Předpověď tlaku

()

Předpověď tlaku a jeho rozložení v různých výškách dle různých modelů. Stránka rozšiřuje souhrnné prognózy a nabízí výstupové mapy základních numerických modelů o předpověď tlaku, včetně synoptických map s dalšími prvky na nejbližší hodiny až dny.

Níže jsou prezentovány mapy základních meteorologických modelů GFS, GEM, ICON, ARPEGE, UKMO a VW  (v tomto pořadí, barevně odlišeno) a dalších. A to na 18, 21, 24, 30, 36 až 72 hodin dopředu od termínu sestavení prognózy. Většina numerických modelů aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 UTC (hodin světového času). A každý výstup je k dispozici s 5-6 hodinovým zpožděním. Zde jsou uvedeny dva hlavní výstupy dne (v 00 UTC – zásadní a ve 12 UTC – aktualizace).

Výstupy z aktuálního dne ukazují vždy předpověď na shodný termín (uvedeno nad mapami). Výstup z 00 UTC je noční (k dispozici ráno) a v výstup z 12 UTC je polední (k dispozici k večeru). Večer lze tedy vždy porovnat předpovědi modelů podle dvou základních výstupů daného dne na uvedený termín předpovědi. Podrobný návod na interpretaci a využití předpovědi tohoto prvku, včetně informací o modelech, najdete na konci stránky.

PŘEDPOVĚĎ TLAKU VZDUCHU A SYNOPTICKÝCH ÚTVARŮ

Tlak vzduchu je také zásadním meteorologickým prvkem. Tento určuje veškeré znaky počasí nad danou oblastí v konkrétním ročním období. Na rozložení tlaku vzduchu nezáleží jen tvorba a výskyt oblačnosti a její srážkové činnosti, ale také rychlost proudění, tedy větru. Tlak vzduchu je předpovídán jako přepočtený na hladinu moře, jde o relativní tlak. Na mapách jsou uvedeny tlakové útvary, jinými slovy tlakové níže a výše, tedy oblasti s nižším tlakem vůči okolní a naopak.

Jednotlivá místa se shodným tlakem vzduchu jsou spojena čarami, zvanými izobary. Na hustotě jejich rozložení v dané oblasti závisí rychlost větru. Na některých mapách jsou uvedeny i další synoptické útvary jako jsou zejména atmosférické fronty. V některých mapách je uveden i směr proudění nebo průběh počasí nad danou oblastí. Tlak vzduchu je předpovídán pro přízemní pole, ale také pro vyšší hladiny (výškové mapy). Jde zejména o hladiny 500hPa (5 500m n.m.) a 850hPa (1 500mn.m.). Uvedené mapy předpovídají prvek zejména pro střední Evropu.

Předpovídané prvky na této stránce: Tlak vzduchu, synoptické mapy různého druhu.

Legenda k mapám: Bodendruck = tlak, sea level pressure = tlak přepočtený na hladinu moře, fog = mlha, freezing fog = mrznoucí mlha, rain = déšť, freezing rain = mrznoucí déšť, drizzle = mrholení, shower = přeháňka (rain shower = dešťová, snow shower = sněhová), snow = sněžení, hail = kroupy, thunderstorm = bouřka. Ostatní objasněno v nadpisech.

Synoptické mapy

Ukazují nám nejen aktuální tlakové pole nad danou oblastí ke konkrétnímu termínu, ale také polohu atmosférických front, mnohé také průběh počasí nebo další meteorologické prvky. Dělí se na analýzy synoptické situace a předpovědní synoptické situace. Na této stránce jsou prezentovány základní dostupné předpovědní synoptické mapy na nejbližší hodiny a dny. Synoptické mapy většinou zpracovávají a poskytují národní meteorologické organizace. Synoptické mapy zobrazují stav zpravidla nad celou Evropou.

Podle rozložení tlaku vzduchu, směru proudění a polohy atmosférických front s přihlédnutím k místu a období můžeme dobře odhadnout průběh počasí. Zejména nám ale ukazují proč se dané počasí v konkrétním místě odehrává. Atmosféra přináší stále nové situaci a při obdobné či shodné synoptické situaci se počasí nechová shodně. Pro lepší přehled numerické modely předpovídají průběh počasí pomocí odhadu stavu a průběhu jednotlivých prvků. Prezentaci těchto map nabízíme pro vybrané časy a dle vybraných hlavních modelů na dalších stránkách tohoto menu, viz též odkazy dole.

Pro správné čtení synoptických map uvedených níže, doporučujeme nastudovat náš odborný článek Základy čtení synoptických map. Dále též stránku Synoptické situace.

Synoptická mapa: VW-ČHMÚ, Zítra ve 12:00

Tlak vzduchu v přízemní vrstvě

Základem je tlak u povrchu, jde o přízemní tlakové pole. Tento je předpovídán pomocí izobar spojujících místa se shodným tlakem vzduchu v určitých intervalech. Například místa s tlakem vzduchu 1014hPa, následně místa s tlakem vzduchu 1016hPa a podobně. Na mapách jsou vyznačeny oblasti s nejvyšším tlakem vůči okolí (tlakové výše) a nejnižším tlakem vůči okolí (tlakové níže), označené česky „V“ a „N“, často však německy „H“ (hoch) a „T“ (tief) nebo anglicky „H“ (high) a „L“ low). Tlak vzduchu předpovídá každý základní numerický model. Prognózu tlaku z hlavních prezentujeme v tomto souboru map.

Podle tlaku vzduchu můžeme odhadovat vývoj počasí v nejbližší době a to pravděpodobnost pěkného nebo naopak špatného počasí, jinými neutrálními slovy řečeno výskyt suchého nebo vlhkého počasí. Zvýšený tlak vzduchu signalizuje slunné počasí, kromě podzimního a zimního období, kdy může znamenat zejména v nížinách výskyt četných mlh a nízké oblačnosti dle dalších podmínek. Snížený tlak vzduchu znamená velkou oblačnost a časté srážky.

Tlak vzduchu při zemi: GFS, Zítra v 0:00

GEM: Zítra v 0:00

ICON: Zítra v 0:00

ARPEGE: Zítra v 0:00

GFS: Zítra v 6:00

GEM: Zítra v 6:00

ICON: Zítra v 6:00

ARPEGE: Zítra v 6:00

GFS: Zítra ve 12:00

GEM: Zítra ve 12:00

ICON: Zítra ve 12:00

ARPEGE: Zítra ve 12:00

GFS: Zítra v 18:00

GEM: Zítra v 18:00

ICON: Zítra v 18:00

ARPEGE: Zítra v 18:00

GFS: Za 2 dny v 0:00

GEM: Za 2 dny v 0:00

ICON: Za 2 dny v 0:00

ARPEGE: Za 2 dny v 0:00

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Předpověď tlaku
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář