Na východě naprší i 50mm za dva dny
Na východě naší země vydatněji zaprší a to převážně ve všech polohách., naprší místy i kolem 50mm za dva dny. Vydatné srážky se očekávají během dnešního večera, přetrvají v noci na zítřek a zítra. Od Vysočiny až po samotný severovýchod a východ republiky spadne vyšší množství srážek. Na severu půjde o extrémní srážkové úhrny hlavně na horách. Návětří Krkonoš může očekávat za dva dny i přes 50mm srážek. Zpočátku půjde o déšť ve všech polohách, zítra už bude na horách sněžit. Sněžení se čeká ale až od 1000-1100m n.m. Případné srážky se čekají ve formě sněžení v těchto polohách i ve středu. To bude už srážek ale málo. Žádné srážky se neobjeví ve čtvrtek, současné propočty slibují více méně beze srážek i páteční den a bude i méně oblaků. Přibývání srážek se očekává zřejmě na víkend.
Na východě naprší i 50mm, rozvodní se některé toky
Horské toky a případně i ostatní v povodích zasažených vydatnými srážkami na tuto situaci zareagují vzestupy na povodňové stavy. Převážně půjde o horské a podhorské toky s výskytem 1.SPA, v některých případech dosáhnou toky krátce i 2.SPA. Toto je dáno také tím, že území na severu až východě republiky je stále více nasyceno vodou. Hladiny podzemních vod jsou zde vyšší než na drtivé většině území. Proto další přísun většího množství vody způsobí její rychlejší a také dřívější odtok z území do vodních toků. Při významnějším suchu v létě po takovýchto srážkách zaznamenáme i dosti nepatrné zvýšení hladin toků. Určitě se nesetkáme s povodňovými stavy a vodní stav se zvýší navíc krátce, brzy se po srážkové epizodě vrátí na původní hodnoty. To ovšem není případ současné situace po celkově velmi vlhké zimě.
Obr. 1 Akumulace srážek v ČR a okolí od 11. do 13.3.2024 dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de
Některé modely ukazují vydatné srážky pouze pro pás jih až severovýchod Moravy či Slezsko, jiné i pro sever a severovýchod Čech. Globální model GFS tuto oblast vydatných srážek zužuje, pro Čechy jinak srážky prakticky vylučuje. Další modely však ukazují širší pásmo srážek, maxima úhrnů srážek zpravidla na horách. I regionální model Aladin se přiklání k předpovědi zásahu širšího území srážkami i vydatnějšími srážkami.
Proč je situace i na krátkodobou předpověď nejistá? Přes střední Evropu postoupí od západu tlaková níže. Rozložení srážek a odhad spadu těch vydatných tak závisí na přesném postupu cyklony a s ní spojeného systému front. Na naším územím bude ležet zvlněná studená fronta. Toto nedokáží numerické modely nikdy příliš dobře predikovat. Následovat bude postup tlakové výše, v jejímž prostoru se počasí krátce vylepší a to od poloviny týdne.