Co ukazuje synoptická mapa?
Co ukazuje synoptická mapa? Spoustu křivek, čar různých barev a tvarů, písmena, symboly a značky či šipky. I tak to lze vyjádřit a tak by synoptickou mapu popsat asi každý, který ji uvidí poprvé nebo nemá informace o tom, co tato mapa ukazuje. Ve výčtu různých symbolů a křivek můžeme pokračovat, protože synoptická mapa jich obsahuje opravdu hodně. Abyste nemuseli na tuto otázku odpovídat v podobě výše uvedené nebo případně říci při pohledu na takovou mapu “tak, v tom se opravdu nevyznám”, máme pro Vás detailní rozbor toho, co přesně znamenají znaky a čáry na synoptických mapách. Každé zpracování takové mapy je jiné, ale ustálené symboly, znaky a další prvky mají tyto mapy shodné.
TIP: Základy čtení synoptických map a Pokročilé čtení synoptických map jsou články na tomto webu, které už mnoho o významu obsahu těchto map vyložily. Jsou základem, ale protože máme od Vás informace o tom, že stále nevíte co přesně to či ono na takové mapě znamená či značí, vydáváme podrobný návod. Na stránce Meteorologické značky seznamujeme se základními používanými znaky pro znázorňování různých jevů v meteorologii a příbuzných oborech.
Velký poradce: Co vše ukazuje synoptická mapa?
Dříve, před nástupem výpočetní techniky a digitální doby, se synoptické mapy kreslily/překreslovaly či lépe řečeno rýsovaly ručně na papír. Meteorolog prognostik musel být v té době rychlý, aby sestavil mapu aktuální povětrnostní situace i předpověď jejího chování než se podmínky změnily. Dnes máme mapy sestavované pomocí výpočetní techniky a dokonce i v barevném provedení. V původních mapách sestavovaných ručně byste se i s návodem hodně těžko vyznali. V černobílých mapách v digitální podobě už je o poznání snazší se vyznat, ale barevné mapy toto ještě více usnadňují. Setkáme se s nimi běžně i v každé televizní relaci o počasí, která je na úrovni. Nemyslíme tím zajisté relace, kdy moderátor pro vytvoření show bulvárně a velmi stručně podá nějaké informace a problematice vůbec nerozumí.
Přesto v televizní relaci není prostor cokoli jakkoli více vysvětlovat. Na to není prostor ani v psané předpovědi počasí, ani při erudované prezentaci informací o počasí. Proto se na synoptické mapy zaměřme opravdu do hloubky v tomto článku, tzv. návodu či průvodci synoptickými mapami a zejména jejich obsahem obecně. Existují dva základní druhy synoptických map a to analýzy aktuálního stavu tlakového pole se všemi tzv. synoptickými prvky sestavované k určitým termínům v minulosti. A předpovědní synoptické mapy tlakového pole a rozložení synoptických prvků s předpovědí na hodiny až několik málo dnů dopředu. Tedy jak se budou všechny prvky z hlediska daného území (nejčastěji u nás Evropy jako celku) chovat, tedy vyvíjet. Co vše zpravidla synoptická mapa obsahuje za informace, o tom pojednáváme v dalších pod kapitolách textu.
Informace na synoptické mapě
Synoptická mapa ukazuje příčiny chování, resp. průběhu počasí v místě a čase. Obsahuje tzv. synoptické prvky, zpravidla tlakové pole (rozložení tlaku) s vyznačením oblastí se sníženým, zvýšeným tlakem vzduchu a polohou atmosférických front. Poté obsahuje další údaje.
Každá synoptická mapa ukazuje trochu jiné informace, některá pouze základní, jiná podobnější. A právě podrobnější synoptická mapa může působit nepřehledně. Pokud budeme však znát co veškeré znaky znamenají, nebude už pro nás taková mapa rozhodně “španělskou vesnicí”. Proto nabízíme objasňující článek všech základních jevů, které synoptická mapa zobrazuje. Synoptické mapy vytvářejí zpravidla meteorologické služby jednotlivých států. Snadno “uchopitelná” je například ve svém zpracování pomocí programu Visual Weather synoptická mapa zpracovaná naší meteorologickou službou ČHMÚ. Analýzu synoptické situace od ČHMÚ najdete zde a předpovědní synoptické mapy na 3 dny dopředu zde.
Každá základní synoptická mapa obsahuje zejména, případně dále:
- Rozložení tlaku (pomocí čar zvaných izobary)
- Vyznačení tlakových útvarů (cyklony a anticyklony) či brázd nízkého tlaku
- Znázornění polohy atmosférických front
- Směr proudění vzduchu (cirkulace)
- Rozložení teploty vzduchu jako podkladová barva dle stupnice
- Průběh počasí (pomocí oficiálně používaných znaků v meteorologii)
Výše uvedenému přehledu prvků na synoptické mapě právě odpovídá mapa poskytovaná ČHMÚ, kde jsou na podkladu ještě zobrazeny významnější oblačné systémy. Více synoptické mapy většinou nezobrazují a ani sdělovat svým příjemcům nepotřebují. Takže pochopení těch základních křivek a symbolů není zajisté tak obtížné. Níže poskytujeme detailní popis základních synoptických map dostupných na internetu nebo případně v kvalitnějších televizních relacích o počasí.
Obr. 1 Co ukazuje synoptická mapa, příklad předpovědní mapy ČHMÚ z Visual Weather meteorological workstation, zdroj: chmi.cz
Popis prezentované synoptické mapy ČHMÚ
Synoptická mapa ČHMÚ nám ukazuje základní synoptické a povětrnostní prvky, bez jakýchkoli dalších detailních informací. Proto se považuje za přehlednou, ale zároveň také za takovou, která přináší dostatečně výstižnou informaci o stavu synoptické situace v Evropě.
TLAKOVÉ POLE A ÚTVARY: Na typické základní mapě Evropy je v pozadí znázorněno rozložení oblačnosti. Základem synoptické mapy jsou ty křivky různě zakroucené po celé mapě. Těm se říká izobary a jsou to pomyslné čáry, které se využívají právě v těchto mapách, pro spojení míst se shodným tlakem vzduchu. Na základě toho jsou určeny polohy tlakových útvarů (cyklon, ozn. “N” jako níže – míst s nižším tlakem vůči okolí a anticyklon, ozn. “V” jako výše – opačně). Ty se vyskytují v oblastech, kde je alespoň jedna izobara uzavřena. V opačném případě jde pouze o brázdu nízkého tlaku vzduchu v případě cyklon a výběžek či hřeben vysokého tlaku vzduchu v případě anticyklon. S těmito útvary jsou spojeny specifické převažující projevy počasí a jde o opačné útvary. Jak známe ze základů fyziky a meteorologie. V cykloně je hodně oblačné počasí se srážkami, rychlejším větrem a obecně tzv. nepříznivé. V anticykloně naopak, avšak neplatí to bezvýhradně. Zejména v podzimním období může být počasí v anticyklony sychravé. A v oblasti cyklony se například nutně nemusejí vyskytnout v dané oblasti srážky. Ve výběžku tlakové výše se počasí zlepšuje zpravidla jen částečně a hlavně krátce.
ATMOSFÉRICKÉ FRONTY A CIRKULACE: Cyklona je zpravidla zajímavější a složitější tlakový útvar. Je s ní spojen systém atmosférických front, což je druhý důležitý prvek na synoptické mapě. Mapa zobrazuje polohu atmosférických front. Z pohledu výměny vzduchových hmot existují tři druhy atmosférických front, které se znázorňují různými barvami a stylem čar. Teplá fronta zobrazená červeně a vyplněnými půlkruhy, studená fronta zobrazená tmavě modře trojúhelníky a konečně po spojení těchto front vznikající okluzní fronta (v okluzním bodě) znázorněná růžovou čárou s kombinací vyplněných půlkruhů a trojúhelníků. Vždy jsou půlkruhy a trojúhelníky zobrazeny ve směru postupu fronty.
Jak se pozná zvlněná fronta? Na příkladu mapy zvlněnou frontu máme, zpravidla jde o studenou frontu. Je jí tedy fronta, u níž v určité části došlo vlivem zvlnění ke změně na opačný druh fronty. Takže většinou na mapách najdete studenou frontou s vlnami, které jsou prezentované výskytem teplé fronty v části nebo částech fronty jako celku. Na mapě vidíme vlny na studené frontě nad Francií, jde tedy o zvlněnou studenou frontu. V článku Zvlněná fronta a její charakteristiky popisujeme její vznik, chování a úskalí v předpovědi počasí v její oblasti. Cirkulaci, tedy směr proudění či chcete-li větru, znázorňují na mapě šipky.
Kde je tato synoptická mapa dostupná: Portál ČHMÚ : Předpovědi : Předpovědi počasí : Evropa : Synoptická situace (chmi.cz).
Popis prezentované mapy DWD
Mapa německé povětrnostní služby (DWD) pracuje více s detaily. Vedle základních synoptických útvarů ukazuje též průběh počasí v podobě meteorologických jevů znázorněných značkami. Též má mapa barevný podklad v podobě teplotního pole (rozložení teploty). Obsahuje též zeměpisné prvky jako jsou rovnoběžky a poledníky.
Obr. 2 Co ukazuje synoptická mapa, příklad předpovědní mapy zpracované německou meteorologickou organizací Deutscher Wetterdienst, zdroj: dwd.de
TLAKOVÉ POLE A ÚTVARY: Mapa zobrazuje shodně jako česká izobary zakreslené typicky po 5hPa (1010hPa, 1015hPa atd.) a tlakové útvary v podobě cyklon a anticyklon. Cyklony jsou označeny jako “T” podle německého “tief” a “H” podle německého “hoch”. Dále jsou na mapě vyznačeny brázdy nízkého tlaku vzduchu v podobě oranžové čáry s výstupky vycházejícími z obou stran čáry střídavě a vždy v opačném směru vůči čáře. Jde o oblasti, kde není ani jedna izobara v oblasti cyklony uzavřena.
ATMOSFÉRICKÉ FRONTY: Mapa zobrazuje tradičně podle uznávaných pravidel, popis je tedy shodný s popisem u naší synoptické mapy od ČHMÚ výše. Směr proudění tato mapa neukazuje.
PRŮBĚH POČASÍ: Na mapě je znázorněn průběh počasí pomocí značek obecně uznávaných v meteorologii, ty je nutné znát. Na nutno prezentovat prvky v co nejmenších rozměrech a pro toto jsou meteorologické znaky určeny. Pod mapou je uvedeno objasnění značek (anglicky). Mapa tak ukazuje, jaké jevy se v které oblasti očekávají. Vidíme tedy, že v oblasti cyklony kolem Británie a nad Francií jsou to déšť nebo přeháňky. Na zvlněné studené fronty systému spojeného s cyklonou se očekávají bouřky či přeháňky.
Překlad názvů používaných značek:
Fog = mlha, freezing for = mrznoucí mlha, drizzle = mrholení, rain = déšť, freezing rain = mrznoucí déšť, snow = sněžení, shower = přeháňka (rain = dešťová, snow = sněhová), hail = kroupy a thunderstorm = bouřka.
Kde je tato synoptická mapa dostupná: Portál ČHMÚ : Předpovědi : Předpovědi počasí : Evropa : Synoptická situace (chmi.cz).
Popis prezentované mapy Metoffice
Synoptická mapa britské meteorologické organizace má dvě verze. Jednu černobílou a druhou barevnou. První jmenovaná je zajisté pro základní orientaci obtížněji čitelná. Dnes modernější barevná verze je obdobou ostatních map sestavovaných na podobné bázi. Prezentuje shodné synoptické útvary a znázorňuje též shodné ukazatele. Jen v některých ohledech je o něco podrobnější. U černobílé verze je například třeba více pracovat se znalostí značení atmosférických front. Viz detailní popis této mapy dále.
Obr. 3 Co ukazuje synoptická mapa, příklad předpovědní mapy zpracované německou meteorologickou organizací Met Office, zdroj: metoffice.gov.uk
TLAKOVÉ POLE A ÚTVARY: Jsou zobrazeny shodně jako u předchozích map, jen počáteční písmena opět odpovídají jazyku, ve kterém jsou názvy útvarů. Takže “H” pro tlakovou výši je shodné, jen znamená název anglicky high a “L” značí tlakovou níži z anglického Low. Též jsou zakresleny izobary jako pomyslné čáry spojující místa se shodným tlakem vzduchu. Jen jsou zde zakresleny ve sledu po 4hPa. Na poli vidíme ještě červené čárkované čáry s hodnotami též zobrazenými červenou barvou. Jde o rozdíl tlaku vzduchu mezi dvěma standardními hladinami tlaku v atmosféře. Tlak klesá v atmosféře s rostoucí nadmořskou výškou. Tato tloušťka rozdílu tlaku je úměrná střední teplotě této vrstvy vzduchu, popisuje tak teplotu vzduchové hmoty. Plnými silnějšími čarami jsou vyznačeny brázdy nízkého tlaku vzduchu.
ATMOSFÉRICKÉ FRONTY A DALŠÍ: I zde se udržuje ustálené značení front, avšak mapa nabízí určité upřesnění. V určitých částech frontálních vln vidíme místo nepřerušované plné čáry přerušení. Čára fronty je zobrazena tečkovaně, což značí, že v části fronty dochází k frontogenezi. Jinými slovy jsou zde vhodné podmínky pro tvorbu, resp. přesněji v tomto případě zesilování atmosférické fronty. Pokud je čára fronty zobrazena naopak přerušovaně čárkovaně, kdy je čárka přeškrtnuta, jde naopak o oblast fronty, kde dochází k jejímu rozpadu (frontolýza). Na příkladovém obrázku výše (obr. 3) vidíme frontolýzu dále nad západním Atlantikem v malé části zvlněné studené fronty. Na mapě také nejdeme čáru konvergence, která se znázorňuje plnou čarou s šikmými výstupky vycházejícími z ní. Dále se na mapě rozlišuje kvazistacionární fronta, tedy fronta s pomalým pohybem až setrvávající na místě. Tato se zobrazuje čárou v podobě kombinace znázornění teplé a studené fronty s tím, že červené půlkruhy jsou na jednu stranu čáry a modré trojúhelníky na druhou stranu.
Kde je tato synoptická mapa dostupná: Surface Pressure Charts – Met Office
DETAILNÍ ROZBOR synoptické mapy na příkladu map DWD s přímými vysvětlivkami
Níže detailně prezentujeme zobrazené údaje na synoptické mapě pomocí vysvětlivek zakomponovaných přímo do mapy, pro větší názornost. Vybrána byla synoptická mapa německé DWD, shodný příklad mapy jako výše na obrázku 2. Tento typ mapy byl vybrán z důvodu, že prezentuje nejvíce informací v jednom. Vedle typických základních synoptických prvků na podkladu teplotního pole také průběh počasí.
Obr. 4 Co ukazuje synoptická mapa? Podrobný rozbor synoptické mapy německé DWD s popisy daných útvarů a synoptických jevů vyskytujících se na daném příkladu mapy, které je třeba pro správné čtení mapy znát, zdroj: dwd.de
Na obrázku vidíte podrobnou synoptickou mapu v barevném provedení. Základem je zde barevný podklad teplotního pole vyjádřený stupnicí. Dále symboly průběhu počasí pomocí ustálených meteorologických značek (viz blíže samotná stránka). Popis všech zásadních synoptických útvarů a jevů zobrazených na příkladové mapě najdete na výše uvedeném obrázku.
POČASÍ V ČR DLE SYNOPTICKÉ MAPY: Zobrazená synoptická mapa ukazuje u nás ustupující tlakovou výši na severovýchodě Evropy, která ztrácí vliv na počasí u nás. Jde o typickou situaci střídání vzduchových hmot u nás na konci jarního období. První významnější přílivy teplého vzduchu ukončují studené fronty. V tomto případě začíná ovlivňovat střední Evropu brázda nízkého tlaku vzduchu od JZ, s níž je dále na jihozápadě spojená zvlněná studená fronta. Po slunečném počasí se v brázdě nízkého tlaku zároveň v teplém až horkém vzduchu mohou tvořit místy bouřky, i silnější. Takže máme denní vývoj oblaků letního typu s tvorbou kupovitých až bouřkových oblaků. Na zvlněné studené frontě pak dle denní doby jejího přechodu i velmi silné a organizovanější bouřky, oblačnosti je hodně. Od západu k nám za frontou pronikne studenější vzduch a vidíme vznik vyššího tlaku vzduchu brzy za frontou. Takže následně dochází k ustávání srážek a protrhávání oblačnosti. Situace zvlněné fronty je nevyzpytatelná a projevuje se vždy trochu jiným způsobem. Po bouřkové činnosti mohou srážky přejít i v trvalejší a místy vydatnější déšť. Až poté dojde k před tím popsanému ustávání srážkové činnosti a ubývání oblaků. Vždy záleží na dalším vývoji tlakového pole, včetně rychlosti vylepšení počasí.
Závěr: Co ukazuje synoptická mapa?
V tomto článku popisujeme ty podrobnější a z našeho pohledu zásadní synoptické mapy sloužící i pro rozšířené informace o vývoje tlakového pole a synoptických útvarů nad Evropou. Popis těchto map, zejména map služeb DWD a Metoffice lze přiměřeně aplikovat na každou základní synoptickou mapu. Samozřejmě tam bude například jiné značení útvarů a dalších informací dle jazyka, v němž je mapa sestavena. Tento článek by měl vnést pro běžné uživatele zásadní znalosti pro správné čtení a interpretace synoptických map. Tyto znalosti velmi četně chybí a protože jsou synoptické mapy v některých případech prezentovány i v televizních relacích o počasí. Proto jsme toho názoru, že je třeba se seznámit s objasňujícími informacemi ohledně zobrazeného na těchto mapách. A je tedy třeba mít se kde s tímto seznámit. Věříme, že tento článek navazující na obecné články o základech čtení synoptických map (odkazy zde v úvodu) tuto možnost nabídne v co nejkompetentnější a nejsrozumitelnější formě. S jakýmikoli dotazy nás můžete samozřejmě kdykoli kontaktovat.
Dále existují synoptické mapy zpracované dalšími meteorologickými organizacemi. Jmenujme zejména mapu holandské služby dostupnou na KNMI – Weerkaarten, kde jsou zobrazeny základní synoptické útvary a ne třeba mapu nijak detailněji popisovat. Základní mapu najdete i na webu naší sousední meteorologické služby Slovenska a to na stránce Prízemné tlakové pole – SHMÚ (shmu.sk). Mnoho meteorologických organizací poskytuje jen analýzy synoptických situací.