Počasí k vodě

Prezentace meteorologických a hydrologických informací týkajících se koupání, opalování a dalších aktivit. Například sportů spojených s vodou a pobytem v její blízkosti. Obecná charakteristika stavu a počasí s předpovědí. Stránka Počasí k vodě prezentuje souhrnné informace o vhodnosti podmínek pro koupání a další aktivity spojené s pobytem u vody. Prezentována je souhrnná mapa (nová podoba našich map s jednotným vzhledem) a stav i předpověď vhodnosti provozování aktivit u vody. Informace na této stránce jsou k dispozici nově od 1.7.2020, s aktualizací následně každé pondělí a pátek.

POČASÍ A PODMÍNKY PRO AKTIVITY U VODY

Aktualizace k termínu: Pondělí 3.8.2020

Aktuálně

Aktuální stav: Přes ČR přechází zvlněné frontální rozhraní a přináší hodně oblačnosti se srážkami. Vlivem trvalých srážek je počasí velmi chladné. Maxima teploty dosahují při srážkách 17-18°C. Teplota je vysoká, dosahuje hodnot 19 až 24°C, nejvyšší je na J/JV Moravy. Právě tam je počasí ještě o něco teplejší, objevovat se tam mohou i bouřky.

Prognóza

Předpověď obecně:  I v úterý bude deštivo, zejména na jihu a východě země. Tepleji bude zpočátku stále na J/JV Moravy a to až 24°C, jinak lze čekat při srážkách teplotu kolem 15°C. Od středy se počasí vylepší a postupně lze čekat letní teplotu, viz dále. Bude méně oblačnosti, přes den bude vznikat kupovitá oblačnost a bude až oblačno. Srážky se objeví jen velmi lokálně v podobě přeháněk a bouřek.

TEPLOTA VZDUCHU

Předpověď maximální teploty vzduchu:

Út 4.8.: 13 až 18°C, na JV 24°C

St 5.8.: 19 až 23°C

Čt 6.8.: 24 až 28°C

VÍTR

Vítr bude foukat zpočátku mírný od SZ/S do 7-8m/s. Postupně se bude během středy stáčet na SV až postupně V a zeslábne. Přes den bude foukat rychlostí 1-6m/s, v noci bude klidno.

Další informace o očekávaném počasí následující den najdete s každodenní aktualizací na stránce Předpověď na den. Další předpověď bude vydána: 7.8.2020.

O Počasí k vodě

Stanovený index vhodnosti podmínek pro uvedené aktivity je třeba brát orientačně a nevztahovat ho nutně k určité oblasti mapy, rozdělené na okresy. Data o teplotě pocházejí k určitému datu aktualizace, zpravidla jsou pro tyto informace vybrána data nejnovější. Pokud nejsou data na některém serveru aktuální, tak nejsou použita. Též další uvedené informace v podobě pravděpodobností je třeba brát s rezervou. Jsou stanovena zpravidla pro celé území ČR a lokálně se mohou lišit.

Stránka Počasí k vodě má za úkol informovat nejen o aktuálním a zejména očekávaném počasí ve vztahu k provozování letních aktivit kolem vodních ploch. Jejím cílem je též postihnout aktuální ostatní podmínky jako je zejména teplota vody. Za úkol si dává z meteorologického hlediska detailněji informovat o slunečním svitu a tedy o průběhu a množství oblačnosti. Samozřejmě i o teplotě vzduchu a dále o směru a rychlosti větru, která je důležitá pro provozování plavání i dalších vodních sportů. Speciální pozornost je věnována z hlediska podmínek pro opalování intenzitě slunečního svitu a aktuálnímu i předpokládanému UV indexu. Jinými slovy tedy intenzity a škodlivosti slunečních paprsků ve vztahu k lidské kůži.

Většina hodnot a stanovených indexů či pravděpodobností výskytu je vztažena k území ČR jako celku. V případě větší regionalizace předpovědi by se tato potýkala s většími nepřesnostmi. Grafická prezentace by byla méně přehledná.

Zdroj dat: chmi.cz, hydro.chmi.cz, pla.cz, pmo.cz, pod.cz, poh.cz

Aktualizace: 3.8.2020 14:01

0 0 hlasů
Article Rating
Odběry
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d blogerům se to líbí: