Předpověď srážekPrognózy počasí

Sněžení na horách a i vydatné srážky

Hodnocení článku

Tento týden nás čeká stále nejen zcela na horách, ale už od vyšších poloh sněžení s tvorbou sněhové pokrývky. Minulý týden napadlo na horách několik desítek centimetrů nového sněhu, zejména na Šumavě. Sněžení musíme čekat krátce od středních poloh a zejména od vyšších poloh i v nejbližších dnech. Počasí bude velmi studené, pokračuje příliv studeného vzduchu od severu až severovýchodu. Proudění bude také vlhčí vlivem postupu cyklony od východu a s ní spojeného systému front. Tato ovlivní počasí u nás plně kolem poloviny týdne. Přinese do východní části naší země také vydatnější srážky. Od vyšších poloh připadnou další desítky centimetrů sněhu. V nižších výškách půjde o vydatnější déšť. Při trvalém dešti musíme počítat s nízkou odpolední teplotou v maximu teploty dne. Teplota bude v takovém případě doslova zimní. Ani při počasí beze srážek spíše 10°C nedosáhne.

Sněžení na horách a to i vydatné

Významné srážky spadnou kolem poloviny týdne v prostoru cyklony, postupující přes centrum Evropy. Stále půjde o studené severovýchodní proudění, proto hranice sněžení zůstane nízko. Sněžení se očekává od 500m, postupně od 700m. Na horách půjde o doslova zimní projevy počasí i nebezpečné. Vydatné sněžení znemožní bezpečný pohyb venku. V nižších nadmořských výškách se objeví při vyjasnění v dalších dnech podobně jako dnes noční a ranní mráz, který může poškodit vegetaci. Hodně oblačnosti nás čeká v převaze i po polovině týdne, občas se objeví srážky. Konec týdne by mohl přinést opět místy i trvalejší srážky.

Sněžení na horách. Akumulace srážek 22. - 25.4.2024.

Obr. 1 Akumulace srážek do čtvrtka 25.4.2024 8 SELČ podle modelu GFS, přičemž modely a jejich výstupy rozložení srážek zatím značně mění, zdroj: wetter3.de

Obecně panuje shoda modelů a jejich výstupů na vydatnějších srážkách ve východní části ČR. Obecně tedy na severovýchodě a východě republiky. V některých výstupech se částečně čekají významnější srážky v jižní části území. Poté jsou některé výstupy modelů, které posouvají oblast významnějších srážek více na západ. Zatím není jednoznačný vývoj srážkové činnosti a tedy postup příčinného synoptického útvaru, v tomto případě tedy cyklony a systému front s ní spojeného. Ještě menší shoda panuje na spadu srážek ve formě sněhu a na jeho případné akumulaci v podobě sněhové pokrývky. Některé modely nevylučují sněžení v polohách nižších.

Napsat komentář