Uplatní se medardovské počasí?

Hodnocení článku

Hodnocení článku“Medardova kápě, čtyřicet dní kape”. Velmi známá pranostika, která se váže k 8. červnu znamená začátek často se v tomto období vyskytujícího několik týdnů vlhkého počasí. Vlhké počasí má podstatu v převaze západního proudění, které se u nás pravidelně uplatňuje. V tomto období bývá silnější a srážková činnost pravidelnější, mnohdy i výrazná s možností vzniku povodňové situace. V roce 2013 přišlo toto období ovšem dříve, velmi významné a vytrvalé vlny srážek započaly na začátku května a vyvrcholily na začátku června větší povodňovou situací. Přesněji řečeno poslední plošnou významnější povodní u nás. I v dalších týdnech června však panovalo poté dosti vlhké počasí. Déšť vystřídaly bouřky s prudkými srážkami zejména po 20. červnu a lokální povodňová situace na sebe vlivem… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Počasí na 23. týden 2023

Hodnocení článku

Hodnocení článkuStručná vyhlídka počasí na 23. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Převážně mírně letní až postupně letní počasí přinese první čistě červnový týden. Zcela slunečný a hlavně bez srážek jako ten minulý, přelomový, nebude. Očekává se výskyt místní konvekce hlavně kolem poloviny týdne, kdy spadnou hlavní srážky tohoto týdne. Vyšší úhrny lze čekat vzhledem k charakteru srážek a období jen lokálně. Stále zůstanou místa, kde se objeví jen zanedbatelné srážky a tam nutno počítat s přetrvání sucha s rizikem vzniku požárů. Sucho se tedy zmírní pouze velmi lokálně. Týden: 5. až 11.6.2023 Předpověď Více oblačnosti a s tím spojené chladnější počasí musíme čekat v úterý a ve středu…. (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Mnohde počasí stále bez srážek

Hodnocení článku

Hodnocení článkuMnohde počasí stále bez srážek vydrží i v příštím týdnu. Srážkovou činnost očekáváme především v úterý, ale týkat se bude jižní až jihovýchodní části území zejména Moravy. Jinde se čekají spíše ojedinělé přeháňky nebo bouřky. Na četných místech se tedy srážky stále nevyskytnou. Zejména se bude jednat o oblasti, kde máme nejvyšší srážkový deficit, tím pádem nejnižší vlhkost půdy a hrozí tam nejvíce i závažné požáry. Z tohoto důvodu stále zůstane v oblasti středních až západních a severozápadních Čech v platnosti upozornění před rizikem vzniku požárů. Včetně platnosti důrazného doporučení předcházet vzniku požárů. Srážky, které se do budoucna případě očekávají budou mít lokální charakter a rozběhlé sucho určitě neukončí. Obr. 1 Vodní kapacita v půdě v hloubce do 20cm… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Červen 2023 v normálu

Hodnocení článku

Hodnocení článkuOčekává se, že bude červen 2023 v normálu a to zejména srážkově. Počínaje červnem začíná současně klimatologické období léta. Tento první klimatologicky letní měsíc očekávejme spíše teplotně průměrný až lehce nadprůměrný a srážkově by měl být v normálu. Po suchém přelomu měsíců by mělo srážek přibývat. Zatím mírně, směrem k polovině měsíce pak výrazněji. Vzhledem k období a vyšší teplotě musíme počítat s konvekčními srážkami, jejichž úhrny jsou prakticky vždy lokálně významněji rozdílné. Přesně takové úhrny čekejme během června, kdy se začnou vyskytovat místní zejména bouřky. Tyto mohou na některá místa přinést vyšší úhrny srážek. Celkově by se srážky měly dostat během měsíce do normálu. Předpovědět kde dojde ke spadu větších srážek každopádně nelze v tomto případě ani na… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek