Silný mráz leden 2017

Hodnocení stránky

Detailnější informace o význačném či extrémním průběhu počasí v ČR, dle přehledu významných událostí proběhlých v ČR uvedených v přehledu na stránce Významné události. Dále jsou tyto situace detailně rozpracovány v menu Největší povodně v ČR, Největší sucha v ČR a Významné cyklony. Na této stránce jsou zásadní informace o příčinách, průběhu a případných důsledcích počasí při události silný mráz leden 2017. Včetně extrémních naměřených hodnot meteorologických prvků (např. silný mráz, vysoká teplota, vydatné sněžení, extrémní srážky).

Témata stránky: Významná událost, silný mráz leden 2017, synoptické příčiny, průběh počasí, extrémní hodnoty, důsledky proběhlého počasí.


INFORMACE O UDÁLOSTI SILNÝ MRÁZ LEDEN 2017

Leden tohoto roku patřil k těm studenějším. Počasí v ČR bylo i v nížinách dlouhodoběji zimní a objevily se situace, kdy se jednalo i o silný mráz. Nejvýznamnější mráz se vyskytl z důvodu celkově vhodných podmínek pro ochlazování na celém území ČR dne 7. ledna, významné mrazy trvaly od 6. do 10. ledna. Proč se objevil největší mráz právě v tento den a kolik kde bylo nejméně stupňů, to je předmětem této stránky.

Synoptické příčiny

Nad střední Evropou se rozkládala mohutná tlaková výše zvaná “Angelika”, což dokumentuje synoptická situace k 6. lednu prezentovaná na obrázku 1. Na naše území pronikal od severu významně mrazivý vzduch. Tlaková výše se udržovala nad střední Evropou, v dalších dnech se poté odsouvala do Evropy východní, což je viditelné na obrázku 3.

Obrázek 1 dokumentuje významný příliv mrazivého vzduchu ze severní do střední Evropy dle 6. ledna, v dalších dnech tento příliv slábl (obr. 1) tak, jak se tlaková výše odsouvala ze střední Evropy k východu.

Obr. 1 Teplota vzduchu v 850hPa k 6.1.2017 13 SEČ, zdroj: wetterzentrale.de

Ze západní Evropy se dostávaly do střední Evropy frontální systémy a došlo ke změně cirkulace na podstatně teplejší západní a vlhčí typ proudění. Zejména 7. ledna v noci podpořilo mráz vyjasnění, které zapříčinila mohutná tlaková výše uvedená na synoptických mapách, viz obr. 1.

Průběh počasí

Z důvodu výskytu výše uvedené situace došlo na našem území k významnému ochlazení. Objevily se tedy nejen silné noční mrazy, ale teploty zůstávaly velmi nízkou pod nulou i přes den. Zejména dne 6. a 7. ledna bylo velmi mrazivo i přes den, teplota vzduchu místy vystoupila jen lehce nad -10°C, nebylo tak daleko k arktických dnům (maximum teploty pod -10°C). Nejnižší teploty klesaly dne 6. ledna na -8 až -12°C, na západě Čech i pod -15°C a ojediněle níže.

Minima 6. ledna

Nejnižší teplota 6. ledna činila -20.0°C (Staňkov), dále -19.0°C (Dobřany), -18.4°C (Stříbro). V oblastech se nejnižšími teplotami hrálo roli vyjasnění.

Minima 7. ledna

Nejnižší teplota 7 ledna činila -34.6°C (Rokytská slať), dále -33.8°C (Březník), -33.0°C (Kvilda-Perla), -30.9°C (Rolava), -30.8°C (Hliniště), -30.5°C (Volary). Na 10 stanicích měřících alespoň 30 let byl překonán minimální rekord pro tento den. Průměr minimálních teplot v ČR činil -17.8°C. Teploty klesly na -13 až -18°C nejčastěji, na Z/SZ a SV/V Čech bylo -18 až -22°C. Na západě bylo teplotní minimum dosaženo dříve, neboť tam nad ránem začalo přibývat oblačnost a mráz se zmírnil. Rozložení nejnižších teplot v ČR v 8 hodin ráno.

Minima 9. ledna

V dalších dnech vznikl nad naším územím značný teplotní rozdíl, kdy byly podstatně vhodnější podmínky pro výskyt silného mrazu na SV/V republiky než jinde. Znát to bylo zejména 9. ledna, kdy byly výborné podmínky pro výskyt nočního mrazu právě na východě Moravy a ve Slezsku. Vznikla tak ostrá hranice mezi významně mrazivými oblastmi a těmi s pouze slabým nočním mrazem.

Nejnižší teplota -25.7°C (Štítná nad Vláří) překonala rekord z roku 2009).

Stále dosti mrazivé počasí, zejména v nočních a ranních hodinách panovalo i v dalších dnech a to 10. a 11. ledna, byť byly mrazy celkově slabší a teplotní rekordy nebyly téměř dosaženy. Následně došlo k významnějšímu oteplení.

Důsledky události

Nejčastějším důsledkem výskytu silného mrazu je umrznutí lidí bez domova. V ČR se tak bohužel stalo při této události šesti lidem, nejvíce jich umrzlo v Praze. Začátek ledna byl velmi mrazivý i v jiných oblastech Evropy. Například v Německu byly minimální teploty kolem -20°C, nejnižší -25°C. Významně mrzlo ve Švýcarsku, kde bylo -29.8°C. V Polsku mráz též zabíjel, podchlazení podlehlo 7 lidí (k 7.1.2017). V Rumunsku byla z důvodu silného mrazu uzavřena jaderná elektrárna Cernavoda na Dunaji vlivem technické závady. Problémy v dopravě působil v této oblasti i sníh. Podobné to bylo v Bulharsku. Mrazivý vzduch se dostal hodně na jihu a mráz tak hlásilo i Řecko, sněžilo i v níže položených oblastech na Krétě. I v Itálii komplikovaly dopravu významné zimní projevy počasí a to hlavně sněžení. Netradiční jev, sněžení, zažili například i na Sicílii. V Itálii zemřeli 3 lidé.

Shrnutí události silný mráz leden 2017

  • Výskyt od 6. do 10. ledna (nejmrazivější noc na 7. ledna)
  • Příčinou byla mohutná tlaková výše zvaná “Angelika” nad střední Evropou a příliv významně mrazivého vzduchu ze severní Evropy
  • Nejnižší teplota -34.6°C (Rokytská slať), minima -13 až -20°C a místy až -22°C i v nižších polohách
  • Maximální teploty krátce i v nížinách slabě nad -10°C
  • Zimní projevy počasí i v jiných evropských státech (naše sousední státy, plus Švýcarsko, Rumunsko, Bulharsko a netradiční zima v Řecku a Itálii
  • Nejčastějším důsledkem bylo podchlazení a umrznutí lidí bez domova, dále v kombinaci se srážkami pak problémy v dopravě nebo také problémy s vodovodními řady a to v podobě praskání trubek

Použité zdroje

HUJSLOVÁ, J. Zažíváme ledové dny. Praha: ČHMÚ. zpravodajský server Infomet. Online, 2017, dostupné na http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1483704188.

HUJSLOVÁ, J. Mrazivé ráno 7. ledna 2017. Praha: ČHMÚ. Zpravodajský server Infomet. Online, 2017, dostupné na http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1483779359.

ODSTRČILOVÁ, M. Mráz přichází od východu. Praha: ČHMÚ. Zpravodajský server Infomet. Online, dostupné na http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1483961022.

WETTERZENTRALE. Archiv. Reanalysis Archiv. Online, 2017, dostupné na http://www.wetterzentrale.de.

UNIVERSITÄT BERLIN. Archiv. Online, dostupné na http://www.wetterpate.de

DEUTSCHER WETTERDIENST. Online, dostupné na http://www.dwd.de.

IDNES CZ. Mrazivý začátek roku 2017 nekončí, na Šumavě naměřili minus 27.5. Zprávy. Domácí. Online, 2017, dostupné na https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pocasi-mraz-zima.A170111_064257_domaci_och.

IDNES CZ. Třídenní mrazy si v Česku vyžádaly už šest mrtvých, nejvíce v Praze. Zprávy. Domácí. Online, 2017, dostupné na https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mrazy-zima-snezeni-umrti-ceska-republika-praha.A170108_162732_domaci_och.

IDNES CZ. Evropu sužují extrémní mrazy, zabily už několik lidí. Zprávy. Zahraniční. Online, 2017, dostupné na https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/mrazy-evropa-mrazive-pocasi-extremy.A170106_143108_zahranicni_aba.

IDNES CZ. Sníh odřízl sto srbských vesnic od světa, v Polsku umrzlo sedm lidí. Zprávy. Zahraniční. Online, 2017.

Napsat komentář