Největší sucha v ČR

Hodnocení stránky

Praktické zaměření na hydrologický extrém sucha z hlediska našeho území nabízí tato stránka, definuje a vyčítá největší sucha v ČR. Poskytuje přehled nejvýznamnějších suchých epizod (roků či delších období) na území ČR od dávné historie po současnost dle historických záznamů v podobě mnoha dokumentárních zdrojů (rekonstruovaná data) a údajů z meteorologických a hydrologických stanic (měřená data). O opačném extrému, povodní, informuje detailně stránka Největší povodně v ČR a její podstránky. Obecný přehled nejsušších roků je doplněn u dávné historie stručnou charakteristikou stavu dle dokumentárních pramenů a u novější historie pak průběhem situace dle pozorování a měření, včetně rozboru synoptických příčin výskytu sucha.

Témata stránky: Sucho v dávné historii, informace z dokumentárních pramenů, sucho v posledních letech, synoptické příčiny sucha, prognóza sucha.

Anglické názvy: The biggest drought in the CR (největší sucha v ČR), drought forecast (předpověď sucha), oak rings (letokruhy dubu), drought episode (epizoda/období sucha), drought reconstruction (rekonstrukce sucha).


NEJVĚTŠÍ SUCHA V ČR OD DÁVNÉ MINULOSTI

Největší sucha v ČR. Vysychají evropské toky. Nástrahy počasí: Sucho. Vyschlý rybník.

Sucho je v poslední době často zmiňovaný termín. Co to sucho je a jak ho dělíme se dozvíte na stránce Hydrologické extrémy a podrobněji pak na stránce Sucho. Zde bude věnována pozornost důkazům o tom, že sucho není jen problémem současnosti a posledních let. Stránka podává podložené informace o tom, že sucho se v ČR vyskytovalo nejen v posledních stoletích, ale značná sucha zažila naše vlast a její okolí i v dávné historii.

Historické sucho je mapováno podle dokumentárních pramenů, které se dochovaly a přinášejí informace o počasí a hydrologické situaci. Nejde o odborné informace, ani o žádná konkrétní data. Jde o konstatování vládců, ale i prostých obyvatel a běžné zhodnocení situace v dané oblasti. Jde například o konstatování “voda ve Vltavě je zelená, páchne a řeku lze místy přejít suchou nohou”. Podobných konstatování najdeme v dokumentárních zdrojích hodně a tyto dokazují intenzity sucha v dávné historii. Brát v potaz je nutno bezesporu současnou situaci na našich tocích, jako například absenci přehrad, ale také brát s rezervou tato konstatování, mnohdy byli lidé při nich totiž ovlivněni emocemi.

Zmínky o suchých letech v historii

O suchu neexistuje z historie zdaleka tolik zmínek a záznamů jako o povodních, které byly sledovány mnohem detailněji a znamenaly velké hrozby pro život. Sucho dokáže také ovlivnit život v dané oblasti a to v mnohem větší oblasti, ale lze se na něho o poznání lépe připravit. Při přípravě hraje důležitou roli zejména čas, kterého je pro přípravu na suché období hodně.

Další odstavce pojednávají o nejsušších rocích či delších epizodách sucha v období let 1100 až 1500, 1500 až 1800 a 1800 až 2012. Následuje zhodnocení sucha dle šířky letokruhů dubu již od roku 761 po rok 2012. O dalších epizodách sucha jsou již velmi podrobné informace z měření a pozorování v ČR od příčin výskytu meteorologických podmínek pro vznik sucha až po různé dopady sucha.

Největší sucha v ČR od současnosti po dávnou minulost

Přehled nejvýznamnějších suchých let/epizod dle různých rekonstrukcí a v posledních letech měření a pozorování na území ČR a v okolí od 8. století, seřazená sestupně (významná zvýrazněna):

Barevně označeny tři nejvýznamnější epizody (od roku 1800, dříve nemůžeme epizody sucha tak objektivně zhodnotit). Hnědě nejvýznamnější případ, červeně druhý nejvýznamnější případ a oranžově třetí nejvýznamnější případ. Případ roku 2018 byl zatím nejvýznamnějším od roku 1961.

Popis přehledu

Na úvod k uvedenému přehledu extrémních suchých roků je nutno poznamenat, že o suchu nemáme zdaleka tolik informací jako o povodňových událostech, které jsou patrnějším hydrologickým extrémem a z tohoto důvodu mu vždy byla věnována větší pozornost i z pohledu lidí. O suchu od roku 1800 máme informace, o suchu od roku 1500 máme omezené informace, o suchu od cca konce 11. století máme minimum informací z dokumentárních zdrojů a o suchých rocích dřívějších hovoří pouze data šířek letokruhů dubu (tedy chování přírody) – tyto jsou uvedeny kurzívou. Proto je třeba dávnější suché epizody brát s větší rezervou.

Hodnocení sucha dle různých kritérií

Výše jsou uvedeny dle měření, rekonstrukcí a výše zmíněného chování přírody ty nejextrémnější a vycházejí tedy z informací v různých pracích, které se jim nebo historii sucha v ČR obecně detailněji věnují. Významná sucha (tučně) jsou od počátku řady do cca roku 1500 znázorněna dle kritéria počtu chronologií, v nich vychází daný rok jako negativní a podmínkou je alespoň 15 chronologií s negativním rokem, pro sucho významné (veškerá uvedená) pak 12 chronologií.

Cca od konce 11. století jsou též již k dispozici dokumentární zdroje. Od roku 1500 jsou významná sucha zvýrazněna podle dokumentárních zdrojů a od 19. století pak podle meteorologických a hydrologických měření a též hodnot indexů sucha. Níže je zobrazen detailnější přehled těchto uvedených suchých roků či ojediněle delších epizod.

Podrobnější informace o suchých letech od začátku 19. století zejména najdete na samostatných stránkách tohoto menu o největších suchách.

Sucho v dávné historii (období let 1100 až 1500)

Rekonstruovat klimatický a hydrologický průběh v extrémně suchých obdobích v minulosti je důležité pro pochopení klimatické situace a vedoucí k suchu v současnosti a pro lepší prediktabilitu sucha do budoucna. Sucho v minulosti můžeme studovat dvěma základními způsoby. Jednodušším způsobem je shromáždění dat z období takzvaně přístrojového, kdy jsou dostupná klimatická či hydrologická měření a data z nich na našem území. Složitějším způsobem je studium suchých období v dávné minulosti, kdy nemáme žádné záznamy.

Průběh rekonstrukce sucha

Tam je nutné dohledávat informace z dochovaných pramenů a provádět odhady a rekonstrukce průběhu klimatu a hydrologického vývoje v daném období. I takové informace a odhadovaný vývoj nám ve studiu a pochopení sucha pomohou. Dohledat dokumentární prameny můžeme z hodně dávné doby, takže lze utvořit poměrně dlouhá řada extrémně nebo významněji suchých roků nebo období několika roků, neboť sucho se často přenáší do následujícího nebo i dalšího roku, kdy za příhodných klimatických podmínek pokračuje či se rozvíjí.

Studovat sucho lze podle hodnot základních klimatických a hydrologických prvků jako je teplota vzduchu, srážky, průtoky vodních toků či indexy sucha. Dokumentární prameny používáme cca do roku 1750, poté jsou k dispozici alespoň některá měřená data. Sucho podle dokumentárních pramenů můžeme spolehlivě rekonstruovat do roku 1500, s větším omezením pak až někam k roku 1100, kdy je k dispozici velmi omezený počet údajů (nikoli v podobě hodnot) o suchu, jak bylo zaznamenáno v dobách jednotlivých generací.

Největší sucha v ČR od roku 1100 do současnosti

Období let cca 1100 až 1500 a informace o suchu v tomto období berme jako orientační, kdy nejsou k dispozici žádné konkrétní hodnoty, ani ty provedené rekonstrukcí. Jsou k dispozici jen záznamy místních o tom, jaké bylo sucho v jednotlivých oblastí naší země. Jedná se většinou o hlášení z určitých míst, někdy možná při zhodnocování dané situace hrály role emoce autorů daných textů. V dalším přehledu byly vybrány významnější suché epizody (zpravidla jednotlivé roky). K nim jsou uvedeny záznamy o suchu s případnými specifikacemi, které jsou většinou stručné a obecné, některé popisují důsledky sucha.

Stručná charakteristika suchých epizod

1090-12991300-14001400-1500Shrnutí

Období 1090-1299

1090-1091: Sucho v Čechách i na Moravě, bez sněhu a nepršelo (šlo o zimní sucho).

1121: Plodiny uschly.

1177: Neúroda.

1252: Jařiny zaschly (na konci jara pak pršelo více).

1262: Uschlá tráva, neúroda ovoce a vinných hroznů (sucho jarní a letní).

1266: Obdobně (pouze letní).

Období 1300-1400

1307: Neúroda a hlad (jarní a letní)

1312: Obdobně (letní).

1326: Totální neúroda jařin (letní).

1333: Neúroda jařin, málo vinných hroznů.

1337: Neúroda obilnin a vinných hroznů (do července).

1348: Vysušená země, neúroda obilnin.

1352: Neúroda obilnin a dalších plodin (po 8. květnu).

1368: Neúroda jařin (od dubna).

1371: Časté požáry (do 18. května).

1393: Možno přejít řeku Vltavu, voda „zelená jako tráva“.

Období 1400-1500

1432: V období od 2.5. do 27.7. jen jednou slabě pršelo.

1441: Neúroda sena, obilnin a hrachu (2.4. až 2.8.)

1471: Vyschly řeky.

1473: Vyschlé vodní toky, lesní požáry, neúroda obilnin a dalších plodin.

1476: Nedostatek vody.

1482: Páchnoucí zelená voda ve Vltavě.

(Brázdil a Kotyza, 1995, Brázdil a kol., 2015)

Karty nabízejí velmi stručné informace z dokumentárních zdrojů o stavu a důsledcích suchých období. Zejména jde o důsledky v zemědělství, hospodářství, rybářství a hydrologii.

Podle mnohých archivních záznamů lze dobře rozeznat jak velké sucho v daném roce panovalo. Většinou se jednalo o sucha v letním období, někdy šlo o sucha s počátkem během jarního období a pokračujícím výskytem v období letním. Jednalo se o extrémní suché epizody, kdy sucho patrně nebylo zažehnáno ani v podzimním období daného roku, avšak bylo do určité míry zmírněno. V dalším textu bude pojednáno o mladší historii, tedy o suchu po roce 1500.

Sucho v novější historii (období let 1500 až 1800)

Po roce 1500 musíme opět vycházet z dokumentárních pramenů a můžeme podle nich vyjádřit intenzitu sucha. Podle těchto údajů je možné zjistit období, ve kterých se vyskytlo nejvíce suchých epizod či jinými slovy roků. Často se jednalo o více roků jdoucích po sobě, zpravidla jde při výskytu sucha o jeho přenesení do následujícího roku a za suchou epizodu jsou brány tedy dva po sobě jdoucí roky.

Mezi lety 1500 až 1800 se vyskytlo nejvíce suchých roků v obdobích těchto let: 1701 až 1710, 1778 až 1784 (7) 1511 až 1520, 1531 až 1540, 1631 až 1640, 1721 až 1730, 1781 až 1790 (6), 1704 až 1708, 1724 až 1728 (5). Méně roku se vyskytlo v obdobích: 1521 až 1530, 1641 až 1650, 1661 až 1670, 1671 až 1680 (2). Pokud budeme hodnotit sucho podle intenzity, tak nejintenzivnější sucho se vyskytlo kolem let 1531 až 1540, před rokem 1700 a 1720 a kolem roku 1770 až 1780 (Brázdil a kol., 2015).