Předpověď srážekPrognózy počasí

Sucho se rozvíjí a srážky nepomohou

Hodnocení článku

Sucho se rozvíjí, srážky v nejbližších dnech o něho vůbec a výhledově příliš nepomohou. Zítra se pálí Čarodějnice, je to dobrý nápad? Vzhledem k tomu, že povrchové sucho je zejména v nižších polohách a nížinách již významnější, tak určitě ne. Jihovýchodní vítr se čeká navíc v úterý a poté zejména ve středu čerstvý i s nárazy. Ten může případně vzniklý požár značně šířit a ztížit jeho hašení. Požární počasí tedy tradici pálení Čarodějnic přát letos vůbec nebude. I když to na počátku jara vypadalo velmi slibně, na polích a lokách často stály velké laguny vody, počasí se otočilo. Tím se změnila také během posledních týdnů hydrologická situace. Podzemní vody jsou často alespoň normální a vydatnost pramenů vodních toků je dobrá. Půdní sucho se ale mimo vyšší a horské polohy již rozvinulo.

Pakliže nechceme, aby někde zuřil větší požár a tím si připomenout konec července 2022, vyhněme se rozdělávání ohňů v přírodě!

Sucho se rozvíjí, pálení čarodějnic zakazuje výstraha

Bývá to tak v tuto dobu často, byť letos to tak ještě nedávno při studeném a vlhčím počasí se sněžením i od 400m nevypadalo. V nejbližších dnech se čeká pro rozvoj sucha příznivé počasí, opačné podmínky to znamená pro rozdělávání ohňů v přírodě. Platí výstraha ČHMÚ pro většinu území před vznikem požár§, závažné požáry hrozí ve středních Čech a na pomezí Vysočiny a jižní Moravy. Obce a města by měla zakázat na základě této výstrahy rozdělávání ohňů ve svých katastrech. Proč bude riziko v nejbližší době tak vysoké? Vegetace je suchá, delší dobu se nevyskytly významnější srážky a poslední dny byly zcela bez srážek (někde posledních mnoho dnů). Fouká čerstvý jihovýchodní vítr, který během úterý a noci na středu dále zesílí. Bude mít i nárazy, které se čekají nejvyšší následně během středy. I zde by bylo riziko po vzplanutých ohních, že se z doutnajících hromad vlivem poryvů větru uvolní žhavé jiskry a vznítí se nedaleko v suché vegetaci. Tomuto je potřeba zamezit co možná nejdůsledněji. Nechceme, aby se opakoval podobný požár jako v léta 2022, avšak ani žádný menší.

Nebezpečí závažných požárů k 28.4.2024.

Obr. 1 Riziko vzniku závažných požárů k 28.4.2024 v ČR, zdroj: chmi.cz

TIP: Předpověď požárů a požárního počasí najdete na webu firerisk.cz.

Kdy očekávat srážky?

Numerické modely bohužel minulé výstupy přehodnocují. V těchto výstupech slibovaly srážky, v nejbližších dnech však určitě žádné nepřijdou. Tlaková výše určuje počasí v centru Evropy za působení přílivu velmi teplého vzduchu. Zatím o týden dříve jsme si stěžovali na hroznou zimu s maximálně 7-8°C a sněžení od 400m, uplynulý víkend přinesl téměř letní teplotu (24.8°C) a dnes i zítra teplota letních 25°C i více překoná. Aneb další zásadní změna počasí v letošním dubnu se právě odehrála. Srážky jsou však v tomto období již nedostačující. V nejbližších dnech se čeká četný sluneční svit a na obloze slunečno, maximálně polojasno. Místy přeháňky nebo bouřky přijdou na konci týdne, numerické modely si však nejsou jisty kolik jich na našem území spadne. Zatím to vypadá, že budou hodně lokální a spíše nevýznamné. Ty sucho a riziko vzniku požárů určitě nevyřeší, minimálně ho neovlivní na dlouho.

Odchylky srážek od normálu na týden 29.4. - 6.5.2024.

Obr. 2 Odchylky srážek na týden 29.4. – 6.5.2024 podle modelu ECMWF, zdroj: charts.ecmwf.int

Napsat komentář