Dvacet stupňů o víkendu skončí

Hodnocení článku

Hodnocení článkuDvacet stupňů, takové hodnoty ojediněle dosáhne teplota vzduchu dnes i zítra a v pátek k ní nebude mít daleko. Nicméně dvacet stupňů o víkendu skončí a začne se ochlazovat, což je v tomto období velmi typické. dochází již k významnějším přílivům teplého vzduchu, které brzy střídají poměrně intenzivní vpády vzduchu studeného. První ochlazení se dostaví na víkend, kdy se teplota vzduchu začne vracet k normálu. Současné hodnoty teploty jsou i významněji nadprůměrné. Další ochlazení přijde pravděpodobně na počátku nového týdne, kdy počasí jaro přestane připomínat. Poslední březnové dny vypadají tedy o poznání chladněji než nyní dny po astronomickém začátku jara. O víkendu teplota do 15°C Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu na sobotu 25.3.2023 podle modelu GFS, zdroj: pivotalweather.com Zítra… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Leden byl v Evropě třetím nejteplejším v historii

Hodnocení článku

Hodnocení článkuLeden byl v Evropě třetím nejteplejším v historii měření. Vyplývá to ze zprávy agentury Evropské unie pro sledování klimatických změn a atmosféry Copernicus. A naopak nejnižší lednové hodnoty dosáhl rozsah zalednění moře v Antarktidě. První měsíc roku 2023 byl v Evropě třetím nejteplejším v historii měření. Na Balkáně a východě Evropy považují meteorologové začátek roku za rekordně teplý. Rekordně teplé počasí proběhlo i u nás. Nadprůměrná teplota se vyskytla v měsíci na velké části kontinentu. Zaznamenána byla též v sousední Americe a to ve východní části Spojených států. Rozloha ledu v Antarktidě dosáhla pro leden nejnižší hodnoty. V Arktidě byl tato 4% pod průměrem. Extrémně teplé počasí letošního ledna je jasným důkazem měnícího se klimatu. Celosvětově byl rok 2022… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Návrat zimy nečekejme

Hodnocení článku

Hodnocení článkuNávrat zimy nečekejme, počasí bude stále teplejší a hodně proměnlivé. Vyplývá to z předpovědi numerických modelů na dalších 7 až 10 dnů. S aktivním západo-východním přenosem vzduchových hmot v podobě přechodu systémů front musíme počítat převážně s teplejším počasím. Toto čekáme ale také proměnlivé a to co se týče většiny prvků. Oblačné dny se srážkami vystřídají dny bez srážek a přechodně i s menší oblačností. Stejně tak dny větrné vystřídají ty klidnější. A dny více teplé vystřídají ty chladnější, avšak ne významně ve smyslu návratu zimního rázu počasí i do nižších poloh. Ani na horách neočekáváme žádné ideální zimní podmínky. Dešťové srážky se na horách také očekávají, zde s to skupenství srážek bude více měnit. V těch více teplých… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Téměř 20°C v lednu jako rekord

Hodnocení článku

Hodnocení článkuNa území ČR bylo velmi teplé počasí, jak avizovala prognóza už před týdnem. Téměř 20°C v lednu máme současně jako rekordní hodnotu a nejvyšší zaznamenanou teplotu pro leden. Při silném proudění s vlivem cyklony “Kyrill” přes 15 lety naměřily některé stanice také vysokou teplotu. Jihomoravské stanice toho času kolem 19. ledna zaznamenaly ovšem o něco nižší teplotu než letos jiná místa u nás. Tehdy bylo téměř 18°C, letos téměř bez několika desetin 20°C. Tato teplota se vyskytla navíc v nočních hodinách na Nový Rok na stanici Javorník, kde teplota dosáhla 19.6°C. Přes den dne 1. ledna nebylo v místě již tak teplo jako při vlně teplého vzduchu z noci. Velmi teplé počasí nás provázelo pro změnu v Čechách již… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek