Srážkový příděl výrazně zlepšil hydrologii

Hodnocení článku

Hodnocení článkuSrážkový příděl výrazně zlepšil hydrologii až na výjimky na celém území ČR. Minulý týden spadlo v ČR v průměru 36mm srážek, tedy 355% normálu. Nejvíce srážek spadlo na jihu republiky (včetně jihozápadu – Šumavy) a to 50 až 80mm, ojediněle nad 80mm. S tím, že většina úhrnu spadlo v nejdeštivější den s výskytem intenzivních srážek a to v pátek. Místy spadlo 30 až 50mm srážek. Bohatého přídělu srážek se dočkala zejména jižní Morava, kde byly dosud srážky podprůměrné. Poměrně hodně srážek spadlo i ve střední až východní/jihovýchodní části Čech. Na jihovýchodě Čech existovalo vyšší nasycení a reakce vodních toků v této oblasti tomu odpovídala. Vyšší srážky byly dosaženy i v části severní Moravy (obr. 1).  Tyto srážky značně vylepšily… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Patnáct let od cyklony Emma

Hodnocení článku

Hodnocení článkuPrávě uplynulo přesně patnáct let od cyklony “Emma” s významným vlivem na počasí ve střední Evropě. Rok a necelé dva měsíce po vlivu extrémní Níže Kyrill (2007), se kterou bývá tato často srovnávána. Počasí u nás ovlivnila tato cyklona zásadním způsobem, bohužel podobně jako cyklona Kyrill také zabíjela. Cyklona přinesla nejsilnější poryvy větru od 18. ledna 2007, kdy přecházela přes Evropu níže Kyrill. V tomto článku z meteorologického a synoptického hlediska i co se týče projevů počasí připomeneme jak se situace odehrála. Příčinou bylo významné zonální proudění nad Evropou a vhodné podmínky pro tvorbu cyklon nad severním Atlantikem, příčinou silného větru byl opět významný tlakový rozdíl ve střední Evropě. Mezi hlavní extrémní projevy počasí patřily silné poryvy větru a… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Téměř třicetistupňový mráz se bude opakovat

Hodnocení článku

Hodnocení článkuTéměř třicetistupňový mráz zaznamenaly některé oblasti horských údolích na Šumavě, silně mrzlo i v jiných částech našeho území. V noci na pondělí se na obloze vyskytovala převážně malá nebo žádná oblačnost. Společně s utišením větru za podpory přílivu studeného vzduchu ze severovýchodu klesla teplota v horských údolích po delší době k -30°C. Významný mráz nás čeká ještě zítra a ve středu, kdy očekáváme významnější přísun mrazivého vzduchu. Vyjasnění a utišení větru k rychlejšímu poklesu teploty vzduchu přispějí. Od čtvrtka se ale mírně oteplí a znát to bude i na noční teplotě. Před jedenácti lety se vyskytoval ale za posledních několik let nejsilnější mráz, o extrému co se současných hodnot teploty vzduchu vzhledem k začátku února hovořit určitě nelze. Na… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Téměř 20°C v lednu jako rekord

Hodnocení článku

Hodnocení článkuNa území ČR bylo velmi teplé počasí, jak avizovala prognóza už před týdnem. Téměř 20°C v lednu máme současně jako rekordní hodnotu a nejvyšší zaznamenanou teplotu pro leden. Při silném proudění s vlivem cyklony “Kyrill” přes 15 lety naměřily některé stanice také vysokou teplotu. Jihomoravské stanice toho času kolem 19. ledna zaznamenaly ovšem o něco nižší teplotu než letos jiná místa u nás. Tehdy bylo téměř 18°C, letos téměř bez několika desetin 20°C. Tato teplota se vyskytla navíc v nočních hodinách na Nový Rok na stanici Javorník, kde teplota dosáhla 19.6°C. Přes den dne 1. ledna nebylo v místě již tak teplo jako při vlně teplého vzduchu z noci. Velmi teplé počasí nás provázelo pro změnu v Čechách již… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek