Silný mráz leden 2017

Hodnocení stránky

Detailnější informace o význačném či extrémním průběhu počasí v ČR, dle přehledu významných událostí proběhlých v ČR uvedených v přehledu na stránce Významné události. Dále jsou tyto situace detailně rozpracovány v menu Největší povodně v ČR, Největší sucha v ČR a Významné cyklony. Na této stránce jsou zásadní informace o příčinách, průběhu a případných důsledcích počasí při události silný mráz leden 2017. Včetně extrémních naměřených hodnot meteorologických prvků (např. silný mráz, vysoká teplota, vydatné sněžení, extrémní srážky).

Témata stránky: Významná událost, silný mráz leden 2017, synoptické příčiny, průběh počasí, extrémní hodnoty, důsledky proběhlého počasí.


INFORMACE O UDÁLOSTI SILNÝ MRÁZ LEDEN 2017

Leden tohoto roku patřil k těm studenějším. Počasí v ČR bylo i v nížinách dlouhodoběji zimní a objevily se situace, kdy se jednalo i o silný mráz. Nejvýznamnější mráz se vyskytl z důvodu celkově vhodných podmínek pro ochlazování na celém území ČR dne 7. ledna, významné mrazy trvaly od 6. do 10. ledna. Proč se objevil největší mráz právě v tento den a kolik kde bylo nejméně stupňů, to je předmětem této stránky.

Synoptické příčiny situace silný mráz leden 2017

Nad střední Evropou se rozkládala mohutná tlaková výše zvaná “Angelika”, což dokumentuje synoptická situace k 6. lednu prezentovaná na obrázku 1. Na naše území pronikal od severu významně mrazivý vzduch, vyskytl se silný mráz. Tlaková výše se udržovala nad střední Evropou, v dalších dnech se poté odsouvala do Evropy východní, což je viditelné na obrázku 3.

Obrázek 1 dokumentuje významný příliv mrazivého vzduchu ze severní do střední Evropy dle 6. ledna, v dalších dnech tento příliv slábl (obr. 1) tak, jak se tlaková výše odsouvala ze střední Evropy k východu.

Silný mráz leden 2017. Teplota vzduchu v 850hPa dne 6.1.2017.

Obr. 1 Silný mráz leden 2017. Teplota vzduchu v 850hPa k 6.1.2017 13 SEČ, zdroj: wetterzentrale.de

Ze západní Evropy se dostávaly do střední Evropy frontální systémy a došlo ke změně cirkulace na podstatně teplejší západní a vlhčí typ proudění. Zejména 7. ledna v noci podpořilo silný mráz vyjasnění, které zapříčinila mohutná tlaková výše uvedená na synoptických mapách, viz obr. 1.

Průběh počasí

V této kapitole shrnujeme silný mráz leden 2017 a to průběh teploty v nejmrazivějších dnech. Z důvodu výskytu výše uvedené situace došlo na našem území k významnému ochlazení. Objevily se tedy nejen silné noční mrazy, ale teploty zůstávaly velmi nízkou pod nulou i přes den. Zejména dne 6. a 7. ledna bylo velmi mrazivo i přes den, teplota vzduchu místy vystoupila jen lehce nad -10°C, nebylo tak daleko k arktických dnům (maximum teploty pod -10°C). Nejnižší teploty klesaly dne 6. ledna na -8 až -12°C, na západě Čech i pod -15°C a ojediněle níže.

Minima 6. ledna

Nejnižší teplota 6. ledna činila -20.0°C (Staňkov), dále -19.0°C (Dobřany), -18.4°C (Stříbro). V oblastech se nejnižšími teplotami hrálo roli vyjasnění.

Minima 7. ledna

Nejnižší teplota 7 ledna činila -34.6°C (Rokytská slať), dále -33.8°C (Březník), -33.0°C (Kvilda-Perla), -30.9°C (Rolava), -30.8°C (Hliniště), -30.5°C (Volary). Na 10 stanicích měřících alespoň 30 let byl překonán minimální rekord pro tento den. Průměr minimálních teplot v ČR činil -17.8°C. Teploty klesly na -13 až -18°C nejčastěji, na Z/SZ a SV/V Čech bylo -18 až -22°C. Na západě bylo teplotní minimum dosaženo dříve, neboť tam nad ránem začalo přibývat oblačnost a mráz se zmírnil. Rozložení nejnižších teplot v ČR v 8 hodin ráno.

Minima 9. ledna

V dalších dnech vznikl nad naším územím značný teplotní rozdíl, kdy byly podstatně vhodnější podmínky pro výskyt silného mrazu na SV/V republiky než jinde. Znát to bylo zejména 9. ledna, kdy byly výborné podmínky pro výskyt nočního mrazu právě na východě Moravy a ve Slezsku. Vznikla tak ostrá hranice mezi významně mrazivými oblastmi a těmi s pouze slabým nočním mrazem.

Nejnižší teplota -25.7°C (Štítná nad Vláří) překonala rekord z roku 2009).

Stále dosti mrazivé počasí, zejména v nočních a ranních hodinách panovalo i v dalších dnech a to 10. a 11. ledna. Byť byl mráz celkově slabší a teplotní rekordy nebyly téměř dosaženy. Stále šlo ale o silný mráz. Následně došlo k významnějšímu oteplení.

Důsledky události silný mráz leden 2017

Nejčastějším důsledkem výskytu silného mrazu je umrznutí lidí bez domova. V ČR se tak bohužel stalo při této události šesti lidem, nejvíce jich umrzlo v Praze. Začátek ledna byl velmi mrazivý i v jiných oblastech Evropy. Například v Německu byly minimální teploty kolem -20°C, nejnižší -25°C. Významně mrzlo ve Švýcarsku, kde bylo -29.8°C. V Polsku mráz též zabíjel, podchlazení podlehlo 7 lidí (k 7.1.2017). V Rumunsku byla z důvodu silného mrazu uzavřena jaderná elektrárna Cernavoda na Dunaji vlivem technické závady. Problémy v dopravě působil v této oblasti i sníh. Podobné to bylo v Bulharsku. Mrazivý vzduch se dostal hodně na jihu a silný mráz tak hlásilo i Řecko, sněžilo i v níže položených oblastech na Krétě. I v Itálii komplikovaly dopravu významné zimní projevy počasí a to hlavně sněžení. Netradiční jev, sněžení, zažili například i na Sicílii. V Itálii zemřeli 3 lidé.

Shrnutí události silný mráz leden 2017

  • Výskyt od 6. do 10. ledna (nejmrazivější noc na 7. ledna)
  • Příčinou byla mohutná tlaková výše zvaná “Angelika” nad střední Evropou a příliv významně mrazivého vzduchu ze severní Evropy
  • Nejnižší teplota -34.6°C (Rokytská slať), minima -13 až -20°C a místy až -22°C i v nižších polohách
  • Maximální teploty krátce i v nížinách slabě nad -10°C
  • Zimní projevy počasí i v jiných evropských státech (naše sousední státy, plus Švýcarsko, Rumunsko, Bulharsko a netradiční zima v Řecku a Itálii
  • Nejčastějším důsledkem bylo podchlazení a umrznutí lidí bez domova, dále v kombinaci se srážkami pak problémy v dopravě nebo také problémy s vodovodními řady a to v podobě praskání trubek

Použité zdroje

HUJSLOVÁ, J. Zažíváme ledové dny. Praha: ČHMÚ. zpravodajský server Infomet. Online, 2017, dostupné na http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1483704188.

HUJSLOVÁ, J. Mrazivé ráno 7. ledna 2017. Praha: ČHMÚ. Zpravodajský server Infomet. Online, 2017, dostupné na http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1483779359.

ODSTRČILOVÁ, M. Mráz přichází od východu. Praha: ČHMÚ. Zpravodajský server Infomet. Online, dostupné na http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1483961022.

WETTERZENTRALE. Archiv. Reanalysis Archiv. Online, 2017, dostupné na http://www.wetterzentrale.de.

UNIVERSITÄT BERLIN. Archiv. Online, dostupné na http://www.wetterpate.de

DEUTSCHER WETTERDIENST. Online, dostupné na http://www.dwd.de.

IDNES CZ. Mrazivý začátek roku 2017 nekončí, na Šumavě naměřili minus 27.5. Zprávy. Domácí. Online, 2017, dostupné na https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pocasi-mraz-zima.A170111_064257_domaci_och.

IDNES CZ. Třídenní mrazy si v Česku vyžádaly už šest mrtvých, nejvíce v Praze. Zprávy. Domácí. Online, 2017, dostupné na https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mrazy-zima-snezeni-umrti-ceska-republika-praha.A170108_162732_domaci_och.

IDNES CZ. Evropu sužují extrémní mrazy, zabily už několik lidí. Zprávy. Zahraniční. Online, 2017, dostupné na https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/mrazy-evropa-mrazive-pocasi-extremy.A170106_143108_zahranicni_aba.

IDNES CZ. Sníh odřízl sto srbských vesnic od světa, v Polsku umrzlo sedm lidí. Zprávy. Zahraniční. Online, 2017.

Napsat komentář