Téměř třicetistupňový mráz se bude opakovat

Hodnocení článku

Hodnocení článkuTéměř třicetistupňový mráz zaznamenaly některé oblasti horských údolích na Šumavě, silně mrzlo i v jiných částech našeho území. V noci na pondělí se na obloze vyskytovala převážně malá nebo žádná oblačnost. Společně s utišením větru za podpory přílivu studeného vzduchu ze severovýchodu klesla teplota v horských údolích po delší době k -30°C. Významný mráz nás čeká ještě zítra a ve středu, kdy očekáváme významnější přísun mrazivého vzduchu. Vyjasnění a utišení větru k rychlejšímu poklesu teploty vzduchu přispějí. Od čtvrtka se ale mírně oteplí a znát to bude i na noční teplotě. Před jedenácti lety se vyskytoval ale za posledních několik let nejsilnější mráz, o extrému co se současných hodnot teploty vzduchu vzhledem k začátku února hovořit určitě nelze. Na… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Téměř 20°C v lednu jako rekord

Hodnocení článku

Hodnocení článkuNa území ČR bylo velmi teplé počasí, jak avizovala prognóza už před týdnem. Téměř 20°C v lednu máme současně jako rekordní hodnotu a nejvyšší zaznamenanou teplotu pro leden. Při silném proudění s vlivem cyklony “Kyrill” přes 15 lety naměřily některé stanice také vysokou teplotu. Jihomoravské stanice toho času kolem 19. ledna zaznamenaly ovšem o něco nižší teplotu než letos jiná místa u nás. Tehdy bylo téměř 18°C, letos téměř bez několika desetin 20°C. Tato teplota se vyskytla navíc v nočních hodinách na Nový Rok na stanici Javorník, kde teplota dosáhla 19.6°C. Přes den dne 1. ledna nebylo v místě již tak teplo jako při vlně teplého vzduchu z noci. Velmi teplé počasí nás provázelo pro změnu v Čechách již… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Teplotní rekordy prodlouženého víkendu

Hodnocení článku

Hodnocení článkuČlánek shrnuje teplotní rekordy prodlouženého víkendu, které padly vlivem přílivu velmi teplého vzduchu od jihovýchodu na naše území. Počasí bylo v minulých dnech neobvykle teplé, avšak pouze místy. Například obyvatelé celé jižní Moravy a částečně též té střední by asi na toto tvrzení, že v ČR bylo velmi teplo řekli následující: “nevím tedy kde v ČR, ale u nás rozhodně ne”. Teplota vzduchu dosáhla zejména v posledních dnech hodnot výrazněji nad 20°C zejména od vyšších poloh. Více se tak projevila teplotní inverze. Dnes šlo o nejvýznamnější vliv teplotní inverze, kdy teplý vzduch do nižších výše pronikal méně často. Přibylo míst, kde zůstala celý den mlha. A i tam, kde se mlha případně rozpustila, inverze setrvala a vzduch se tolik… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Teplota nad 37°C, nové rekordy

Hodnocení článku

Hodnocení článkuVčera vystoupila teplota nad 37°C, nové rekordy byly pokořeny asi na polovině meteorologických stanic. A to těch, kde jsou údaje vypovídající. Tedy stanicích s délkou měření minimálně 30 let. Což je standardem pro hodnocení rekordních hodnot teploty vzduchu. Nejtepleji bylo v Polabí, na východě Čech a na jihu Moravy. Teplota vzduchu mírně přesáhla 37°C, nejvyšší hodnotu naměřenou v červnu pro letošní rok nepřesáhla a ani se ji nepřiblížila. tuto kratší vlnu veder můžeme považovat v letošním léta za třetí hlavní vlnu horkého počasí s teplotou dosahující nebo přesahující 35°C. Takový den, kdy teplota dosáhne této hodnoty nebo ji pokoří se může nazývat jako “super tropický”. Tím se přidává tzv. extrémnější varianta tropického dne s maximem teploty 30°C a více…. (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek