Uplatní se medardovské počasí?

Hodnocení článku

Hodnocení článku“Medardova kápě, čtyřicet dní kape”. Velmi známá pranostika, která se váže k 8. červnu znamená začátek často se v tomto období vyskytujícího několik týdnů vlhkého počasí. Vlhké počasí má podstatu v převaze západního proudění, které se u nás pravidelně uplatňuje. V tomto období bývá silnější a srážková činnost pravidelnější, mnohdy i výrazná s možností vzniku povodňové situace. V roce 2013 přišlo toto období ovšem dříve, velmi významné a vytrvalé vlny srážek započaly na začátku května a vyvrcholily na začátku června větší povodňovou situací. Přesněji řečeno poslední plošnou významnější povodní u nás. I v dalších týdnech června však panovalo poté dosti vlhké počasí. Déšť vystřídaly bouřky s prudkými srážkami zejména po 20. červnu a lokální povodňová situace na sebe vlivem… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Mnohde počasí stále bez srážek

Hodnocení článku

Hodnocení článkuMnohde počasí stále bez srážek vydrží i v příštím týdnu. Srážkovou činnost očekáváme především v úterý, ale týkat se bude jižní až jihovýchodní části území zejména Moravy. Jinde se čekají spíše ojedinělé přeháňky nebo bouřky. Na četných místech se tedy srážky stále nevyskytnou. Zejména se bude jednat o oblasti, kde máme nejvyšší srážkový deficit, tím pádem nejnižší vlhkost půdy a hrozí tam nejvíce i závažné požáry. Z tohoto důvodu stále zůstane v oblasti středních až západních a severozápadních Čech v platnosti upozornění před rizikem vzniku požárů. Včetně platnosti důrazného doporučení předcházet vzniku požárů. Srážky, které se do budoucna případě očekávají budou mít lokální charakter a rozběhlé sucho určitě neukončí. Obr. 1 Vodní kapacita v půdě v hloubce do 20cm… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Déšť vadil a teď schází

Hodnocení článku

Hodnocení článkuDéšť vadil a teď schází, aneb chladné a vlhké jaro se překlopilo do suchého a teplého začínajícího léta. Klimatologické léto je doslova za dveřmi, začíná ve čtvrtek 1. června 2023, o přibližně 20 dní později začne astronomické v podobě letního slunovratu. Teplotě máme léto zatím jen velmi přechodně při dosažení maxima teploty 25°C a i v tomto týdnu se teplota na tuto hodnotu dostane, avšak zatím spíše v ojedinělých případech dnů v rámci týdne. Přesto máme slunečné počasí dlouhodoběji bez významnějších srážek a v posledních dnech zcela bez srážek. Toto se projevuje v nižších a nížinných oblastech velkým úbytkem půdní vláhy vlivem vysokého výparu, které v těchto dnech již máme. Snižují ve vodnosti toků a díky zásobě podzemních vod… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Slunečné počasí nejen o víkendu

Hodnocení článku

Hodnocení článkuVypadá to na slunečné počasí nejen o víkendu. Teplota vzduchu překročí v maximech 20°C, v minimech však bude kvůli vyjasnění klesat stále i více pod 10°C. Ideální a pěkné počasí, řekne si o této předpovědi asi většina. Nicméně toto počasí přináší též negativa a nemusí být vhodné pro vše. Například zhorší hydrologickou situaci a bilanci na území ČR. Tam, kde nespadlo v minulých týdnech příliš srážek, se začíná navíc vyskytovat sucho. Toto zvyšuje v souvislosti s pokračováním tohoto počasí riziko vzniku požárů a to i závažnějších. Taková situace se týká a v dalších dnech přetrvá na západě a severozápadě Čech. Zde hrozí požáry a je třeba dávat při pohybu ve volné přírodě velký pozor při manipulaci s jakýmkoli zdrojem… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek