Deset stupňů v květnu, je to normální?

Hodnocení článku

Hodnocení článkuDeset stupňů v květnu, je to normální? Proč zase ochlazením, chci už léto! Stále zima, kdy už bude hezky? Výběr z Vašich komentářů pod našimi příspěvky na stránce sociální sítě Facebook za minulé týdny. Ať už pod články odsud z webu nebo pod tamními příspěvky. Dlouhotrvající chladné počasí už zejména milovníkům tepla vadí. V tomto článku odhlédněme od aktuálního i očekávaného vývoje počasí a zaměřme se na to, proč tomu tak je a zda je to běžné. Jedná se snad o neobvyklý vývoj počasí? Na to, co znamená obecně “normální počasí” odpovídáme v článku Kdy je počasí extrémní? V této rovině máme definici normálního počasí takovou, že veškeré dění v počasí neodpovídající kritériím pro výstrahu před takovým počasím je… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Ruší změna klimatu jaro?

Hodnocení článku

Hodnocení článkuAsi si čím dál tím více pokládáte tuto otázku, zda ruší změna klimatu jaro? Případně obecně, že v posledních letech se počasí odpovídající našemu klimatickému období jara odehrává stále méně. Určitě dlužno na úvod říci, že počasí se odehrává každý rok jinak. Jen někdy můžeme pozorovat jisté podobnosti. Proměnlivost počasí, zvýšená právě na počátku jarního období,  patří k našemu klimatu stále. Toto se snažíme objasnit například v článku Na střeše Evropy a rozhraní vzduchů. Tento článek odpovídá zejména na to, proč dochází k proměnlivosti počasí v naší zeměpisné oblasti. Obecný model průběhu počasí na jaře v našem klimatu poskytuje náš článek Počasí na jaře v podmínkách ČR. Zde najdete obecné informace o tom, jak by se obecně počasí u nás na… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Po třech letech jev El Niňo, co to znamená?

Hodnocení článku

Hodnocení článkuNastává po třech letech jev El Niňo, opačný klimatický jev vůči jevu La Niňa. O těchto jevech asi slyšel nebo četl již každý. Asi spíše víte, co znamenají. Možná méně víte, jak a kde všude ovlivňují počasí. Pojďme si zopakovat definici jevů a také shrnout, jak ovlivňují v určitých oblastech počasí. Většinou trvá jev La Niňa maximálně dva roky, v současnosti trval roky tři. Jde spíše o ojedinělé trvání, neboť častěji skončí do roka. Nyní právě po dlouhé době končí, slábnout začal již ve druhé polovině zimy. Nyní v prvních jarních měsících se dostává do neutrální fáze tzv. ENSO (El Niňo Southern Oscilation – jižní oscilace) s postupným přechodem do fáze El Niňo, která zcela převládne letos v létě…. (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Na střeše Evropy a rozhraní vzduchů

Hodnocení článku

Hodnocení článkuJsme na střeše Evropy a rozhraní vzduchů. Ne nadarmo se říká, že naše území je střechou Evropy. Pramení zde důležité evropské řeky a tyto jsou závislé na srážkách, stejně jako naše území. Podobně to platí co se týče cirkulačních procesů v atmosféře, které značně ovlivňují místní počasí. Střední Evropa má i v tomto specifickou polohu, jsme na styčném místě dvou rozdílných druhů vzduchů. Studeného zasahujícího k jihu a teplého “vybíhajícího” k severu. Tyto vzdušné masy jsou stále v interakci, vzájemně se ovlivňují a mají různou intenzitu. V pomyslné vládě a vlivu na počasí v centru Evropy se stále střídají. Proto se u nás neustále střídá i počasí, je to běžné, normální a přirozené. Propast zvětšující se změnou klimatu Rozdíly… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek