stránky: 25.7.2021 20:07

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Výstražné informace
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář